تحصیل در صربستان یکی از پیشنهادات خوب برای طی کردن مدارج عالی تحصیلی در یک کشور خارجی و ارزان است. تحصیل در این کشور و هزینه‌های زندگی در آن به نسبت سایر کشورهای اروپایی کمتر بوده و این ویژگی در کنار مزایای زندگی در یک کشور اروپایی، بررسی این کشور را برای علاقمندان تحصیل در کشورهای خارجی جذاب می‌کند.

برای تحصیل در صربستان باید به نکات بسیاری توجه کنید؛ که در اینجا مطابق با فهرست زیر به بحث در مورد هریک از آنها می‌پردازیم:

 1. آشنایی با صربستان و فرهنگ این کشور
 2. تحصیل در صربستان
 3. مزایای تحصیل در صربستان
 4. بورسیه تحصیلی در صربستان
 5. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در صربستان
 6. هزینه تحصیل در صربستان
 7. آموزش عالی در صربستان
 8. تحصیلات دانشگاهی در صربستان (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)
 9. دانشگاه‎‌های صربستان (دانشگاه بلگراد، دانشگاه نوی ساد)
 10. رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در صربستان
 11. مشاغل دانشجویی
تحصیل در صربستان

آشنایی با صربستان و فرهنگ آن

برای تحصیل در صربستان ابتدا لازم است کمی در مورد این کشور اطلاعاتی را به دست آورید. صربستان کشوری اروپایی در جنوب شبه جزیره بالکان است و پایتخت آن شهر بلگراد است. این شهر حدود ۶/۳ درصد از خاک صربستان را شامل می‌شود. ۱۵ درصد از جمعیت صربستان در شهر بلگراد ساکن هستند. مساحت این شهر با محدوده اطراف آن چیزی حدود ۳۲۲۳ کیلومتر مربع است.

بلگراد معروف‌ترین شهر از نظر پذیرش دانشجو در کشور صربستان است. این کشور از شمال با مجارستان، از سمت شرق با رومانی و بلغارستان، از جنوب با مقدونیه و مونته‌نگرو و از سمت غرب با کرواسی و بوسنی‌و‌هرزگوین هم‌مرز است.

کشور صربستان یکی از ناهمگون‌ترین کشورهای اروپا از منظر مذهب است. صربستان مرکزی و بلگراد بیش از ۹۰ درصد ارتدکس، استان کوزوو حدود ۹۰ درصد مسلمان و ویودینا حدودا ۲۵ درصد کاتولیک و پروتستان دارد. این گوناگونی مذهب در جای جای این کشور مهر تاییدی بر تنوع فرهنگی این کشور است.

۶ نکته جالب در مورد فرهنگ صربستان

 1. صربستان تنها کشور اروپایی است که از دو سیستم نوشتاری متفاوت برای یک زبان استفاده می‌کند. یعنی صرب‌ها هم از حروف لاتین و هم از حروف (Cyrillic) برای نوشتن استفاده می‌کنند.
 2. مردمان صربستان در دنیا به شوخ‌طبعی معروف هستند؛ اما معمولا طنز آنها از جنس طنزهای تلخ است.
 3. صرب‌ها بیش از هر چیزی به غذا اهمیت می‌دهند؛ تا جایی که اگر حتی لقمه‌ای از غذا بماند برای آشپز نوعی بی‌احترامی محسوب می‌شود.
 4. اگر به این کشور سفر کردید ارتباط چشمی با مردمان آنجا را فراموش نکنید. به دلیل اینکه آنها به ارتباط چشمی در روابطشان اهمیت بسیاری می‌دهند؛ و اگر این ارتباط با آنها شکل نگیرد به شما مظنون می‌شوند.
 5. مهمان‌نوازی صرب‌ها زبانزد خاص و عام است. آنها از این نظر کمی با اروپایی‌ها تفاوت دارند؛ و از این بابت بسیار شبیه ایرانی‌ها هستند. به همین دلیل است که دانشجویان ایرانی در آنجا احساس غربت نمی‌کنند.
 6. مانند ایتالیایی‌ها پایبندی به خانواده در میان صرب‌ها موج می‌زند. این مورد نیز از شباهت‌های فرهنگ صربستان به فرهنگ ایرانی است.

