Search
Close this search box.

مهاجرت تحصیلی | پذیرش تحصیلی

مهاجرت تحصیلی یکی از راه هایی است که می توانید با تحصیل در کشور دیگری، از فرصت های آموزشی و شغلی بهتر و متناسب با استعداد خود بهره مند شوید.
ما مجموعه فرداد دانش پاسارگاد بیش از 14 سال است که در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور و اخذ پذیرش تحصیلی فعالیت می کنیم و از اینکه شاهد رشد و پیشرفت تحصیلی دانشجویان عزیز در بهترین دانشگاه های جهان باشیم به خود می بالیم.

در این صفحه قصد داریم شما را با صفرتاصد تحصیل در خارج از کشور و مهم ترین و به روزترین نکات مهاجرت تحصیلی در سال 2023 و جدول زمانبندی اعزام دانشجو به خارج از کشور در سال 2024، آشنا کنیم .

فــهرست مطالب

شرایط و نکات مهم در مورد تحصیل در خارج از کشور

شکی نیست که هر یک از شما عزیزان برای مهاجرت تحصیلی دلایل شخصی خود را دارید، چه دسترسی به آموزش و بازار کار بهتر باشد و چه کسب اقامت کشوری دیگر از طریق تحصیل. نکته مهمی که باید بدانید این است که مهاجرت تحصیلی موضوعی پیش پا افتاده نیست و نکات زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، از طرفی در این مسیر سوالات زیادی برای شما پیش خواهد آمد که اگر می خواهید تصمیم درستی اتخاذ کنید حتما باید جواب درست این سوالات را پیدا کنید. در این مطلب جواب تعدادی از سوالات خود را پیدا خواهید کرد اما به یاد داشته باشید که موسسه فرداد دانش پاسارگاد امکان مشاوره رایگان را نیز برای شما عزیزان فراهم کرده است، پس هر زمان که نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید، می توانید با ما تماس بگیرید.

چرا مهاجرت تحصیلی؟

همانطور که گفتیم مهاجرت تحصیلی می تواند دلایل زیادی داشته باشد. در مقاله‌ «مزایای انتخاب آموزش بین المللی» سعی کردیم تعدادی از بهترین دلایل این کار را به شما معرفی کنیم و به شما پیشنهاد میكنیم که حتما این مقاله را مطالعه بفرمایید. یادگیری زبانی جدید، آشنایی با فرهنگهای مختلف، رشد شخصیتی و فرصت های شغلی برتر، تنها تعدادی از مزیت های مهاجرت تحصیلی است. قصد نداریم که فقط مزیت های این کار را به شما یادآوری کنیم و باید بدانید که تمام افرادی که قدم در این راه گذاشته اند سختی های آن را نیز تحمل کرده اند. سختی هایی مانند دوری از خانواده و دوستان، هزینه های سنگین (که بستگی به انتخاب های شما دارد)، تطبیق با سیستم آموزشی جدید و ….

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که مزایای مهاجرت تحصیلی، با اختلاف زیاد، بیشتر از معایب آن است و تقریبا تمام هزینه هایی که شما در این مسیر می کنید، چندین برابر به شما باز خواهد گشت. از طرفی اگر قصد دارید برای کار یا زندگی به ایران بازگردید، دوری از خانواده و دوستان امری موقت خواهد بود و شما با تحصیل در خارج از کشور جدا از کسب تجربه های فوق العاده، مدرکی بین المللی برای خود کسب کردید که شما را از دیگر رقیبان در بازار کار متمایز خواهد کرد. از طرفی شما با تحصیل در کشوری دیگر سطح ارتباطات خود را بالا خواهید برد که بدون شک این موضوع می تواند در موفقیت شما تاثیر زیادی داشته باشد.

در ادامه نکات مهم مهاجرت تحصیلی را بررسی خواهیم کرد.

سن مناسب برای مهاجرت تحصیلی

معمولا افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، نگران سن مناسب برای مهاجرت هستند، چرا که برای تحصیل در بعضی از رشته ها و کشورها محدودیت هایی وجود دارد. در این مورد باید به شما بگویم که تا زمانی که رشته، مقطع و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نکرده باشید، نمی توانیم به شما اطلاعات درستی بدهیم چرا که شرایط مربوط به این موضوع با توجه به مواردی که گفتیم می تواند بسیار متفاوت باشد. 

اگر اکنون که در حال مطالعه این صفحه هستید، در حال تحصیل در دبیرستان یا دانشگاه هستید، باید بگویم که نیازی نیست نگران این موضوع باشید. اما اگر سن شما بیشتر شده و یا بین زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی و زمانی که قصد مهاجرت تحصیلی دارید گپ تحصیلی زیادی وجود دارد، باید بگویم حتی برای شما هم امکان مهاجرت تحصیلی وجود دارد، فقط ممکن است انتخاب های محدودتری داشته باشید.

روش های کم کردن تاثیر گپ تحصیلی

از آنجا که گپ تحصیلی می تواند دلایل و توجیهات متفاوتی داشته باشد، قرار نیست که همیشه تاثیر منفی بر رزومه شما داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما چند سال در حال کار و تحقیق در زمینه تحصیلی مورد نظر بوده اید، این موضوع نه تنها تاثیر منفی ندارد، بلکه در زمینه کسب پذیرش در مقاطع تحصیلات عالی مانند دوره ارشد و دکتری می‌تواند یک امتیاز مثبت برای شما باشد. از طرفی اگر گپ تحصیلی بیش از حد طولانی شده باشد و یا دلیل موجهی برای توجیه آن نداشته باشید، می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد؛ به خصوص در دانشگاه و رشته هایی که به این موضوع حساس هستند.

