تحصیل در صربستان

صربستان یکی از کشورهایی است که شرایط مناسبی از نظر تحصیلی برای دانش آموزان دارد.تحصیل در صربستان به صورت رسمی از مقطع ابتدایی آغاز شده و تا مقطع دیپلم ادامه می یابد و تحت نظارت آموزش و پرورش می باشد.
آموزش برای کودکان صربستان رایگان است و در دسترس عموم است. 

بررسی شرایط تحصیل در صربستان

پخش ویدیو
پخش ویدیو
پخش ویدیو
فــهرست مطالب

تحصیل در مدارس صربستان

آموزش پیش دبستانی در صربستان

مهد کودک ها در صربستان از ۶ ماهگی تا ۶ سالگی برای کودکان، آموزش در نظر گرفته اند.دوره پیش دبستانی در مدت ۶ ماه اجباری است و اولین قسمت آموزش اجباری است.
کودکانی که به سن ۶ سالگی می رسند می توانند در برنامه های آمادگی برای دبستان شرکت نمایند و زمانی که کودکان به سن ۶ سالگی برسند باید برنامه ی آمادگی پیش دبستانی را بگذرانند که به صورت رایگان در تمامی مهد کودک ها و پیش دبستانی های عمومی ارائه می شود.
آموزش پیش دبستانی حداقل ۴ ساعت در روز و حداقل ۶ ماه به طول می انجامد. دانش آموزان به زبان صربی در مدرسه آموزش میبینند.
پس از اینکه آنها این دوره را پشت سر گذاشتند باید وارد مدرسه ی ابتدایی شوند.

تحصیل ابتدایی در صربستان

کودکان در سن ۷ سالگی در مدارس ابتدایی ثبت نام می کنند.مدارس ابتدایی در این کشور اجباری بوده و دوره ابتدایی شامل دو دوره ی ۴ ساله می شود.

در دوره های پایین تر که چهار کلاس اول را شامل می شود،دانش آموزان به صورت تصادفی به کلاسها طبقه بندی شده.موضوعات کلی این دوره توسط یک معلم آموزش داده می شود،ولی درس های زبان و هنر توسط معلم مربوطه به این موضوعات تدریس می شود.معلم به مدت ۴ سال در کلاس باقی می ماند.
در مقاطع بالاتر که شامل کلاس های پنجم تا هشتم می شود دانش آموزان برای هر موضوع درسی معلمان مربوط به همان موضوع را در اختیار دارند و معلمان برای ۴ سال آینده ثابت می مانند.

تحصیل متوسطه در صربستان

پس از آمـــوزش ابتــدایی و در ســن ۱۴ سالگی، دانش آموزان وارد مقطع متوسطه می شوند. دانش آموزان در این مقطع طی چهار ۴ سال آموزش های لازم را میبینند.
مقطع متوسطه به صورت دلخواه به دانش آموزان ارائه می شود و برای کسانی که علاقه مند به دریافت دیپلم و ورود به دانشگاه ها هستند.
مــدارســی کــه شــما می توانید فـرزندان خود را در این دوره ثبت نام نمایید شامل مــدارس هـــنــری، مـــدارس حـــرفه ای، مـــدارس ورزشــی، مدارس معلولین و مدارس بزرگسالان می باشد. انتخاب هر یک از رشته های تحصیلی مطابق با استعداد و سلیقه هر یک از دانش آموزان امکان پذیر می باشد.

سیستم آموزش مدارس بین المللی صربستان

مدارس بین المللی برای فرزندان افرادی که به صربستان مهاجرت می کنند وجود دارد و دانش آموزان بین المللی می توانند در این مدارس دو زبانه مشغول به تحصیل شوند.

مدارس بین المللی مشهور صربستان

مدرسه بین المللی بلگراد

مدرسه بین المللی بلگراد

مدرسه بین المللی بریتانیا

مدرسه بین المللی بریتانیا

مدرسه بین المللی پریما

مدرسه بین المللی پریما

مدرسه بین المللی چارتول

مدرسه بین المللی چارتول

Brook Hill International

Brook Hill International

Deutsche Schale Belgrad

Deutsche Schale Belgrad

Rader Boskovic

Rader Boskovic

Ecole Francaise de Belgrade

Ecole Francaise de Belgrade

Milena Pavlović Barilli

Milena Pavlović Barilli

آموزش عالی در صربستان

سیستم آموزش عالی در این کشور مطابق با سیستم آموزش عالی در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. دانشگاه ها (کارشناسی،کارشناسی ارشد،دکترا)،کالج های کاربردی و کالج های تحصیلی تنها موسساتی هستند که سه مقطع آموزش عالی را ارائه می دهند.

شرایط تحصیل در صربستان بر اساس نوع مدرک

برای تحصیل در این مقطع فرد متقاضی ابتدا باید مدارک دیپلم و زبان انگلیسی خود را جهت تایید به صربستان بفرستند.برای بررسی مدرک هر متقاضی توسط دولت صربستان،مبلغی دریافت می شود.در صورت تایید مدارک توسط دانشگاه مورد نظر، ویزا برای متقاضی صادر می شود.سپس فرد متقاضی باید به صربستان سفر کرده و در یکی از آموزشگاه های زبان صربی ثبت نام کند و گواهی انستیتوی زبان را دریافت نماید.برای مقطع کارشناسی در این کشور شرکت در کنکور سراسری الزامی است و نمره قبولی در کنکور و نمرات دیپلم،ملاک مهمی برای پذیرش فرد در دانشگاه می باشد.
مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد.
برای فارغ التحصیل شدن از این مقطع لازم است دانشجو امتیازی بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ را کسب کند و فارغ التحصیل شود.
دانشجو در این کشور در دوره ۴ ساله کارشناسی دو مدرک دریافت می نمایند:

۱-با گذشت ۳ سال و اخذ امتیاز ۱۸۰ موفق به اخذ مدرک Bachelor می شود.
۲-پس از گذراندن سال چهارم و اخذ امتیاز ۲۴۰موفق به اخذ مدرک Bachelor with Honors میشود.