ایتالیا همواره از کشورهای مورد توجه بسیاری از افراد برای تحصیل و زندگی بوده است. عوامل بسیاری باعث این توجه همه‌گیر شده است؛ از جمله اینکه هم با اخذ مدرک زبان ایتالیایی که در مدرسه ایتالیایی سفارت این کشور در تهران ارائه می‌شود؛ و هم به زبان انگلیسی، می‌توان در اکثر رشته‌ها در آنجا تحصیل کرد. در این صفحه می‌خواهیم شما را با شرایط تحصیل در ایتالیا، روش دریافت پذیرش، مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا و سایر موضوعات مرتبط آشنا کنیم.

در این مطلب موارد زیر به تفصیل شرح داده می‌شوند:

 1. آموزش عالی در ایتالیا
 2. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا
 3. آشنایی با دانشگاه‌های معتبر ایتالیا
 4. رشته‌های دانشگاهی در ایتالیا
 5. مزایای تحصیل در ایتالیا
 6. زندگی در ایتالیا

آموزش عالی در ایتالیا

نظام آموزش عالی در ایتالیا از دهه نود میلادی دچار تغییر و تحولاتی شد. سیستم آموزشی این کشور مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، با نظام آموزش عالی حاکم در ایران کمی متفاوت است.

آموزش عالی در ایتالیا به سه دسته آموزش کلی تقسیم می‌شود:

 1. تحصیلات دانشگاهی (دانشگاه‌ها به سه دسته دولتی، خصوصی و دانشگاه‌های مجازی تقسیم می‌شوند.)
 2. دوره‌‌های تخصصی مراکز هنر و موسیقی و… که شامل سه مرحله پیوسته است.
 3. دوره‌های آموزشی تخصصی حرفه‌ای، که ۶ حوزه فناوری اصلی را شامل می‌شود؛ و فرد را برای حضور موفق در بازار کار آماده می‌کند.

همچنین سال تحصیلی در ایتالیا مانند اکثر کشورها شامل دو ترم می‌شود.

آموزش عالی ایتالیا

سطوح دانشگاهی در ایتالیا

در این کشور می‌توان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کرد. اخذ پذیرش تحصیل در ایتالیا در هرکدام از این مقاطع شرایط خاص خود را می‌طلبد. به طور تخصصی‌تر می‌توان سطح دیگری را هم قبل از مقطع کارشناسی به آن افزود؛ که معادل مقطع کاردانی در نظام آموزشی ایران است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

کارشناسی در ایتالیا به نام لوریا (Laurea) خوانده می‌شود و مانند دوره کارشناسی در ایران، در اکثر رشته‌ها چهار سال به طول می‌انجامد. پذیرش دانشجو در این مقطع یک بار در سال در بازه زمانی خرداد ماه تا مهر انجام می‌شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

این مقطع در کشور ایتالیا (Laurea Magistrale) نام دارد. کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ایتالیا مانند ایران دو سال است؛ اما می‌توان مدت طولانی‌تری هم تحصیل در این مقطع را بنا به دلایلی ادامه داد. با توجه اینکه دانشجویان قصد آغاز تحصیل در کدام نیم‌سال را داشته باشند (بهار یا پاییز)؛ پذیرش در بازه‌های خرداد ماه تا مهر و تیر تا آذر انجام می‌شود.

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا

این مقطع (Dottorato di Ricerc) به مدت چهار سال است؛ و دروس در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. با اخذ مدرک آیلتس می‌توان شانس تحصیل در ایتالیا در دوره دکترا را دارا بود. البته با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر نمره آیلتس مورد قبول متفاوت است. پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در ایتالیا در بازه زمانی اسفند تا آذر صورت می‌گیرد.