نکته مهم: اگر قصد مهاجرت تحصیلی را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم بلافاصله پس از فارغ التحصیلی و یا حداکثر بین 2 تا 3 سال پس از آن شروع به آماده کردن مقدمات مهاجرت خود کنید.

در ادامه چند روش برای کاهش تاثیر منفی گپ تحصیلی را به شما معرفی خواهیم کرد.

دارا بودن سوابق کاری مرتبط

اگر در طول مدت زمانی که از تحصیل دور بوده اید، مشغول به کار در زمینه ای مربوط به رشته تحصیلی خود بوده اید، گپ تحصیلی (در صورتی که بیش از 2 تا 3 سال نباشد) نه تنها امتیاز منفی ندارد، بلکه در کسب پذیرش برای دوره های ارشد و دکتری برای شما مزیت نیز به حساب می آید. پس اگر گپ تحصیلی شما مربوط به کار بوده است نگران نباشید.

یادگیری زبان و آماده شدن برای شرکت در آزمون های مرتبط

یکی از بهترین دلایلی که می توانید برای توجیه داشتن گپ تحصیلی ارائه بدهید، یادگیری زبانی جدید و کسب مدرک زبان بین المللی است. بدون شک وقتی یادگیری زبان یک کشور در خود آن کشور می تواند تا 1 سال به طول بیانجامد، یک یا دو سال زمان گذاشتن برای یادگیری آن زبان در کشور خودتان به هیچ وجه مشکلی برای شما پیش نخواهد آورد. از طرفی اگر شما زبان کشوری که قصد دارید در آن به تحصیل بپردازید را یاد گرفته باشید و در مصاحبه های دانشگاه تسلط خود را نشان دهید، می توانید شانس خود را برای کسب پذیرش افزایش دهید.

پیش آمدن مسائل شخصی

به این نکته توجه داشته باشید که افرادی که در طول فرایند کسب پذیرش دانشگاه و یا دریافت ویزا، با شما مصاحبه خواهند کرد، همگی مانند شما انسان هستند و توانایی درک پیش آمدن مشکلات شخصی در زندگی را دارند. در نتیجه عواملی مانند سربازی، بارداری و یا ازدواج که ممکن است دو یا حتی سه سال شما را از تحصیل دوره کرده باشد را درک می کنند. پس اگر کشور مورد نظر شما در این زمینه سخت گیر نباشد و شما مدارک لازم برای اثبات دلایل خود را داشته باشید، این موارد نیز به احتمال زیاد برای شما مشکلی پیش نخواهد آورد.

شرکت در فعالیت های داوطلبانه یا دوره های کارآموزی

شرکت در دوره های داوطلبانه و بشردوستانه، یکی از کارهایی است که در کسب پذیرش از دانشگاه و حتی دریافت بورسیه های تحصیلی برای شما یک امتیاز مثبت خواهد بود. شما با این کار نشان می دهید که فردی دلسوز و با شور و شوق هستید که کمک کردن به دیگران را در مسیر زندگی خود یک اولویت قرار داده اید. دوره های کارآموزی نیز می تواند برای شما یک سابقه کاری مثبت در نظر گرفته شود و شما را در زمینه تحصیلی خود از دیگران متمایز کند. در نتیجه این دو مورد نیز می توانند تاثیر منفی گپ تحصیلی را کاهش دهند.

کسب نمرات خوب در آزمون های بین المللی

کسب مدرک قبولی در آزمون های بین المللی مانند Test AS، برای دانشگاه های آلمان، آزمون GRE و یا IMAT برای دوره های پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه های ایتالیا و دیگر آزمون ها، نه تنها برای ورود به بعضی از رشته ها و دانشگاه ها امری الزامی است، بلکه می تواند رزومه شما را نیز قوی تر کند. پس زمان گذاشتن برای مطالعه و قبولی در این آزمون ها در واقع گپ تحصیلی به حساب نمی آید. اما این موضوع یک تبصره دارد، این گپ تحصیلی نباید از حد مجاز بیشتر شود. به عنوان مثال شما برای آماده شدن و کسب مدرک قبولی در این آزمون ها به 5 سال زمان نیاز ندارید و نهایتا این مدارک بتوانند یک تا 2 سال گپ تحصیلی را پوشش دهند؛ پس به این موضوع نیز دقت کنید.

تاثیر مقالات علمی در کسب پذیرش

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که برای کسب پذیرش در دوره های کارشناسی به هیچ وجه نیازی به داشتن مقالات علمی نیست.

در مورد دوره های کارشناسی ارشد و دکتری نیز بسیاری از شما عزیزان نگران این موضوع هستید که بدون داشتن مقاله علمی نمی توان پذیرش گرفت، باید به شما بگوییم که این موضوع یک باور اشتباه است. بله، در مقاطع تحصیلی ارشد و دکتری داشتن مقالات علمی معتبر بدون شک می تواند یک امتیاز مثبت باشد و حتی تنها چیزی باشد که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، اما این موضوع در تمام دانشگاه های جهان صدق نمی کند و در بعضی از دانشگاه ها داشتن مقالات فقط امتیازی است که می تواند شما را از دیگران متمایز کند و نه یک الزام. از طرفی داشتن رزومه تحصیلی قوی، معرفی نامه و یا سوابــق کــاری خوب، همگـــی مــواردی هستند که می توانند جایگزینی مناسب برای مقالات علمی به حساب بیایند.