تحصیل در صربستان

شاید تا به امروز کمتر در مورد تحصیل در صربستان شنیده باشید؛ اما این نکته را بدانید که همین توجه کمتر به این کشور باعث شده تا شما شانس بیشتری برای اخذ اقامت تحصیلی در این کشور را داشته باشید. این مسئله به این دلیل است که به نسبت رقابت کمتری برای ورود به آن وجود دارد. البته این نکته فراموش نشود که ورود به دانشگاه‌های معتبر این کشور اروپایی نیز مستلزم تلاش‌های بسیار است.

برای مهاجرت به این کشور راه‌های بسیاری وجود دارد که یکی از بهترین آنها، مهاجرت تحصیلی به صربستان است. در دانشگاه‌های صربستان رشته‌های دانشگاهی به دو زبان صربی و انگلیسی تدریس می‌شوند. این ویژگی از جمله دلایلی است که دانشجویان خارجی علاقه وافری به تحصیل در آنجا دارند.

مزایای تحصیل در صربستان

برای هر شخصی ملاک‌های متفاوتی جهت انتخاب مقصد برای تحصیل و زندگی وجود دارد. کسانی که صربستان را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند، مزایای زیر و موارد بسیار دیگری را برشمرده‌اند. این مزایا در انتخاب آنها تاثیر بسزایی داشته است.

 1. با تحصیل در این کشور دریچه‌ای به مجموع کشورهای اروپایی باز می‌شود؛ و با مدرک دانشگاه‌های معتبر صربستان می‌توان به سایر کشورهای اروپایی جهت ادامه تحصیل سفر کرد.
 2. با تحصیل در این کشور امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌های دنیا با صرف هزینه‌ای مناسب برای دانشجو فراهم می‌شود.
 3. دانشجویان در صربستان از تسهیلات خاصی جهت استفاده از امکانات شهری برخوردار هستند.
 4. با تحصیل در این کشور آشنایی با فرهنگ چند قومی اروپای مرکزی امکان‌پذیر می‌شود.
 5. در این کشور دانشگاه‌های معتبری در سطح جهانی از جمله دانشگاه بلگراد وجود دارد.
 6. در صربستان تحصیل به زبان انگلیسی نیز امکان‌پذیر است.
 7. برای تحصیل در رشته‌های دانشگاهی در صربستان هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد.

بورسیه تحصیلی در صربستان

دولت صربستان این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده است که با بهره‌مندی از بورسیه تحصیلی، به تحصیل و زندگی با صرف کمترین هزینه بپردازند. این بورسیه‌ها به عنوان کمک هزینه برای تحصیل هستند.

برای اخذ پذیرش دانشجویان باید شرایطی را دارا باشند. از جمله:

 1. برای اخذ پذیرش دارا بودن معدل حداقل ۸٫۵ در مقیاس ۵ الی ۱۰ الزامی است.
 2. دانشجو باید کمتر از ۲۶ سال سن داشته باشد.
 3. دانشجویانی که قصد استفاده از این بورسیه‌های تحصیلی را دارند باید به سایت وزارت علوم آن کشور مراجعه و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنند. سپس آنها را برای بررسی به همان وزارتخانه ارسال نمایند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در صربستان

برای اخذ ویزا جهت تحصیل در صربستان مدارک زیر مورد نیاز است. برای اطلاع بیشتر از این مدارک و جزئیات شرایط اخذ ویزای تحصیلی صربستان بهره‌مندی از راهنمایی‌های یک متخصص غیر قابل اجتناب است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به متخصصین ما در فرداد دانش مراجعه کنید.

 • گذرنامه
 • ارائه مدارکی دال بر تمکن مالی برای اقامت در صربستان
 • نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • نامه‌ای توجیهی جهت شرح هدف از تحصیل در آنجا
 • بیمه سلامت

هزینه تحصیل در صربستان

هزینه تحصیل در این کشور با توجه به دانشگاه، رشته و مقطع مورد نظر متفاوت است. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و ‌خصوصی برای افراد غیرصربی هزینه‌های متفاوتی دارد. اما به طور قطع دانشگاه‌های دولتی ارزانتر از دانشگاه‌های خصوصی می‌باشند و معمولا هزینه سالیانه آنها از ۲۰۰۰ یورو به بالا می‌شود. این نکته فراموش نشود که شهریه با توجه به اینکه کدام زبان (صربستانی یا انگلیسی) را برای تحصیل انتخاب کنید نیز متفاوت است.

با در نظر گرفتن مجموع هزینه‌های مربوط به تحصیل، اقامت و خوردوخوراک، می‌توان گفت برای زندگی در این کشور مبلغی حدود ۷۰۰ یورو در ماه باید هزینه کرد. این هزینه نسبت به هزینه‌های زندگی در سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است.

