راهنمای جامع آزمون آی مت IMAT (International Medical Admissions Test)

این آزمون تنها یک بار در سال انجام می‌شود. نتیجه این آزمون فقط برای استفاده در همان سال اعتبار دارد؛ و اگر در همان سال برای دانشگاه اقدام نشود، باید مجددا برای سال دیگر در آزمون شرکت کرد. این نکته به این دلیل است که هر سال کیفیت و میزان سختی سوال‌ها با هم متفاوت است؛ و رقابت برای شرکت‌کنندگان در هر سال باید یکسان باشد. آزمون آی مت برای ورود و اجازه تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا انجام می‌شود. در این مطلب سعی شده است مفصل‌تر درباره این آزمون و هر آنچه که برای شرکت در آن احتیاج است، پرداخته شود.

محتوای آزمون IMAT

محتوای این آزمون را ۲ بخش کلی تشکیل می‌دهد: اطلاعات عمومی و دلایل منطقی و دانش تخصصی

اطلاعات عمومی و دلایل منطقی

بخش اول این آزمون ۲۲ سوال چند گزینه‌ای دارد. این سوالات در زمینه‌های مختلفی از جمله: مهارت‌های عمومی در حل مسئله، درک گفتار، تجزیه و تحلیل و استدلال و استنتاج داده‌ها هستند.

دانش تخصصی

بخش بعدی شامل ۳۸ سوال چند گزینه‌ای است. سوالات به منظور سنجش توانایی علمی فرد از علومی که در مدرسه فراگرفته شده، طراحی شده‌اند. این بخش دروسی مثل زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی را شامل می‌شود.

درس زیست‌شناسی

این درس در این آزمون شامل ۱۸ سوال است. به دلیل اینکه در این آزمون بیشتر متقاضیان پزشکی شرکت می‌کنند؛ پاسخگویی به درس زیست‌شناسی در آن تاثیر بسزایی دارد. از مباحثی که در بخش زیست‌شناسی آزمون آی مت می‌آید می‌توان موارد زیر را نام برد: ژنتیک مندلی، ژنتیک کلاسیک، ژنتیک مولکولی، ساختار DNA، ساختارهای کروموزومی، تولید مثل، بیولوژی، مولکول‌های موجودات زنده و عملکرد آنها، بیماری‌های ارثی و…

درس شیمی

شیمی در این آزمون ۱۲ سوال دارد و مباحث مختلفی را در بر می‌گیرد. در زیر به برخی از این مباحث اشاره شده است: ساختار اتم، ذرات اولیه، ایزوتوپ‌ها، پیوندهای یونی، شیمی معدنی، انواع واکنش‌های شیمیایی، حلال‌ها، اسیدها و بازها و…

درس ریاضی و فیزیک

این بخش در آزمون آی مت ۸ سوال دارد. مباحثی که در این آزمون از آنها سوال طرح می‌شود گسترده است. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌شود: ۱٫مباحث بخش فیزیک: شتاب، حرکت دایره‌ای، بردارها، نیروها، فشار، کالری، مکانیزم‌های گرما، اصل پاسکال و… ۲٫مباحث بخش ریاضی این آزمون بسیار متعدد است. برای مثال: اعداد صحیح، جبر و احتمال، سینوس، فرمول‌های مثلثاتی، معادلات خط، قضیه فیثاغورس، احتمال و آمار و…

آزمون آی مت
آزمون آی مت

هزینه ثبت‌نام آزمون آی مت

ثبت نام IMAT بصورت آنلاین و از طریق سایت universitaly.it صورت می‌گیرد. هزینه ثبت‌نام در این آزمون بر اساس واحدهای پولی مختلف متغیر است؛ که می‌توانید جزئیات آن را در سایت مذکور بیابید.

مراحل پرداخت مبلغ ثبت‌نام

 1. ابتدا وارد سایت universitaly شده و در این سایت حساب کاربری ایجاد نمایید.
 2. در مرحله بعد با حساب کاربری ساخته شده به صفحه مربوط به آزمون آی مت وارد شوید و در آن ثبت‌نام کنید.
 3. بعد از ثبت‌نام به پرداخت هزینه اقدام کنید. بدیهی است که برای این کار لازم است کارت پرداخت ارزی داشته باشید.