اما اگر شما جزء محدود افرادی هستید که دارای اختراعات ثبت شده هستید و یا مقاله ای دارید که در مجلات بین المللی و معتبر به چاپ رسیده است و برای رسیدن به این موفقیت بزرگ چند سال زمان صرف کرده اید، این مقالات و یا اختراعات شما می توانند هموار کننده مسیر شما برای کسب پذیرش از برترین دانشگاه های جهان باشد؛ چرا که این افتخارات نشان دهنده سطح بالای علمی یا فنی شما هستند.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که برای کسب پذیرش در دوره های کارشناسی به هیچ وجه نیازی به داشتن مقالات علمی نیست.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

با توجه به مقطع تحصیلی، کشور و دانشگاه مورد نظر، مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی می تواند متفاوت باشد. اما بعضی مدارک معمولا مشترک هستند که در ادامه لیست آنها را برای شما آماده کرده ایم.

مدارک هویتی

 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • اسکن صفحات پاسپورت فعلی و قبلی
 • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت (مخصوص متقاضیان آقا)
 • عکس رنگی مناسب پاسپورت و ویزا

مدارک تحصیلی

 • ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی و ترجمه رسمی آنها
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه
 • رزومه
 • توصیه نامه

مدارک زیادی وجود دارد که ممکن است از شما درخواست شود ولی همانطور که گفتیم این مدارک با توجه به کشور و دانشگاه مورد نظر متفاوت است پس بهتر است در مورد هر کشور به صورت جداگانه تحقیق کنید.

در مورد مدارک تمکن مالی باید بگوییم که معمولا اکثر کشورها این مدارک را می خواهند اما کشورهایی هم وجود دارد که برای تحصیل در آنها نیازی به ارائه مدارک تمکن مالی وجود ندارد پس حتی این موضوع نیز به مقصد شما بستگی دارد که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

سرمایه مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

یکی از بزرگترین و اصلی ترین نگرانی های متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، هزینه های تحصیل است. خوشبختانه موضوع تحصیل و دسترسی همگان به آموزش عالی، یکی از دغدغه های اصلی کشورهای پیشرفته جهان است و به همین دلیل این کشورها همواره در تلاش هستند تا مهاجران بتوانند با آسانی بیشتر به سطح بالایی از آموزش عالی دست پیدا کنند. از طرفی نیاز روز افزون کشورهای پیشرفته به نیروی کار متخصص، باعث شده است تا این کشورها تلاش کنند که با ارزان سازی آموزش و جذب دانشجویان بین المللی، نیروی کار مورد نیاز کشور خود را از میان همین دانشجویان انتخاب کنند.

به همین دلیل است که تحصیل در کشورهای زیادی مانند آلمان، ایتالیا و یا حتی نروژ تقریبا رایگان است و یا در کشورهایی که تحصیل رایگان نیست بورسیه های تحصیلی زیادی ارائه می شود که امکان تحصیل رایگان یا تقریبا رایگان را برای دانشجویان بین المللی ممکن کرده است.

اگر نگران هزینه های تحصیل هستید و یا اطلاعات کافی در مورد بورسیه های تحصیلی ندارید پیشنهاد می کنم مقاله «بورسیه های تحصیلی در خارج از کشور» را مطالعه کنید که در آن به طور کامل  به این موضوع پرداخته ایم و به یاد داشته باشید که همواره می توانید برای کسب راهنمایی های بیشتر با تیم حرفه ای و متخصص فرداد دانش پاسارگاد تماس بگیرید.

ارزان ترین کشورهای جهان برای مهاجرت تحصیلی

اگر قصد دارید در کشوری ارزان ولی با کیفیت تحصیلات خود را ادامه دهید، این متن به عنوان یک تحقیق اولیه برای شما کافی خواهد بود. پس از انتخاب کشور مورد علاقه خود از میان اسامی زیر، می توانید برای پیدا کردن جزئیات بیشتر در مورد هر یک از آنها به صورت جداگانه تحقیق کنید.

کشورهایی که تحصیل در آنها رایگان یا ارزان است

 • آلمان (رایگان در دانشگاه های دولتی – به زبان آلمانی – مقطع کارشناسی)
 • نروژ (رایگان در تمامی مقاطع – دو زبانه)
 • فرانسه (ارزان – بورسیه های تحصیلی عالی)
 • ایتالیا (بسیار ارزان برای ایرانیان – بورسیه های تحصیلی عالی)
 • روسیه (ارزان)
 • لیتوانی (ارزان)
 • صربستان (ارزان)
 • بلاروس (ارزان)
 • ایسلند (ارزان)
 • فنلاند (ارزان)
 • ترکیه (ارزان)

آزمون های ورودی

آزمون های ورودی یکی از نگرانی های اصلی دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. باید بدانید که در هر کشوری که قصد تحصیل دارید، آزمون های ورودی متفاوتی وجود دارد. از طرفی برای ورود به بعضی از دانشگاه ها یا کشورها اصلا نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست و فقط داشتن اسناد و مدارکی که دانشگاه اعلام می کند کافی خواهد بود.

آزمون های ورودی برای مهاجرت تحصیلی

نکته مهم دیگری که باید در نظر بگیرید این است که کشورهایی وجود دارد که برای تحصیل در آنها حتی داشتن مدرک زبان هم الزامی نیست و شما مجبور به شرکت در آزمون هایی مانند تافل یا آیلتس نخواهید بود. به عنوان مثال برای تحصیل در روسیه شما با شرکت در دوره پادفک، زبان روسی (یا انگلیسی) و پیش نیاز های تحصیل در دانشگاه های روسیه را یاد خواهید گرفت و بعد از آن می توانید به راحتی در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوید. این موضوع فقط مختص کشور روسیه نیست و کشورهای دیگری نیز وجود دارد که همچین شرایطی را برای جذب راحت تر دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند. در ادامه به صورت اختصاصی شرایط و آزمون های مربوط به هر کشور را بررسی خواهیم کرد.

