Search
Close this search box.

تحصیل در ایتالیا

رتبـــه بالا و قدمـت طــــولانی دانشگــاه ها همچنین هزینه های مناسب زندگی و تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی، امکان استفاده از بورسیه های مختلف تحصیلی، آن را به مقصدی پرطرفدار برای ادامه تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است.

چنانچه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید، در این صفحه همراه تیم فرداد دانش پاسارگاد باشید.

تحصیل در ایتالیا، به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی امکان پذیر می باشد. براساس رویکرد بین المللی که در سال های اخیر در بخش آموزش عالی کشور ایتالیا اتخاذ شده است، این امکان فراهم شده که تعداد بسیار زیادی از رشته های ارائه شده در دانشگاه های ایتالیا در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی تدریس شود.

در ادامه به مزایای تحصیل در ایتالیا می پردازیم :

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
پخش ویدیو
فــهرست مطالب

مزایای ادامه تحصیل در ایتالیا

دانشگاه های برتــر با رتبه های جهـــانی، دسترسی به جدیـــدترین تکنولوژی ها و جـــــاذبه های گردشگـــــری از کانال های ونیز گرفته تا مکان های تاریخی رم و فلورانس و شگفتی های سواحل دریای مدیترانه همگی دلایلی مهم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا هستند؛ پس جای تعجب نیست که ایتالیا یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل است. در ادامه تعدادی از مزایای تحصیل در ایتالیا را به شما معرفی خواهیم کرد.

تعداد بالای دانشگاه های برتر با محیطی بین المللی

تقریبا در تمامی شهر های اصلی ایتالیا، یک یا چند دانشگاه برتر برای تحصیل دانشجویان بین المللی وجود دارد که این کشور را به مکانی با شکوه برای تحصیل تبدیل می کند. علاوه بر این در ایتالیا شما مشکلی در پیدا کردن رشته مورد علاقه خود نخواهید داشت.

دانشگاه بولونیا را در نظر بگیرید که یک موسسه معتبر و با پرستیژ است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برای اولین بار پیمان بولونیا از این دانشگاه سرچشمه گرفت. 

STUDY IN ITALY

سیستم آموزشی نوین

پس سیستم آموزش عالی که تقریبا تمامی کشورهای اروپایی آن را به کار گرفته اند و استاندارد های خود را بر اساس آن مشخص می کنند، اولین بار در ایتالیا و در یک دانشگاه ایتالیایی مطرح شد. علاوه بر این، بولونیا در لیست برترین شهرهای اروپایی است که از بیشترین تعداد دانشجویان استقبال می کنند. این تنها یکی از شهر های ایتالیا است که چنین تاثیر بزرگی بر جهان ما گذاشته است؛ رم، فلورانس، میلان، ونیز و … نیز همگی در تاریخ جهان نقشی برجسته داشته اند.

هزینه زندگی در ایتالیا

دسترسی به تحصیل ارزان و رایگان

ایتالیا یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای اروپایی است که می توانید برای ادامه تحصیل آن را انتخاب کنید. متوسط شهریه برای انواع مدرک تحصیلی در ایتالیا بین 450 تا 1000 یورو در سال است که دانشگاه ها و دولت ایتالیا آنقدر بورسیه و کمک هزینه های دولتی برای تحصیل دانشجویان قرار داده اند که معمولا دانشجویان از پرداخت همین هزینه ی کم نیز معاف هستند. میانگین هزینه زندگی در ایتالیا نیز در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی کمی پایین تر است. شما به صورت میانگین برای هر ماه به 600 تا 1000 یورو برای مسکن، غذا، حمل و نقل و تفریح نیاز خواهید داشت.

 • گران ترین شهر های ایتالیا: رم، میلان، بولونیا
 • ارزان ترین شهرهای ایتالیا: پیزا، پادوآ، تورین

امکان سفر به سراسر کشور

در ایتالیا شما می توانید به راحتی و تنها با پرداخت چند یورو، به وسیله قطار یا اتوبوس، از یک سوی کشور به سمت دیگر آن بروید. در ایتالیا 87 فرودگاه وجود دارد که به واسطه ی آنها تقریبا تمامی شهر های بزرگ و کوچک این کشور به صورت کامل به تمامی کشورهای اروپایی و غیر اروپایی متصل هستند. دسترسی آسان و ارزان به حمل و نقل موضوع مهمی است و می تواند تاثیر زیادی بر زندگی دانشجویی داشته باشد. بدون شک سفر به خانه و یا دیدن مناطق مختلف جهان می تواند تاثیر مثبت زیادی بر روحیه و زندگی شما به عنوان یک دانشجوی مهاجر داشته باشد.

تعداد بالای دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی

همانطور که گفتیم در ایتالیا شما می توانید هر رشته ای که دوست دارید را پیدا کنید؛ از هنر و موسیقی گرفته تا علوم کامپیوتری. خبر خوب بعدی این است که شما می توانید به تعداد زیادی از این رشته ها به زبان انگلیسی نیز دسترسی داشته باشد. در ادامه لیست محبوب ترین رشته هایی که در ایتالیا به زبان انگلیسی تدریس می شوند برای شما آورده شده است.

 • روابط بین الملل
 • MBA
 • مهندسی الکترونیک
 • معماری
 • طراحی مد
مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا
زبان ایتالیایی

یادگیری زبان ایتالیایی

بخش بزرگی از تحصیل در ایتالیا، تجربه غرق شدن در فرهنگ غنی و زبان زیبای این کشور است. بهترین توصیه ای که در زمان یادگیری یک زبان جدید می توانیم به شما بکنیم این است که از اشتباه کردن نترسید. نه تنها کسی شما را مسخره نخواهد کرد، بلکه همه سعی خواهند کرد که به شما کمک کنند تا زبان آنها را بهتر یاد بگیرید و مانند یک ایتالیایی اصیل صحبت کنید.

مهربانی و مهمان پذیری ایتالیایی ها در تمام جهان زبانزد است. مردم این کشور اکثرا خون گرم هستند و مهاجران را با آغوشی باز در میان خود می پذیرند و شما در این کشور احساس غربت نخواهید کرد.

شرایط عمومی تحصیل در ایتالیا

در سال های اخیر، محبوبیت ایتالیا در میان دانشجویان بین المللی افزایش فزاینده ای داشته است که یکی از دلایل اصلی آن استاندارد های بالای سیستم آموزشی ایتالیا و هزینه های تحصیل مناسب است. اگر شما نیز قصد دارید برای ادامه تحصیل به این کشور زیبا سفر کنید، نکاتی وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا باشید. در ادامه شرایط تحصیل در ایتالیا را با جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد. شرایط عمومی تحصیل در ایتالیا تقریبا نزدیک به دیگر کشورهای اروپایی است. اگر تحصیلات دوره متوسطه را در کشور خود به پایان رسانده باشید و واجد شرایط تحصیل در دوره آموزش عالی هستید، به احتمال زیاد واجد شرایط تحصیل در ایتالیا نیز هستید. اگر قصد دارید در این کشور به زبان ایتالیایی تحصیل کنید، به احتمال زیاد از شما درخواست می شود که سطح آشنایی خود با زبان ایتالیایی را ثابت کنید و علاوه بر این ممکن است برای تحصیل در برخی از رشته ها از شما درخواست شود که برای بالا آوردن سطح دانش خود در کلاس های پیش نیاز شرکت کنید.

شرایط تحصیل در ایتالیا

آزمون تافل یا آیلتس

همانند دیگر کشور های اروپایی، برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا نیاز به یک مدرک زبان معتبر مانند آیلتس یا تافل خواهید داشت که نمره درخواستی با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا، باید مدرک دوره لیسانس شما معتبر و مرتبط با رشته مورد نظر باشد، چرا که برای تحصیل در این دوره نیاز است تعداد مشخصی از واحد های درسی تخصصی را در دوره تحصیلی قبلی پشت سر گذاشته باشید که در غیر این صورت احتمال کسب پذیرش شما پایین خواهد بود.

تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های ایتالیا کمی پیچیده تر از دوره های دیگر و کسب پذیرش در آن کمی سخت تر است. رقابت در این سطح بسیار شدید است و در نتیجه نیاز است که رزومه کاری و تحصیلی شما قوی باشد تا بتوانید در رقابت با دیگران پیروز شوید. از نیازمندی های این دوره می توان به مدارک مربوط به دوره کارشناسی ارشد، مدرک زبان و رزومه قوی اشاره کرد.

سیستم آموزش عالی ایتالیا

آموزش عالی ایتالیا

آموزش عالی در ایتالیا به سه دسته تقسیم می شود:

 • دانشگاه ها
 • بخش آموزش عالی هنر، موسیقی، و رقص
 • موسسات فنی عالی

دانشگاه های ایتالیا به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که کیفیت آموزش در هر دو یکسان است اما ممکن است شرایط ورود و هزینه های تحصیل متفاوت باشد. دانشجویان بین المللی تنها در صورتی می توانند برای تحصیل در ایتالیا درخواست دهند که دارای مدرک دیپلــم حداقـــل 12 ساله باشند. دوره هـــای تحصیلـــی در دانشگاه های ایتالیا به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

 • دوره کارشناسی: Laurea
 • دوره کارشناسی ارشد: Laurea Magistrale
 • دوره دکترا: Dottorato di Ricerca یا PHD
 • کارشناسی ارشد تخصصی.

