تحصیل در ایتالیا

۱-پیش دبستانی یا کودکستان (غیر اجباری) برای کودکان ۳ الی ۶ساله می باشد. 

۲-ابتدایی: این دوره برای کودکان ۶ الی ۱۱ ساله می باشد.

۳-مدارس متوسطه مقدماتی: این دوره برای دانش آموزان ۱۱ الی ۱۴ سال می باشد.

۴-مدارس متوسطه تکمیلی: این دوره شامل انواع متفاوت تحصیلات است و برای دانش آموزان ۱۵ الی ۱۹ سال می باشد.

۵-دوره آموزشی حرفه ای: این دوره به صورت اختیاری بوده و افراد با سنین ۱۶ الی ۲۵ سال یا بالاتر می توانند در این دوره به تحصیل بپردازند.

برای به دست آوردن یا اخذ اجازه ورود به دبیرستان مقاطع مختلف تحصیل در مدارس ایتالیا نیاز به مدرک پایان دوره متوسطه مقدماتی است.

بررسی شرایط تحصیل در ایتالیا

پخش ویدیو
فــهرست مطالب

برای به دست آوردن یا اخذ اجازه ورود به دبیرستان مقاطع مختلف تحصیل در مدارس ایتالیا نیاز به مدرک پایان دوره متوسطه مقدماتی است.

مقطع کودکستان (پیش دبستانی)

دوره مهد کودک یا پیش دبستانی اولین مرکز تحصیل در ایتالیا بوده و بصورت اختیاری (غیر اجباری) می باشد. کودکان از ۳ تا ۶ سالگی می توانند در این مراکز مشغول به تحصیل شوند.

مهمترین اهداف پیش دبستانی (کودکستان):

مقطع ابتدایی

تحصیلات ابتدایی در کشور ایتالیا به صورت اجباری از ۶ سالگی شروع می شود و کودکان تا سن ۱۱ سالگی این دوره را سپری می کنند.مدارس ابتدایی ایتالیا به دو صورت دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت هستند.
تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا برای شهروندان این کشور و دانش آموزان خارجی که اقامت دائم دارند به صورت رایگان امکان پذیر است و دروس به زبان ایتالیایی در این مدارس ارائه می شود.

مدارس دولتی و خصوصی ایتالیا:

برای ورود به مدارس دولتی ایتالیا،دانش آموزان می بایست قیم قانونی داشته باشند،درغیر این صورت دانش آموزان بین المللی می بایست در مدارس خصوصی (شبانه روزی)ایتالیا مشغول به تحصیل شوند.

مدارس دولتی دارای کیفیت بالایی هستند و کیفیت آموزش در این مدارس کمتر از مدارس خصوصی نیست.
ساعت آموزش به طور معمول ۲۷ ساعت در هفته است،که در سال دوم به ۳۰ ساعت افزایش می یابد تا به یادگیری یک زبان خارجی (انگلیسی)بپردازند.
دروس در مدارس خصوصی به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می شود.

مطالب درسی که در این دوره آموزش داده می شود:

در پایان کلاس پنجم دانش آموزان ملزم به شرکت در آزمون پایان سال هستند،که باید را برای ورود (diploma della licenzal elementare) مدرک تحصیلی ابتدایی به مقطع متوسطه مقدماتی دریافت نمایند و کسانی که موفق به دریافت این مدرک نشوند ممکن است مجبور به تکرار سال آخر شوند. در این زمینه بهتر است با مشاورین مجرب ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد در ارتباط باشید.

مدارس متوسطه مقدماتی SCUOLA MEDIA

ارزیابی تحصیلی

امتحان پایانی آموزش متوسطه مقدماتی (اسامه دی لینزا مدیا) از ۳ امتحان کتبی (زبان ایتالیایی، ریاضیات و یک زبان خارجی) و یک مصاحبه بین رشته ای از کلیه دروس امتحانی تشکیل می گردد.در پایان سال تحصیلی و بعد از ارزیابی نهایی، مدرک (دیپلمای دی لینزا مدیا) به دانش آموزان اعطا می شود.
مدرک فوق بر مبنای طبقه بندی ارزشیابی تحصیلی تحت عناوین عالی،بسیار خوب و متوسط به دانش آموزان ارائه می گردد.