منابع آزمون IMAT

برای موفقیت در آزمون وب‌سایت‌ها و کتاب‌هایی موجود است که می‌توان از آنها استفاده کرد. در ادامه بعضی از مهم‌ترین منابع آزمون آی مت معرفی شده است.

وب‌سایت‌های منبع آزمون آی مت

۱٫ اولین منبع مفید و معتبر برای آمادگی در آزمون آی مت، سایت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا (MIUR) است. در این سایت می¬توانید علاوه بر بهره‌مندی از بسته¬‌ای که در اختیارتان می‌گذارد؛ از دو نمونه سوال این منبع آنلاین نیز استفاده کنید.

این بسته شامل ۶۰ سؤال رایگان (۳۰ سؤال دانش تخصصی و ۳۰ سؤال استدلال منطقی و اطلاعات عمومی) است. ۲٫ منبع دیگر ویدیوهایی است که دانشگاه¬های مقصد در ایتالیا بر روی یوتیوب قرار می‌دهند. در این ویدئوها اساتید به بررسی کلیات آزمون، ارائه¬ نکات، استراتژی¬ها و نمونه سؤالات می¬پردازند.

کتاب‌های منبع آزمون آی مت

علاوه بر سایت‌ها و دوره‌ها، کتاب‌هایی مانند Get into Medical School که بیش از ۱۲۵۰ نمونه سؤال دارند، برای آشنایی با آزمون بسیار کاربردی هستند.

کتاب‌های مناسب برای بخش اول آزمون

 • برای موفقیت در بخش اول آزمون استفاده از کتاب‌هایی مناسب است که سؤالات آنها بیشتر پیرامون مهارت-های تفکر، تفکر استدلالی و حل مسأله است.
 • کتاب The Ultimate IMAT Guide بیش از ۸۰۰ نمونه سؤال دارد؛ و در آن حل تمامی سؤالات، راهکارهای افزایش نمره و تکنیک¬های مدیریت زمان آموزش داده شده است.
 • کتاب Critical Thinking: developing effective analysis هم به آموزش مهارت¬های حل مسأله و تفکر انتقادی می‌پردازد.

کتاب‌های مناسب برای بخش دوم آزمون آی مت

برای بخش دوم آزمون نیز می‌توانید از کتاب‌هایی چون IB Biology Study Guide، Human Molecular Genetics، IB Chemistry Study Guide و… استفاده کنید. همچنین در صورتی که به یک کتاب برای یک درس خاص احتیاج دارید موارد زیر را تهیه کنید:

 1. برای بخش زیست شناسی: کتاب AS Level Biology OCR Revision Guide
 2. برای درس شیمی: کتاب Structure and Dynamics
 3. برای فیزیک و ریاضی: کتاب Physics and Mathematics for IB Course book

دوره‌‌ها و کلاس‌ها برای موفقیت در آزمون آی مت

برای قبولی در آزمون IMAT بهتر است در دوره‌هایی شرکت کرد که برای موفقیت در این آزمون به شما کمک می‌کنند. این دوره‌ها داوطلبان بسیاری دارند و در سطح جهانی مشهور هستند. برای شرکت در این آزمون گذراندن این دوره‌ها الزامی نیست؛ اما شرکت در آنها منجر به کسب نمره بالاتر می‌شود.

موفقیت در آزمون imat
موفقیت در آزمون imat

در واقع برای موفقیت در این آزمون باید ساعت‌های زیادی را صرف مطالعه کنید؛ و منابع درستی را برای خواندن انتخاب کنید. برای آشنایی با این دوره‌ها نمونه‌هایی در زیر آورده شده است. این دوره‌ها هم حضوری و هم به صورت مجازی هستند.

کلاس‌های حضوری برای آمادگی در آزمون

۱٫ معتبرترین کلاس‌ در زمینه آزمون آی مت مربوط به مؤسسه¬ Scuola Leonardo da Vinci است.
این دوره به اندازه‌ای فشرده است که طی ۳ هفته ۱۰۵ سرفصل آموزشی این آزمون را آموزش می‌دهد. این کلاس شامل کلیه نمونه سؤالات، تکنیک¬های مورد نیاز برای پاسخگویی و آزمون‌های شبیه‌سازی شده می‌شود. این دوره به شما تضمین قبولی در دانشگاه‌های مطرح پزشکی و رشته‌های مرتبط را در کشور ایتالیا می‌دهد.

هزینه ثبت‌نام این دوره ۱۷۸۰ یورو است. حداقل تعداد افرادی که ‌می‌توانند در این دوره ثبت‌نام کنند ۵ نفر هستند. گاهی در شرایطی با کمتر از این تعداد هم کلاس تشکیل می‌شود اما در این صورت تعداد جلسات تمرینی نیز کمتر خواهد شد.

۲٫ دوره بعدی دوره‌های هاروی نام دارد؛ که شامل ویدئوهای آموزشی، نمونه سوال، کلاس‌های رفع اشکال با اساتید برجسته و آزمون‌های شبیه‌سازی شده است. این دوره از کلاس‌های مشهور در سطح جهانی است؛ که توسط وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا، در خاک ایتالیا برگزار می‌شود.

۳٫ دوره مشهور بعدی تحت مدیریت LINGUADU است. این موسسه از سوی وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا مورد تایید است.
این دوره به مدت ۶ هفته طول می‌کشد و زیر نظر اساتید برتر کشور ایتالیا، معمولا در شهر میلان برگزار می‌شود. در این کلاس حدودا ۲۵ تا ۳۰ سرفصل آموزشی در هر هفته تمرین می‌شود. هر جلسه ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. در این دوره تمامی بخش‌های آزمون آی مت آموزش داده می‌شود.

دوره‌های آنلاین و مجازی برای آمادگی در آزمون IMAT

 1. مورد دیگر دوره‌ای است که از طرف موسسه کمبریج برگزار می‌شود. این دوره به صورت آنلاین است و توسط برجسته‌ترین اساتید دانشگاه آکسفورد تدریس می‌شود. در این دوره ۳۰ ساعت کلاس مجازی در مدت زمان دو هفته به صورت فشرده برگزار می‌شود؛ و متقاضیان می‌توانند تا یک سال به نمونه سوالات دوره دسترسی داشته باشند.
 2. یکی دیگر از این دوره‌ها، کلاسی است که در غالب ۶۰ ویدئو آموزشی بیش از ۱۰۰۰ نمونه سوال آزمون آی مت را در ۹ ساعت تدریس و تحلیل می‌کند. این ویدئوها شبیه‌ساز آزمون واقعی هستند.

قوانین آزمون آی مت

 • برای شرکت در این آزمون تنها می‌توانید یک مداد نرم سیاه و یک بطری آب شفاف با خود داشته باشید.
 • در جلسه باید اصل پاسپورت خود را به همراه داشته باشید.
 • در پاسخنامه خود هیچ اطلاعاتی را دستی وارد نکنید که به منزله تقلب است.
 • زمان ثبت‌نام قابل تمدید نیست؛ پس در زمان مشخص شده اقدام به ثبت‌نام کنید.
 • سن داوطلبان برای ثبت‌نام در آزمون IMAT باید از ۱۸ سال به بالا باشند.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط‌گیر، مداد رنگی، ساعت مچی و خوراکی اکیدا ممنوع است.
 • درب حوزه امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه امتحانی را نخواهید داشت؛ و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • خارج کردن برگه¬ی امتحانی مجاز نیست.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • زمان انتشار نمره بسته به رشته‌ای که در نظر دارید متفاوت است؛ اما معمولا دو هفته بعد از برگزاری آزمون در ماه اکتبر نتیجه‌ها می‌آید.
 • نمره شرکت‌کنندگان در سایت وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا (MIUR) منتشر می‌شود.
 • متقاضیان غیر اتحادیه اروپا در این آزمون فرصت اعتراض به نتیجه را دارند.
 • مدت زمان پاسخگویی به سوالات ۱۰۰ دقیقه و حداکثر نمره قبولی در آن ۹۰ و متوسط نمره قبولی در آن ۵۳ است.
 • در این آزمون پاسخگویی به گزینه‌های اشتباه نمره منفی دارد.