اعتبار بالای مدرک دانشگاهی ایتالیا

مدارک ارائه شده از دانشگاه های ایتالیا، در تمامی کشورهای جهان از جمله ایران قابل قبول هستند. در سال 2022 بیش از 40 دانشگاه پزشکی و بیش از 50 دانشگاه فنی مهندسی ایتالیا در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران قرار گرفتند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که لیست دانشگاه های مورد تایید این دو وزارت خانه هر ساله تغییر می کند پس بهتر است برای بررس این موضوع سامانه مربوط به هر وزارت خانه را بررسی کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

دوره لیسانس یا Laurea در ایتالیا معادل مدرک لیسانس علوم در سیستم دانشگاهی دیگر کشورهای اروپایی است. طول تحصیل دوره کارشناسی در ایتالیا 3 سال است و یکی از نیازمندی های کسب پذیرش در این دوره داشتن دیپلم 12 ساله است. شما می توانید برای کسب پذیرش و ورود به دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی اقدام کنید. با توجه به نمراتی که در دوره دبیرستان کسب کرده اید و شرایط مخصوص به دانشگاه و رشته مورد نظر برای تحصیل، ممکن است برای ورود به دانشگاه مشمول آزمون ورودی یا امتحان انگیزشی باشید.

دانشجویان بین المللی می توانند پس از فارغ التحصیلی در یکی از دانشگاه های این کشور و کسب مدرک Laurea، برای شروع به کار و یا ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا یا دیگر کشور های جهان اقدام کنند.

تحصیل کارشناسی ایتالیا

گرچه دوره های کارشناسی در ایتالیا اکثرا به زبان ایتالیـــایی برگزار می شوند، اما معمولا در هر دانشگاه چند رشته به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دوره های ارشد و دکتری بیشتر فراهم شده و تقریبا می توانید در این دو مقطع به تمام رشته ها به زبان انگلیسی دسترسی داشته باشید.

تحصیل در کارشناسی ارشد ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

شرایط مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا مانند این مقطع در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر است. بنابراین علاوه بر اینکه مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های ایتالیا در ایران معتبر است؛ اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا برای مقطع کارشناسی ارشد نیز، با داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های ایران امکان ‌پذیر است.

دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا معمولا به مدت ۲ سال است و حدوداً در ۳۵۰ رشته مختلف ارائه می‌شود. در این دوره دانشجویان با دروسی مرتبط با همان دروس دوره کارشناسی، اما در سطحی پیشرفته تر آشنا خواهند شد. دوره کارشناسی ارشد ترکیبی از دروس تئوری و پژوهشی است؛ به این معنا که در کنار مطالعه تئوریک، بنابر رشته تحصیلی انتخابی، باید کارهای عملی، پروژه‌های واقعی و در نهایت یک پروژه تحقیقاتی برای دفاع ارائه دهید.

زمان دوره

در طول دوره کارشناسی ارشد باید نزدیک به ۱۲۰ واحد درسی که ۳۰ واحد آن پایان‌نامه است را پشت سر بگذارید. دروس تئوریک، فعالیت‌های گروهی، کارآموزی، جلسات علمی و سخنرانی، از جمله مواردی هستند که در این واحدهای درسی قرار گرفته است. در واقع از نظر ساختار علمی و پژوهشی می‌توان آموزش عالی در ایتالیا را مشابه با ایران دانست. هرچند دانشگاه‌های ایتالیایی از نظر سطح علمی و اعتبار جهانی بسیار فراتر از دانشگاه‌های ایران هستند.

تحصیل ارشد به زبان انگلیسی در ایتالیا

تحصیل به زبان انگلیسی

نکته مهم دیگر درباره تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور، ارائه دروس به زبان انگلیسی است. در عمل اکثر دوره‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؛ بنابراین حداقل برای شرکت در کلاس‌ها و همچنین اخذ پذیرش نیازی به آشنایی با زبان ایتالیایی نخواهید داشت. البته در مورد رشته‌های هنر این موضوع تا حدودی متفاوت بوده و بسیاری از این دوره‌ها به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند.

همچنین دانشجویان دوره کارشناسی ارشد اجازه دارند تا برای همراهان خود نیز درخواست ویزا دهند و نکته بسیار مهم‌تر این است که همراهان آنها اجازه کار تمام‌ وقت در این کشور را خواهند داشت. البته دانشجو باید وارد ایتالیا شده و تا آماده شدن ویزای همراه، چیزی حدود ۶ الی ۹ ماه زمان نیاز است. در عمل بهتر است بدانید که ایتالیا در این زمینه کمی سخت‌گیر بوده و دریافت ویزای همراه نسبتا سخت است.

اما فارغ از همه موارد گفته شده، مهم‌ترین مزیت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا، امکان رشد در محیطی اروپایی، در دانشگاه‌هایی معتبر و دارای سطح جهانی، زندگی در کشوری توسعه ‌یافته و کسب تجربه ‌ای بزرگ در این زمینه است. معمولا دانشجویان این دوره پس از پایان تحصیلات، برای ادامه تحصیل در دوره دکترا اقدام می‌کنند؛ و یا با یافتن کار در ایتالیا یا یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، اقامت خود را در اروپا دائمی می ‌نمایند.

شرایط اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

با توجه به تنوع رشته‌ها و دانشگاه‌های ارائه‌دهنده دوره‌های کارشناسی ارشد، مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال اگر دوره به زبان انگلیسی ارائه شود، داشتن مدرک آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵ بسیار مهم است. همچنین در رشته‌های فنی و مهندسی داشتن مدرک GMAT و GRE برای گرفتن پذیرش از بعضی از دانشگاه‌ها ضروری است.

تحصیل دکتری در ایتالیا

تحصیل در دوره دکترا در ایتالیا

مدرک دکترا بالاترین سطح تحصیلات دانشگاهی است و کسب موفقیت در این دوره مستلزم شرکت و موفقیت در آزمون هایی جامع و کامل است. علاوه بر این دانشجویان دوره دکتری باید به عنوان پایان نامه یک فعالیت پژوهشی نوآورانه را به پایان برسانند. مدرک تحصیلی دکترا پس از یک برنامه مطالعاتی و تحقیقاتی به مدت حداقل سه سال و تحت نظارت هیئتی از اساتید به دست می آید. هدف از این دوره ارائه آموزش در بالاترین سطح ممکن به دانشجویان است. در واقع این کار به منظور آماده سازی دانشجویان برای پست های هیأت علمی و پژوهشی در دانشگاه ها و یا کالج های سراسر دنیا و یا سایر مشاغلی که نیاز به دانش پیشرفته و مهارت های تحقیقاتی دارند، انجام می شود. طول دوره دکتری معمولا با توجه به رشته، نوع فعالیت تحقیقاتی و دیگر موارد، بین 3 تا 6 سال تحصیلی است.

دکتری به دو دسته پژوهشی و آموزشی تقسیم می شود:

1 – Dottorato (PhD): یک مدرک دکترا است که توسط دانشگاه ها اعطا می شود.

2 – Accademico di Formazione alla Ricerca : این مدرک دکتری توسط موسسات آموزش عالی هنر و موسیقی، ارائه می شود.

شرایط اخذ پذیرش در مقطع دکتری در ایتالیا

ارائه مدرک کارشناسی ارشد، مقالات بین المللی در حوزه پژوهشی مورد نظر و رزومه تحصیلی قوی از الزامات کسب پذیرش دکتری در ایتالیا است. اما مهم تر از همه این موارد، پیدا کردن استاد راهنما و کسب پذیرش از او است. در دوره دکتری شما در واقع از استاد راهنما پذیرش خود را دریافت می کنید و دانشگاه فقط مسئول انجام امور اداری است.

انگیزه نامه، توصیه نامه و پروپوزال تحقیقاتی مواردی هستند که وجود آنها الزامی است و می توانند در کسب پذیرش به شما کمک فراوانی کنند، پس حتما در این زمینه ها تحقیقات کافی را انجام دهید و مدارک لازم را تهیه کنید. در دانشگاه های دولتی فرآیند درخواست و ثبت نام در دانشگاه ها هزینه ای در حدود 30 الی 50 یورو خواهد داشت. شهریه دانشگاه ها به طور میانگین بین 900 تا 3000 یــورو در سال است و بورسیه های تحصیلی فراوانی وجود دارد که می توانند در تامین این هزینه ها به شما کمک فراوانی کنند.