آموزش عالی در صربستان

سیستم آموزش عالی در این کشور مطابق با سیستم آموزش عالی در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. سیستم آموزش عالی در صربستان به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

  1. تحصیلات دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)
  2. تحصیلات در آموزشگاه‌ها (کالج‌ها)

تحصیلات در آموزشگاه‌ها در صربستان به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند: آموزشگاه‌های تحصیلات کاربردی و آموزشگاه‌های تحصیلات نظری (آکادمیک)

تحصیلات دانشگاهی در صربستان

دانشگاه‌های صربستان این افتخار را دارند که بسیاری از رشته‌ها را در تمامی مقاطع دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) به دو زبان صربستانی و انگلیسی ارائه می‌دهد. ورود به هر کدام از این مقاطع شرایط خاص خود را می‌طلبد؛ که در ادامه به آنها پرداخته می‌شود.

تحصیل در صربستان در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در این مقطع در صربستان فرد باید ابتدا مدارک تحصیلی لازم را برای تایید با پرداخت مبلغی به این کشور بفرستد. در صورتی که مدارک توسط دانشگاه مورد نظر تایید شد، برای متقاضی ویزا صادر می‌شود.
پس از اینکه فرد به این کشور وارد شد باید به ثبت‌نام در آموزشگاه زبان صربی اقدام کند و گواهی موردنظر را اخذ کند.

بعد از یادگیری زبان صربی فرد باید در کنکور سراسری این کشور برای مقطع لیسانس شرکت کند و نمره قبولی را به دست آورد. کارشناسی در صربستان ۳ الی ۴ سال زمان می‌برد. برای فارغ‌التحصیل شدن از این مقطع لازم است دانشجو امتیازی بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ را کسب کند. در غیر این صورت فرد نمی‌تواند این مقطع را به پایان برساند. دانشجو در این کشور در دوره ۴ ساله لیسانس دو مدرک را دریافت می‌کند:

 1. با گذشت ۳ سال اول و با اخذ امتیاز ۱۸۰ موفق به اخذ مدرک Bachelor می‌شود.
 2. پس از گذراندن سال چهارم این مقطع و کسب امتیاز ۲۴۰ موفق به اخذ مدرک Bachelor With Honors می‌شود.
تحصیل در صربستان در مقطع کارشناسی ارشد

جهت تحصیل در صربستان در این مقطع لازم است دانشجو مدرک کارشناسی و زبان انگلیسی خود را با پرداخت مبلغی به این کشور بفرستد. در صورت تایید این مدارک توسط دانشگاه مورد نظر، فرد می‌تواند برای ادامه تحصیل به صربستان وارد شود. در اینجا هم مثل مقطع کارشناسی بعد از ورود به این کشور متقاضی باید در آموزشگاه زبان صربی ثبت‌نام و گواهی مورد نظر را کسب کند.

برای تحصیل در این مقطع نیز دانشجو باید در کنکور سراسری آن شرکت کند؛ و نمره مورد نظر را کسب نماید. این نمره و ریز نمرات دوره کارشناسی ملاکی برای پذیرش در این مقطع است.

کارشناسی ارشد در صربستان ۱ الی ۲ سال به طول می‌انجامد. برای فارغ‌التحصیل شدن در این مقطع کسب امتیاز ۶۰ تا ۱۲۰ ضروری است. بعد از فارغ‌التحصیل شدن در این مقطع علاوه بر مدرک آن، یک مدرک درجه دوم تحصیلات کارشناسی به دانشجو داده می‌شود.

تحصیل در صربستان در مقطع دکترا

برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا در صربستان باید مدارک مقاطع قبل و مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز با پرداخت مبلغی به این کشور فرستاده شود. بعد از تایید دانشگاه مورد نظر، فرد می‌تواند به این کشور وارد شود و مانند روالی که برای مقاطع دیگر هم گفته شد، با ثبت‌نام در آموزشگاه زبان صربی گواهی آن را دریافت کند.

در صربستان قبل از ورود به مقطع دکترا دوره‌هایی برگزار می‌شود که در آن دروس مرتبط با رشته مورد نظر (شبیه دروس پیش‌نیاز) تدریس می‌شود؛ و در آخر از آنها آزمونی گرفته می‌شود. ریز نمرات مقطع قبلی و نمره این آزمون برای ورود به این مقطع ملاک است.