سطوح دانشگاهی در ایتالیا

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا

شرایط اخذ پذیرش در ایتالیا با توجه به مقطع و رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است. برای مثال برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند، ایتالیا می‌تواند از بهترین گزینه‌ها باشد؛ زیرا شرایط بورسیه‌های تحصیلی در این مقطع نسبت به سایر کشورهای اروپایی مناسب‌تر است. همچنین از آنجا که در تمام کشورهای دنیا تحصیل در مقطع دکترا یک شغل محسوب می‌شود؛ با دریافت حقوق ماهیانه، می‌توان شرایط زندگی بهتری را برای خود فراهم کرد.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اخذ پذیرش یا بورسیه در مقاطع مختلف شرایط متفاوتی را می‌طلبد. مثلا در مقطع دکترا بدین صورت است که دانشجو باید با توجه به زمینه فعالیت مورد نظرش استاد راهنمایی را برای خود انتخاب کند. پس از انتخاب، استاد با او مکاتبه می‌کند و در صورتی که استاد مورد نظر، دانشجو را انتخاب کند، به صورت مجازی وقتی را برایش در نظر می‌گیرد و به مصاحبه با او می‌پردازد. اگر استاد پس از مکاتبه با دانشجو و بررسی رزومه‌اش موافق بود و او را تایید کرد؛ دانشجو می‌تواند برای ادامه تحصیل در ایتالیااقدام نماید؛ و در صورت دریافت بورسیه، از مبلغی که استاد راهنما در اختیارش می‎گذارد بهره‌مند شود.

دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا DSU

برای دانشجویان در کشور ایتالیا بورسیه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. از جمله بورسیه استانی، بورسیه دولتی و بورسیه دانشگاهی. اغلب هزینه‌های تحصیل در ایتالیا را بورسیه استانی DSU تامین می‌کند. این بورسیه بدین صورت است که دانشجویانی که مشکل مالی برای تحصیل دارند از آن استفاده می‌کنند؛ و در سال مبلغی حدود ۵۰۰۰ یورو دریافت می‌کنند.

دریافت این مبلغ در صورتی امکان‌پذیر است؛ که دانشجو با ارائه مدارکی (مثل میزان درآمد سرپرست دانشجو و…) ثابت کند که قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیلش نیست. در مقابل دانشجویان هم با دریافت این بورسیه متضمن تعهداتی از جمله گذراندن تعداد مشخصی واحد در سال (حداقل بیست واحد در سال) می‌شوند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش

دانشجو برای اخذ پذیرش تحصیل در ایتالیا باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1. توصیه نامه از استاد راهنما در ایران برای اینکه مشخص شود دانشجو از نظر استادی معتبر مورد تایید است.
 2. مدرک آیلتس (نمره مورد قبول با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.)
 3. معدل مورد قبول دانشگاه مورد نظر (شرط معدل در دانشگاه‌های ایتالیا متفاوت است؛ و هر دانشگاهی بر اساس سطح خود، این موضوع را بررسی می‌کند.)
 4. مقاله چاپ شده معتبر بین‌المللی
 5. پروپوزال (برای معرفی و شرح زمینه‌ای که دانشجو قادر است در آن به فعالیت بپردازد.)

مسلم است هر چه کیفیت و سطح موارد گفته شده بیشتر باشد؛ به تبع آن شانس دریافت پذیرش هم بیشتر می‌شود.

دانشگاه‌های معتبر ایتالیا

قدمت دانشگاه‌ها در ایتالیا به قرن ۱۲ میلادی بر‌می‌گردند. کشور ایتالیا فرصت تحصیل دانشجویان در بهترین دانشگاه‌های دنیا را برای آنها فراهم می‌کند؛ و به همین دلیل است که سالانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در ایتالیا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

برخی از معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا از سطح قابل قبولی در مقیاس جهانی برخوردار هستند. در ادامه نام برخی از معتبرتریندانشگاه‌های ایتالیا را مشاهده می‌کنید. هر کدام از این دانشگاه‌ها در رشته‌هایی معروف‌تر هستند؛ به طور مثال دانشگاه میلان در رشته‌های پزشکی از دانشگاه‌های معتبر است.

برخی از رشته‌های دانشگاهی در ایتالیا

امکان تحصیل در بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه‌های ایتالیا فراهم است. برخی از این رشته‌ها مثل هنر و معماری، پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و رشته‌های فنی و مهندسی پرطرفدارتر هستند.