رتبه بندی دانشگاه های ایتالیا

رتبه بندی دانشگاه های ایتالیا

همانطور که گفتیم، یکی از دلایل محبوبیت ایتالیا در میان دانشجویان بین المللی، دانشگاه های برتر این کشور است که همواره اسم آنها در میان بهترین دانشگاه های جهان می درخشد. ایتالیا 41 دانشگاه بین المللی دارد که در سال 2023، 13 عدد از این دانشگاه ها رتبه های زیر 500 جهـــان و 20 عدد از آنها رتبــه های زیر هزار را به خود اختصــاص داده اند. سیستم آموزشی ایتالیا بر اساس پیمان بولونیا و مطابق با استــاندارد های جهانی پــایه ریزی شده و شما با تحصیل در این کشور دروازه ورود به اتحـــادیه اروپا و دیگر کشورهای جهان را بر روی خود باز می کنید. تیم فرداد دانش پاسارگاد جدول زیر را برای شما آماده کرده که در آن می توانید اسم 13 دانشگاه برتر ایتالیا و رتبه های جهانی آنها را بر اساس سیستم QS مشاهده کنید. هر 13 دانشگاه معرفی شده در زیر، در سیستم رتبه بندی QS رتبه های زیر 500 جهان را به خود اختصاص داده اند. نکته مهم تر این است که تعداد زیادی از این دانشگاه ها در رتبه بندی بر اساس موضوعات مشخص (Subject) و در زمینه های تخصصی خودشان، موفق به کسب رتبه های زیر 10 جهان شده اند که این دستاورد برای هر دانشگاهی یک موفقیت بزرگ به حساب می آید.

بهترین دانشگاه های ایتالیا

معرفی تعدادی از برترین دانشگاه های ایتالیا

در ادامه قصد داریم تا تعدادی از دانشگاه های برتر ایتالیا را به صورت خلاصه به شما معرفی کنیم. این معرفی فقط از این جهت است که با سطح بالای تعدادی از برترین دانشگاه های این کشور و فرصت هایی که برای ارائه به شما دارند آشنا شوید. با تحصیل در ایتالیا شما می توانید همان تجربه ای را داشته باشید که تعدادی از بزرگترین هنرمندان و دانشمندان جهان داشته اند. برای آشنایی کامل تر با دانشگاه های ایتالیا و دیگر کشور های جهان می توانید از صفحه دانشگاه ها در وب سایت موسسه فرداد دانش پاسارگاد دیدن کنید. تیم ما به صورت شبانه روزی در تلاش است تا جدیدترین و کامل ترین اطلاعات ممکن را برای شما عزیزان فراهم کند.

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان

نام انگلیسی: Politecnico di Milano

رتبه جهانی در سال 2023: 139

سال تاسیس: 1863

ریاست دانشگاه: Ferruccio Resta

تعداد دانشجو: 42000

محل: میلان – ایتالیا

دانشگاه پلی تکنیک میلان بزرگ ترین دانشگاه فنی ایتالیا است که نزدیک به 42000 دانشجو دارد. این دانشگه دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مهندسی، معماری، طراحی و … ارائه می دهد.

پردیس پلی تکنیک

دانشگاه پلی تکنیک میلان داری دو پردیس اصلی است که هر دو در شهر میلان قرار دارند و اکثر آموزش ها و تحقیقات در این دو مرکز صورت می گیرد. علاوه بر این پنج مرکز آموزش دیگر در شهر هایی مانند لمباردی، امیلیا و رومانیا قرار دارند که متعلق به این دانشگاه هستند. دفتر مرکزی دانشگاه در پردیس تاریخی Città Studi قرار دارد که بزرگترین پردیس این دانشگاه است و از سال 1927 فعال است.

بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهان در سیستم QS در سال 2022، دانشگاه پلی تکنیک میلان در موضوع «مهندسی و فناوری» رتبه 13، در گروه «طراحی» رتبه 6 ، در گروه «عمران و مهندسی سازه» و گروه «مکانیک و مهندسی هوا فضا» رتبه 9 و در گروه «معماری» رتبه 7 جهان را به خود اختصاص داد که دستاوردی بزرگ برای این دانشگاه است و نشان دهنده سطح بالای آموزش در این دانشگاه است.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا

نام انگلیسی: University of Bologna

رتبه جهانی در سال 2023: 167

سال تاسیس: 1088

ریاست دانشگاه: Giovanni Molari

تعداد دانشجو: 90291

محل: بولونیا – ایتالیا

 دانشگاه بولونیا یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در شهری به همین اسم قرار دارد. این دانشگاه که در سال 1088 توسط یک انجمن سازمان یافته از دانشجویان تاسیس شد، قدیمی ترین دانشگاه جهان است که در حال فعالیت مداوم بوده و اولین موسسه آموزش عالی اعطا کننده مدرک است. این دانشگاه با بیش از 90000 دانشجو، دومین دانشگاه بزرگ ایتالیا پس از دانشگاه La Sapienza است.

معرفی بیشتر دانشگاه بولونیا

اولین جایی که اصطلاح universitas برای نام بردن از یک موسسه متشکل از دانشجویان و اساتید به کار برده شد در این دانشگاه بود. این دانشگاه پردیس های مختلفی در ایتالیا دارد که در شهر های راونا، فورلی، چزنا و دیمینی قرار گرفته اند. دانشگاه بولونیا یک شعبه نیز در خارج از کشور دارد که در شهر بوئنوس آیرس آرژانتین قرار گرفته است. این دانشگاه معمولا در میان بهترین دانشگاه‌های ایتالیا رتبه بندی می شود و به خاطر تحقیقاتش در زمینه های حقوق، پزشکی و علوم طبیعی مشهور است. دانشگاه بولونیا در دوران رنسانس ایتالیا نقشی مهم در پیشرفت علوم داشت و مرکزی بود که افرادی مانند نیکلاس کوپرنیک و بسیاری دیگر از ریاضیدانان و دانشمندان دوران رنسانس در آن آموزش دیدند. امروزه این دانشگاه 101 رشته در دوره ی کارشناسی سه ساله و 108 مدرک در دوره های تخصص و یا کارشناسی ارشد را به دانشجویان خود ارائه می دهد و در حال حاضر به 11 دانشکده و 33 دپارتمان تقسیم شده است.

دانشگاه ساپینزای رم

دانشگاه ساپینزای رم

نام انگلیسی: Sapienza University of Rome

رتبه جهانی در سال 2023: 171

سال تاسیس: 1303

ریاست دانشگاه: Antonella Polimeni

تعداد دانشجو: 112564

محل: رم – ایتالیا

دانشگاه ساپینزای رم که معمولا آن را دانشگاه رم خطاب می کنند، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که از لحاظ تعداد ثبت نام دانشجویان یکی از بزرگترین دانشگاه های اروپا به شمار می رود. این دانشگاه که بــه عنــوان یکی از قدیمــی تــرین دانشگــاه هــای جهــان نیز شناخته می شود، در سال 1303 یعنی نزدیک به 720 سال پیش تاسیس شد.

دانشگاهی قدرتمند با قدمت بالا

دانشگاه ساپینزای رم یکی از معتبر ترین دانشگاه های ایتالیا و جهان است که در سال های 2018، 2019، 2021 و 2022 در زمینه ی تاریخ باستان و کلاسیک رتبه اول جهان را به خود اختصاص داد. اکثر طبقه حاکم ایتالیا در این دانشگاه تحصیل کرد اند و فارغ التحصیلان برجسته زیادی از جمله برندگان جایزه نوبل، روسای پارلمان اروپا، سران چندین کشور مختلف، شخصیت های مذهبی برجسته و دانشمندان و فضانوردان مختلف را پرورش داده است. ساختمان اصلی دانشگاه Città Universitaria نام دارد (به معنی شهر دانشگاهی) که مساحت آن 44 هکتار است و در نزدیکی ایستگاه Tiburtina Station رم قرار گرفته. این دانشگاه پردیس های متعددی در رم و دیگر شهر های ایتالیا دارد یکی از مهم ترین آنان در شهر لاتینا قرار گرفته است. کتابخانه اکساندرینا در سال 1667 توسط پاپ الکساندر هفتم برای این دانشگاه ساخته شد و در حال حاضر دارای بیش از 1.5 میلیون جلد کتاب است.

شهریه دانشگاه های ایتالیا

شهریه دانشگاه در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به طور قابل توجهی ارزان تر از سایر کشورها است. به طور متوسط، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 500 تا 4000 یورو در سال است. شهریه این دانشگاه ها بسته به دوره ای که در آن ثبت نام می کنید و مهمتر از همه، بر اساس درآمد خانواده شما می توانند متفاوت باشند.
بله درست خواندید. در ایتالیا شهریه ای که از دانشجویان درخواست می شود با توجه به درآمد و وضعیت مالی خانواده است. پس اگر مشخص شود که شما توانایی پرداخت شهریه کامل را ندارید، با توجه به وضعیت مالی شما تخفیفاتی برای شما اعمال می شود تا بتوانید شهریه خود را پرداخت کنید. برای اینکه دانشگاه سطح شهریه شما را تعیین کند، باید درخواستی برای ارزیابی درآمد خانوار خود ارائه دهید. شهریه دانشگاه های ایتالیا می تواند در دانشگاه های خصوصی یا در مدارس بازرگانی بیشتر باشد. به عنوان مثال، در Università Bocconi  در میلان، میانگین شهریه پرداختی در حدود 13000 یورو است. و در Università Cattolica Sacro Cuore (همچنین میلان)، قیمت‌ها به 16000 یورو در سال نیز می رسد.