دکترا در صربستان حدود ۳ سال زمان می‌برد. برای فارغ‌التحصیلی شدن از این مقطع نیز باید امتیازی کسب کرد که در اینجا این امتیاز ۱۸۰ به بالا است.
پس از اتمام این مقطع علاوه بر مدرک دکترا یک مدرک دیگر که معادل درجه سوم تحصیلات در این کشور است نیز به فرد اعطا می‌شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش دکترا برای تحصیل در صربستان

دانشجویان جهت اخذ پذیرش تحصیلی در صربستان باید به دانشگاه مورد نظر، درخواستی همراه با مدارک مورد نیاز بفرستند. این درخواست معمولا به صورت آنلاین انجام می‌شود. مدارک مورد نیاز به شرح زیر است:

 • ارائه مدارک آموزشی مقاطع قبل و مدارک شخصی مثل گذرنامه و شناسنامه
 • اثبات مهارت در زبان صربی یا انگلیسی (برای مثال ارائه مدرک آیلتس ۶)
 • حداقل دو توصیه نامه اساتید معتبر در ایران
 • ارائه مدرکی دال بر تمکن مالی برای تحصیل در صربستان
 • نامه پذیرش از دانشگاه در صربستان
 • ارائه مقالات و تحقیقات انجام شده و دفاع از آن

دانشگاه‌های صربستان

قدمت دانشگاه‌های صربستان به دهه ۱۸۰۰ برمی‌گردد. دانشگاه‌های این کشور در تمام مقاطع رشته‌های تحصیلی مختلف را ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های صربستان در دنیا از جایگاه مناسبی برخوردار هستند. از دلایلی مهمی که دانشجویان ایرانی اقدام به تحصیل در صربستان می‌کنند، دانشگاه‌های معتبر این کشور است.

دانشگاه‌ها موسسات آموزش عالی مستقل در صربستان هستند؛ و به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. برنامه‌های تحصیلی در صربستان توسط دانشکده‌ها تنظیم می‌شود. آکادمی‌های هنر بخشی از دانشگاه‌ها در صربستان به حساب می‌آیند.

صربستان دارای ۸ دانشگاه عمومی و ۱۰ دانشگاه خصوصی است. در دو شهر بزرگ بلگراد و نوی ساد دانشجویان می توانند دانشگاه های برتر (دولتی و خصوصی) را پیدا کنند. پنج نمونه از برترین دانشگاه‌های دولتی صربستان:


دانشگاه بلگراد (Belgrade)

دانشگاه بلگراد بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین دانشگاه در صربستان و از مهم‌ترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی در جنوب شرق اروپا است. این دانشگاه دولتی در سال ۱۸۰۸ تاسیس شده است. هر ساله این دانشگاه مقصد بسیاری از دانشجویانی است که قصد تحصیل در صربستان را دارند.

دانشگاه بلگراد (Belgrade)

۷۵۰۰۰ دانشجو، ۳۱ دانشکده، ۱۱ موسسه تحقیقاتی و ۸ مرکز حوزه‌های ضروری برای توسعه عملکرد دانشگاه دارد. نکته مورد توجه در این دانشگاه این است که شهریه این دانشگاه از سال ۲۰۱۱ تا به امروز هیچ‌گونه تغییری نداشته است. دانشجویان در انتخاب دانشگاه مقصد به این نکته توجه داشته باشند؛ که این دانشگاه مورد تایید کشورهای دیگر از جمله ایران است.

دانشگاه بلگراد انواع رشته‌های پزشکی و غیر‌پزشکی را ارائه می‌دهد. رشته‌هایی مثل: پزشکی، داروسازی، دندان‌پزشکی، مهندسی عمران، مهندسی متالوژی، دامپزشکی و … . بر اساس رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۱۹ این دانشگاه در رتبه ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ در سطح جهانی قرار دارد.

بر اساس آمارهای به دست آمده حدود ۵۵ درصد از دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی و حدود ۴۵ درصد از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه نوی ساد

دانشگاه نوی ساد یک دانشگاه دولتی در صربستان است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۰ در شهر نوی ساد تاسیس شد. این مجموعه از ۴۲۵۰۰ دانشجو، ۳۷۰۰ کارمند، ۱۴ دانشکده و ۳ انستیتو تشکیل شده است. از این ۱۴ دانشکده تنها ۹ عدد در شهر نوی ساد قرار دارند. در این دانشگاه اکثر رشته‌های اصلی در تمامی مقاطع ارائه می‌شود.