تحصیل رشته‌های هنری در ایتالیا

از دیرباز ایتالیا از مراکز مهم در زمینه‌های هنری به خصوص معماری، مجسمه‌سازی، نقاشی و… بوده است. این سابقه هنری و شرایط ویژه‌ای که دارد؛ موجب شده است در هر زمانی دانشجویان هنردوست از سراسر جهان، این کشور را به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. برای تحصیل در ایتالیا در رشته‌های هنری هم می‌توان در دانشگاه‌ها، آموزش‌های آکادمیک دید و هم می‌توان آنها را در مراکز هنری آموخت.

تحصیل رشته‌های پزشکی در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا در رشته‌های پزشکی از مطلوبیت بالایی برخوردارند؛ و مدرک این رشته‌ها مورد تایید اغلب کشورهای دنیا است. در رشته‌های پزشکی در ایتالیا، تحصیل به دو زبان انگلیسی و زبان ایتالیایی ممکن است. اگر هدف تحصیل به زبان انگلیسی باشد؛ برای دریافت پذیرش باید در آزمون آی‌مت شرکت کرد. همچنین اگر هدف تحصیل به زبان ایتالیایی است؛ باید در آزمون آلفاتست شرکت کرد. برای پذیرش در این رشته‌ها قبولی در آزمون‌های نام برده و ارائه مدرک آیلتس کافی است. در ادامه مطلب آزمون آی‌مت به طور خلاصه شرح داده می‌شود. از دانشگاه‎های ارائه‌دهنده رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در ایتالیا، می‌توان دانشگاه میلان، دانشگاه باری، دانشگاه پاویا و دانشگاه ساپینزای رم را نام برد.

آزمون IMAT

برای تحصیل در ایتالیا در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی، باید در آزمون IMAT(آزمون بین‌المللی پزشکی برای اخذ پذیرش) شرکت کرد؛ و نمره قابل قبول را در این آزمون کسب نمود. این نمره برای هر دانشگاهی متفاوت است. آزمون آی‌مت به زبان انگلیسی است؛ و در بیشتر از بیست کشور دنیا به‌طور منظم برگزار می‌شود.

این آزمون به نسبت کنکوری که در ایران برگزار می‌شود، سطح پایین‌تری دارد و ساده‌تر است؛ این موضوع نیز یکی دیگر از دلایلی است که رشته‌های پزشکی در ایتالیا مورد توجه علاقه‌مندان ایرانی قرار گرفته‌ است.

رشته‌های دانشگاهی

تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به نسبت دانشگاه‌های هم سطحش در کشورهای دیگر بسیار به‌صرفه‌تر است. حتی از کشوری مثل آمریکا هم دانشجویان به دلیل هزینه‌های مناسب برای تحصیل پزشکی به این کشور می‌آیند. این یکی از دلایلی است که دانشجویان برای تحصیل، ایتالیا را انتخاب می‌کنند. برای تحصیل در این رشته نیز می‌توان از بورسیه‌های دولت، در صورت دارا بورن شرایط لازم بهره برد. معمولا دانشجویان ایرانی حدود ۵۰۰ یورو را به عنوان شهریه می‌پردازند. مدرک پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا در همه جای دنیا از جمله ایران مورد تایید است.

تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در ایتالیا

تحصیلدر ایتالیا در این رشته حدودا شش سال زمان می‌برد؛ به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و امکان اخذ پذیرش در آن وابسته به قبولی در آزمون آی‌مت است.

تحصیل در رشته داروسازی در ایتالیا

داروسازی نیز از رشته‌های پرطرفدار در همه جای دنیا از جمله ایتالیا است. امکان پذیرش این رشته در ایتالیا محدود است؛ و لازم به ارائه دادن رزومه‌ای درخور این رشته است. برای پذیرش در این رشته نیز باید در آزمون آی‌مت شرکت کرد و نمره قبولی آن را کسب نمود. اخذ پذیرش داروسازی به انگلیسی سخت است ولی به ایتالیایی نسبتا راحته می‌باشد.

تحصیل در رشته‌های مهندسی در ایتالیا

دانشگاه‌های فنی و مهندسی ایتالیا مثل پلی‌تکنیک از دانشگاه‌های مطرح در کل دنیا است. این دانشگاه، دانشجویان خاص و قابلی را برای تحصیل می‌طلبد.