در زیر به عنوان مثال شهریه برخی از دانشگاه های ایتالیا را برای شما آورده ایم:

میزان شهریه دانشگاه های ایتالیا

با توجه به جدول بالا می بینید که حتی تحصیل در بهترین و معروف ترین دانشگاه های ایتالیا با رتبه های زیر 200 نیز بسیار ارزان تر از تحصیل در دانشگاه های معمولی اروپایی است. به عنوان مثال در دانشگاه بولونیا با رتبه 167 جهانی، هزینه تحصیل برای اکثر دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد تنها 3000 یورو در سال است. و یا در دانشگاه ساپینزای رم که دارای رتبه 171 جهان است، شهریه های دوره های تحصیلی آن کمتر از 1000 یورو در سال است.

هزینه اپلای به دانشگاه های ایتالیا چقدر است؟

معمولاً در دانشگاه های ایتالیا هزینه اپلای وجود ندارد. با این حال، اگر برنامه انتخابی شما گزینشی باشد، ممکن است مجبور شوید در آزمون پذیرش شرکت کنید که در این صورت باید هزینه کمی پرداخت کنید. به عنوان مثال، آزمون های پذیرش برای مدرک پزشکی معمولا بین 25 تا 100 یورو متغیر است.

در ایتالیا سیستم شهریه بر اساس درآمد به چه صورت است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا بر اساس درآمد خانواده متغیر است، به این معنی که دانشجویان با توجه به وضعیت اقتصادی خود شهریه پرداخت خواهند کرد. هر دانشگاه می تواند شهریه های خود را با توجه به سطوح درآمدی خاص تعیین کند. اگر از سایت دانشگاه مورد نظر بازدید کنید، معمولاً برای پرداخت شهریه به این صورت محدوده ای از حداقل و حداکثر هزینه را خواهید یافت. بالاترین هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی بزرگ اغلب بین 2000 تا 3000 یورو در سال است که این مقدار هنوز هم کمتر از سایر کشورها است.

هزینه تحصیل در ایتالیا

سیستم ISEE

چیزی که تعیین می کند که چه هزینه ای را باید بابت تحصیل بپردازید، «شاخص وضعیت اقتصادی معادل» – یا سیستم ISEE است. برای دانشجویان بین المللی که دارایی آنها خارج از ایتالیا است و یا خارج از ایتالیا زندگی می کنند، دانشگاه ها سیستم ISEE  متفاوتی دارند. اسم این سیستم ISEE parificato است. این گزینه همیشه برای دانشجویان اتحادیه اروپا در دسترس است و برخی از دانشگاه ها آن را به دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیز ارائه می دهند. پس این امکان وجود دارد که اسم کشور ایران در لیست تمام دانشگاه هایی که این سیستم پرداخت شهریه را ارائه می دهند نباشد.

برای ارزیابی وضعیت اقتصادی خود، باید مجموعه ای از اسناد در مورد خود و دارایی های والدین (موجودی حساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی و البته پاسپورت خود) خود را به دفاتر پشتیبانی مالیاتی (CAF – centro di assistenza fiscale) که وابسته به دانشگاه هستند ارسال کنید. جزئیات اینکه چه مدارکی باید به کجا ارسال شود می تواند از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد.

خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا

خوابگاه-ایتالیا

برای دانشجویانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، سه نوع خوابگاه دانشجویی وجود دارد:

 • خوابگاه های دانشجویی که توسط دانشگاه ارائه می شود
 • خانه های دانشجویی مشترک
 • اجاره مسکن خصوصی

خوابگاه های دانشجویی

بدون شک بهترین گزینه ی اقامتی در زمان تحصیل در خارج از کشور، گرفتن یک اتاق در خوابگاه دانشگاه است. خوابگاه های دانشجویی نه تنها ارزان ترین گزینه برای اسکان هستند، بلکه بهترین تجربه ممکن از یک زندگی دانشجویی را به شما ارائه می دهند. بیشتر دانشگاه های ایتالیا به دانشجویان خود خوابگاه ارائه می دهند اما نه همه ی آنها، پس اگر می خواهید برای اقامت خود در زمان تحصیل از خوابگاه های دانشجویی استفاده کنید، برای کسب اطمینان در این زمینه، حتما قبل از اپلای به یک دانشگاه، سایت و صفحات فضای مجازی مربوط به دانشگاه را بررسی کنید. معمولا تقاضا برای دریافت خوابگاه زیاد است پس بهتر است که در اولین فرصت ممکن برای این کار اقدام کنید.

هزینه خوابگاه دانشجویی

هزینه ی خوابگاه های دانشجویی در ایتالیا معمولا بین 250 تا 400 یورو در ماه است. البته اگر موفق به کسب بورسیه تحصیلی شوید، معمولا هزینه خوابگاه نیز برای شما پوشش داده خواهد شد. علاوه بر این بورسیه هایی وجود دارد که فقط به منظور پوشش دادن هزینه های اسکان ارائه می شوند و شما می توانید برای کسب این بورسیه ها نیز اقدام کنید.

خانه های دانشجویی مشترک

بسیاری از دانشجویان مهاجر که ملکی خصوصی برای اقامت خود اجاره می کنند، سعی می کنند برای کاهش هزینه ها آپارتمان ها یا خانه های خود را با دانشجویان دیگر به اشتراک بگذارند. این اقامتگــاه ها ارزان تر هستند و بسته به موقعیــت مکــانی ملک، امکانات و مساحت آن، سرمایه ای نزدیک به 250 تا 700 یورو در ماه نیاز خواهند داشت. دانشجویان معمولا آگهی های خود برای پیدا کردن یک هم خانه را به صورت آنلاین پست می کنند. این کار می تواند به شما کمک کند تا زودتر یک محل مناسب برای خودتان پیدا کنید. بسیاری از دانشگاه ها برای کمک کردن به دانشجویان بین المللی در این زمینه خدماتی را ارائه می دهند، اما ممکن است برای ارائه این خدمات هزینه ای نیز دریافت کنند. در این زمینه بهتر است با دفتر خدمات و اسکان دانشجویی در دانشگاه خود صحبت کنید.

آپارتمان های دانشجویی در ایتالیا

یکی از گزینه های اسکان که معمولا در همه ی کشور ها در اختیار دانشجویان قرار دارد، اجاره یک ملک خصوصی برای زندگی در زمان تحصیل است. این گزینه معمولا گران ترین گزینه ی موجود است اما مزایای خود را نیز دارد. هزینه لازم برای اجاره یک آپارتمان خصوصی به موارد زیادی مانند مساحت، شهر، نوع واحد، و موارد دیگر بستگی دارد. در ایتالیا هزینه یک ملک خصوصی می تواند بین 300 یورو تا بیش از 1000 یورو در ماه متغیر باشد.

آپارتمان دانشجویی در ایتالیا

بورسیه های تحصیلی در ایتالیا در سال 2023

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

در ایتالیا همه دانشجویان بین المللی بر اساس شرایط مالی یا شایستگی های علمی و ورزشی، حق استفاده از کمک های مالی را دارند. بورسیه های دولتی مختلف در سطح ملی و منطقه ای وجود دارد که دانشجویان بین المللی می توانند برای دریافت آنها درخواست دهند. علاوه بر این برخی از دانشگاه های ایتالیا بورسیه های تحصیلی مخصوص به خود را به دانشجویان پذیرفته شده ارائه می دهند.

بورسیه های دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی

دولت ایتالیا برای تحصیل در ایتالیا هم به شهروندان خارجی و هم به شهروندان ایتالیایی مقیم خارج از کشور (IRE) بورسیه تحصیلی اعطا می کند. بورسیه های تحصیلی برای دوره های زیر ارائه می شوند:

 • مدرک کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale 2° ciclo)
 • دوره‌های آموزش عالی در هنر، موسیقی و رقص (AFAM)
 • دوره دکترا
 • تحقیقات تحت نظارت آکادمیک (Progetti in co-tutela)
 • دوره‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی.

این بورسیه شامل شهریه، بیمه درمانی و کمک هزینه ماهانه می باشد. در این نوع بورسیه افراد فقط می توانند برای بورسیه های سه، شش یا نه ماهه درخواست دهند.

بورسیه های  EDISU Piemonte

بورسیه EDISU در تعداد خاصی از دانشگاه های ایتالیا به دانشجویان ارائه می شود. تمامی دانشجویان، از جمله دانشجویان بین المللی متعلق به کشور های خارج از اتحادیه اروپا که در دوره های کارشناسی تمام وقت، کارشناسی ارشد یا دوره های دکترا در یکی از این دانشگاه ها (به عنوان مثال دانشگاه های پلی‌تکنیک تورینو، دانشگاه تورینو، دانشگاه Piedmont شرقی) به تحصیل مشغول هستند، می توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی EDISU در صورتی که شایستگی و شرایط اقتصادی لازم را داشته باشند، اپلای کنند. مقدار بورسیه تحصیلی بسته به شرایط مختلف متفاوت خواهد بود اما معمولا این بورسیه کمک هزینه اسکان را به دانشجویان غیر مقیم اعطا می کند.

کمک هزینه تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین المللی

دانشگاه بولونیا به دانشجویان بین المللی شایسته ای که مایل به ثبت نام در دوره های لیسانس، کارشناسی ارشد یا دوره های تک دوره ای در دانشگاه بولونیا هستند، کمک هزینه تحصیلی ارائه می دهد. هر کمک هزینه تحصیلی برای یک سال تحصیلی اعطا می شود و در مجموع مقدار آن 11059 یورو و معافیت کامل از هزینه تحصیل است.