10 دانشگاه برتر جهان برای تحصیل در سال 2022

به طور کلی در زمینه رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان، سه منبع اصلی و برتر وجود دارد که هرساله لیست برترین دانشگاه های جهان را اعلام می کنند. در این رتبه بندی ها مواردی مانند سطح آموزش، نرخ اشتغال به کار فارغ التحصیلان، رتبه های دانشجویان دانشگاه در المپیاد های بین المللی و موضوعات زیاد دیگری در نظر گرفته می شود. در ادامه 10 دانشگاه برتر جهان را از نظر هر یک از این سیستم های رتبه بندی به شما معرفی خواهیم کرد.

رتبه-بندی-Times-Higher-Education-در-سال-2023
تحصیل در روسیه

مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه

مدت زیادی است که روسیه تبدیل به یکی از مقاصد اصلی دانشجویان ایران و جهان برای تحصیل شده است. اگر دوست دارید با سیستم آموزشی روسیه و شرایط تحصیل در مقاطع مختلف این کشور آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم حتما صفحه «تحصیل در روسیه» را مطالعه کنید، تیم فرداد دانش پاسارگاد اطلاعات مفید زیادی را در این مقاله برای شما جمع آوری کرده است.

اما اگر علاقه مند به تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری هستید و در این زمینه تحقیقات خود را انجام داده اید، بدون شک اسم روسیه به گوش شما خورده است و می دانید که این کشور یکی از محبوب ترین مقاصد برای تحصیل در این رشته ها است. این موضوع بی دلیل نیست و ما در مقالات «تحصیل پزشکی در روسیه» و «تحصیل دندانپزشکی در روسیه» به صورت کامل به این موضوعات پرداخته ایم. در ادامه قصد داریم تا مهم ترین دلایلی که دانشجویان بین المللی این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند را توضیح دهیم.

دانشگاه های برتر

امکانات به روز و جدید ترین روش های تدریس باعث شده تا دانشگاه های این کشور در لیست بهترین دانشگاه های جهان قرار بگیرند. حداقل 30 دانشگاه برتر روسیه رتبه های زیر 1000 جهان را به خود اختصاص داده اند که در میان آنها دانشگاه های لومونوسف مسکو، سنت پترزبورگ، رودن، کازان و پیراگوا جزء معروف ترین دانشگاه های روسیه هستند.

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های روسیه می توانید به صفحه «دانشگاه ها» در سایت ما بروید و به صورت کامل با جزئیات مربوط به بهترین دانشگاه های روسیه آشنا شوید.

رشته های تحصیلی متنوع

تحصیل در روسیه به دانشجویان این امکان را می دهد که از میان طیف گسترده ای از رشته‌های تحصیلی، رشته مورد نظر خود را مطالعه کنند. در روسیه شما می‌توانید از بین بیش از 1000 دوره آموزشی مختلف در زمینه‌های مهندسی، پزشکی، هنر، موسیقی، زبان، حقوق و غیره، رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید.

عدم نیاز به مدرک زبان

شاید یکی از بهترین ویژگی های سیستم آموزشی روسیه این باشد که برای ورود به دانشگاه های روسیه شما نیازی به ارائه مدرک زبان نیاز نخواهید داشت. در روسیه دوره هایی به اسم دوره پادفک وجود دارد که هدف اصلی ایجاد آنها، آماده سازی دانشجویان بین المللی برای ورود به سیستم آموزشی روسیه است. 

در این دوره ها شما در کلاس های زبان و  کلاس های پیش نیاز دانشگاه شرکت خواهید کرد که دروس تدریس شده با توجه به رشته تحصیلی مورد نظرتان برای دانشگاه انتخاب خواهد شد. پس از قبولی در آزمونی که در انتهای دوره گرفته می شود، شما آماده تحصیل در دانشگاه های روسیه خواهید بود. با وجود دوره پادفک دیگر نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت که بدون شک این موضوع یکی از بزرگ ترین مزیت های تحصیل در روسیه است.

اجازه کار در زمان تحصیل

کشور های زیادی به دانشجویان بین المللی خود حق کار را به صورت پاره وقت می دهند، اما روسیه در این زمینه هم از دیگران پیشی گرفته است.

بر اساس قوانینی که جدیدا در راستای حمایت از دانشجویان بین المللی تصویب شده، دانشجویان بین­ المللی در روسیه برای کار در این کشور (در زمان تحصیل) هیچ گونه محدودیتی ندارند و میتوانند از این راه میزان زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را پوشش دهند.

تمامی دانشجویانی که به صورت تمام وقت به تحصیل در روسیه مشغول هستند، می توانند در زمان تحصیل به کار مشغول شوند.

عدم نیاز به ارائه تمکن مالی

تمکن مالی همیشه یکی از اصلی ترین نگرانی های دانشجویان بین المللی است. خبر خوش برای کسانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند این است که اکثر دانشگاه های این کشور از دانشجویان خود تمکن مالی نمی خواهند و این موضوع یکی از مهم ترین دلایلی است که اکثر افراد برای ادامه تحصیل خود این کشور را انتخاب می کنند.

روسیه یکی از کشور هایی است که برای تحصیل در آن نیازی به ارائه مدارک تمکن مالی نخواهید داشت.

تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی بر این باورند که تحصیل در خارج از کشور بدون ارائه تمکن مالی ممکن نیست و این یکی از اصلی ترین دلایلی است که تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی را از تحصیل در خارج از کشور منصرف می کند. همانطور که در متن بالا خواندید، برای تحصیل در روسیه نیازی به ارائه مدارک تمکن مالی نیست .

روسیه

هزینه های مناسب زندگی در روسیه

برای زندگی در روسیه شما به سرمایه ای نزدیک به 300 تا 600 دلار برای در ماه نیاز خواهید داشت. با این مقدار می توانید هزینه‌های خوابگاه، حمل و نقل و خورد و خوراک را پرداخت کنید. به طور کلی، عمده هزینه های دانشجویان در روسیه مربوط به خوابگاه، خورد و خوراک و حمل و نقل میشود که اکثر دانشجویان با انجام کارهای پاره وقت این هزینه ها را پوشش می دهند. از طرفی بورسیه های دولتی و خصوصی زیادی وجود دارد که می تواند به شما در تامین هزینه های تحصیل و زندگی کمک زیادی کند.

تحصیل در ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا

معماری زیبا و خیره کننده، تاریخ و فرهنگی غنی، اماکن تاریخی بسیار زیاد، آب و هوای عالی، مردمی خون گرم و همسایگی با فرانسه، سوئیس و اتریش، تنها تعدادی از ویژگی های فوق العاده ایتالیا است که شما با تحصیل در این کشور به آن دسترسی خواهید داشت. تحصیل و زندگی در ایتالیا مطمئنا یک تجربه به یاد ماندنی و منحصر به فرد برای شما خواهد بود؛ به خصوص که تحصیل در این کشور بسیار ارزان و تقریبا رایگان است. اگر دوست دارید با هزینه های متفرقه تحصیل در ایتالیا بیشتر آشنا شوید، به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله «هزینه های لازم برای تحصیل در ایتالیا» را مطالعه کنید.

در صفحه «تحصیل در ایتالیا» به صورت کامل در مورد مقاطع تحصیلی مختلف، آزمون های ورودی در دانشگاه های ایتالیا و به خصوص تحصیل پزشکی در ایتالیا صحبت کرده ایم. اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به ایتالیا بروید و می خواهید بیشتر با این موارد آشنا شوید، پیشنهاد می کنم برای آشنایی بیشتر با سیستم آموزش این کشور حتما نگاهی به این صفحه بیاندازید.

دانشگاه بولونیا ایتالیا

دانشگاه بولونیا که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های جهان است و از سال 1088 پذیرای دانشجویان جهان بوده است، در ایتالیا و در شهری به همین اسم قرار گرفته است. جالب است بدانید که پیمان بولونیا که گامی بزرگ در مسیر پیشرفت سیستم آموزشی قاره اروپا بود، در این دانشگاه و از این شهر کوچک شروع شد. پس می بینید که این کشور به کمک دانشمندان، هنرمندان و فیلسوفان خود، قرن هاست که تاثیر بسیار زیادی در پیشرفت بشریت داشته است.

در ادامه نگاهی به ویژگی های منحصر به فرد ایتالیا خواهیم انداخت و دلایل جذابیت این کشور برای ادامه تحصیل را به شما معرفی خواهیم کرد.

پرداخت شهریه با توجه به درآمد خانواده

یکی از بهترین ویژگی های بعضی از دانشگاه های ایتالیا سیستم شهریه متغیر است. بر اساس این سیستم، دانشجویان می توانند با ارائه مدارک مالی خود و خانواده، از تخفیفات بسیار زیادی در شهریه برخوردار شوند. در واقع دانشگاه اطمینان کسب می کند که شما توانایی پرداخت شهریه را خواهید داشت و چیزی بیش از توان شما از شما درخواست نخواهد کرد.

بورسیه های تحصیلی مختلف

بورسیه های تحصیلی که در ایتالیا به دانشجویان ارائه می شود، بسیار معروف و شناخته شده هستند. در حالت عادی تحصیل در ایتالیا بسیار ارزان است و وجود این بورسیه های تحصیلی می تواند هزینه های تحصیل و زندگی را تقریبا به صفر برساند. بورسیه های تحصیلی در ایتالیا توسط دانشگاه ها، دولت و موسسات خصوصی مختلف ارائه می شوند و هر ساله امکان تحصیل رایگان را برای تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی فراهم می کنند.

ویزای معتبر و با ارزش

شما با ویزای تحصیلی ایتالیا می توانید به راحتی به تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا سفر کنید. از طرفی مدارک دانشگاهی این کشور اعتبار بالایی دارند و شما می توانید به راحتی برای ادامه تحصیل در تمامی کشورهای اروپایی اقدام کنید.

تحصیل با کیفیت بالا

همانطور که گفتیم ایتالیا جز اولین کشور هایی بود که در سال 1999 پیمان بولونیا را امضا کرد و از آن سال تا کنون مدارک ارائه شده توسط سیستم آموزشی این کشور در تمام جهان به رسمیت شناخته می شود و شما با تحصیل در ایتالیا، امکان اشتغال در سراسر جهان را خواهید داشت. در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2023، 34 عدد از دانشگاه های ایتالیا رتبه های زیر 1000 را به خود اختصاص دادند. در این میان دانشگاه پولی تکنیک میلان با رتبه 139، بهترین دانشگاه این کشور شناخته شد.

در رتبه بندی سیستم های آموزشی کشورهای جهان، ایتالیا در رتبه 16 قرار دارد و یکی از بهترین سیستم های آموزشی را به خود اختصاص داده است.