دانشگاه نوی ساد بعد از دانشگاه بلگراد دومین دانشگاه بزرگ در صربستان است. پس برای تحصیل در صربستان و انتخاب دانشگاه مقصد، این دانشگاه را در اولویت خود قرار دهید.شهریه این دانشگاه با توجه به رشته و مقطع مورد نظر متفاوت است که در زیر به آنها اشاره شده است.

 • شهریه مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی: ۲۵۰۰ یورو در سال
 • شهریه مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان خارجی: ۲۵۰۰ یورو در سال
 • شهریه مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی: ۲۰۰۰ یورو در سال

تحصیل در صربستان در رشته‌های علوم پزشکی (پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی)

در دانشگاه‌های صربستان از جمله دانشگاه بلگراد، رشته‌های پزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی و رشته دندان‌پزشکی به زبان صربی تدریس می‌شوند. کلیه مدارک دانشگاه بلگراد از سوی تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین ایران مورد تایید است.

برای ورود به رشته‌های علوم پزشکی دانشجویان موظف هستند نمره قبولی در آزمونی را کسب کنند؛ که محتوای آن دروس زیست‌شناسی، شیمی و مصاحبه است. در نظر داشته باشید که معدل سال‌های قبل شما یعنی سه سال متوسطه و پیش‌دانشگاهی را نیز برای سنجش وضعیت شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. آزمون ورودی هر دانشگاه مربوط به همان دانشگاه است و این امکان وجود دارد که در آزمون دانشگاه‌های مختلف شرکت نمایید.

برای فارغ‌التحصیل شدن در رشته‌های علوم پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) دانشجو باید در مجموع سال‌های تحصیل موفق به کسب ۳۰۰ امتیاز شود. هزینه تحصیل برای این رشته‌ها با توجه به زبان و دانشگاه انتخابی متفاوت است؛ اما به طور میانگین مبلغی حدود ۷۰۰۰ یورو در سال می‌شود. این مبلغ برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل به زبان صربی هستند معمولا کمتر می‌شود.

تحصیل در صربستان در رشته پزشکی

رشته پزشکی در این کشور حدود ۶ سال زمان می‌برد. هزینه تحصیل پزشکی در صربستان مبلغی حدود ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یورو در سال با توجه به دانشگاه انتخابی متغیر است.

شرایط ورود به رشته‌های علوم پزشکی در صربستان


 • توصیه نامه از اساتید معتبر در ایران
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا تافل
 • دیپلم با نمره قابل قبول دانشگاه مقصد
 • کسب نمره مورد نظر در آزمون ورودی

برخی از دانشگاه‌های معتبر پزشکی در صربستان


 • دانشگاه بلگراد
 • دانشگاه نوی ساد
 • دانشگاه نیس

تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در صربستان

تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در صربستان حدود ۵ سال زمان می‌برد. هزینه تحصیل دندان‌پزشکی مبلغی حدود ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰ یورو در سال با توجه به دانشگاه انتخابی متغیر است.

تحصیل در رشته داروسازی در صربستان

تحصیل در صربستان در این رشته حدود ۵ سال زمان می‌برد. هزینه تحصیل در این رشته مبلغی حدود ۳۵۰۰ تا ۴۵۰۰ یورو در سال با توجه به دانشگاه انتخابی متغیر است. در نظر داشته باشید برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در صربستان اگر زبان انتخابی دانشجو زبان انگلیسی هم باشد، لازم است برای کار با بیماران و انجام پروسه درمان (دروس کیلینیکال) زبان صربی را آموزش ببینند. از این بابت نگرانی وجود ندارد به دلیل اینکه زبان صربی از بدو ورود به دانشجویان آموزش داده می‌شود.

مشاغل دانشجویی در صورت تحصیل در صربستان

با توجه به هزینه‌های زندگی دانشجویی اکثر دانشجویان در ساعت‌های بیکاری خود به انجام کارهای پاره وقت می‌پردازند. برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در صربستان امکان ۴۰ ساعت کار پاره وقت در هفته وجود دارد. در حال حاضر از رایج‌ترین مشاغل پاره وقت برای دانشجویان تدریس به صورت نیمه وقت است. برای انجام این کار ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی الزامی است.

برای انجام کار دانشجویی در صربستان باید مدارک ویزای تحصیلی و هم‌چنین مجوز دانشگاه برای کار به کارفرما ارائه شود.

در آخر اینکه برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه تحصیل در صربستان در هر مقطع و رشته‌ای و زندگی تحصیلی در این کشور با مشاوران ما در مجموعه فرداد دانش در ارتباط باشید.