تحصیل در رشته معماری در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا در این رشته از مقطع کارشناسی تا مقطع دکترا ادامه دارد. برای تحصیل رشته معماری در دانشگاه‌های ایتالیا، یک آزمون ورودی در شهریور ماه هر سال برگزار می‌شود؛ که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است.

رشته معماری در ایتالیا

این آزمون عموما ۶۰ سوال دارد و مدت زمان پاسخگویی به آنها ۱۰۰ دقیقه در نظر گرفته شده است. این آزمون از بخش‌های ریاضی و فیزیک، تاریخ معماری، اطلاعات عمومی، استدلال و منطق و رسم فنی تشکیل می‌شود. ناگفته نماند که بعضی از دانشگاه‌ها علاوه بر این آزمون، یک آزمون عملی هم برای تحصیل در این رشته دارند.

مزایای تحصیل در ایتالیا

 • هزینه مناسب زندگی و تحصیل در ایتالیا
 • کیفیت بالای آموزشی دانشگاه‌های ایتالیا
 • امکان استفاده از انواع بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا
 • سرآمد بودن این کشور در برخی از رشته‌ها
 • تحصیل در ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی
 • نزدیکی فرهنگ ایتالیا با فرهنگ ایران
مزایای تحصیل در ایتالیا

هزینه‌ تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا از نظر هزینه تحصیل نسبت به سایر کشورهای اروپایی مناسب‌تر است؛ و یکی از دلایل آن یارانه‌ای است که دولت برای تحصیل در ایتالیا در اختیار افراد قرار می‌دهد. هزینه‌ تحصیل در ایتالیا شامل دو نوع هزینه کلی می‌شود: هزینه زندگی و هزینه تحصیل (شهریه دانشگاه). این مبالغ با توجه به اینکه کدام شهر ایتالیا، چه دانشگاهی و چه رشته‌ای مد‌نظر باشد، متفاوت است.

دانشگاه‌ها در ایتالیا به سه نوع خصوصی، دولتی و دانشگاه‌های مجازی تقسیم می‌شوند. میانگین هزینه شهریه در دانشگاه‌های خصوصی در مقاطع مختلف تا ۲۰ هزار یورو در سال متغیر است. همچنین در دانشگاه‌های دولتی ممکن است بیش از ۱۰۰۰ یورو در سال با توجه به مقطع و رشته تحصیلی، متفاوت باشد. مثلا برای تحصیل پزشکی در ایتالیا باید مبلغ بیشتری را پرداخت کرد.

کار دانشجویی در ایتالیا

امکان کار برای دانشجویان در ایتالیا با ویزای دانشجویی فراهم است؛ و احتیاج به صدور ویزای دیگری نیست. دانشجویانی که قصد تحصیل کمتر از نود روز در ایتالیا را دارند (ویزای نوع C)، اجازه کار دانشجویی ندارند؛ اما سایر دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور برای دوره زمانی بیشتر از نود روز را دارند (ویزای نوع D)، می‌توانند در حین تحصیل مشغول به کار شوند.

با توجه به اینکه دانشجویان در کدام مقطع در حال تحصیل باشند؛ اجازه ساعات کاری متفاوتی به آنها داده می‌شود. برای دانشجویان مقطع کارشناسی ده ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد بیست ساعت و به دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند، اجازه سی ساعت کار پاره‌وقت در هفته داده می‌شود.

از جمله کارهای پاره‌وقتی که دانشجویان در حین تحصیل می‌توانند انجام دهند؛ کار در رستوران یا هتل را می‌توان نام برد. همچنین این نکته فراموش نشود که دانشجویان در فاصله دو ترم که به دانشگاه نمی‌روند؛ می‌توانند به طور تمام وقت کار کنند. به ازای هر ساعت کار پاره‌وقت، ۵ تا ۱۵ یورو پرداخت می‌شود. دانستن این نکته مهم است؛ که این مبلغ برای تامین تمام هزینه‌های زندگی و تحصیل در ایتالیا کافی نیست؛ و فقط بخشی از آن را می‌تواند تامین کند.

