درباره ایتالیا

ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا،کشوری است که در اروپای جنوبی قرار گرفته و پایتخت آن شهر تاریخی رم است.این کشور هشتمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و پنجمین کشور پر جمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پر جمعیت دنیا است.

ایتالیا آب و هوای معتدل فصلی دارد و آب و هوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان های داخلی تفاوت زیادی دارد.

ایتالیا از شبه جزیره ایتالیا و در جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده است.واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است.

کشورایتالیا به دلیل شکل ظاهری، قلمرو آن  به کشور چکمه معروف است.ایتالیا از ریشه  به معنی گوساله می آید،ایتالیا به معنی سرزمین گاوها است.(italos) یونانی ایتالوس جمعیت این کشور حدود ۶۰ میلیون و ۹۳ درصد مردم آن مسیحی هستند.

ایتالیا با کشورهای اتریش،فرانسه،سوئیس،واتیکان(در داخل شهر رم پایتخت ایتالیا قراردارد)،سان مارینو(در شمال خاک ایتالیا قراردارد)و اسلوونی مرز مشترک دارد.

دو کشور مستقل بسیار کوچک واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور در سوئیس قراردارد که (کامپیونه دیتالیا)نام دارد.

با اینکه این دو کشور عضوی از اتحادیه اروپا نیستند،اما در پیمان شنگن عضویت دارند.زبان رسمی این دو کشور ایتالیایی است.

ایتالیا به همراه یونان از پایه گذاران تمدن غرب به شمار میروند.به این علت،این کشور بیشترین تعداد آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو را در سطح دنیا داراست.