کار در زمان تحصیل

در زمان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا، شما اجازه  20 ساعت کار در هفته را خواهید داشت. اگر قصد اشتغال پاره وقت در ایتالیا را دارید، بهتر است خود را با زبان این کشور آشنا کنید. تسلط به زبان ایتالیایی شانس شما را در پیدا کردن کار به شدت افزایش خواهد داد و به شما کمک خواهد کرد که زندگی راحت تری در این کشور داشته باشید.

تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان

در میان دانشجویان ایرانی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند، آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد است. سطح علمی بالا، بزرگ ترین قطب اقتصادی اروپا، آموزش رایگان، نرخ اشتغال بالا و موقعیت جغرافیایی عالی، تنها تعدادی از ویژگی های منحصر به فرد آلمان است که دانشجویان سراسر دنیا را به خود جذب می کند.

در صفحه «تحصیل در آلمان» به صورت اختصاصی در مورد سیستم آموزشی، مدارک زبان مورد نیاز، تحصیل در مقاطع مختلف و رتبه بندی دانشگاه های این کشور صحبت کردیم. پس اگر قصد آشنایی کامل با موضوع تحصیل در آلمان را دارید، پیشنهاد می کنیم مطالب این صفحه را به خوبی مطالعه کنید.

نکته مهمی که باید در مورد تحصیل در آلمان بدانید این است که سیستم آموزشی آلمان تا قبل از ورود به دانشگاه 13 ساله است، پس اگر قصد دارید بعد از دریافت دیپلم به آلمان بروید، باید قبل از رفتن به دانشگاه یک سال در کالج های این کشور تحصیل کنید و بعد از آن در آزمون FSP شرکت کنید. با توجه به نتیجه آزمون شما می توانید برای تحصیل در دانشگاه های آلمان و یا کار و تحصیل همزمان اقدام کنید. در مقایسه با روسیه، لیتوانی یا ایتالیا، تحصیل و زندگی در آلمان به مراتب گران تر است. اگر در روسیه می توانید با 300 تا 600 دلار در ماه زندگی کنید، برای یک ماه زندگی در آلمان به حداقل 900 یورو در ماه نیاز خواهید داشت. البته به این نکته توجه داشته باشید که از آنجا که تحصیل در آلمان رایگان است، برآورد هزینه ها و مقایسه آن با دیگر کشور ها کمی پیچیده می شود. از طرفی میران هزینه های زندگی به سبک زندگی شما نیز وابستگی دارد.

در ادامه با ویژگی های خاص آلمان که آن را برای مهاجرت تحصیلی از دیگر کشورهای جهان متمایز می کند آشنا خواهید شد.

دانشگاه های برتر آلمان

در رتبه بندی دانشگاه های جهان در سال 2023، آلمان 3 دانشگاه با رتبه زیر 100، 7 دانشگاه با رتبه های زیر 200 و مجموعا 44 دانشگاه با رتبه های زیر 1000 دارد. پس فرقی نمی کند رشته مورد نظر شما چیست و یا قصد تحصیل در چه مقطعی را دارید، در این کشور می توانید به بالاترین سطح آموزشی دسترسی داشته باشید. در ادامه لیست 10 دانشگاه برتر آلمان برای شما آورده شده است:

اجازه کار در زمان تحصیل

دانشجویان بین المللی که در آلمان مشغول به تحصیل هستند، می توانند تا 20 ساعت در هفته به کار مشغول شوند. برای مشاغل ساده و میان رده در آلمان، میانگین حقوق دریافتی بین 10 تا 15 یورو خواهد بود پس شما می توانید به راحتی هفته ای 200 تا 300 یورو درآمد داشته باشید و مخارج روزانه خود را پوشش دهید.

فرصت های شغلی فراوان

آلمان به عنوان قطب اصلی اقتصاد اروپا و یکی از صنعتی ترین کشور های جهان، دارای پایین ترین نرخ بیکاری است و دانشجویان بین­ المللی پس از فارغ­ التحصیل شدن شانس بالایی در پیدا کردن شغل دارند و شما با تحصیل در آلمان از این مزیت بهره مند خواهید شد.

دانشجویان ایرانی در آلمان

ویزای دانشجویی قوی و با ارزش

آلمان عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است پس شما توسط ویزای دانشجویی آلمان میتوانید به تمامی کشور های منطقه شنگن سفر کنید و از این بابت هیچ مانعی بر سر راه شما وجود ندارد. از طرفی آلمان با تعدادی از زیبا ترین کشور های اروپا مرز مشترک دارد و به کمک حمل و نقل عمومی مانند قطار و اتوبوس شما میتوانید با کمترین هزینه ممکن از این کشور ها دیدن کنید.

مطالبی که در بالا بیان شد فقط تعدادی از مزایای تحصیل در آلمان است و اگر بخواهیم موارد دیگر را فقط نام ببریم، می توانیم به امکان تحصیل به زبان انگلیسی، بورسیه های تحصیلی فراوان، امنیت بالای زندگی، ثبات بالای سیاسی و اقتصادی و تعداد بالای دانشجویان مهاجر اشاره کنیم. بدون شک تحصیل در آلمان می تواند یک تجربه فوق العاده و قدمی بزرگ در مسیر رسیدن به موفقیت برای شما باشد.

تحصیل در لیتوانی

مهاجرت تحصیلی به کشور لیتوانی

لیتوانی به عنوان یکی از مدرن ترین کشورهای اروپای شرقی شناخته می شود و به دلیل موقعیت جغرافیایی و اقتصادی ویژه ای که دارد یکی از مقاصد اصلی کمپانی های معروف و استارت آپ های بین المللی است. لیتوانی عضو اتحادیه اروپا است و زبان انگلیسی به صورت گسترده در آن صحبت می شود، این کشور دارای سیستم آموزشی با استاندارد های جهانی است و هزینه های تحصیل و زندگی در آن به شدت پایین است؛ پس جای تعجب ندارد که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی به این کشور مهاجرت می کنند.

