Search
Close this search box.

تحصیل در بلاروس

اگر به تحصیل در خارج از کشور علاقه مند هستید و یا قصد مهاجرت تحصیلی دارید، ممکن است کمتر اسم بلاروس به گوش تان رسیده باشد اما باید بدانید که در سال های اخیر بلاروس به یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور تبدیل شده است. آب و هوایی معتدل در طول سال با تابستان هایی بسیار مطبوع، کشوری سرشار از آرامش و به دور از نژاد پرستی، سطح رفاه اجتماعی مناسب، مردمانی با فرهنگ، سیستم آموزشی با استانداردهای اروپایی و هزینه های مناسب زندگی و تحصیل، می توانند از دلایل انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل باشد.

موسسه فرداد دانش پاسارگاد در زمینه تحصیل در بلاروس تخصص دارد و در این صفحه قصد داریم تا شما را با موضوع تحصیل در بلاروس و شرایط آن آشنا کنیم.

بلاروس

بررسی شرایط تحصیل در بلاروس

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
فــهرست مطالب

مزایای تحصیل در بلاروس

 • برای تحصیل در بلاروس شما مجبور به ارائه تمکن مالی و مدرک زبان نخواهید بود که بدون شک یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در این کشور همین موضوع است.
 • اخذ ویزای تحصیلی در بلاروس برای ایرانیان نسبتا آسان است.
 • سالانه بیش از 6000 دانشجوی خارجی در موسسات آموزش عالی و دانشگاه های بلاروس تحصیل می کنند و این تعداد هر سال در حال افزایش است.
 • با تحصیل در این کشور شانس بسیار بالایی برای کسب اقامت دائم و استقرار در اروپا را خواهید داشت.
 • تقریباً تمام دوره ها در سطح بین المللی شناخته شده هستند. شما این فرصت را دارید که پس از فارغ التحصیلی به شغل های بسیار خوبی دست پیدا کنید، زیرا مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های این کشور به صورت جهانی معتبر هستند.
تحصیل در بلاروس

هزینه های کم تحصیل در بلاروس

 • هزینه تحصیل در دانشگاه های بلاروس بسیار کم است و از این رو دانش آموزان می توانند به راحتی از عهده هزینه های تحصیل برآیند.
 • دانشگاه های بلاروس به دلیل کیفیت بالای دوره های آموزشی خود، در سطح بین المللی شناخته شده هستند و مدارک تحصیلی ارائه شده توسط آنها در سطح جهان به رسمیت شناخته می شوند.
 • هزینه زندگی در مقایسه با اکثر کشورهای اروپایی نسبتاً ارزان تر است و با انجام مشاغل پاره وقت می توانید بیشتر هزینه های خود را پوشش دهید.
 • با توجه به تقاضای بالا برای کسب پذیرش در دانشگاه های بلاروس و ارائه دوره های معتبر بین المللی توسط آنها، در حال حاضر امکان تحصیل به زبان انگلیسی تقریباً در همه مؤسسات فراهم شده است.
 • هنگام تحصیل در بلاروس، شما این فرصت را دارید که سایر مجوزهای پزشکی مانند PLAB، USMLE، MCI Test، ERPM و MOH/DOH/HAAD را دریافت کنید و رزومه خود را برای فعالیت در بیمارستان های بین المللی قوی تر کنید.
 • برای پذیرش در دانشگاه های این کشور نیازی به مدرک آیلتس یا تافل نیست و مراحل ورود به دانشگاه ساده و سرراست است.
 • تحصیل در بلاروس فرصتی است برای ملاقات با هزاران دانشجوی خارجی از فرهنگ ها و کشورهای مختلف.
 • محیط تحصیل و زندگی در بلاروس، در مقایسه با اکثر نقاط اروپا بسیار امن است و در زمان تحصیل در این کشور زندگی آرامی را تجربه خواهید کرد.

همونطور که مشاهده می کنید، مزیت های مهاجرت تحصیلی در بلاروس بسیار زیاد می باشد لذا چنانچه قصد دارید در این کشور تحصیل نمایید، تیم فرداد دانش پاسارگاد در کنار شما می باشد. 

