تحصیل در بلاروس

در بلاروس آموزش قبل از مدرسه اجباری نیست اما حدود ۷۰% از خانواده ها تمایل دارند کودکان خود را قبل از شروع دبستان در مهد کودک ها و پیش دبستانی ها ثبت نام کنند.

کودکان در مهد کودک سنین (۱ تا ۲) و سنین ( ۳ تا ۵) مشغول به آموزش می شوند.
طبق نظام آموزشی بلاروس، برخی از مهد کودکها برای آموزش به کودکان استثنایی و کودکانی که به بیماریهای روحی یا جسمی مبتلا هستند اختصاص داده شده است.

بررسی شرایط تحصیل در بلاروس

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
فــهرست مطالب

آموزش متوسطه

این دوره در مدارس از سن ۶ سالگی آغاز می شود و در سه سطح تا کلاس یازدهم ادامه می یابد. 

دوره پایه : سطح اول از سال اول تا چهارم می باشد.
در چهار سال اول دانش آموزان به کسب مهارتهای اولیه و عادت نوشتن، خواندن و حساب می پردازند.

سطح دوم : این سطح از کلاس پنجم تا نهم می باشد.

دوره تکمیلی : کلاسهای دهم و یازدهم سومین سطح دوره تکمیلی متوسطه محسوب میشود.

در سن ۱۵ سالگی،دانش آموزان که با موفقیت مقطع ابتدایی و متوسطه را تکمیل نموده اند، می توانند به کالج یا موسسات فنی و حرفه ای به منظور تکمیل آموزش مدرسه ای خود (دوره دبیرستان) بروند و بعد از اتمام این دوره گواهی حرفه ای دریافت نمایند. پس از اتمام دبیرستان یا موسسات فنی و حرفه ای آنها اجازه دارند در مقطع دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

آموزش فنی و حرفه ای

آموزش متوسطه تخصصی

این دوره برای علاقمندان به فعالیت در امور تخصصی دایر شده است. کالج ها، مدارس و دانشگاه های هنری، کالج های فنی و حرفه ای، دانشکده های زبان و کالج عالی از جمله موسسات ارائه دهنده ی این نوع خدمات آموزشی می باشند.

آموزش عالی

دوره های مختلف آموزش عالی به شکل های مختلف، روزانه و شبانه یا غیر حضوری در دانشگاه ها، انستیتوها، آکادمی ها و دانشکده های تخصصی دولتی و موسسات خصوصی برگزار می شوند. تحصیلات عالی بلاروس شامل پنجاه و دو موسسه آموزش عالی، از جمله ۹ موسسه خصوصی است.

تحصیل در مراکز عالی دولتی برای دانشجویانی که در آزمون ورودی شرکت کرده اند رایگان است، در مراکز عالی خصوصی کلیه دانشجویان شهریه می پردازند.
آموزش عالی تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش است که مسئول تایید صلاحیت و صدور مجوز از HEI و تدوین و بکارگیری استاندارد های آموزشی دولتی است.

شرایط تحصیل در بلاروس بر اساس نوع مدرک

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی بلاروس ابتدا باید از یکی از دانشگاه های این کشور در رشته ی مورد علاقه ی خود پذیرش بگیرند.

تحصیل در دانشگاه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است.
متقاضیان برای ورود به دانشگاه های بلاروس در مقطع کارشناسی به زبان روسی باید دوره های پادفک را که معادل دوره های پیش دانشگاهی در ایران است را بگذرانند.
همچنین متقاضیان جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله خود را ارائه دهند تا بتوانند از شرایط تحصیل در این کشور استفاده نمایند.
تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ۴ سال به طول می انجامد.
دانشجویان تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی اجازه کار به صورت پاره وقت (۱۰ الی ۱۵ ساعت در هفته ) را دارند.
هزینه زندگی و تحصیل در بلاروس نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است و متقاضیان می توانند با مبلغ پایین تر در رشته های غیر پزشکی در دانشگاههای بلاروس در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل شوند.

چند مورد از برترین دانشگاه های بلاروس