برنامه بورس تحصیلی تعالی بین المللی پادوآ

دانشگاه پادوآ تعدادی بورسیه تحصیلی کامل را به دانشجویان با استعدادی که مایل به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد در این دانشگاه هستند ارائه می دهد. این دوره ها به زبان انگلیسی در دانشگاه پادووا تدریس می شوند و کمک هزینه تحصیلی مربوط به آنها شامل کمک هزینه زندگی به مبلغ 8000 یورو و معافیت کامل از پرداخت شهریه تحصیل می شود.

کمک هزینه تحصیلی در ایتالیا

معافیت از هزینه تحصیل در دانشگاه پاویا برای دانشجویان بین المللی

به منظور تقویت حضور دانشجویان بین‌المللی و ایجاد جامعه جهانی تر، دانشگاه پاویا 150 بورسیه معافیت از هزینه‌های تحصیل اعطا می‌کند که معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه را به همه دانشجویان خارجی که در برنامه‌های تحصیلی منتخب در دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند، اعطا می‌کند. این بورسیه برای سال تحصیلی 2022/2023 معتبر است.

جوایز بین‌المللی و شایستگی  Bocconi

دانشگاه Bocconi بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگی را به تمامی دانشجویان بین المللی که در یکی از رشته های مربوط به دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد ثبت نام کرده اند ارائه می دهد. این بورسیه شامل معافیت نیم تا کامل شهریه به ارزش 12000 یورو در سال برای برنامه لیسانس و تا 14000 یورو در سال برای دوره کارشناسی ارشد است.

کار در زمان تحصیل در ایتالیا

کار در زمان تحصیل در ایتالیا

تمامی دانشجویان بین المللی که در ایتالیا مشغول به تحصیل هستند، اجازه کار به صورت پاره وقت را دارند. این روش یک راه عالی برای تامین مقداری از هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا است. قوانین اجازه کار در زمان تحصیل در ایتالیا، به تابعیت دانشجویان بستگی دارد: برای دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا هیچ محدودیتی وجود ندارد و از حق و حقوقی نزدیک به شهروندان ایتالیایی برخوردار هستند.

دانشجویان متعلق به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می توانند حداکثر 20 ساعت در هفته یا 1040 ساعت در سال کار کنند اما اجازه راه اندازی کسب و کار شخصی را ندارند. میانگین حقوق برای کار نیمه وقت در ایتالیا بین 500 تا 1100 یورو در ماه است. یکی از گزینه های در دسترس برنامه های 150 ساعته است که دانشگاه ها به دانشجویان خود ارائه می دهند. در واقع دانشگاه ها برای تعدادی از دانشجویان این امکان را فراهم می کنند که 150 ساعت برای دانشگاه کار کنند. معمولا فعالیت اصلی این دانشجویان در واحد پذیرش دانشگاه خواهد بود.

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا نیز در مقایسه با کشورهای هم رده بسیار به صرفه است. در ایتالیا به طور میانگین، یک دانشجو ماهانه به ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو سرمایه برای هزینه های زندگی مانند خورد و خوراک، حمل و نقل و … نیاز خواهد داشت. همچنین حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه نیز هزینه اسکان شما خواهد بود. این اعداد بنابر سبک زندگی، شهر محل سکونت و محل اسکان، تغییر می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که برای داشتن یک زندگی دانشجویی متوسط در ایتالیا، ماهانه به ۹۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو نیاز خواهید داشت. فراموش نکنید که بسیاری از افراد با اعدادی کمتر از این نیز در این کشور به کار و تحصیل مشغول هستند و بعضی دیگر بنابر سبک زندگی خود، پرخرج بوده و نیاز به هزینه کردن مبلغ بیشتری دارند. در زمینه هزینه‌های تحصیل در ایتالیا به این نکته توجه کنید که امکان یافتن کار دانشجویی و همچنین امکان دریافت کمک‌هزینه‌های دانشجویی و بورسیه های مختلف از دانشگاه وجود دارد. این کار می‌تواند در پوشش هزینه‌های شما بسیار موثر باشد. همچنین کمک هزینه‌های تحصیلی که در مقاطع مختلف آموزش عالی ارائه می شوند، می‌توانند هزینه‌های دانشگاه شما را به صفر نزدیک کند. در ایتالیا شانس دریافت بورسیه تحصیلی در تمامی دوره های آموزش عالی وجود دارد که این مورد نیز یکی دیگر از مزیت های تحصیل در ایتالیا است.

هزینه زندگی دانشجویی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا شرایط خاص خود را دارد که در ادامه قصد داریم در این مورد صحبت کنیم. هنگام درخواست برای کسب پذیرش از دانشگاه باید برخی از مدارک مهم را ارائه دهید. این اسنــاد به عنوان مدرکـی برای اثبات هــویت، مهارت ها و ملیت شما عمل می کنند. دانشگاه ها بسته به سطح تحصیلی و دوره تحصیلی شما مدارک می خواهند با این حال، دارا بودن مدارک زیر برای تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی ضروری است:

ایتالیا
 • فرم درخواست که از سایت دانشگاه دانلود می کنید.
 • کپی گواهی تحصیلی مربوط به مقاطع دهم، دوازدهم و یا دوره تحصیلی قبلی.
 • ریز نمرات دوره تحصیلی قبلی. طبیعتا نمرات بالاتر شانس شما را افزایش خواهد داد اما تمامی افراد با میانگین نمره بالای ۱۴ شانس بالایی برای دریافت پذیرش دارند و دانشگاه‌های ایتالیا معمولا در اعطای پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سخت گیرانه عمل نمی‌کنند.
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی بنابر زبان تدریس دوره مورد نظر شما. در بعضی شرایط ارائه این مدرک برای افرادی که دوره کارشناسی را در ایتالیا گذرانده‌اند لازم نیست.
 • انگیزه ‌نامه. در این نامه انگیزه‌های دانشجو برای تحصیل در این رشته و دانشگاه شرح داده می‌شود.
 • توصیه ‌نامه در این نامه اساتید قبلی دانشجو به ویژگی‌ها و شایستگی‌های فرد برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و یا دکتری اشاره می‌کنند.
 • مدارک مبتنی بر داشتن تمکن مالی برای زندگی و تحصیل در ایتالیا. برای این کار باید پرینت حسابی با حداقل موجودی 6۰۰۰ یورو ارائه شود. نیاز به تمکن مالی در صورت دریافت بورسیه شرایطی متفاوت خواهد داشت.
 • برای دوره های ارشد و دکتری داشتن رزومه پژوهشی مناسب شامل مقالات علمی می تواند کمک بسیار بزرگی در دریافت پذیرش باشد.
 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار.

ارسال مدارک

همان‌طور که گفتیم هر دانشگاهی در هنگام ثبت نام مدارک مدنظر خود را اعلام می‌کند و شما با تکمیل مدارک می‌توانید از طریق وب سایت دانشگاه درخواست پذیرش خود را ارسال نمایید. در این زمینه توجه به مهلت ارسال و کامل بودن مدارک بسیار مهم است. در نهایت و در صورت پذیرفته شدن درخواست پذیرش، در مرحله بعد باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید. بهتر است بدانید که ممکن است گاهی پذیرش شما منوط به شروط خاص شود. به عنوان مثال در بسیاری از مواقع با توجه به ریز واحدهای سپری شده و نمرات کسب شده در آنها، دانشگاه چند واحد پیش نیاز را برای ورود به دوره کارشناسی ارشد یا دکتر برای شما مشخص خواهد کرد.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

اقامت پس از تحصیل ایتالیا

مهم ترین نکته ای که باید در این مورد بدانید این است که تمامی دانشجویان بیــن المللــی (متعلــق به کشــورهای خارج از اتحادیه اروپــا) که از دانشگاه های ایتالیـــا فارغ التحصیـــل می شوند، می توانند پس از فارغ التحصیلــی به مـــدت 6 ماه تا 1 سال در این کشور به مانند. اگر در این بازه زمانی فرد در جایی مشغول به کار شد، می توان پس از پایان یک سال ویزا و مجوز اقامت خود را تمدید کند که این کار شرایط و قوانین خاص خود را دارد. اما اگر با پایان یک سال شخص دانشجو نتوانسته باشد در جایی مشغول به کار یا گذراندن دوره کارآموزی شده باشد، باید ایتالیا را ترک کند و به کشور خود بازگردد.

اگر دوست دارید در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید، ما در مقاله «قوانین اقامت پس از تحصیل در ایتالیا» به صورت کامل به این موضوع پرداخته ایم پس به شما پیشنهاد می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید.

آزمون های مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

آزمون Esterni یا Chils

یکی از راه های گرفتن ویزا تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا از سفارت ایتالیا گذراندن دوره های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی در آزمون (Esterni) می باشد.

آزمون استرنی (Esterni) همان آزمون چیلز (Chils) دانشگاه Siena  می باشد.

از سال 2015 نهــاد برگزار کننده ی این آزمون به دانشگاه (Siena) سپرده شده است و آزمــونی براساس فــرمــت این دانشگاه با نام چیلز (Chils) برگزار می شود.

همه ساله سفارت ایتالیا در ایران امتحان زبان ایتالیایی برگزار میکند که پس از قبولی در این آزمون،شرکت کنندگان امکان دریافت ویزای دانشجویی و ادامه تحصیل در ایتالیا را خواهند داشت.این امتحان در چند نوبت در سال به صورت شفاهی و کتبی برگزار می شود.

(این آزمون در مدرسه ایتالیایی و سفارت ایتالیا برگزار می شود. در این آزمون ها مهارت های خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن مورد بررسی قرار می گیرد).

(مدرک (Chils) مدرک رسمی است که سطح شناخت و توانایی فرد را از زبان ایتالیایی را با روش های علمی ارزیابی می کند.)

این آزمون هر سال دو مرتبه در ماه های (آذر- دی) و (خرداد – تیر) برگزار می شود. این امتحان یک بار نیز در اسفند برگزار می شود که شرط شرکت در این امتحان گذراندن حداقل یک مهارت در امتحانات برگزار شده در آذر و خرداد ماه می باشد.

در حال حاضر 4 ترم A1 و A2 و B1 و B2 دوره مکالمه + اطلاعات عمومی و دوره های آلفا تست (آمادگی برای امتحانات ورودی دانشگاه های معماری، پزشکی و مهندسی) به درخواست متقاضیان در مدرسه ایتالیایی برگزار می شود.

امتحانات پایانی ترمهای A1, A2, B1 توسط مدرسه طراحی و ارزیابی می شود. امتحان سطح B2 در مدرسه ایتالیایی Siena توسط دانشگاه زبان های خارجی  برگزار می شود.

رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروســازی در دانشگاه های ایتالیا به زبان های انگلیسی و ایتالیایی برگزار می شود و شرط ورود به این رشته ها و تحصیل در ایتالیا قبولی در آزمون ورودی مربوط به آن می باشد.

آزمون IMAT چیست؟

آزمونIMAT ایتالیا،کلمه اختصاری این عبارت میباشد :

INTERNATIONAL MEDICAL ADMISSION TEST

برای متقاضیان رشته های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی در ایتالیا برگزار می شود.

برای در خواست رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید IMAT بوده شرکت نموده و قبول شوید.

این آزمون بین المللی توسط وزارت آموزش ایتالیا (Miur) با همکاری مرکز آموزشی و خدمات پزشکی کمبریج به زبان انگلیسی ارائه می شود واز این طریق متقاضیان تحصیل پزشکی و جراحی را در برخی از دانشگاه های معتبر ایتالیا را گزینش می کنند.

آزمون IMAT یک آزمون کتبی و شامل 60 سوال پنج گزینه ای در چهار بخش است و زمان  آن 100 دقیقه  به زبان انگلیسی برگزار می شود و قبولی آن در جهت گرفتن پذیرش در رشته های گروه پزشکی ایتالیا ضروری است.

آزمون IMAT

محتوای آزمون IMAT

محتوای این آزمون را ۲ بخش کلی تشکیل می‌دهد: بخش اطلاعات عمومی و دلایل منطقی و بخش دانش تخصصی.

اطلاعات عمومی و دلایل منطقی

بخش اول این آزمون ۲۲ سوال چند گزینه‌ای دارد. این سوالات در زمینه‌های مختلفی از جمله: مهارت‌های عمومی در حل مسئله، درک گفتار، تجزیه و تحلیل و استدلال و استنتاج داده‌ها هستند.

دانش تخصصی

بخش بعدی شامل ۳۸ سوال چند گزینه‌ای است. سوالات به منظور سنجش توانایی علمی فرد از علومی که در مدرسه فراگرفته شده، طراحی شده‌اند. این بخش دروسی مثل زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی را شامل می‌شود.

درس زیست‌شناسی

این درس در این آزمون شامل ۱۸ سوال است. به دلیل اینکه در این آزمون بیشتر متقاضیان پزشکی شرکت می‌کنند؛ پاسخگویی به درس زیست‌شناسی در آن تاثیر بسزایی دارد. از مباحثی که در بخش زیست‌شناسی آزمون آی مت می‌آید می‌توان موارد زیر را نام برد: ژنتیک مندلی، ژنتیک کلاسیک، ژنتیک مولکولی، ساختار DNA، ساختارهای کروموزومی، تولید مثل، بیولوژی، مولکول‌های موجودات زنده و عملکرد آنها، بیماری‌های ارثی و…

درس ریاضی و فیزیک

این بخش در آزمون آی مت ۸ سوال دارد. مباحثی که در این آزمون از آنها سوال طرح می‌شود گسترده است. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌شود:

 • مباحث بخش فیزیک: شتاب، حرکت دایره‌ای، بردارها، نیروها، فشار، کالری، مکانیزم‌های گرما، اصل پاسکال و…
 • مباحث بخش ریاضی این آزمون بسیار متعدد است. برای مثال: اعداد صحیح، جبر و احتمال، سینوس، فرمول‌های مثلثاتی، معادلات خط، قضیه فیثاغورس، احتمال و آمار و…
آزمون آیمت
برگزاری آزمون آیمت در ایتالیا

مرکز برگزاری آزمون آیمت:

آزمون IMAT در حدود 20 کشور دنیا برگزار می شود. متقاضیان ایرانی می توانند برای شرکت در این آزمون به کشورهای همسایه مانند: قطر، امارات، عربستان صعودی، قبرس یا ترکیه مراجعه نمایند.

هدف آزمون:

ارزیابی علمی متقاضیان ورود  به دوره های انگلیسی زبان پزشکی،جراحی و دندانپزشکی در دانشگاه های ایتالیا است.

هزینه های برگزاری آزمون:

دانشجویان متناسب با کشور مورد نظر برای شرکت در آزمون، هزینه های لازم را پرداخت می نمایند.

 • 114 پوند
 • 130 یورو
 • 164 دلار

هزینه های برگزاری آزمون به صورت آنلاین و در هنگام ثبت نام پرداخت می شود.بدیهی است که برای این کار لازم است کارت پرداخت ارزی داشته باشید.

ثبت نام در آزمون:

ثبت نام IMAT به صورت آنلاین و از طریق سایت universitaly.it امکان پذیر است.

زمان ثبت نام آزمون IMAT (آیمت) :

ماه جولای July  اواسط خرداد ماه می باشد. 

زمان برگزاری  آزمون IMAT (آیمت) :

این آزمون در ماه سپتامبرSeptember اوایل شهریور برگزار میشود و پذیرش افراد در ماه اکتبرOctober اوایل مهر ماه صورت می گیرد.

برای دریافت مشاوره بیشتر می توانید از خدمات موسسه فرداد دانش پاسارگاد استفاده نمایید.

ثبت نام در آزمون آیمت

اسامی 13 دانشگاه دولتی در ایتالیا که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند:

زمان برگزاری آزمون Imat دانشگاه humanitas متفاوت از آزمون کلی (Imat) برای سایر دانشگاههاست.

مباحث و سر فصل های آزمون (آیمت)

سیستم نمره دهی آزمون آیمت

آزمون آیمت ایتالیا

منابع آزمون IMAT

برای موفقیت در آزمون وب‌سایت‌ها و کتاب‌هایی موجود است که می‌توان از آنها استفاده کرد. در ادامه بعضی از مهم‌ترین منابع آزمون آی مت معرفی شده است.

وب‌سایت‌های منبع آزمون آی مت

۱ – اولین منبع مفید و معتبر برای آمادگی در آزمون آی مت، سایت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا (MIUR) است. در این سایت می‌توانید علاوه بر بهره‌مندی از بسته‌‌ای که در اختیارتان می‌گذارد؛ از دو نمونه سوال این منبع آنلاین نیز استفاده کنید.

این بسته شامل ۶۰ سؤال رایگان (۳۰ سؤال دانش تخصصی و ۳۰ سؤال استدلال منطقی و اطلاعات عمومی) است.

2 –  منبع دیگر ویدیوهایی است که دانشگاه‌های مقصد در ایتالیا بر روی یوتیوب قرار می‌دهند. در این ویدئوها اساتید به بررسی کلیات آزمون، ارائه نکات، استراتژی‌ها و نمونه سؤالات می‌پردازند.

منابع آزمون آیمت

کتاب‌های منبع آزمون آی مت

علاوه بر سایت‌ها و دوره‌ها، کتاب‌هایی مانند Get into Medical School که بیش از ۱۲۵۰ نمونه سؤال دارند، برای آشنایی با آزمون بسیار کاربردی هستند.

کتاب های مربوط به آزمون آیمت

کتاب‌های مناسب برای بخش اول آزمون

 • برای موفقیت در بخش اول آزمون استفاده از کتاب‌هایی مناسب است که سؤالات آنها بیشتر پیرامون مهارت-های تفکر، تفکر استدلالی و حل مسأله است.
 • کتاب The Ultimate IMAT Guide بیش از ۸۰۰ نمونه سؤال دارد؛ و در آن حل تمامی سؤالات، راهکارهای افزایش نمره و تکنیک‌های مدیریت زمان آموزش داده شده است.
 • کتاب Critical Thinking: developing effective analysis هم به آموزش مهارت‌های حل مسأله و تفکر انتقادی می‌پردازد.