سیستم آموزش عالی در بلاروس

در بلاروس تحصیل در تمامی مقاطع (به جز آموزش عالی) رایگان است و مدارس این کشور به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. از سال 2015 بلاروس به پیمان بولونیا پیوست و در نتیجه مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های آن در اکثر کشورهای جهان به رسمیت شناخته می شود.آموزش عالی در بلاروس به شکل های مختلف مانند روزانه، شبانه و غیر حضوری در آکادمی ها (هنرستان ها)، موسسات و کالج ها ارائه می شود و پذیرش دانشجو در این مراکز ممکن است با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر نیازمند شرکت در آزمون باشد. تحصیلات عالی بلاروس شامل 54 موسسه آموزش عالی، از جمله 25 دانشگاه، 9 آکادمی، 4 موسسه، 1 دانشگاه فنی، 5 کالج و 10 دانشگاه خصوصی است.

در بلاروس، آموزش عالی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش این کشور است که مسئول تایید صلاحیت و صدور مجوز از سازمان  HEI و تدوین و بکارگیری استاندارد های آموزشی دولتی است. دو مؤسسه آموزش عالی پیشرو در نظام آموزش ملی این کشور وجود دارد:

آموزش عالی بلاروس

آکادمی مدیریت دولتی تحت نظارت رئیس جمهور بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس

هر ساله دولت بلاروس هزینه تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان را پرداخت می کند و حتی پس از فارغ التحصیلی شغل مورد نظر را با توجه به تحصیلات شان را برای آنها فراهم می کند. برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در بلاروس را دارند، ارائه مدرک دیپلم 12 ساله یکی از الزامات اصلی است.

در ادامه دیگر شرایط تحصیل در بلاروس را با توجه به مقطع تحصیلی بررسی خواهیم کرد

تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در بلاروس

در بلاروس تا قبل از سال 2002 دوره کارشناسی و کسب مدرک لیسانس به 5 سال زمان نیاز داشت و پس از آن با پشت سر گذاشتن یک سال تحصیلی دیگر می توانستید مدرک دوره کارشناسی ارشد را نیز دریافت کنید. اما از سال 2002 دولت بلاروس سعی کرد شرایط لازم برای پیوستن به به پیمان بلونیا را فراهم کند و در سال 2015 شرایط تحصیل در این کشور به استاندارد های جهانی رسید و بلاروس به پیمان بلونیا پیوست. اکنون شرایط لازم برای تحصیل در این مقاطع به صورت جداگانه فراهم شده است و در بیشتر دانشگاه های بلاروس و برای بیشتر رشته های تحصیلی طول دوره کارشناسی 4 سال و دوره کارشناسی ارشد 2 سال است.

مرحله اول تحصیلات عالی: Bakalavr:

همانطور که گفتیم، از سال 2002 اولین سطح آموزش عالی در بلاروس به کسب مدرک Bakalavr (لیسانس) منتهی می شود. این مدرک مهارت حرفه ای و حق کار و گرفتن سمت هایی را که برای آنها سطح معینی از تحصیل اجباری است را فراهم می کند. 

کارشناسی-ارشد

Bakalavr در همه رشته ها به جز پزشکی پس از دفاع از پروژه و شرکت در امتحان نهایی دولتی اعطا می شود. در رشته های پزشکی کسب این مدرک 6 سال طول می کشد.

کارشناسی ارشد بلاروس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلاروس

مرحله دوم تحصیلات عالی: دیپلم تخصص / کارشناسی ارشد:

سطح دوم آموزش عالی پس از یک یا دو سال تحصیل و پس از کسب مدرک لیسانس به دیپلم تخصصی یا کارشناسی ارشد (مدرک لیسانس) منتهی می شود. معمولا رقابت برای دسترسی به رشته های تحصیلی در این دوره بیشتر است.

مدرک کارشناسی ارشد یا دیپلم تخصص، پس از یک تا دو سال تحصیلـــی و ارائه و دفاع از پایان نامه اعطا می شود. دیپلم تخصصـــی یک مدرک حـــرفـــه ای است که حــــق انجام فعـــالیت های حرفــــه ای و درخواست برای کسب پذیرش و تحصیل در دوره دکترا را به دانشجویان می دهد.

تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس

مرحله سوم تحصیلات عالی : Aspirantura and Doktorantura :

این مرحله در واقع به منظور آموزش پرسنل علمی و آموزشی است. در این مرحله درجات علمی به دو سطح تقسیم می شوند. اولین سطح کاندیدای علوم (Kandidat Nauk) است که طول تحصیل آن حداقل 3 سال است و نیازمند شرکت در دوره های تحصیلات تکمیلی، آزمون های ویژه و دفاع از پایان نامه است و پس از آن مدرک Kandidat Nauk (کاندیدای علوم) به دانشجو اعطا می شود. سطح دوم دکترای علوم (Doctor of Sciences) است. دارندگان Kandidat Nauk می توانند برای دریافت این مدرک دکترا اقدام کنند. لازمه کسب این مدرک انجام برنامه تحقیقاتی مورد نیاز و دفاع از پایان نامه مربوطه است که پس از آن به داوطلبان بالاترین درجه علمی دکترا اعطا می شود. شوراهای پایان نامه توسط کمیته عالی صدور گواهی دولتی (Vysshij Attestatsionnyj Komitet, VAK) جمهوری بلاروس نظارت می شوند.

تحصیل در مقطع دکترا بلاروس

معرفی بهترین دانشگاه های بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس

نام انگلیسی:  Belarusian State University

رتبه جهانی در سال 2023: 288

سال تاسیس: 1921

ریاست دانشگاه: Andrej Karol

تعداد دانشجو: 44877

محل: مینسک – بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس، اولین دانشگاه ملی کشور است که در سال 1919 تاسیس شد و به طور رسمی از سال 1921 کار خود را آغاز کرد. در این دانشگاه، به عنوان یکی از بهترین موسسات آموزش عالی کشور، طیف متنوعی از دوره های آموزشی در تمام سطوح به دانشجویان ارائه می شود. ساختار دانشگاه از 18 دانشکده، 10 موسسه آموزشی و چندین مرکز تحقیقاتی مستقل و بین بخشی تشکیل شده است.

در پردیس دانشگاه در شهر مینسک، کتابخانه اصلی دانشگاه، مراکز ورزشی تخصصی و 11 خوابگاه قرار گرفته است. امروزه دانشگاه دولتی بلاروس بهترین دانشگاه این کشور برای دانشجویان بین المللی به حساب می آید و نزدیک به 2000 دانشجوی بین المللی از سراسر جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه فنی ملی بلاروس (BNTU)

نام انگلیسی:  Belarusian National Technical University (BNTU)

رتبه جهانی در سال 2023: 751-800

سال تاسیس: 1920

ریاست دانشگاه: Sergei V. Kharytonchyk

تعداد دانشجو: 34480

محل: مینسک – بلاروس

تقریبا در هر کشوری، یک موسسه آموزش فنی پیشرفته وجود دارد که در بلاروس این دانشگاه، دانشگاه BNTU است. از سال 1920 تا به امروز این دانشگاه به آموزش متخصصانی پرداخته است که در توسعه اقتصاد ملی بلاروس نقش بسیار مهمی داشته اند. دانشگاه BNTU شامل 17 دانشکده در زمینه های مختلف مانند مهندسی، معماری، روباتیک، فناوری اطلاعات و … است و به واسطه ی 41 مرکز تحقیقاتی خود، دوره های آموزشی را در جدیدترین زمینه های علمی و تحقیقاتی ارائه می دهند.

دانشگاه فنی ملی بلاروس (BNTU)
دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس (BSUIR)

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس (BSUIR)

نام انگلیسی:  Belarusian State University of Informatics and Radioelectronics (BSUIR)

رتبه جهانی در سال 2023: 1001 – 1200

سال تاسیس: 1964

ریاست دانشگاه: Vadim Bogush

تعداد دانشجو: 17000

محل: مینسک – بلاروس

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس که به BSUIR معروف است، تا کنون بیش از 50000 مهندس و بیش از 1000 دکترای علوم را در زمینه های مختلف مهندسی به کشور بلاروس و جهان تحویل داده است. این دانشگاه یک مجتمع علمی و آموزشی در مینسک است که دانشجویان را در شاخه های مخابرات، الکترونیک رادیویی، علوم کامپیوتر و … آموزش می دهد.