بیمه دانشجویی در ایتالیا

بیمه‌های درمانی دانشجویی از دیگر مزایایی است که دانشجویان می‌توانند در مدت زمان تحصیل در این کشور داشته باشند. این بیمه‌های درمانی به دو صورت هستند:

 1. بیمه‌ عمومی: فقط درمان‌های سرپایی و هزینه‌های درمانی اورژانسی را شامل می‌شود؛ و هزینه کمتری نسبت به سایر بیمه‌ها دارد.
 2. بیمه‌ :A.S.L این بیمه نسبت به بیمه‌های عمومی موارد بیشتری را شامل می‌شود. مثلا افراد تحت پوشش می‌توانند با این بیمه تحت نظر پزشکی شخصی قرار بگیرند؛ یا اینکه در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعتبار دارد و قابل استفاده است.

هزینه‌ زندگی در ایتالیا

هزینه‌های کلی زندگی دانشجویان در ایتالیا بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه متغیر است. این مبلغ شامل هزینه مواد غذایی، هزینه رفت‌و‌آمد و هزینه اجاره خانه است. البته باید توجه داشت که معمولا هزینه‌ها در سال اول ورود، به دلیل عدم اطلاع کامل فرد از محل زندگی، کمی بیشتر است.

اجاره خانه در ایتالیا

برای زندگی در خوابگاه مبلغ ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه باید در نظر گرفته شود. اما اگر قصد زندگی در خوابگاه نیست؛ برای اجاره یک سوئیت باید حدودا ماهی ۲۵۰ الی ۵۰۰ یورو پرداخت شود. در مورد اجاره یک آپارتمان یک یا دو خوابه هم باید بالای ۵۰۰ یورو پرداخت شود. البته این مبالغ به صورت میانگین بوده و با توجه به متراژ، کیفیت ساختمان، شهر و محل مدنظر متفاوت است.

هزینه‌های حمل‌ونقل در ایتالیا

هزینه ماهانه بلیط اتوبوس، تراموا و مترو (حمل‌و‌نقل عمومی) برای دانشجویان حدود ۳۰ تا ۵۰ یورو در ماه، بسته به شهر محل تحصیل و مسافت محل زندگی تا دانشگاه متفاوت است. این هزینه با ارائه کارت دانشجویی تا یک سوم کاهش پیدا می‌کند.

هزینه‌های مواد غذایی در ایتالیا

هزینه‌های مواد غذایی برای هر فرد با توجه به سلیقه و ذائقه شخصی از ۱۵۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه متفاوت است. این مورد بسته به الگوی مصرف هر شخصی دستخوش تغییر می‌شود.

زندگی در ایتالیا

با تحصیل در ایتالیا می‌توان شانس زندگی در کشوری با قدمت فرهنگی و هنری بی‌نظیر و آثاری بدیع را تجربه کرد. ایتالیا جزو کشورهای اتحادیه اروپا است؛ و به همین دلیل زندگی مردم در آن از استانداردهای بالایی برخوردار است. زندگی در این کشور همواره مورد توجه افراد در سنین مختلف مخصوصا دانشجویان بوده است.

این کشور تفاهمات فرهنگی بسیاری با ایران دارد؛ به همین دلیل برای دانشجویان ایرانی، تحصیل ایتالیا همیشه یکی از گزینه‌ها بوده است. با توجه به مزایای بسیار مناسب، این نکته را نباید فراموش کرد که زندگی در ایتالیا چالش‌هایی هم دارد؛ از جمله اینکه شغل مناسب در آنجا به راحتی سایر کشورهای اروپایی پیدا نمی‌شود.

مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا

آشنایی با کشور ایتالیا

کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا واقع شده است؛ و از شمال غربی با کشور فرانسه و از شمال با سوئیس و اتریش دارای مرز مشترک است. ایتالیا از دو ایالت مستقل واتیکان و سن‌مارینو، بیست استان و دو جزیره سیسیل و ساردنی تشکیل شده است. از نظر اعتقادات مذهبی باید گفت که حدود ۸۰ درصد از ایتالیایی‌ها کاتولیک هستند. پایتخت ایتالیا یعنی شهر رم، مرکز مذهب کاتولیک در جهان است. این کشور مهد رنسانس در اروپا است.

