بلاروس کشوری مستقل در اروپای شرقی است؛ و روابط فرهنگی نزدیکی با بزرگ‌ترین همسایه خود یعنی روسیه دارد. وقتی به تحصیل در خارج از کشور فکر می‌کنید، ممکن است بلاروس آخرین کشوری باشد که به ذهن‌تان خطور کند؛ اما اگر تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید احتمالا نظرتان در مورد تحصیل در بلاروس تغییر کند.

بلاروس کشوری سرسبز، با شهرهای تاریخی اما مدرن و مردمی مهمان‌نواز است. از طرفی زندگی در این کشور بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌باشد. شاید به همین دلیل است که سالانه چیزی نزدیک به ۶۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی از سراسر جهان برای تحصیل به این کشور سفر می‌کنند.

آشنایی با کشور بلاروس

بخش عمده‌ای ازکشور بلاروس را کوهستانی مرتفع با جنگل‌ها، مرداب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌های متعدد احاطه کرده است. در این کشور رودهای وسیعی وجود دارد که یا به دریای بالتیک یا به دریای سیاه می‌ریزند. بلاروس با پنج کشور اروپایی هم مرز است. لتونی در شمال، لیتوانی در شمال غربی، لهستان در غرب، روسیه در شمال و شرق و اوکراین در جنوب این کشور واقع شده‌اند.

بلاروس که قبلاً جزئی از اتحاد جماهیر شوروی بود، در قلب اروپای شرقی و درست بین روسیه، لهستان، اوکراین، لتونی و لیتوانی واقع شده است. این کشور که اندکی از ایالت کانزاس در آمریکا کوچک‌تر است، از سال ۱۹۹۰ میلادی به بعد کشوری مستقل بوده و قریب به ۹٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت بلاروس شهر مینسک است. این کشور به دریاچه‌های فراوان (تقریباً ۱۱۰۰۰ دریاچه در بلاروس وجود دارد)، جنگل‌های وسیع و صنعت نساجی قوی‌اش معروف است.

راهنمای کامل تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس

معرفی مهم‌ترین دانشگاه‌های بلاروس

در بلاروس ۴۸ دانشگاه وجود دارد که بسیاری از آنها در مینسک، پایتخت این کشور مستقر هستند. بلاروس علاوه بر دانشگاه‌های عمومی، دارای دانشکده‌های پزشکی و تخصصی متعدد مانند دانشگاه علوم پزشکی مینسک و دانشگاه‌های فنی مانند دانشگاه فنی ملی مینسک (BNTU) است.

جالب است بدانید که دو دانشگاه بلاروس در رده‌بندیQSجای مناسبی دارند؛ و جز برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۸ معرفی شده‌اند. ۳ دانشگاه برتر این کشور نیز مطابق با آخرین رتبه‌بندی EECA به شرح زیر هستند:

دانشگاه دولتی بلاروس

دانشگاه دولتی بلاروس (BSU) در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در جایگاه ۳۳۴ قرار دارد. دانشگاه BSU واقع در مینسک، در سال ۱۹۲۱ تاسیس شده و بزرگ‌ترین دانشگاه این کشور قلمداد می‌شود. این دانشگاه میزبان حدود ۳۰،۰۰۰ دانشجو است؛ که ۲،۰۰۰ نفر از آنها خارجی هستند. این مرکز آموزشی همچنین بزرگ‌ترین مرکز همکاری بین‌المللی آموزش و علوم در کشور است؛ و با بیش از ۴۰۰ دانشگاه و مؤسسه علمی در سراسر جهان همکاری می‌کند.

دانشگاه فنی ملی بلاروس

دانشگاه فنی ملی بلاروس (BNTU) در مینسک واقع شده و یکی از دانشگاه‌های فنی برجسته این کشور است. رتبه جهانی این مرکز آموزشی در حال حاضر بین ۷۵۱ الی۸۰۰ است. ولی در رتبه‌بندی EECA از جایگاه خوبی برخوردار بوده و رتبه ۷۹ را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال ۱۹۲۰ تأسیس شده و در حال حاضر دارای ۱۷ دانشکده می‌باشد. ۸۹ رشته اختصاصی و ۱۲۱ دوره تخصصی در این مرکز تدریس می‌شود و بیش از ۳۵۰۰۰ دانشجو دارد.

دانشگاه فنی ملی بلاروس

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس

دانشگاه انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس (BSUIR) در مینسک واقع شده و در جدیدترین رتبه‌بندی EECA در جایگاه ۱۱۸ قرار دارد. دانشگاه BSUIR در سال ۱۹۶۴ تاسیس شده و همان‌طور که از نامش پیداست، در رشته‌های علوم رایانه، رادیو و الکترونیک و ارتباطات از راه دور دانشجو تربیت می‌کند. این دوره‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند؛ و دانشجویان هم می‌توانند به صورت حضوری و هم از طریق آموزش از راه دور در آنها شرکت کنند.

دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس

مزایای تحصیل در بلاروس

برای اغلب دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، کشورهای پیشرفته و صنعتی اولین گزینه است. این در حالی است که انتخاب یک کشور ثالث برای تحصیل و در نهایت اخذ اقامت و زندگی دائمی، کار ساده‌ای نیست و نمی‌توان با یک ملاک نصفه و نیمه در مورد آن تصمیم گرفت. بنابراین باید در انتخاب‌مان دقت کنیم و عوامل مختلفی مانند هزینه‌های زندگی، شرایط اجتماعی و فرهنگی، وضعیت اقتصادی و… را در نظر بگیریم.

همان‌طور که گفتیم بلاروس یک کشور اروپایی کوچک است؛ اما هر سال تعداد زیادی دانشجوی خارجی می‌پذیرد. به نظر شما چرا این افراد برای تحصیل این کشور کوچک را انتخاب می‌کنند؟ تحصیل در بلاروس چه مزایایی برای دانشجویان ایرانی دارد؟

خلاصه‌ای از آنچه که به عنوان مزایای تحصیل در بلاروس از آنها یاد می‌شود عبارتند از:

 • هزینه تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای هم‌رده اروپایی بسیار پایین‌تر است.
 • در این کشور کلیه استانداردهای آموزشی اروپا رعایت می‌شود و همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، دانشگاه‌های بلاروس رتبه خوبی در جهان دارند.
 • ۲۰ دانشگاه این کشور مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. به همین خاطر بعد از فارغ‌التحصیلی با خیال راحت می‌توانید مدرک خود را در ایران معادل‌سازی کنید.
 • این کشور فوق‌العاده امن است و در آن خبری از تبعیض نژادی نیست.
 • دولت بلاروس امکانات تفریحی و رفاهی خوبی برای دانشجویان در نظر گرفته، به طوری که می‌توانید با هزینه بسیار اندک از خوابگاه‌های دانشجویی در این کشور استفاده کنید.
 • تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس نیاز به مدرک زبان انگلیسی ندارد.
 • • اخذ پذیرش تحصیلی در بلاروس نیازی به مدرک IELTS یا TOEFL و مدرکی که نشان‌دهنده تمکن مالی است ندارد.
مزایای تحصیل در بلاروس

سیستم آموزشی در بلاروس

مقطع تحصیلی دبستان در بلاروس از سن ۶ سالگی شروع می‌شود. البته نیازی نیست که کودکان قبل از ورود به این مقطع به مهد کودک بروند. با این وجود بیشتر خانواده‌ها در این کشور کودکان خود را به مهد می‌فرستند. دوره تحصیلی مقطع دبستان و متوسطه در بلاروس حدودا ۹ سال است. البته دانش‌آموزانی که توانایی بیشتری دارند می‌توانند این دوره را طی مدت زمان کوتاه‌تری سپری کنند.

زیست، فیزیک، ریاضی و شیمی از جمله مهم‌ترین دروسی است که به دانش‌آموزان بلاروسی طی این دوره ۹ ساله آموزش داده می‌شود. بیشتر دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور را دارند در دبیرستان‌های تخصصی تحصیل می‌کنند. در این دبیرستان‌ها طی یک دوره تحصیلی ۴ ساله فقط دروس تخصصی آموزش داده می‌شود.

بعد از اتمام دوره متوسطه برای ورود به دانشگاه باید دوره‌ای ۹ ماهه به نام دوره پادفک طی شود. این دوره تقریبا معادل همان مقطع پیش دانشگاهی در ایران است. افرادی که به عنوان دانشجوی بین‌المللی قصد تحصیل در بلاروس را دارند باید مدرکی را به دانشگاه ارائه دهند که مشخص می‌کند آنها ۱۲ سال در مقطع دبستان و متوسطه در کشور خودشان تحصیل کرده‌اند.

دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های بلاروس به ترتیب ۴ و ۲ سال طول می‌کشد؛ و بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار در سال برای دانشجو هزینه در بر دارد. البته دانشجویانی که دوره کارشناسی خود را نیز در همین کشور سپری کرده‌اند می‌توانند در مدت زمان کوتاه‌تری مقطع کارشناسی ارشد را طی کنند. برای اتمام این دوره باید علاوه بر امتحانات پایان ترم، پایان‌نامه نیز ارائه شود.

پایین بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی، امنیت بالا و سیستم آموزشی باکیفیت باعث شده که هر ساله افراد زیادی متقاضی طی کردن دوره دکترا در دانشگاه‌های بلاروس باشند. این مقطع تحصیلی نیز بین ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد.