به دانش آموزانی که از نتایج قابل قبولی در امتحانات برخوردار نگردیده اند عنوان (نان لیستریا تو) اطلاق می گردد.

مدارس متوسطه تکمیلی

بعد از پایان دوره آموزشی اجباری و گذراندن امتحان دوره متوسطه مقدماتی،دانش آموزان ممکن است دوره های تحصیلی سه،چهار یا پنج ساله را بگذرانند،این دوره شامل سنین ۱۴ تا ۱۹ سال می شود.

دوره تکمیلی متوسطه اجباری نبوده و هنوز رسما به عنوان بخشی از آموزش بنیادی محسوب نشده، اگر چه نسبت بالایی از فارغ التحصیلان دوره آموزش اجباری در این دوره ثبت نام می کنند.

اولین سال از این دوره که برای بچه های ۱۵ ساله طبق اصلاح جدید انجام شده در شروع سال تحصیلی ۲۰۰۰-۱۹۹۹ اجباری شده است و آموزش پایه در پایان نخستین سال آموزش تکمیلی متوسطه به پایان می رسد.
این مدارس هم عمدتا توسط دولت حمایت مالی شده که ۲٫۹۳ درصد از کل دانش آموزان را شامل می شود. ۸٫۶ درصد باقیمانده نیز در مدارس غیر دولتی حضور یافته که توسط بخش خصوصی و مذهبی حمایت مالی می شوند.
ترک تحصیل در این مقطع تحصیلی نیازمند توضیح نیست،چرا که مقطع تکمیلی متوسطه سطح اجباری نیست.

آموزش متوسطه تکمیلی به گروههای ذیل تقسیم می شود:

شرایط ورودی
هر دانش آموزی که به احراز مدرک پایانی آموزش مقدماتی متوسطه(دیپلمادی لینزامدیا) نایل آمده باشد،از مجوز حضور
در کلاس های آموزش تکمیلی متوسطه برخوردار خواهد بود و می تواند در آموزش متوسطه بالا شرکت کنند.

مراکز آموزشی

دبیرستان های کلاسیک که به مطالعه کلاسیک با عنوان (ارویند کلاسیکو) می پردازند. دوره آموزشی این مدارس پنج سال مطالعه را شامل می شود که به دو دوره سازمان یافته (دوره دو ساله تکمیلی با عنوان جیناسیو و دوره سه ساله مقدماتی قبل از تشکیل اسکولامدیا) تقسیم می شود.

دبیرستان های علمی (لایسئو سانیتینیکو)

دبیرستان های علمی (لایسئو سانیتینیکو)

دوره آموزشی مدارس فوق از یک دوره پنج ساله تشکیل می شود که بر آموزش علمی در یک دوره سه ساله تاکید می کند.

دبیرستان های هنر (لایسئوآرتیستیکو)

دبیرستان های هنر(لایسئوآرتیستیکو)

دوره آموزشی مدارس فوق چهار سال طول می کشد و به دو بخش سازمان یافته (هنر های تصویری، طراحی صحنه و معماری) تقسیم می گردد.

مدرسه هنرهای کاربردی (اینسبیتیودآرت)

مدرسه هنرهای کاربردی (اینسبیتیودآرت)

دوره آموزشی مدارس فوق پنج سال به طول می انجامد و به بخشهای سازمان یافته متکی بر احراز تخصص های هنری نظیر نقاشی تزئینی ، مجسمه سازی تزئینی ، هنرهای گرافیک ، هنرهای کاربردی ، چوبی ، سرامیک ، فلزی و غیره منتهی
خواهد شد.

مدرسه موسیقی

مدرسه موسیقی

دوره آموزشی مدارس فوق به آموزش مقدماتی ۳ ساله مشتمل می شود.

اهداف کلی مراکز آموزش تکمیلی متوسطه

ارزیابی تحصیلی

در پایان مقطع آموزش تکمیلی متوسطه دانش آموزان در آزمون نهایی مقطع تکمیلی متوسطه با عنوان (اسامه دی استاتو) شرکت می کنند. تمامی دانش آموزان مدارس دولتی و مدارس رسمی که موفق به گذراندن سال آخر دوره متوسطه شده اند،می توانند در این آزمون شرکت کنند.

آزمون نهایی مقطع تکمیلی متوسطه از سه آزمون کتبی و یک آزمون شفاهی تشکیل می شود.به دانش آموزان موفق در آزمون نهایی گواهینامه دیپلم متوسطه اعطا می شود.

دستاوردهای آموزشی مقطع تکمیلی متوسطه در ایتالیا

مدارس برتر ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا بر اساس نوع مدرک

آزمون Esterni یا Chils

 یکی از راه های گرفتن ویزا تحصیلی از سفارت ایتالیا گذراندن دوره های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی در آزمون (Esterni) می باشد.

آزمون استرنی (Esterni) همان آزمون چیلز (Chils) دانشگاه Siena  می باشد.

از سال ۲۰۱۵ نهاد برگزار کننده ی این آزمون به دانشگاه (Siena) سپرده شده است و آزمونی براساس فرمت این دانشگاه با نام چیلز(Chils) برگزار می شود.

همه ساله سفارت ایتالیا در ایران امتحان زبان ایتالیایی برگزار میکند که پس از قبولی در این آزمون،شرکت کنندگان امکان دریافت ویزای دانشجویی و ادامه تحصیل در ایتالیا را خواهند داشت.این امتحان در چند نوبت در سال به صورت شفاهی و کتبی برگزار می شود.

(این آزمون در مدرسه ایتالیایی و سفارت ایتالیا برگزار می شود.در این آزمون ها مهارت های خواندن،نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن مورد بررسی قرار می گیرد.)

(مدرک (Chils) مدرک رسمی است که سطح شناخت و توانایی فرد را از زبان ایتالیایی را با روش های علمی ارزیابی می کند.)

این آزمون هر سال دو مرتبه در ماه های (آذر-دی)و(خرداد-تیر)برگزار می شود.این امتحان یک بار نیز در اسفند برگزار می شود که شرط شرکت در این امتحان گذراندن حداقل یک مهارت در امتحانات برگزار شده در آذر و خرداد ماه می باشد.

در حال حاضر ۴ ترم A1و A2و B1و B2 دوره مکالمه + اطلاعات عمومی و دوره های آلفا تست (آمادگی برای امتحانات ورودی دانشگاه های معماری،پزشکی ومهندسی) به درخواست متقاضیان در مدرسه ایتالیایی برگزار می شود.

 امتحانات پایانی ترمهای A1, A2, B1 توسط مدرسه طراحی و ارزیابی میشود. امتحان سطح B2 در مدرسه ایتالیایی Siena توسط دانشگاه زبان های خارجی  برگزار می شود.

رشته های پزشکی،دندانپزشکی وداروسازی در دانشگاه های ایتالیا به زبان های انگلیسی و ایتالیایی برگزار می شود و شرط ورود به این رشته ها قبولی در آزمون ورودی مربوط به آن میباشد.

آزمون IMAT چیست؟

آزمونIMAT ایتالیا،کلمه اختصاری این عبارت میباشد :

INTERNATIONAL MEDICAL ADMISSION TEST

برای متقاضیان رشته های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی در ایتالیا برگزار می شود.

برای در خواست رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید IMAT بوده شرکت نموده و قبول شوید.

این آزمون بین المللی توسط وزارت آموزش ایتالیا (Miur) با همکاری مرکز آموزشی و خدمات پزشکی کمبریج به زبان انگلیسی ارائه می شود واز این طریق متقاضیان تحصیل پزشکی و جراحی را در برخی از دانشگاه های معتبر ایتالیا را گزینش می کنند.

آزمون IMAT یک آزمون کتبی و شامل ۶۰ سوال پنج گزینه ای در چهار بخش است و زمان  آن ۱۰۰ دقیقه  به زبان انگلیسی برگزار می شود و قبولی آن در جهت گرفتن پذیرش در رشته های گروه پزشکی ایتالیا ضروری است.

مرکز برگزاری آزمون:

آزمون IMAT در حدود ۲۰ کشور دنیا برگزار می شود. متقاضیان ایرانی می توانند برای شرکت در این آزمون به کشورهای همسایه مانند: قطر، امارات، عربستان صعودی، قبرس یا ترکیه مراجعه نمایند.

هدف آزمون:

ارزیابی علمی متقاضیان ورود  به دوره های انگلیسی زبان پزشکی،جراحی و دندانپزشکی در دانشگاه های ایتالیا است.

هزینه های برگزاری آزمون:

دانشجویان متناسب با کشور مورد نظر برای شرکت در آزمون، هزینه های لازم را پرداخت می نمایند.

  • ۱۱۴ پوند
  • ۱۳۰ یورو
  • ۱۶۴ دلار

هزینه های برگزاری آزمون به صورت آنلاین و در هنگام ثبت نام پرداخت می شود.

ثبت نام در آزمون:

ثبت نام Imat به صورت آنلاین و از طریق سایت universitaly.it امکان پذیر است.

زمان ثبت نام آزمون IMAT (آیمت) :

ماه جولای July  اواسط خرداد ماه می باشد. 

زمان برگزاری  آزمون IMAT (آیمت) :

این آزمون در ماه سپتامبرSeptember اوایل شهریوربرگزار میشود و پذیرش افراد در ماه اکتبرOctober اوایل مهر ماه صورت می گیرد.

اسامی ۱۳ دانشگاه دولتی در ایتالیا که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند:

زمان برگزاری آزمون Imat دانشگاه humanitas متفاوت از آزمون کلی (Imat )برای سایر دانشگاههاست.

مباحث و سر فصل های آزمون (آیمت)

سیستم نمره دهی آزمون آیمت

در صورت تمایل با موسسه فرداد دانش پاسارگاد تماس حاصل نمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

آزمون ALPHA TEST (آلفا تست) چیست؟

اکثر دانشجویان ایرانی به دنبال تحصیل به زبان انگلیسی هستند؛ اما برای کسانی که به زبان ایتالیایی مسلط هستند،میتوان این خبر خوش را داد که با توجه به ظرفیت بالاتر و رقابت کمتر دانشجویان خارجی بر سر دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته های پزشکی،دندان پزشکی و داروسازی در ایتالیا به زبان ایتالیایی، شانس بیشتری برای قبولی در آنها وجود دارد. بنابراین می‌توانند به جای آزمون آیمت، در آزمونی دیگر به زبان ایتالیایی به نام آلفاتست شرکت کنند و نسبت به هموطنان خود شانس بیشتری را برای پذیرش در این رشته ها داشته باشند.

یکی از آزمون هایی است که برای ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه های معتبر ایتالیا به زبان ایتالیایی می باشد. عمدتا در رشته های پزشکی،پیراپزشکی،معماری و بعضی رشته های دیگر (بسته به دانشگاه)مورد نیاز است.

نکته‌ مثبت این آزمون، این است که رقابت با همه دانشجویان اعم از بومیان ایتالیا یکسان نیست؛ بلکه هر گروه از متقاضیان (بومیان و دانشجویان بین‌المللی) ظرفیت‌های جداگانه‌ ای را جهت پذیرش دارند.

آلفا تست (Alpha Test) در واقع نام موسسه انتشاراتی ایتالیایی است که سال ۱۹۸۷ در شهر میلان تاسیس شده است و کتابهایی را برای آمادگی شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا،در مقطع کارشناسی منتشر میکند.

به دلیل شهرت کتابهای آموزشی این انتشارات آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا به همین نام (آلفا تست)مشهور شده است.

منبع اصلی مطالعه برای این آزمون کتابهای همین انتشارات است که از انتشارات جنگل در خیابان انقلاب تهران یا مدرسه ایتالیایی تهران قابل تهیه است.

چهار دسته کتاب انتشاراتی آلفا تست شامل:

سه کتاب آخر با هدف ارائه تمرین های بیشتر جهت یادگیری مطالب کتاب درسی تنظیم شده اند که برای تمرین و آمادگی، منبع سوالات خوبی خواهند بود. ولی در نظر داشته باشید این سوالات عینا در آزمون های سال بعد تکرار نخواهند شد.