کتاب‌های مناسب برای بخش دوم آزمون آی مت

برای بخش دوم آزمون نیز می‌توانید از کتاب‌هایی چون IB Biology Study Guide، Human Molecular Genetics، IB Chemistry Study Guide و… استفاده کنید. همچنین در صورتی که به یک کتاب برای یک درس خاص احتیاج دارید موارد زیر را تهیه کنید:

 1. برای بخش زیست شناسی: کتاب AS Level Biology OCR Revision Guide
 2. برای درس شیمی: کتاب Structure and Dynamics
 3. برای فیزیک و ریاضی: کتاب Physics and Mathematics for IB Course book

دوره‌‌ها و کلاس‌ها برای موفقیت در آزمون آی مت

برای قبولی در آزمون IMAT بهتر است در دوره‌هایی شرکت کرد که برای موفقیت در این آزمون به شما کمک می‌کنند. این دوره‌ها داوطلبان بسیاری دارند و در سطح جهانی مشهور هستند. برای شرکت در این آزمون گذراندن این دوره‌ها الزامی نیست؛ اما شرکت در آنها منجر به کسب نمره بالاتر می‌شود.

در واقع برای موفقیت در این آزمون باید ساعت‌های زیادی را صرف مطالعه کنید؛ و منابع درستی را برای خواندن انتخاب کنید. برای آشنایی با این دوره‌ها نمونه‌هایی در زیر آورده شده است. این دوره‌ها هم حضوری و هم به صورت مجازی هستند.

دوره برگزاری آزمون آیمت

کلاس‌های حضوری برای آمادگی در آزمون

1 – معتبرترین کلاس‌ در زمینه آزمون آی مت مربوط به مؤسسه‌ Scuola Leonardo da Vinci است.
این دوره به اندازه‌ای فشرده است که طی ۳ هفته ۱۰۵ سرفصل آموزشی این آزمون را آموزش می‌دهد. این کلاس شامل کلیه نمونه سؤالات، تکنیک‌های مورد نیاز برای پاسخگویی و آزمون‌های شبیه‌سازی شده می‌شود. این دوره به شما تضمین قبولی در دانشگاه‌های مطرح پزشکی و رشته‌های مرتبط را در کشور ایتالیا می‌دهد.

پول آزمون در ایتالیا

هزینه ثبت‌نام این دوره ۱۷۸۰ یورو است. حداقل تعداد افرادی که ‌می‌توانند در این دوره ثبت‌نام کنند ۵ نفر هستند. گاهی در شرایطی با کمتر از این تعداد هم کلاس تشکیل می‌شود اما در این صورت تعداد جلسات تمرینی نیز کمتر خواهد شد.

2 – دوره بعدی دوره‌های هاروی نام دارد؛ که شامل ویدئوهای آموزشی، نمونه سوال، کلاس‌های رفع اشکال با اساتید برجسته و آزمون‌های شبیه‌سازی شده است. این دوره از کلاس‌های مشهور در سطح جهانی است؛ که توسط وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا، در خاک ایتالیا برگزار می‌شود.

3 – دوره مشهور بعدی تحت مدیریت LINGUADU است. این موسسه از سوی وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا مورد تایید است.
این دوره به مدت ۶ هفته طول می‌کشد و زیر نظر اساتید برتر کشور ایتالیا، معمولا در شهر میلان برگزار می‌شود. در این کلاس حدودا ۲۵ تا ۳۰ سرفصل آموزشی در هر هفته تمرین می‌شود. هر جلسه ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. در این دوره تمامی بخش‌های آزمون آی مت آموزش داده می‌شود.

دوره‌های آنلاین و مجازی برای آمادگی در آزمون IMAT

 1. دوره‌‌های آموزشی وجود دارد که توسط موسسه کمبریج برگزار می‌شود. این دوره به صورت آنلاین است و توسط برجسته‌ترین اساتید دانشگاه آکسفورد تدریس می‌شود. در این دوره ۳۰ ساعت کلاس مجازی در مدت زمان دو هفته به صورت فشرده برگزار می‌شود؛ و متقاضیان می‌توانند تا یک سال به نمونه سوالات دوره دسترسی داشته باشند.
 2. آموزش های ویدیویی زیادی وجود دارند که می توانید آنها را دانلود کنید و به صورت خود خوان برای شرکت در آزمون آماده شوید.
 3. هر سال دوره های مختلفی توسط مراکز خصوصی و دولتی در ایران و یا خارج از کشور برگزار می شود. از آنجایی که متقاضیان این دوره ها در سراسر جهان قرار دارند امکان شرکت مجازی در این دور ها فراهم شده که می توانید با شرکت در این دوره ها شانس خود را برای موفقیت در این آزمون افزایش دهید.
آزمون آنلاین آیمت

قوانین آزمون آی مت

 • برای شرکت در این آزمون تنها می‌توانید یک مداد نرم سیاه و یک بطری آب شفاف با خود داشته باشید.
 • در جلسه باید اصل پاسپورت خود را به همراه داشته باشید.
 • در پاسخنامه خود هیچ اطلاعاتی را دستی وارد نکنید که به منزله تقلب است.
 • زمان ثبت‌نام قابل تمدید نیست؛ پس در زمان مشخص شده اقدام به ثبت‌نام کنید.
 • سن داوطلبان برای ثبت‌نام در آزمون IMAT باید از ۱۸ سال به بالا باشند.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط‌گیر، مداد رنگی، ساعت مچی و خوراکی اکیدا ممنوع است.
 • درب حوزه امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه امتحانی را نخواهید داشت؛ و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • خارج کردن برگه‌ی امتحانی مجاز نیست.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف است.
 • زمان انتشار نمره بسته به رشته‌ای که در نظر دارید متفاوت است؛ اما معمولا دو هفته بعد از برگزاری آزمون در ماه اکتبر نتیجه‌ها می‌آید.
 • نمره شرکت‌کنندگان در سایت وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا (MIUR) منتشر می‌شود.
 • متقاضیان غیر اتحادیه اروپا در این آزمون فرصت اعتراض به نتیجه را دارند.
 • مدت زمان پاسخگویی به سوالات ۱۰۰ دقیقه و حداکثر نمره قبولی در آن ۹۰ و متوسط نمره قبولی در آن ۵۳ است.
 • در این آزمون پاسخگویی به گزینه‌های اشتباه نمره منفی دارد.
آزمون در کشور ایتالیا

جزئیات آزمون آی مت

 • در آزمون آی مت هر چند بار که مایلید می‌توانید شرکت کنید؛ و هیچ‌گونه محدودیتی از این بابت وجود ندارد.
 • نهاد برگزارکننده این آزمون دانشگاه کمبریج به همراه وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا است.
 • این آزمون در ۱۲ کشور غیر از ایران برگزار می‌شود. متقاضیان می‌توانند در جایی نزدیک مثل دبی یا قطر در این آزمون شرکت کنند.
 • این آزمون تا سال ۲۰۱۲ هشتاد سوال داشت؛ اما از سال ۲۰۱۳ به بعد ۶۰ سوال را برای آن در نظر گرفتند.
 • هر ساله سوال‌های سال قبل توسط وزارت تحقیق و آموزش عالی ایتالیا منتشر می‌شود. پس می‌توانید از آن به عنوان یک منبع برای ارزیابی خود و آشنایی بیشتر با محتوای آن استفاده کنید.
 • دانش‌آموزان ایرانی باید ویزای شهروندی هیچ کدام از کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا را نداشته باشند و در ایتالیا هم زندگی نکنند. هم‌چنین الزامی است از نماینده دیپلماتیک ایتالیا در سفارت آن در ایران برای پیش ثبت‌نام تاییدیه دریافت کنند.
امتحان آیمت
 • در صورتی که دیپلم دبیرستان خود را در آمریکا اخذ کرده اید؛ ارائه مدرک APS3 الزامی است.
 • زمان برگزاری این آزمون ماه سپتامبر (شهریور) است.
 • هرساله تغییرات و جزئیات این آزمون یک ماه قبل از برگزاری آن در ماه آگوست منتشر می‌شود.
 • برای شرکت در این آزمون و برای پاسخگویی به سوالات، تسلط به زبان انگلیسی لازم است؛ اما ارائه مدرک آن نیاز نیست. البته ارائه مدرک زبان انگلیسی، به سفارت ایتالیا در تهران، برای صدور ویزا ضروری است.
 • آزمون آی مت در سطح جهانی مورد تایید نیست. به این معنی که این آزمون آزمونی بومی و مخصوص ایتالیا است؛ که با قبولی در این آزمون فقط می‌توانید وارد دانشگاه‌های ایتالیا شوید.
 • نمره کلی آزمون آی مت برای دانشگاه مهم است؛ اما این آزمون هم از این نظر شبیه آزمون GRE است که ممکن است برای یک دانشگاه نمره یک بخش بسیار مهم باشد؛ مثلا بر نمره زیست شناسی تاکید داشته باشد.
 • دانشجویان عضو اتحادیه اروپا نمره قبولی‌شان از ۲۰ به بالا است. یعنی این دانشجویان اگر نمره کمتر از ۲۰ بیاورند به هیچ عنوان قبول نمی‌شوند. اما برای دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند؛ از نمره ۰ به بالا شانس قبولی دارند. این شاید برایتان عجیب باشد اما این نکته فراموش نشود که چون این آزمون نمره منفی دارد به همین دلیل خیلی از متقاضیان نمره زیر صفر می‌گیرند و قبول نمی‌شوند.