در صفحه «تحصیل در لیتوانی» می توانید به طور کامل با این کشور و فرصت های طلایی که در آن برای شما فراهم شده آشنا شوید. اما چند نکته مهم در مورد تحصیل در لیتوانی وجود دارد که در ادامه به صورت خلاصه به آنها اشاره خواهیم کرد.

دانشگاه های برتر لیتوانی

لیتوانی کشور کوچکی است ولی با این حال 5 دانشگاه اصلی این کشور همواره در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند که این موضوع نشان دهنده سطح علمی بالای این کشور است. در رتبه بندی QS در سال 2023، هر 5 دانشگاه لیتوانی رتبه های زیر 1000 را به خود اختصاص دادند و در این میان دانشگاه ویلنیوس با رتبه جهانی 400 بهترین دانشگاه این کشور اعلام شده است.

اجازه اقامت پس از تحصیل

یکی از ویژگی های اصلی لیتوانی که باعث شده دانشجویان بین المللی به این کشور جذب شوند، اجازه اقامت پس از فاغ التحصیلی در این کشور است. دانشجویان بین المللی می توانند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های لیتوانی به مدت 15 ماه در این کشور بمانند و در این کشور یا تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای خود به دنبال کار بگردند.

اجازه کار در زمان تحصیل

تمامی دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های لیتوانی مشغول به تحصیل هستند، می توانند در زمان تحصیل به کار در این کشور مشغول شوند. اما نکته مهم تر مدت زمان مجاز به کار در هر هفته است، دانشجویان دوره کارشناسی در لیتوانی می توانند در زمان تحصیل خود تا 40 ساعت در هفته به کار مشغول شوند و تقریبا تمامی هزینه های زندگی خود را پوشش دهند. برای دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکتری هیچ محدودیتی از نظر ساعات کاری وجود ندارد.

قرارداد های دانشگاهی

همانطور که گفتیم لیتوانی یکی از مقاصد اصلی کمپانی های بزرگ و استارت آپ های نوظهور است و به همین دلیل دانشگاه های این کشور دارای قرارداد های همکاری با این کمپانی ها هستند و معمولا دانشجویان فارغ التحصیل برای کار و یا گذراندن دوره های کارآموزی و پس از آن استخدام به این شرکت ها می روند. پس در این کشور قرار نیست نگرانی زیادی بابت پیدا کردن کار داشته باشید.

تحصیل در بلاروس

مهاجرت تحصیلی به کشور بلاروس

بلاروس کشوری است که شاید اسم آن در زمینه مهاجرت تحصیلی زیاد به گوش شما نخورده باشد، اما باید بدانید که این کشور یکی از مقاصد اصلی دانشجویان رشته پزشکی و دندان پزشکی است. در ادامه قصد داریم ویژگی هایی که این کشور را به مقصدی مناسب برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است را به شما معرفی کنیم اما اگر به صفحه «تحصیل در بلاروس» بروید می توانید با مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور و شرایط مربوط به آنان بیشتر آشنا شوید. در ادامه شما را با ویژگی های خاص بلاروس که آن را برای دانشجویان بین المللی جذاب می کند آشنا خواهیم کرد.

بلاروس کشوری کوچک است که در شرق اروپا واقع شده و در همسایگی کشور های اوکراین، لیتوانی، روسیه، لهستان و لاتویا قرار دارد. در بلاروس حدود 55 دانشگاه وجود دارد که همگی آنها مدارک معتبر بین المللی را به فارغ التحصیلان خود ارائه می دهند. از آنجا که این کشور عضو پیمان بولونیا است، سیستم آموزشی تمام دانشگاه های این کشور دارای استاندارد های بین المللی هستند و مدارک آنها در تمام جهان به رسمیت شناخته می شوند، پس تحصیل در این کشور می تواند دروازه ورود شما به بهترین کشورهای جهان باشد. به دلیل هزینه پایین تحصیل و اعتبار مدارک دانشگاه های بلاروس، اکثر دانشجویان بین المللی در این کشور به تحصیل در رشته های پزشکی مشغول هستند.

کار در زمان تحصیل در بلاروس

دلایل مهاجرت تحصیلی به بلاروس

 • هزینه پایین زندگی و شهریه های پایین دانشگاه در مقایسه با کشور های اروپایی
 • شانس بالا در اخذ پذیرش از دانشگاه
 • طیف گسترده رشته ها
 • اخذ اقامت آسان پس از فارغ التحصیلی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های پزشکی و مهندسی

کار در زمان تحصیلی

در بلاروس دانشجویان بین المللی می توانند بدون داشتن مجوز کار هم به کار مشغول شوند و اگر سن شما بیش از 18 سال باشد حتی حق راه اندازی شغل شخصی خود را هم دارید. پس کار در زمان تحصیل در بلاروس هیچ گونه محدودیتی نخواهید داشت.

اقامت پس از تحصیل

دانشجویانی که از دانشگاه های بلاروس فارغ التحصیل می شوند می توانند بدون نیاز به مجوز تا یک سال پس از فارغ التحصیلی برای کار یا زندگی در این کشور بمانند. پس از آن اگر باز هم قصد ماندن در این کشور را دارند باید درخواست مجوز اقامت بدهند که اشتغال به کار و یا داشتن مجوز کار از نیازمندی های دریافت این مجوز است.