بیشتر رشته‌های دانشگاهی در بلاروس به زبان روسی تدریس می‌شوند. بنابراین برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های این کشور بدون شرکت در کلاس‌های کالج، تسلط به زبان روسی الزامی است.

رشته‌های پزشکی و داندنپزشکی در بلاروس

اگر می خواهید در رشته های پزشکی ،دندان پزشکی و داروسازی تحصیل کنید ،دانشگاه های بلاروس می توانند انتخاب خوبی برای شما باشد. دوره پزشکی ۶سال ، دندان پزشکی ۵ سال و داروسازی ۵ سال که کلیه رشته ها به هر دو زبان ،انگلیسی و روسی می باشد. شایان ذکر است متقاضیان تحصیل با زبان انگلیسی پس از قبولی در آزمون ورودی که شامل دروس زبان انگلیسی،زیست و شیمی میشود مستقیما وارد سال یک دانشگاه میشوند ، در صورتی که متقاضی تحصیل با زبان روسی باشید می بایستی دوره پادفک (کالج) را بگذرانید. لازم به ذکر است تحصیل با زبان روسی قطعا بهتر می باشد به دلیل اینکه در دروس عملی ، کلینیکال و ارتباط با بیمار از لحاظ زبان به مشکل برخورد نمیکنید.

رشته‌های پزشکی و داندنپزشکی در بلاروس

مراحل اخذ پذیرش

برایورود به دانشگاه در این کشور، داشتن مدرک پایان تحصیل دوره متوسطه الزامی است. از طرفی چون بیشتر رشته‌ها در این کشور به زبان روسی تدریس می‌شوند، باید قبل از درخواست پذیرش، تسلط کافی روی این زبان داشته باشید. البته برخی از رشته‌ها برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند؛ که برای تحصیل در این رشته‌ها نیز نیاز به ارائه مدرک زبان ندارید.

البته اگر به زبان روسی مسلط نیستید نگران نباشید شما میتوانید در دوره پادفک (کالج) برای آماده سازی ثبت نام نموده که در این دوره زبان روسی و مقدمات چند درس بنا به درخواست رشته انتخابی شما شامل می شود و با لغات تخصصی آن رشته به طور کامل آشنا میشوید.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه و ویزای تحصیلی

 • اصل گذرنامه
 • اصل شناسنامه
 • اصل گواهی دیپلم و ریزنمرات سه ساله متوسطه
 • اصل گواهی پیش دانشگاهی و ریزنمرات
 • گواهی صحت و سلامت
 • ۱۲ قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ زمینه سفید
 • ۱۲ قطعه عکس ۴*۶ تمام رخ زمینه سفید
  • کلیه مدارک فوق بایستی ترجمه رسمی (تایید دادگستری و امور خارجه )به زبان روسی شود.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در بلاروس


همان‌طور که گفتیم این کشور، به خصوص برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را دارند، یکی از کشورهای ارزان اروپایی است. از طرفی هزینه‌های عمومی زندگی نیز در این کشور بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای اروپایی است. زندگی در این کشور ماهانه حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار هزینه دارد؛ که شامل خوابگاه و خورد و خوراک می‌شود. هزینه‌های تحصیل در این کشور به شرح زیر است:

 • هر ترم تحصیل در مقطع کارشناسی حدود ۱۵۰۰ دلار
 • هر ترم تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حدود ۱۷۰۰ دلار
 • هر ترم تحصیل در مقطع دکترا حدود ۲۰۰۰ دلار
 • هزینه سالانه تحصیل (دو ترم )در رشته پزشکی به زبان انگلیسی(۵۱۰۰دلار) و به زبان روسی (۴۲۰۰ دلار)
 • هزینه سالانه تحصیل (دو ترم) در رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی (۵۷۰۰ دلار ) و به زبان روسی ( ۴۶۰۰ دلار)
 • هزینه سالانه تحصیل (دو ترم) در رشته داروسازی به زبان انگلیسی (۵۱۰۰ دلار) و به زبان روسی (۴۲۰۰ دلار)
 • هزینه سالانه (دو ترم ) پاتفک به زبان انگلیسی ۳۱۰۰ دلار
 • هزینه سالانه (دو ترم) پادفک به زبان روسی ۲۶۰۰ دلار
هزینه‌های زندگی و تحصیل در بلاروس

در ضمن سال تحصیلی بلاروس از دو ترم تشکیل شده است. ترم اول از سپتامبر تا ژانویه و ترم دوم از فوریه تا جولای ادامه دارد.

شهریه دانشگاه‌ها در بلاروس بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی شما دارد. اما معمولا دانشجویان بین‌المللی باید سالانه حدود ۲ تا ۳ هزار و ۵۰۰ دلار، به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت کنند. البته دوره‌های آموزشی که به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند گران‌تر از دوره های روسی یا بلاروسی هستند. از طرفی مانند سایر کشورهای جهان، شهریه رشته پزشکی در این کشور بیشتر از سایر رشته‌هاست.

زندگی در این کشور نیز کاملاً مقرون‌به‌صرفه است؛ و دانشجویان فقط به سالانه ۲۴۰۰ الی۳۶۰۰ دلار نیاز دارند. این بدان معنی است که هزینه سالانه تحصیل شما در این کشور حداقل ۴۴۰۰ دلار می‌شود.

سایت Numbeo منبع خوبی برای مقایسه هزینه زندگی در شهرهای مختلف جهان است. به عنوان مثال طبق اطلاعات این سایت اجاره خانه در پایتخت بلاروس ۸۵ درصد کمتر از لندن است. از نظر اسکان، اکثر دانشجویان بین‌المللی این کشور در خوابگاه‌های دانشجویی که توسط دانشگاه به آنها ارائه می‌شود زندگی می‌کنند. اجاره خوابگاه در پایتخت بلاروس فقط در حدود ۳۰ الی۵۰ دلار در ماه هزینه دارد.

معرفی شهرهای دانشجویی در بلاروس

مینسک

پایتخت بلاروس و بزرگ‌ترین شهر آن، مینسک احتمالاً در صدر لیست شهرهای مورد علاقه شما برای تحصیل در بلاروس قرار دارد. حدود ۳/۳ میلیون نفر در این کلان‌شهر زندگی می‌کنند. مینسک در واقع مرکز اصلی صنعتی کشور است. ۱۶ موزه، ۱۱ سالن تئاتر و ۱۳۹ کتابخانه از جمله کتابخانه ملی بلاروس از جمله امکانات رفاهی هستند که در اختیار شهروندان این شهر قرار گرفته‌اند.

این شهر زیبا پر از کافه‌های شیک و رستوران‌های سنتی است؛ و هر آنچه که از یک پایتخت اروپایی انتظار دارید را در اختیارتان قرار می‌دهد. حمل‌ونقل عمومی عالی و گسترده با سیستم مترو زیرزمینی به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید هم سریع و هم ارزان سفرهای درون شهری خود را انجام دهید.

Minsk Belarus

گرودنو

گرودنو که به آن هروودنا نیز گفته می‌شود پایتخت منطقه‌ای به همین نام است که در قسمت شمالی غربی این کشور واقع شده است. این شهر پنجمین شهر بزرگ بلاروس با جمعیتی در حدود ۳۶۵،۶۱۰ نفر است. گرودنو یکی از بهترین شهرهای قرون وسطایی در بلاروس است؛ که دارای آثار تاریخی و دیدنی‌های بیشتری نسبت به سایر شهرهای این کشور است.

نزدیکی گرودنو به مرز لهستان (فاصله این منطقه با کشور لهستان حدود ۱۲ مایل است.) باعث شده که لهستانی‌های زیادی در آنجا زندگی کنند. بنابراین فرهنگ مردمان این منطقه به فرهنگ لهستانی‌ها نزدیک‌تر است. دانشگاه پزشکی که در این شهر قرار دارد، هر سالانه دانشجویان زیادی را از داخل و خارج بلاروس جذب می‌کند.

Belarusian Grodno

گومل

گومل که به نام هومیل نیز شناخته می‌شود، دومین شهر بزرگ بلاروس است؛ که حدود ۵۲۶٫۸۷۲ نفر جمعیت دارد و در جنوب شرقی کشور، یعنی درست در مجاورت رودخانه سوژ واقع شده است.

سالانه بیش از ۶۰۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های بلاروس ثبت نام می‌کنند. این کشور که در شرق لهستان و غرب روسیه قرار دارد، مکان مناسبی برای تحصیل است. بالا بودن نسبت تعداد دانشجویان به جمعیت عمومی این کشور گواه همین موضوع است.

از طرفی بیشتر دانشگاه‌های بلاروس از موسسات و انجمن‌های جهانی مانند یونسکو، WHO و MCI گواهی‌نامه معتبر دارند؛ و بسیاری از آنها حتی میزبان اساتیدی از کشورهایی مانند ایالات متحده، انگلیس و سایر مناطق اروپا هستند.

اگر اطلاعات ذکر شده در این مقاله شما را متقاعد کرده است و قصد ادامه تحصیل در این کشور اروپایی ارزان را دارید؛ توصیه می‌کنیم قبل از انجام هر اقدامی حتما با کارشناسان فرداد دانش تماس گرفته تا از مشاوره تخصصی آنها بهره‌مند شوید.

Gome Belarus