بهترین مراکز برای تحصیل پزشکی در بلاروس

دانشگاه پزشکی دولتی گرودنو

دانشگاه پزشکی دولتی گرودنو

نام انگلیسی:  Grodno State Medical University

رتبه جهانی در سال 2023: 4146

سال تاسیس: 1958

ریاست دانشگاه: Snezhitsky Victor Alexandrovich

تعداد دانشجو: 17000

محل: گرودنو – بلاروس

دانشگاه پزشکی Grodno بهترین مقصد شما برای تحصیل پزشکی در بلاروس خواهد بود. این دانشگاه قدیمی ترین دانشکده پزشکی بلاروس است و می توان گفت که این موسسه فعالیت خود را از سال 1775 آغاز کرد، گرچه در آن زمان عنوان رسمی آن دانشگاه نبود.

امروزه در این دانشگاه 6 دانشکده تخصصی وجود دارد که در زمینه های پزشکی عمومی، اطفال، روانشناسی پزشکی، مطالعات تشخیصی و آموزش پیشرفته فعالیت می کنند و یک دانشکده جدا نیز برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. دانشگاه گرودنو از 45 دپارتمان تشکیل شده است که در مناطق مختلف شهر قرار گرفته اند.

دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس

دانشگاه دولتی پزشکی بلاروس

نام انگلیسی:  Belarusian State Medical University

سال تاسیس: 1921

ریاست دانشگاه: Rubnikovich Sergej Petrovich

تعداد دانشجو: 6531

محل: مینسک – بلاروس

BSMU یا دانشگاه پزشکی بلاروس یکی دیگر از مراکز آموزشی مهم بلاروس است که تخصص آن در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی است. در این دانشگاه شما به رشته های پزشکی اطفال، پزشکی عمومی، پزشکی پیشگیری، دندانپزشکی و داروسازی در دو زبان انگلیسی و روسی دسترسی خواهید داشت.

دانشگاه علوم پزشکی ویتبسک

نام انگلیسی: Vitebsk State Medical University

سال تاسیس: 1934

ریاست دانشگاه: Rubnikovich Sergej Petrovich

تعداد دانشجو: 7000

محل: ویتبسک – بلاروس

دانشگاه VSMU در سال 1934 به عنوان یک دانشکده پزشکی افتتاح شد که در آن زمان تعداد دانشجویان آن 250 نفر بود. در بین سال های 1997 تا 2005 ریاست دانشگاه بر عهده Alexander Kosinets بود و در این بازه زمانی دانشگاه بیشترین پیشرفت های خود را داشت. در سال 1998 این موسسه به صورت رسمی به یک مرکز آموزش عالی یا دانشگاه ارتقاء پیدا کرد و در سال 2001 دپارتمان دندانپزشکی آن تاسیس شد. پس از آن  در سال 2001 کتاب خانه و در سال 2003 کلینیک پزشکی آن افتتاح شد. 

دانشگاه علوم پزشکی ویتبسک

در حال حاضر دانشگاه VSMU از 8 دانشکده و 64 دپارتمان مختلف تشکیل شده است. در این دانشگاه به رشته های پزشکی عمومی، دارو سازی، پزشکی اطفال، دندانپزشکی و چهار تخصص روان شناسی، جراحی، زنان و زایمان، بیهوشی و احیا دسترسی خواهید داشت که به دو زبان انگلیسی و روسی تدریس می شوند.

دانشگاه پزشکی گومل

نام انگلیسی: Gomel State Medical University

سال تاسیس: 1990

ریاست دانشگاه: IGOR STOMA

تعداد دانشجو: 3500

محل: گومل – بلاروس

دانشگاه پزشکی دولتی گومل در شهری به همین اسم در کشور بلاروس واقع شده است. این دانشگاه در سال 1990 بر اساس قطعنامه شورای وزیران و به دستور وزیر بهداشت جمهوری سوسیالیستی بلاروس تاسیس شد. پردیس اصلی دانشگاه در مرکز شهر گومل واقع شده است که در آن به صورت تخصصی دوره های پزشکی تدریس می شود. علاوه بر پردیس اصلی، 18 کلینیک وابسته به دانشگاه در سطح شهر قرار دارند که دانشجویان و اساتید دانشگاه در این مراکز به صورت فعال حضور دارند. دوره های پزشکی در این دانشگاه 5 تا 6 ساله هستند و به دو زبان انگلیسی و روسی تدریس می شوند.