دانشگاه های ارزان برای تحصیل در بلاروس

Francysk Skoryna Gomel State University

Belarusian State University (BSU)

A.S. Pushkin Brest State University

Belarusian National Technical University (BNTU)

Yanka Kupala State University of Grodno (YKSUG)

هزینه تحصیل در بلاروس

هزینه تحصیل در بلاروس با توجه به عوامل مختلفی می تواند متفاوت باشد. رشته تحصیلی، دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی مواردی هستند که در میزان شهریه شما تاثیر زیادی خواهند گذاشت. به عنوان مثال دوره داروسازی با شهریه سالانه 3600 دلار و دندانپزشکی با 5500 دلار در سال ، بیشترین شهریه ها را به خود اختصاص داده اند. میانگین شهریه دانشگاه های بلاروس مبلغی بین 900 تا 7000 دلار برای هر سال تحصیلی است و علاوه بر هزینه شهریه ممکن است هزینه خوابگاه و یا خدمات دانشجویی نیز از شما گرفته شود که این موارد نیز با توجه به دانشگاه متفاوت هستند.

بلاروس
تحصیل در صربستان

مهاجرت تحصیلی به کشور صربستان

صربستان کشوری کوچک با جمعیتی نزدیک به 8.7 میلیون نفر است که در اروپای شرقی و در همسایگی کشورهایی مانند بلغارستان، مجارستان و رومانی واقع شده است. اگر قصد دارید در صربستان به ادامه تحصیل خود بپردازید، به شما پیشنهاد می کنیم که مطالب ارائه شده در صفحه «تحصیل در صربستان» را مطالعه کنید. در این صفحه سعی کردیم مطالب مربوط به سیستم آموزشی صربستان و مقاطع تحصیلی مختلف آن را به شما ارائه دهیم.

از دیگر مزایای تحصیل در صربستان، علاوه بر ارزان بودن تحصیل و زندگی، می توانیم به کیفیت بالای آموزش، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و به رسمیت شناخته شدن مدارک تحصیلی این کشور در دیگر کشورها اشاره کنیم؛ اما مهم ترین چیزی که صربستان را از دیگر کشورهای متمایز می کند، بورسیه های تحصیلی مختلفی است که دولت این کشور به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.

در ادامه در مورد تعدادی از مهم ترین نکاتی که باید درمورد تحصیل در صربستان بدانید صحبت خواهیم کرد.

صربستان

تحصیل و زندگی ارزان

همانطور که گفتیم تحصیل در صربستان می تواند بسیار ارزان و مقرون به صرفه باشد، اما دقیقا چقدر ارزان؟

شهریه دانشگاه های صربستان با توجه به رشته و مقطع تحصیلی، می تواند بین 1000 تا 7000 یورو در سال باشد که این مقدار در مقایسه با کشور های دیگر بسیار پایین است، البته باید به این نکته مهم اشاره کنیم که میانگین شهریه دانشگاه های دولتی صربستان فقط 2500 یورو است و شهریه های بالاتر مربوط به رشته های پزشکی و یا دانشگاه های خصوصی است.

هزینه لازم برای کرایه یک آپارتمان یک خوابه بین 150 تا 300 یورو در ماه است و هزینه خورد و خوراک برای هر نفر می تواند بین 200 تا 400 یورو در ماه باشد. پس می بینید که برای تحصیل و زندگی در صربستان قرار نیست هزینه‌ی زیادی کنید.

بورسیه های تحصیلی مختلف

با اینکه تحصیل در صربستان اصلا گران نیست، اما باز هم دولت و دانشگاه های این کشور بورسیه های تحصیلی مختلفی را برای حمایت از دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند. در واقع یکی از دلایل محبوبیت صربستان همین بورسیه های تحصیلی هستند.

کار در زمان تحصیل

خوشبختانه برای دانشجویان بین المللی در صربستان امکان کار در کنار تحصیل فراهم شده است. برای این کار فقط نیاز است که برای دریافت مجور اقامت (موقت یا دائم) و مجوز کار اقدام کنید و پس از کسب این دو مجوز می توانید به صورت نیمه وقت و به مدت 20 ساعت در هفته به کار مشغول شوید.

اقامت پس از تحصیل در صربستان

دانشجویانی که در صربستان مشغول به تحصیل هستند، می توانند پس از فارغ التحصیلی مجوز اقامت خود را برای 1 سال تمدید کنند و در صربستان مشغول به کار شوند. فرقی نمی کند که مشغول به کار در جایی باشید و یا کار خود را راه انداخته باشید، امکان تمدید مجوز اقامت و کار برای شما تا 3 سال یا بیشتر هم وجود دارد.

دانشجویان در بلاروس برای تحصیل

سخن آخر

در این صفحه سعی کردیم شما را با موضوعات مختلف در زمینه تحصیل در خارج از کشور آشنا کنیم. نتیجه مهمی که باید با مطالعه این مطالب به آن رسیده باشید این است که تحصیل در هر کشوری شرایط و نیازمندی های خاص خود را دارد. پس شرایط شما هر چیزی که باشد، احتمال اینکه بتوانید مقصد تحصیلی مناسب خود را پیدا کنید بسیار زیاد است. تنها لازمه این موضوع تحقیق فراوان و مشورت با اشخاص و موسسات درست است.

موسسه فرداد دانش پاسارگاد با تیمی حرفه ای و سابقه‌ی 14 سال فعالیت و خدمت به شما عزیزان، همواره آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان است. برای کسب راهنمایی بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید با ما تماس بگیرید.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا