تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا

آموزش عالی در ایتالیا شامل سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. همچنین یکی از محبوب‌ترین سطوح دانشگاهی در ایتالیا برای دانشجویان خارجی کارشناسی ارشد است. مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا مانند این مقطع در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر است.

بنابراین علاوه بر اینکه مدرک اخذ شده از دانشگاه‌های ایتالیا در ایران و از نظر وزارت علوم ایران معتبر است؛ اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا برای مقطع کارشناسی ارشد نیز، با داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های ایران امکان‌پذیر است. اگر می‌خواهید درباره دوره کارشناسی ارشد در این کشور، رشته‌های ارائه شده، ویژگی‌های آن، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع و سایر نکات مهم آن بیشتر بدانید؛ در ادامه این مقاله وب‌سایت فرداد دانش همراه ما باشید.

ویژگی‌ها و مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا معمولا به مدت ۲ سال است و حدودا در ۳۵۰ رشته مختلف ارائه می‌شود. در این دوره دانشجویان با دروسی مرتبط با همان دروس دوره کارشناسی، اما در سطحی پیشرفته‌تر آشنا خواهند شد. دوره کارشناسی ارشد ترکیبی از دروس تئوری و پژوهش است. به این معنا که در کنار مطالعه تئوریک، بنابر رشته تحصیلی انتخابی، باید کارهای عملی، پروژه‌های واقعی و در نهایت یک پروژه تحقیقاتی برای دفاع ارائه دهید.

در دوره کارشناسی ارشد و طی ۲ سال حدود ۱۲۰ واحد درسی که ۳۰ واحد آن پایان‌نامه است، گذرانده خواهد شد. دروس تئوریک، فعالیت‌های گروهی، کارآموزی، جلسات علمی و سخنرانی، از جمله مواردی هستند که در این واحدهای درسی قرار گرفته است. در واقع از نظر ساختار علمی و پژوهشی می‌توان آموزش عالی در ایتالیا را مشابه با ایران دانست. هرچند دانشگاه‌های ایتالیایی از نظر سطح علمی و اعتبار جهانی بسیار فراتر از دانشگاه‌های ایران هستند.

نکته مهم دیگر درباره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور، ارائه دروس به زبان انگلیسی است. در عمل اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؛ بنابراین حداقل برای شرکت در کلاس‌ها و همچنین اخذ پذیرش نیازی به آشنایی با زبان ایتالیایی نخواهید داشت. البته در مورد رشته‌های هنر این موضوع تا حدودی متفاوت بوده و بسیاری از این دوره‌ها به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند.

همچنین دانشجویان دوره کارشناسی ارشد اجازه دارند تا برای همراهان خود نیز درخواست ویزا دهند و نکته بسیار مهم‌تر اینکه همراهان آنها اجازه کار تمام‌وقت در این کشور را خواهند داشت. البته دانشجو باید وارد ایتالیا شده و تا آماده شدن ویزای همراه، چیزی حدود ۶ الی ۹ ماه زمان نیاز است. در عمل بهتر است بدانید که ایتالیا در این زمینه کمی سخت‌گیر بوده و ردیافت ویزای همراه نسبتا سخت است.

اما فارغ از همه موارد گفته شده، مهم‌ترین مزیت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا، امکان رشد در محیطی اروپایی، در دانشگاه‌هایی معتبر و دارای سطح جهانی، زندگی در کشوری توسعه‌یافته و کسب تجربه‌ای بزرگ در این زمینه است. معمولا دانشجویان این دوره پس از پایان تحصیلات، برای ادامه تحصیل در دوره دکترا اقدام می‌کنند؛ و یا با یافتن کار در ایتالیا یا یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اقامت خود را در اروپا دائمی می‌نمایند.

شرایط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

با توجه به تنوع رشته‌ها و دانشگاه‌های ارائه‌دهنده دوره‌های کارشناسی ارشد، مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا تا حدودی با یک‌دیگر متفاوت است. به عنوان مثال اگر دوره به زبان انگلیسی ارائه شود، داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵ بسیار مهم است. همچنین در رشته‌های فنی و مهندسی داشتن مدرک GMAT و GRE برای گرفتن پذیرش از بعضی دانشگاه‌ها ضروری اعلام می‌شود.

اخذ کارشناسی ارشد
شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد در ایتالیا

اما به‌طور کلی دارا بودن مدارک زیر برای گرفتن پذیرش از اغلب رشته‌های کارشناسی ارشد از دانشگاه‌های ایتالیا ضروری است:

  • مدرک کارشناسی در رشته مرتبط
  • ریز نمرات دوره کارشناسی (طبیعتا نمرات بالاتر شانس شما را افزایش خواهد داد. اما تمامی افراد با میانگین نمره بالای ۱۴ شانس بالایی برای دریافت پذیرش دارند و دانشگاه‌های ایتالیا معمولا در اعطای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد سخت‌گیرانه برخورد نمی‌کنند.)
  • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی بنابر زبان تدریس دروه (این مدرک برای افرادی که دوره کارشناسی را در ایتالیا گذرانده‌اند لازم نیست.)
  • انگیزه‌نامه (در این نامه انگیزه‌های دانشجو برای تحصیل در این رشته و دانشگاه شرح داده می‌شود.)
  • توصیه‌نامه (در این نامه اساتید قبلی دانشجو به ویژگی‌ها و شایستگی‌های فرد برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد مدنظر اشاره می‌کنند.)
  • مدارک مبتنی بر داشتن تمکن مالی برای زندگی و تحصیل در ایتالیا (برای این کار باید پرینت حسابی با حداقل موجودی ۸۰۰۰ یورو ارائه شود.)
  • رزومه پژوهشی مناسب شامل مقالات علمی پژوهشی و… (این ویژگی به‌خصوص در کسب بورسیه‌های تحصیلی بسیار مهم است.)
  • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار

همان‌طور که گفتیم هر دانشگاهی در هنگام ثبت‌نام مدارک مدنظر خود را اعلام می‌کند و شما با تکمیل مدارک می‌توانید از طریق وب‌سایت دانشگاه درخواست پذیرش خود را ارسال نمایید. در این زمینه توجه به مهلت ارسال و کامل بودن مدارک بسیار مهم است. در نهایت در صورت پذیرفته شدن درخواست پذیرش، برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام خواهید کرد.

بهتر است بدانید که گاهی پذیرش شما منوط به شروط خاصی می‌شود. به عنوان مثال در بسیاری از مواقع با توجه به ریز واحدهای سپری شده، دانشگاه چند واحد پیش‌نیاز را برای ورود به دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا اعلام می‌کند.

هزینه‌های تحصیل و زندگی برای دانشجویان کارشناسی ارشد

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا در مقایسه کشورهای اروپایی هم‌سطح آن، بسیار مناسب است. برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا اگر بتوانید از دانشگاه‌های دولتی پذیرش بگیرید؛ سالانه تنها ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو هزینه دانشگاه خواهید داشت. اما این عدد در دانشگاه‌های خصوصی بسیار متفاوت است و سالانه حدود ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو هزینه دانشگاه را باید در نظر بگیرید.

هزینه زندگی در ایتالیا 2020
هزینه زندگی در ایتالیا ۲۰۲۰

هزینه زندگی در ایتالیا نیز در مقایسه با کشورهای هم‌رده بسیار به‌صرفه است. به‌طور میانگین یک دانشجو ماهانه ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو هزینه زندگی دارد. همچنین حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو نیز هزینه اسکان شما خواهد بود. این اعداد بنابر سبک زندگی، شهر محل سکونت و خانه اجاره شده، تغییر می‌کند. بنابراین می‌توان گفت حدود ۹۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو در ماه برای داشتن یک زندگی دانشجویی متوسط مورد نیاز است. فراموش نکنید که بسیاری از افراد با اعداد کمتر از این نیز زندگی کرده و بعضی دیگر بنابر سبک زندگی خود، پرخرج بوده و نیاز به هزینه کردن مبلغ بیشتری دارند.

در زمینه هزینه‌های تحصیل در ایتالیا به این نکته توجه کنید که امکان یافتن کار دانشجویی و همچنین امکان دریافت کمک‌هزینه‌های دانشجویی و بورسیه از دانشگاه، می‌تواند در پوشش هزینه‌های شما بسیار موثر باشد. با کار دانشجویی می‌توانید به‌طور میانگین ماهانه ۴۰۰ یورو درآمد داشته باشید. همچنین کمک هزینه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند هزینه‌های دانشگاه شما را به صفر نزدیک کند.

شانس دریافت بورسیه تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد نیز وجود دارد. هرچند بهتر است بدانید که این شانس کم بوده و اغلب بورسیه‌ها از جمله بورسیه‌های استانی به مقطع دکترا اختصاص داده می‌شود.

آخرین نکات برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا

این دوره مسیر شما را برای تحصیل در یک کشور اروپایی پیشرو در علوم مختلف باز می‌کند. با گذراندن دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا شما می‌توانید به ادامه تحصیل، کار و زندگی در این کشور و یا سایر کشورهای اروپایی بپردازید. کشور ایتالیا به دانشجویان کارشناسی ارشد فرصت می‌دهد تا پس از پایان تحصیلات کار مدنظر خود را بیابند و در این صورت ویزای خود را از طریق مجوز کار تمدید کنند.

اگر در زمینه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در این کشور سوال یا ابهامی دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید. ما در موسسه فرداد دانش تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی را برای شما پیگیری کرده و مسیر تحصیل در ایتالیا را هموار خواهیم کرد.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x