زبان ایتالیایی

زبان رسمی این کشور ایتالیایی است. آشنایی با زبان ایتالیایی برای زندگی در این کشور تا حدود زیادی الزامی است؛ چون بسیاری از مردمان آن یا به زبان انگلیسی آشنایی ندارند و یا به دلیل تعصب خاصی که روی زبان‌شان دارند، از حرف زدن به زبان انگلیسی امتناع می‌کنند. بنابراین برای زندگی و تحصیل در ایتالیا ، ارتباط برقرار کردن با مردمانش و انجام دادن کارهای روزانه، بهتر است با این زبان در حد نیاز آشنا بود.

فرهنگ ایتالیایی

ایتالیایی‌ها مردمانی بسیار خون‌گرم و اجتماعی و البته پر سر‌وصدا هستند. این سروصدای زیاد آنها اولین موردی است که شاید در اوایل ورود خارجی‌ها به این کشور، برایشان آزار‌دهنده باشد. موسیقی نقش مهمی را در فرهنگ ایتالیا ایفا کرده است؛ و ساز پیانو در این کشور اختراع شده‌ است.

موردی که در فرهنگ ایتالیایی بسیار پررنگ است؛ توجه به خانواده در بین مردمان این کشور است. این ویژگی آنها بی‌شباهت به فرهنگ خانواده محوری ایرانیان نیست. از مواردی که کمی فرهنگ ایتالیا را از سایر کشورهای اروپایی متفاوت کرده است، همین توجه به خانواده است. در ایتالیا جمع‌های خانوادگی و حتی کسب‌وکارهای خانوادگی متعددی دیده می‎‌شود؛ که ناشی از وجود همین فرهنگ است.

از دیگر مواردی که فرهنگ ایتالیایی را تحت تاثیر بسیاری قرار داده است؛ نحوه آشپزی بی‌نظیر و غذاهای متنوع آنها از جمله انواع و اقسام پاستاها و پیتزاها است. این ویژگی‌های غذای ایتالیایی فرهنگ غذایی دنیا را متحول کرده است. توجه به غذا در ایتالیایی‌ها به حدی چشم‌گیر است؛ که در فرهنگ‌شان هم نمود بیرونی پیدا کرده است. آنها به بهانه خوردن غذا دور هم جمع می‌شوند.

یکی دیگر از ویژگی‌های جالب ایتالیایی‌ها رانندگی آنها است. بسیاری از مردم دنیا، ایتالیایی‌ها را به بد رانندگی کردن می‌شناسند.

آشنایی با اقتصاد ایتالیا

ایتالیا چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا است. با این حال اقتصاد این کشور در سال‌های اخیر با چالش‌های فراوانی از جمله معضل بیکاری رو‌به‌رو شده است.

بخش صنعت یک سوم تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص می‌دهد؛ و حدودا سی درصد از جمعیت آن در این بخش مشغول به فعالیت هستند. این کشور یکی از پیشتازان صنعت مد است. مهم‌ترین صنایع این کشور، مواد شیمیایی، گردشگری، منسوجات و چرم، تولید کفش و پوشاک، آهن و فولاد، صنایع غذایی و ابزارآلات موتوری است.

مطابق آمار موجود، حدود سه چهارم از تولید ناخالص داخلی کشور ایتالیا مربوط به بخش خدمات می‌شود؛ و ۶۰ درصد مردم در این بخش فعالیت می‌کنند.

شهرهای ایتالیا

بیش از سفر و یا مهاجرت به ایتالیا بهتر است با برخی از مهم‌ترین شهرهای آن آشنا شد. این موضوع به انتخاب دانشگاه مورد نظر برای اخذ پذیرش نیز کمک می‌کند. در ادامه سه شهر بزرگ ایتالیا به اختصار معرفی می‌شوند.

آشنایی با شهر رم

این شهر پایتخت ایتالیا و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور است. رم ۱۳۶۲۸۷کیلومتر مربع مساحت دارد. مقر اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی (FAO) و ایالت مستقل واتیکان در این شهر قرار دارد.

یکی از مناظر دیدنی رم، آمفی‌تئاتر کلوسئوم است. این بنا به عنوان نمادی از شکوه امپراتوری رم و تجلی‌بخش هنر ایتالیایی شناخته می‌شود. یکی دیگر از جاذبه‌های شهر رم، کلیسای سیستین است؛ که با بسیاری از شاهکارهای میکل‌آنژ مزین شده است. از دیگر بناهای مشهور رم می‌توان به موزه واتیکان، که مقبره تمام پاپ‌های گذشته است اشاره کرد. هم‌چنین رومن فروم یا میدان اصلی رم از دیگر جاذبه‌های گردشگری آن به شمار می‌رود؛ و سالانه گردشگران بی‌شماری را به سوی این شهر روانه می‌کند.

rome

آشنایی با شهر میلان

میلان دومین شهر پرجمعیت ایتالیا و پنجمین شهر بزرگ اروپا است. این شهر مرکز مد، صنعت و تجارت در ایتالیا به شمار می‌رود. تابلوی معروف شام آخر اثر لئونارد داوینچی در یکی از سالن‌های کلیسای سانتا ماریا دله گراتسیه در میلان یافت شده است.

این شهر نمودی از ترکیب مدرنیته و سنت است. میلان به لطف معروف‌ترین خانه اپرای جهان، لااسکالا یکی از شهرهای مهم، برای موسیقی دنیا به‌شمار می‌آید.

آشنایی با شهر ونیز

این شهر جزیره‌ای در شمال ایتالیاست که در میان دریای آدریاتیک قرار گرفته است. این شهر از جزیره‌های کوچکی تشکیل شده که این جزایر به وسیله کانال‌هایی از هم جدا می‌شوند. ونیز به دلیل حالت خاصی که دارد؛ از معروف‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود؛ و هر کسی در هر جای دنیا آرزوی بازدید آن را در سر می‌پروراند. ونیز شهری بدون اتومبیل است؛ که تردد در آن به وسیله قایق‌هایی به نام گوندولا انجام می‌گیرد. از مناظر دیدنی این شهر‌ می‌توان به میدان بی‌نظیر سن‌مارکو اشاره کرد.

آشنایی با شهر ونیز

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویانی که قصد اخذ اقامت ایتالیا و مهاجرت به ایتالیا را دارند؛ این مسئله یکی از دغدغه‌های اصلی‌شان است که نحوه تمدید این اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به چه صورتی است. بسیاری از افراد که در ایتالیا تحصیل می‌کنند؛ در واقع هدف اصلی‌شان اخذ اقامت این کشور است؛ و آنها از تحصیل به عنوان پلی برای رسیدن به این هدف استفاده می‌کنند.

بعد از فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان، به آنها یک فرصت ۱ ساله داده می‌شود. در این فرصت اگر بتوانند مشغول به کار شوند؛ ویزای تحصیلی آنها به ویزای کاری تغییر پیدا می‌کند. معمولا این ویزای کاری برای اولین بار برای فرد به مدت یک سال صادر می‌شود؛ و در صورتی که در پایان این یک سال فرد هنوز مشغول به کار باشد، ویزا تمدید می‌شود.

در صورتی که این ویزا پنج سال مداوم تمدید شود، فرد موفق به اخذ اقامت دائم ایتالیا می‌شود. در نگاه اول این روال ساده است؛ اما نکته قابل توجه این است که پیدا کردن کار به مدت ۵ سال پیاپی در ایتالیا، کار نسبتا سختی است.

اگر از جمله دانشجویانی هستید که خواهان تحصیل در کشوری اروپایی و در بهترین دانشگاه‌های دنیا هستید؛ ما به شما تحصیل در ایتالیا را پیشنهاد می‌کنیم. در صورتی که هنوز هم در این زمینه ابهامی دارید؛ می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه فرداد دانش تماس بگیرید. ما آماده هستیم تا مسئولیت اخذ پذیرش شما را از دانشگاه‌های ایتالیا برعهده گرفته و سختی‌های این مسیر را برای شما هموار کنیم.