دانشگاه-پزشکی-گومل

هزینه تحصیل در بلاروس

به طور کلی شهریه ی دانشگاه های بلاروس در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی کمتر است، حتی در رشته های پزشکی نیز این کشور در میان کشورهای ارزان قرار دارد.

هزینه تحصیل با توجه به رشته انتخابی و مقطع تحصیلی می تواند متفوات باشد و برای دریافت اطلاعات دقیق بهترین کار این است که به وب سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید؛ اما برای اینکه بتوانید به صورت تقریبی با هزینه تحصیل در بلاروس آشنا شوید، در ادامه میانگین شهریه دانشگاه های بلاروس را برای مقاطع مختلف آموزش عالی به شما توضیح خواهیم داد.

هزینه پادفک

هزینه تحصیل در دوره های مقدماتی یا پادفک به صورت میانگین بین 2000 تا 4000 دلار است و طول این دوره ها معمولا برابر با یک سال تحصیلی است. برای دوره پزشکی عمومی که طول تحصیل 6 سال است و به دو ربان روسی و انگلیسی تدریس می شود، شهریه دانشگاه بین 4300 تا 5000 دلار در سال خواهد بود. هزینه خوابگاه برای یک سال تحصیلی در دانشکده پزشکی نیز تقریبا 800 دلار است.

هزینه-تحصیل-در-بلاروس

هزینه تحصیل دندانپزشکی بلاروس

برای تحصیل در رشته دندان پزشکی در بلاروس که 5 سال زمان خواهد برد، به سرمایه ای بین 4300 تا 5700 دلار در سال نیاز خواهید داشت. هزینه خوابگاه نیز چیزی نزدیک به 840 دلار در سال خواهد بود. دوره داروسازی نیز 5 ساله است و در مقایسه با پزشکی و دندانپزشکی تحصیل در این رشته ارزان تر خواهد بود. برای تحصیل در رشته داروسازی به سرمایه ای در حدود 3700 تا 4500 دلار در سال نیاز خواهد داشت. دوره های مهندسی هم از لحاظ شهریه دانشگاه ارزان تر هستند و هم از نظر هزینه های اقامت و خوابگاه. شهریه ی دوره های مهندسی بین 2500 تا 4000 دلار در سال است و هزینه اقامت در خوابگاه های این دانشگاه ها تقریبا 800 دلار برای هر سال تحصیلی خواهد بود. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هزینه تحصیل کمی بیشتر خواهد بود و معمولا در این مقاطع تحصیلی، میانگین شهریه 3500 دلار در سال است.

خوابگاه بلاروس

خوابگاه های دانشجویی در بلاروس

خوشبختانه دانشجویان بین المللی در زمان تحصیل در بلاروس مشکلی بابت خوابگاه ندارند چرا که بسیاری از دانشگاه های این کشور خوابگاه های اختصاصی خود را دارند. هزینه مورد نیاز برای خوابگاه با توجه به اینکه اتاق مشترک است یا خصوصی، بین 15 تا 70 دلار در ماه متفاوت است. معمولا محل خوابگاه ها نزدیک به دانشگاه است و شما با پیاده روی می توانید به کلاس هایتان برسید. خوابگاه ها کاملا مجهز هستند و تمامی امکانات رفاهی لازم برای دانشجویان فراهم شده است.

بورسیه های تحصیلی در بلاروس

بلاروس با مناظری خیره کننده و فرهنگی غنی، برای دانشجویانی که رویای تحصیل در اروپا را دارند، گزینه ای بسیار مقرون به صرفه است. از طرفی به این دلیل که بسیاری از موسسات آموزش عالی در بلاروس بورسیه های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، تحصیل در این کشور می تواند بسیار ارزان باشد. موارد تحت پوشش بورسیه های تحصیلی در بلاروس به این صورت است: بورسیه های تحصیلی که در بلاروس ارائه می شود، معمولا هزینه شهریه، هزینه خوابگاه، کمک هزینه زندگی به صورت ماهیانه و هزینه بیمه را شامل می شود. در زیر می توانید لیست تعدادی از بهترین بورسیه های تحصیلی در بلاروس را مشاهده کنید:

1 – بورسیه تحصیلی Erasmus Mundus

2 – بورسیه تحصیلی DAAD

3 – بورسیه تحصیلی Yanka Kupala در دانشگاه Grodno

4 – بورسیه تحصیلی مرکز تحقیقات بین الملل بلاروس

5 – بورسیه تحصیلی Fulbright

6 – بورسیه ریاست جمهوری

بورسیه

به این نکته مهم توجه کنید که کسب بورسیه تحصیلی در رشته های پزشکی بسیار سخت است و ممکن است حتی بورسیه ای وجود نداشته باشد که برای آن اپلای کنید. وضعیت بورسیه های تحصیلی در هر سال با سال قبل متفاوت است و شما باید زمانی که قصد اپلای دارید به خوبی تحقیقات لازم را انجام دهید.