چگونگی آلفا تست

هر کدام از رشته های تحصیلی در آزمون آلفا تست دروس متفاوتی را شامل می شوند و تعداد سوالات آزمون آلفا تست با توجه به رشته متفاوت است اما در سال های اخیر عمدتا این آزمون حاوی ۶۰ سوال تستی ۵ گزینه ای (در ۱۲۰ دقیقه) همراه با نمره منفی بوده است.نمره منفی به صورتی است که هر ۴ جواب منفی یک جواب درست را حذف میکند.

(هر جواب غلط ۰٫۲۵ )

این آزمون از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

بخش اول آزمون مربوط به منطق زبانی و فرهنگ عمومی(Ragionamento Logico e Cultura Generale)است.

 که در برخی سالها ۴۰ سوال و در برخی دیگر نیز ۲۲ سوال را به خود اختصاص می دهند که بخش بسیار مهم این آزمون است.

بخش دوم آزمون مربوط به سوالات تخصصی است که متناسب با هر رشته می تواند تعداد سوالات و موضوعات متفاوتی را شامل گردد  به عنوان مثال،اگر رشته انتخابی شما مرتبط با پزشکی باشد معمولا ۱۸ سوال زیست شناسی،۱۲ سوال شیمی و ۸ یا ۱۰ سوال مرتبط با  فیزیک و ریاضیات خواهد بود.

زمان برگزاری آزمون آلفا تست

 آزمون آلفا تست معمولا اول سپتامبر (شهریور ماه) برگزار می شود. این آزمون در ایتالیا برگزار میگردد.

برای ثبت نام این آزمون باید به وب سایت دانشگاه یا دانشگاه های مورد نظر مراجعه نمایید.

زمان اعلام نتیجه ی آزمون آلفاتست

اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد. در این آزمون بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده باشید،زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود وباید به زمانبندی داده شده در فرم تاییدیه ی ثبت نام اکتفا کنید.

اما معمولا مدت زمانی که طول می کشد تا نمرات دانشجویان شرکت کننده در آزمون Alpha testمنتشرشود،دو تا سه هفته بعد در ماه اکتبر (مهر ماه) در سایت www.universitaly.it می باشد.

اعتبار آزمون آلفاتست

مدت اعتبار آزمون Alpha Test مانند بسیاری از آزمون های بین المللی ۱ سال است. دلیل این امر واضح است زیرا باید تمامی دانشجویان تحت شرایط یکسان مورد سنجش قرار بگیرند و هر سال میزان سختی آزمون متفاوت است.

دلیل دیگری که مدت زمان اعتبار ۱ سال است برای این مطرح می گردد که به دلیل رشد و پیشرفت سریع علم و تکنولوژی،اطلاعات ۱ سال پیش شما بیانگر به روز بودن شما نمی باشند.

آزمون آلفا تست اعتبار و کلاس جهانی ندارد و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ایتالیا است و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می گردد.

سطح آزمون آلفا تست

به لحاظ دشواری، آزمون آلفا تست بسیار استاندارد است اما سوالات به گونه ای خواهد بود که بسیار پیچیده باشند چرا که از دلایل سختی این آزمون حساسیت رشته های پزشکی و حتی معماری است و اهمیت استراتژیکی که در دنیای علمی دارند.

به دلیل زمان بربودن، فهم و درک سوالات،مدیریت زمان بسیار مهم است  و یکی از دلایل سخت بودن این آزمون کمبود وقت است.با این حال سخت یا آسان بودن آزمون تا حد زیادی به میزان تسلط و آماده بودن فرد نیز وابسته است.

نکته جالبی که در مورد این آزمون وجود دارد این است که داوطلبانی که در آزمون آلفا تست نمره قبولی در رشته و دانشگاه انتخابی کسب نکنند، میتوانند به مدت ۱ تا ۳ هفته در کشور ایتالیا منتظــر بمانند تا دانشــگاه ها ظرفیت های خالی خود را برای تمــامی رشتــه ها مشخص کنند که طبق آن شاید شانسی برای داوطلبان پیش بیاید و در دانشگاه انتخابی ثبت نام نمایند که تا ۲۶ اکتبر در چنین شرایطی مهلت ثبت نام خواهند داشت.

دلایل اهمیت آلفا تست Alpha Test