جزئیات آزمون آی مت

 • در آزمون آی مت هر چند بار که مایلید می‌توانید شرکت کنید؛ و هیچ‌گونه محدودیتی از این بابت وجود ندارد.
 • نهاد برگزارکننده این آزمون دانشگاه کمبریج به همراه وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا است.
 • این آزمون در ۱۲ کشور غیر از ایران برگزار می‌شود. متقاضیان می‌توانند در جایی نزدیک مثل دبی یا قطر در این آزمون شرکت کنند.
 • این آزمون تا سال ۲۰۱۲ هشتاد سوال داشت؛ اما از سال ۲۰۱۳ به بعد ۶۰ سوال را برای آن در نظر گرفتند.
 • هر ساله سوال‌های سال قبل توسط وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا منتشر می‌شود. پس می‌توانید از آن به عنوان یک منبع برای ارزیابی خود و آشنایی بیشتر با محتوای آن استفاده کنید.
 • دانش‌آموزان ایرانی باید ویزای شهروندی هیچ کدام ازکشورهای اروپایی از جمله ایتالیا را نداشته باشند و در ایتالیا هم زندگی نکنند. هم‌چنین الزامی است از نماینده¬ دیپلماتیک ایتالیا در سفارت آن در ایران برای پیش ثبت‌نام تاییدیه دریافت کنند.
 • در صورتی که دیپلم دبیرستان خود را در آمریکا اخذ کرده¬اید؛ ارائه مدرک APS3 الزامی است.
 • زمان برگزاری این آزمون ماه سپتامبر (شهریور) است.
 • هرساله تغییرات و جزئیات این آزمون یک ماه قبل از برگزاری آن در ماه آگوست منتشر می‌شود.
 • برای شرکت در این آزمون و برای پاسخگویی به سوالات، تسلط به زبان انگلیسی لازم است؛ اما ارائه مدرک آن نیاز نیست. البته ارائه مدرک زبان انگلیسی، به سفارت ایتالیا در تهران، برای صدور ویزا ضروری است.
 • آزمون آی مت در سطح جهانی مورد تایید نیست. به این معنی که این آزمون آزمونی بومی و مخصوص ایتالیا است؛ که با قبولی در این آزمون فقط می‌توانید وارد دانشگاه‌های ایتالیا شوید.
 • نمره کلی آزمون آی مت برای دانشگاه مهم است؛ اما این آزمون هم از این نظر شبیه آزمون GRE است که ممکن است برای یک دانشگاه نمره یک بخش بسیار مهم باشد؛ مثلا بر نمره زیست شناسی تاکید داشته باشد.
 • دانشجویان عضو اتحادیه اروپا نمره قبولی‌شان از ۲۰ به بالا است. یعنی این دانشجویان اگر نمره کمتر از ۲۰ بیاورند به هیچ عنوان قبول نمی‌شوند. اما برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند؛ از نمره ۰ به بالا شانس قبولی دارند. این شاید برایتان عجیب باشد اما این نکته فراموش نشود که چون این آزمون نمره منفی دارد به همین دلیل خیلی از متقاضیان نمره زیر صفر می‌گیرند و قبول نمی‌شوند.

۱۰ نمونه از دانشگاه‌های ایتالیا که شرط ورود به آنها قبولی در آزمون آی مت است

در حال حاضر حدود ۱۳ دانشگاه در ایتالیا برای رشته‌های پزشکی خود قبولی در آزمون آی مت را شرط پذیرش قرار داده‌اند. در ادامه به ۱۰ مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

 1. دانشگاه باری (با ظرفیت پذیرش ۸ دانشجوی بین‌المللی)
 2. دانشگاه بولونیا (با ظرفیت پذیرش ۱۰ دانشجوی بین‌المللی)
 3. دانشگاه ناپولی “لوئیجی ونویتلی” (با ظرفیت پذیرش ۵۲ دانشجوی بین‌المللی)
 4. دانشگاه میلان (با ظرفیت پذیرش ۱۶ دانشجوی بین‌المللی)
 5. دانشگاه پادوا (با ظرفیت پذیرش ۹ دانشجوی بین‌المللی)
 6. دانشگاه پاویا (با ظرفیت پذیرش ۴۰ دانشجوی بین‌المللی)
 7. دانشگاه ساپینزای رم (با ظرفیت پذیرش ۱۰ دانشجوی بین‌المللی)
 8. دانشگاه تورورگاتا (با ظرفیت پذیرش ۱۰ دانشجوی بین‌المللی)
 9. دانشگاه تورین (۳۱ دانشجوی بین المللی)
 10. دانشگاه ناپل فدریکو (۱۰ دانشجوی بین المللی)

این دانشگاه‌ها پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون آزمون آی مت با متخصصان ما در مجموعه فرداد دانش تماس بگیرید؛ تا بتوانید آزمونی موفقیت‌آمیز را پشت سر بگذارید.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x