در صورت تمایل با موسسه فرداد دانش پاسارگاد تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

آزمون ALPHA TEST (آلفا تست) چیست؟

اکثر دانشجویان ایرانی به دنبال تحصیل به زبان انگلیسی هستند؛ اما برای کسانی که به زبان ایتالیایی مسلط هستند، میتوان این خبر خوش را داد که با توجه به ظرفیت بالاتر و رقابت کمتر دانشجویان خارجی بر سر دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی در ایتالیا به زبان ایتالیایی، شانس بیشتری برای قبولی در آنها وجود دارد. بنابراین می‌توانند به جای آزمون آیمت، در آزمونی دیگر به زبان ایتالیایی به نام آلفاتست شرکت کنند و نسبت به هموطنان خود شانس بیشتری را برای پذیرش در این رشته ها داشته باشند. یکی از آزمون هایی است که برای ادامه تحصیل در ایتالیا و ورود به دانشگاه های معتبر به زبان ایتالیایی می باشد. عمدتا در رشته های پزشکی،پیراپزشکی،معماری و بعضی رشته های دیگر (بسته به دانشگاه) مورد نیاز است. نکته‌ مثبت این آزمون، این است که رقابت با همه دانشجویان اعم از بومیان ایتالیا یکسان نیست؛ بلکه هر گروه از متقاضیان (بومیان و دانشجویان بین‌المللی) ظرفیت‌های جداگانه‌ ای را جهت پذیرش دارند.

آلفا تست (Alpha Test) در واقع نام موسسه انتشاراتی ایتالیایی است که سال 1987 در شهر میلان تاسیس شده است و کتابهایی را برای آمادگی شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا، در مقطع کارشناسی منتشر میکند. به دلیل شهرت کتابهای آموزشی این انتشارات آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا به همین نام (آلفا تست) مشهور شده است. منبع اصلی مطالعه برای این آزمون کتابهای همین انتشارات است که از انتشارات جنگل در خیابان انقلاب تهران یا مدرسه ایتالیایی تهران قابل تهیه است.

تست آلفا ایتالیا

چهار دسته کتاب انتشاراتی آلفا تست شامل:

سه کتاب آخر با هدف ارائه تمرین های بیشتر جهت یادگیری مطالب کتاب درسی تنظیم شده اند که برای تمرین و آمادگی، منبع سوالات خوبی خواهند بود. ولی در نظر داشته باشید این سوالات عینا در آزمون های سال بعد تکرار نخواهند شد.

چگونگی آلفا تست برای تحصیل در ایتالیا

هر کدام از رشته های تحصیلی در آزمون آلفا تست دروس متفاوتی را شامل می شوند و تعداد سوالات آزمون آلفا تست با توجه به رشته متفاوت است اما در سال های اخیر عمدتا این آزمون حاوی 60 سوال تستی 5 گزینه ای (در 120 دقیقه) همراه با نمره منفی بوده است.نمره منفی به صورتی است که هر 4 جواب منفی یک جواب درست را حذف میکند.

(هر جواب غلط 0.25 )

این آزمون از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

بخش اول آزمون مربوط به منطق زبانی و فرهنگ عمومی(Ragionamento Logico e Cultura Generale) است.

 که در برخی سالها 40 سوال و در برخی دیگر نیز 22 سوال را به خود اختصاص می دهند که بخش بسیار مهم این آزمون است.

بخش دوم آزمون مربوط به سوالات تخصصی است که متناسب با هر رشته می تواند تعداد سوالات و موضوعات متفاوتی را شامل گردد به عنوان مثال، اگر رشته انتخابی شما مرتبط با پزشکی باشد معمولا 18 سوال زیست شناسی، 12 سوال شیمی و 8 یا 10 سوال مرتبط با  فیزیک و ریاضیات خواهد بود.

زمان برگزاری آزمون آلفا تست

 آزمون آلفا تست معمولا اول سپتامبر (شهریور ماه) برگزار می شود. این آزمون در ایتالیا برگزار میگردد.

برای ثبت نام این آزمون باید به وب سایت دانشگاه یا دانشگاه های مورد نظر مراجعه نمایید.

آزمون آلفا در ایتالیا

زمان اعلام نتیجه ی آزمون آلفاتست

اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد. در این آزمون بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده باشید،زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود وباید به زمانبندی داده شده در فرم تاییدیه ی ثبت نام اکتفا کنید.

اما معمـــــــــولا مدت زمـــــانی کـــــــه طـــــــول می کشد تا نمــــــــــرات دانشجویــــــــان شــــــرکت کننده در آزمون Alpha test منتشر شود، دو تا سه هفته بعد در ماه اکتبر (مهر ماه) در سایت www.universitaly.it می باشد.

اعتبار آزمون آلفاتست

مدت اعتبــــار آزمــــــون Alpha Test مانند بسیاری از آزمون های بین المللی 1 سال است. دلیل این امر واضح است زیرا باید تمامی دانشجویان تحت شرایط یکسان مورد سنجش قرار بگیرند و هر سال میزان سختی آزمون متفاوت است.

دلیل دیگری که مدت زمان اعتبار 1 سال است برای این مطرح می گردد که به دلیل رشد و پیشرفت سریع علم و تکنولوژی،اطلاعات 1 سال پیش شما بیانگر به روز بودن شما نمی باشند.

آزمون آلفا تست اعتبار و کلاس جهانی ندارد و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ایتالیا است و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می گردد.

alpha test

سطح آزمون آلفا تست

به لحاظ دشواری، آزمون آلفا تست بسیار استاندارد است اما سوالات به گونه ای خواهد بود که بسیار پیچیده باشند چرا که از دلایل سختی این آزمون حساسیت رشته های پزشکی و حتی معماری است و اهمیت استراتژیکی که در دنیای علمی دارند.

به دلیل زمان بربودن، فهم و درک سوالات،مدیریت زمان بسیار مهم است  و یکی از دلایل سخت بودن این آزمون کمبود وقت است.با این حال سخت یا آسان بودن آزمون تا حد زیادی به میزان تسلط و آماده بودن فرد نیز وابسته است.

نکته جالبی که در مورد این آزمون وجود دارد این است که داوطلبانی که در آزمون آلفا تست نمره قبولی در رشته و دانشگاه انتخابی کسب نکنند، میتوانند به مدت 1 تا 3 هفته در کشور ایتالیا منتظــر بمانند تا دانشــگاه ها ظرفیت های خالی خود را برای تمــامی رشتــه ها مشخص کنند که طبق آن شاید شانسی برای داوطلبان پیش بیاید و در دانشگاه انتخابی ثبت نام نمایند که تا 26 اکتبر در چنین شرایطی مهلت ثبت نام خواهند داشت.

دلایل اهمیت آلفا تست Alpha Test

سیستم آموزشی ایتالیا

سیستم آموزشی ایتالیا شامل چهار سطح اصلی است: مهد کودک، دبستان، متوسطه مقدماتی و متوسطه تکمیلی.
در سیستم آموزشی ایتالیا، تحصیل برای کودکان 6 تا 16 سال اجباری است؛ مهدکودک اختیاری است اما کودکان 3 تا 5 ساله به طور گسترده در آن شرکت می کنند.

دوره دبستان پایه های 1 تا 5 را پوشش می دهد، در حالی که دوره متوسطه مقدماتی شامل کلاس های 6 تا 8 می شود. دبیرستان نیز به مدت پنج سال طول می کشد و در شاخه های مختلف ارائه می شود.
در پایان دوره دبیرستان، دانش آموزان در امتحان “Maturità” شرکت می کنند که واجد شرایط بودن برای تحصیلات عالی را تعیین می کند. سطوح تحصیلات عالی شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.
سیستم آموزشی ایتالیا بر آموزش زبان، هنر، تاریخ و جغرافیا ایتالیایی در مدارس خود تاکید دارد.
جزئیات کامل تر را می توانید در مقاله آشنایی با سیستم آموزشی ایتالیا مطالعه فرمایید.

سخن پایانی

چنانچه تصمیم شما برای تحصیل در خارج از کشور، اخذ پذیرش تحصیلی از کشور ایتالیا می باشد، می توانید این مسیر را به همراه موسسه معتبر اعزام دانشجو، فرداد دانش پاسارگاد، به صورت تضمینی سپری کنید.

ما در این مقاله سعی کردیم به تمامی نکات مهم برای تحصیل در ایتالیا از جمله مدارک و شرایط تحصیل در ایتالیا، بهترین دانشگاه های ایتالیا، بورسیه های تحصیلی ایتالیا، سیستم آموزش عالی ایتالیا، سیستم آموزشی ایتالیا و … بپردازیم.

برای آگاهی بیشتر از شرایط تحصیل در ایتالیا و اقدام برای اپلای دانشگاه های ایتالیا، با مشاوران با تجربه ی ما در ارتباط باشید.

پیمایش به بالا