کار در زمان تحصیل در بلاروس

تمام دانشجویان بین المللی که در بلاروس به تحصیل مشغول هستند، می توانند به صورت پاره وقت (20 ساعت در هفته) به کار مشغول شوند. پیدا کردن کار در بلاروس در زمان تحصیل به هیچ عنوان مشکل نیست و احتمال پیدا کردن یک شغل نیمه وقت بسیار بالا است. بیشتر دانشجویان در مراکز تماس های بین المللی و یا به آموزش زبان انگلیسی در مدارس مشغول هستند. اما فرصت های شغلی محدود به همین موارد نیست.

باید بدانید که در بلاروس بیشتر موسسات و دانشگاه ها به طور خستگی ناپذیر در تلاش هستند تا دوره های کارآموزی مناسب را برای دانشجویان خود پیدا کنند و آنها را برای ورود به صنعت آماده کنند. گرچه در دوره کارآموزی درآمد شما زیاد نخواهد بود، اما این کار شانس شما را برای اشتغال در این کشور بسیار بالا می برد.

هزینه زندگی دانشجویی در بلاروس

به طور میانگین هزینه زندگی در بلاروس در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی پایین تر است. بسته به سبک زندگی شما و نیازهایی که دارید هزینه های زندگی هر فردی متفاوت است. معمولا برای زندگی دانشجویی (خورد و خوراک و حمل و نقل) در بلاروس شما به سرمایه ای در حدود 200 تا 500 دلار برای هر ماه نیاز خواهید داشت. بسیاری از موسسات آموزش عالی در بلاروس به دانشجویان خود در محوطه دانشگاه محل اقامت را ارائه می دهند که می تواند در کاهش هزینه های زندگی بسیار موثر باشد. در بلاروس امکان اجاره خوابگاه در خارج از دانشگاه نیز وجود دارد.

خوابگاه ها:

یک واحد در خوابگاه های دانشجویی عموماً بین 1 تا 3 دانشجو مشترک است. هزینه خوابگاه بسته به تعداد افراد و نوع خوابگاه متفاوت خواهد بود. با توجه به نکات گفته شده، هزینه خوابگاه می تواند بین 15 تا 70 دلار در ماه باشد.

خوابگاه دانشجویی در بلاروس
تحصیل در بلاروس هزینه ها

اجاره آپارتمان:

دانشجویان می توانند در زمان تحصیل در بلاروس برای خود آپارتمان اجاره کنند. هزینه اجاره یک واحد تک اتاقه در مینسک بین 290 تا 400 دلار در ماه متفاوت است.

حمل و نقل:

سیستم حمل و نقل در بلاروس به خوبی توسعه یافته است. حمل و نقل عمومی در بلاروس از تراموا، تاکسی، اتوبوس، مترو و واگن برقی تشکیل شده است. ورود و خروج از کشور از طریق راه آهن، تاکسی، حمل و نقل هوایی یا آبی امکان پذیر است. در زیر لیست هزینه های حمل و نقل در بلاروس برای شما آورده شده است:

 • بلیط یک طرفه اتوبوس و مترو: 0.34 دلار
 • بلیط ماهانه: 19.8 دلار
 • تاکسی برای مسافت 1 مایل: 1.9 دلار

بیمه درمانی:

برای دسترسی به مراقبت های پزشکی در بلاروس، داشتن بیمه درمانی ضروری است و معمولا هزینه بیمه درمانی برای یک سال 170 یورو است. توجه داشته باشید که بیمه انتخابی شما باید کل دوره اقامت تان در بلاروس را پوشش دهد و بیمه نامه صادر شده توسط شرکت بیمه خارجی، باید در بلاروس معتبر باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیل در بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس

به محض اینکه درخواست شما توسط دانشگاه و سفارت پذیرفته شد و ویزای خود را دریافت کردید، باید خود را برای تمام شرایط لازم که ممکن است در بدو ورود به کشور با آن روبرو شوید آماده کنید و باید حتما از قبل تمام مدارکی که ممکن است از شما درخواست شود را آماده کرده باشید. در ادامه لیست این مدارک برای شما آورده شده است. کلیه دانشجویانی که وارد بلاروس می شوند باید مدارک زیر را با خود داشته باشند:

 • مدارک تحصیلی شامل کلیه مقاطع تحصیلی قبلی و ترجمه آنها (به زبان روسی).
 • گواهی پزشکی ارائه شده توسط یک سرویس بهداشت عمومی رسمی در کشور بومی داوطلب
 • گواهی آزمایش ایدز و هپاتیت توسط یکی از مقامات خدمات بهداشت عمومی کشور محل تولد داوطلب
 • شناسنامه
 • 12 عدد عکس 4*3
 • پاسپورت و ترجمه آن به زبان روسی

اقامت پس از تحصیل در بلاروس

در سال های اخیر قوانین جدیدی تصویب شده که بر اساس آنان اگر قصد دارید پس از پایان تحصیلات تان در بلاروس بمانید و به کار و زندگی مشغول شوید دو گزینه مختلف خواهید داشت.

در روش اول اگر در حال تحصیل در بلاروس باشید و از مدت زمان اقامت تان در این کشور سه سال گذشته باشد، می توانید برای دریافت اقامت دائم بلاروس اقدام کنید. به عنوان مثال اگر در این کشور در حال تحصیل در رشته پزشکی باشید (که طول دوره آن 5 سال است) می توانید با پایان سال سوم تحصیل برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت آبی بلاروس اقدام کنید و پس از آن با گذشت سه تا چهار سال برای دریافت پاسپورت قرمز و شهروندی بلاروس اقدام کنید. اما اگر تصمیم بگیرید که از این امتیاز استفاده نکنید، باید با پایان یافتن تحصیلات تان کشور را ترک کنید و به کشور خود بازگردید.

اقامت تحصیلی در بلاروس

در روش دوم باید قبل از فارغ التحصیلی مجوز اقامت این کشور را دریافت کنید که مهم ترین نیازمندی آن داشتن یک قرارداد یا پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای بلاروسی است. در صورتی که به طور مداوم در بلاروس مشغول به کار باشید، می توانید این مجوز اقامت خود را تمدید کنید و پس از چند سال به یک شهروند رسمی این کشور تبدیل شوید.

آزمون های مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی بلاروس

پادفک بلاروس

شرایط ورود به دانشگاه های بلاروس شباهت زیادی به تحصیل در روسیه دارد که یکی از مهم ترین موارد شرکت در دوره پادفک است. دوره پادفک در بلاروس نیز به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شود و تعداد دانشگاه هایی که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه می دهند نیز زیاد است.

در بلاروس اگر قصد تحصیل به زبان روسی را دارید، باید حتما در دوره پادفک (2ترم یا یک سال تحصیلی) شرکت کنید اما برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور، شرکت در دوره پادفک اجباری نیست. برای تحصیل در بلاروس نیازی به شرکت در یک آزمون سراسری مانند کنکور وجود ندارد و معمولا شرکت در یک مصاحبه (به زبان آموزش دوره تحصیلی مورد نظر) کافی خواهد بود. تنها موارد استثنا رشته های پزشکی، طراحی و معماری هستند که برای تحصیل در این رشته ها شرکت در آزمون ورودی و دوره پادفک اجباری است. آزمونی که از شما گرفته می شود در واقع از همان دروسی است که در طول دوره پادفک به شما آموزش داده می شود پس قبولی در این آزمون کار سختی نخواهد بود.

سیستم آموزشی مدارس بلاروس

در بلاروس آموزش قبل از مدرسه اجباری نیست اما حدود ۷۰% از خانواده ها تمایل دارند کودکان خود را قبل از شروع دبستان در مهد کودک ها و پیش دبستانی ها ثبت نام کنند. کودکان در سنین 3 تا 5 در مهد کودک مشغول به آموزش می شوند. آموزش اجباری از سن 6 سالگی شروع می شود و تا 15 سالگی ادامه دارد.
طبق نظام آموزشی بلاروس، برخی از مهد کودکها برای آموزش به کودکان استثنایی و کودکانی که به بیماریهای روحی یا جسمی مبتلا هستند اختصاص داده شده است.

سیستم آموزشی بلاروس

ساختار سیستم آموزشی در بلاروس

آموزش ابتدایی:

این دوره اولین دوره آموزش اجباری است که تکمیل آن 4 سال زمان می برد. دوره آمووزش ابتدایی از سن ۶ سالگی آغاز می شود و تا 10 سالگی ادامه دارد. در این چهار سال دانش آموزان به کسب مهارتهای اولیه مانند نوشتن، خواندن و انجام محاسبات می پردازند.

این سطح از کلاس اول تا چهارم است.

آموزش پایه:

آموزش پایه دومین دوره از آموزش اجباری در بلاروس است و 5 سال زمان می برد. دانش آموزان سنین 10 تا 15 سالگی خود را در این دوره آموزشی سپری خواهند کرد.
این سطح از کلاس پنجم تا نهم می باشد.

آموزش متوسطه:

دوره آموزش متوسطه 2 سال زمان میبرد و دانش آموزان سنین 15 تا 17 سال، در این مقطع به تحصیل مشغول می شوند.

این سطح از کلاس دهم تا یازدهم می باشد.

مدارس بلاروس

آموزش متوسطه تخصصی

آموزش متوسطه تخصصی 4 سال زمان می برد و برای علاقمندان به فعالیت در امور تخصصی دایر شده است. کالج ها، مدارس، دانشگاه های هنری، کالج های فنی و حرفه ای، دانشکده های زبان و کالج عالی از جمله موسسات ارائه دهنده ی این نوع خدمات آموزشی می باشند.

 • در این دوره آموزش به صورت تمام وقت، پاره وقت و شبانه در دسترس است.
 • این دوره معمولا ۴ سال به طول می انجامد.
 • بسیاری از افراد این نوع تحصیلات را انتخاب می کنند زیرا مانند دانشگاه ها مدت زمان زیادی طول نمی کشد و می توانند پس از دریافت دیپلمشان وارد بازار کار کشور بلاروس و جهان شوند.
دانشجویان بلاروس

آموزش فنی و حرفه ای

 • بلاروس دارای شبکه توسعه یافته ای از نهادهای آموزشی فنی و حرفه ای شامل مدارس، دبیرستان ها و کالج های فنی و حرفه ای می باشد. آموزش فنی حرفه ای یکی از قسمت های مهم نظام آموزشی ملی بلاروس است.
 • شرکت کنندگان در این دوره های آموزشی، علاوه بر کسب مهارتهای لازم در زمینه های مختلف، با محیط کار واقعی آشنا می شوند و در پایان دوره گواهی مربوطه را دریافت می کنند.
 • دریافت گواهینامه فنی و حرفه ای به دانشجویان اجازه می دهد که یکی از موسسات آموزش عالی و یا رشته های فنی و حرفه ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند و یا مستقیما وارد بازار کار شوند.

سخن آخر

بلاروس کشوری کوچک و آرام است که تحصیل در آن می تواند فرصت های زیادی را برای شما به وجود بیاورد. از آنجا که مدارک دانشگاه های بلاروس در اکثر کشورهای جهان مورد پذیرش هستند، شما با تحصیل در این کشور اروپایی امکان ادامه تحصیل و کار در تمامی کشورهای اروپا و جهان را خواهید داشت. بدون شک ارزان بودن تحصیل و زندگی و شروط آسان برای ورود به دانشگاه های این کشور، از مهم ترین مزایای تحصیل در بلاروس است که هر ساله توجه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را به این کشور جلب می کند. امیدواریم توانسته باشیم در این صفحه به سوالات شما در مورد تحصیل در بلاروس پاسخ داده باشیم. اگر در این زمینه سوالات بیشتری دارید و یا نیاز به راهنمایی دارید، می توانید با تیم حرفه ای و کارآزموده ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما بهره ببرید. در آخر پیشنهاد میکنیم که درباره بلاروس بیشتر بدانید.

مهاحرت به بلاروس با فرداد دانش
پیمایش به بالا