Search
Close this search box.

تحصیل در صربستان

اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید، انتخاب دانشگاه و کشوری که قرار است در آن به ادامه تحصیل بپردازید یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی شما خواهد بود. در آن زمان است که باید آینده شغلی خود را نیز در نظر بگیرید و به سوالات زیادی پاسخ دهید. ممکن است در این مسیر کمی سردرگم شوید که اصلا عجیب نیست، چرا که اتخاذ چنین تصمیم مهمی به هیچ عنوان موضوعی آسان و پیش پا افتاده نیست. در این صفحه قصد داریم شما را با تحصیل در صربستان آشنا کنیم، کشوری که شاید در زمینه مهاجرت تحصیلی معروف نباشد اما هر سال تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی را به خود جذب می کند. هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان تصمیم به مهاجرت به این کشور می گیرند، پس بدون شک تحصیل در این کشور مزایا و امتیازاتی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد که آنها در کشور خود به آن دسترسی ندارند؛ مزایائی مانند تحصیل و زندگی ارزان و اعتبار بالای مدارک دانشگاهی و … . در ادامه قصد داریم شما را با صربستان و شرایط تحصیل در آن بیشتر آشنا کنیم؛ پس با تیم ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد همراه باشید.

تحصیل در صربستان

بررسی شرایط تحصیل در صربستان

پخش ویدیو
پخش ویدیو
فــهرست مطالب

مزایای تحصیل در صربستان

تنوع بالا در برنامه های مطالعاتی

صربستان طیف وسیعی از رشته های تحصیلی مختلف را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهد. شما در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به بیش از 130 رشته تحصیلی مختلف دسترسی خواهید داشت که رشته های پزشکی، دندان پزشکی، زبان، مهندسی کامپیوتر، برق و … تنها تعدادی از این رشته ها هستند و اکثر این رشته ها به صورت کامل یا جزئی به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

کیفیت بالای دانشگاه های صربستان

دانشگاه های صربستان همواره در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و از استاندارد و کیفیت بالای آموزشی برخوردار هستند. به عنوان مثال صربستان مانند دانشگاه بلگراد که یکی از بهترین دانشگاه های صربستان است در سیستم رتبه بندی شانگهای بر اساس موضوع در رشته علوم و صنایع غذایی، رتبه 50 جهان و 22 اروپا را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این دانشگاه های صربستان بخاطر دوره های پزشکی و دندان پزشکی خود در میان دانشجویان بین المللی بسیار محبوب هستند و در رشته های ریاضی و کشاورزی نیز رتبه های جهانی بسیار خوبی دارند.

مزیت تحصیل در صربستان
هزینه کم برای تحصیل در صربستان

شهریه پایین

زمانی که در ابتدای صفحه به ارزان بودن تحصیل در صربستان اشاره کردیم اغراق نکردیم. در مقایسه با کشورهای اروپایی هزینه تحصیل در صربستان بسیار مقرون به صرفه است. معمولا هزینه شهریه بستگی به رشته موردنظر شما دارد اما به طور متوسط شهریه دانشگاه های صربستان در مقطع کارشناسی بین 1080 تا 2700 دلار در سال است یعنی 540 تا 1350 دلار برای هر ترم. در ادامه شهریه دانشگاه های صربستان را با جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد.

هزینه های مناسب زندگی

علاوه بر هزینه های پایین تحصیل، زندگی در صربستان نیز مقرون به صرفه است. از نظر هزینه زندگی (با در نظر گرفتن مسکن) صربستان ششمین کشور ارزان اروپا به شمار می رود. به عنوان مثال اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز بلگراد (پایتخت و بزرگ ترین شهر صربستان) با در نظر گرفتن هزینه آب، برق و گاز می تواند تنها 300 دلار در ماه باشد.

زندگی دانشجویی عالی

مطمئن باشید اگر صربستان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید از انتخاب تان بسیار راضی خواهید بود. بلگراد با بیشترین جمعیت دانشجویی می تواند یک زندگی دانشجویی شگفت انگیز و سرشار از فعالیت های سرگرم کننده را به شما ارائه کند. جشنواره های موسیقی و فیلم، نمایشگاه های غذا، شهرهای شب زنده دار و مردمی صمیمی و خون گرم که پذیرای شما خواهند بود، تجربه ای به یاد ماندنی از تحصیل در صربستان را به شما هدیه خواهد کرد.

فرهنگ غنی صربستان برای مهاجرت تحصیلی

 تاریخ و فرهنگ غنی

صربستان در تقاطع اروپای مرکزی و جنوب شرقی قرار گرفته است و برای قرن ها سرزمینی بوده است که شرق و غرب را به هم متصل کرده و در نتیجه از فرهنگ های مختلف جهان تاثیر گرفته است. این موضوع در معماری، زبان و مهمان نوازی مردم این کشور کاملا قابل مشاهده است.

سرزمین صرب ها مملو از بناهای تاریخی قرون وسطایی، به خصوص در حومه Stari Ras (اولین پایتخت صربستان)، است که صومعه استودنیکا یکی از این بناهای تاریخی است. علاوه بر این صربستان دارای 5 میراث جهانی است که توسط یونسکو ثبت شده و تحت حفاظت است. پیشنهاد میکنیم درباره صربستان بیشتر مطالعه فرمایید.

شرایط عمومی تحصیل در صربستان

در صربستان وزارت آموزش، علوم و توسعه فناوری مسئولیت کلی توسعه و اجرای سیاست های آموزشی را بر عهده دارد. مدارس و موسسات پیش دبستانی از استقلال قابل توجهی در سازماندهی و اجرای برنامه های آموزشی خود برخوردار هستند. موسسات در تمامی سطوح آموزشی به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که بودجه موسسات دولتی عموما توسط دولت و بر اساس میزان ورودی موسسه تامین می شود. در مقابل موسسات آموزشی خصوصی هیچ گونه بودجه دولتی مستقیم یا غیر مستقیمی دریافت نمی کنند و در نتیجه شهریه تحصیل در این مراکز به مراتب بیشتر است. در ادامه ی مطلب ابتدا موضوع آموزش عالی در صربستان را بررسی خواهیم کرد و پس از آن نگاهی عمیق تر به سیستم آموزشی مدارس صربستان خواهیم انداخت.

شرایط تحصیل در صربستان

آموزش عالی در صربستان

صربستان از سال 2003 به پیمان بولونیا پیوست و در نتیجه یک روند اصلاحی تدریجی را برای سیستم آموزش عالی خود آغاز کرد که در سال 2005 با تصویب قوانین جدید در زمینه آموزش عالی پیروی از مفاد این پیمان به قانون تبدیل شد. این قانون به طور رسمی سیستم نمره دهی اروپایی، انتقال مدارک تحصیلی، سیستم سه گانه ی دانشگاهی و مکمل دیپلم را به سیستم آموزشی کشور معرفی کرد. از سال تحصیلی 2007 – 2008 این قانون به صورت رسمی به اجرا در آمد و همه دانشجویان جدید تحت برنامه های مطالعاتی جدید و اصلاح شده دوره آموزش عالی خود را شروع کردند.

تحصیل در سیستم آموزش عالی صربستان به دو دسته تقسیم می شود:

 • مطالعات آکادمیک که عمدتا توسط دانشگاه ها و کالج های آکادمیک سازماندهی می شوند.
 • مطالعات کاربردی که توسط کالج های علمی کاربردی و تعدادی از دانشگاه ها ارائه می شود.
 • صربستان دارای 17 دانشگاه است که 8 عدد از آنها دولتی و 9 دانشگاه دیگر خصوصی هستند. علاوه بر دانشگاه ها، 64 کالج علمی کاربردی نیز در صربستان وجود دارد که 47 عدد از آنها دولتی و 17 عدد خصوصی هستند. 8 کالج نیز به تحصیلات آکادمیک اختصاص داده شده است که 3 عدد از آنان دولتی و 5 عدد دیگر خصوصی هستند.

آموزش عالی صربستان

تحصیل در مقطع کارشناسی در صربستان

تحصیل کارشناسی صربستان

اولین مقطع از آموزش عالی در صربستان مقطع کارشناسی است. این مطالعات چه به صورت آکادمیک و چه به صورت فنی حرفه ای بین 3 تا 4 سال زمان خواهد برد که دانشجویان باید در طول دوره 140 تا 180 واحد درسی را پشت سر بگذارند. در پایان دوره کارشناسی (در صورت لزوم) دانشجو موظف به دفاع از پایان نامه نهایی خود است. ارائه پایان نامه بستگی به رشته تحصیلی دانشجو دارد و ممکن است که نیازی به ارائه آن نباشد.

پس از اتمام موفقیت آمیز سال سوم این پایه به دانشجویان مدرک لیسانس یا Bachelor اعطا می شود و به دانشجویانی که سال چهارم دوره کارشناسی خود را با 240 واحد به پایان برسانند مدرک کارشناسی با درجه ممتاز یا Bachelor with Honors ارائه می شود.

دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی

دانشجویانی که در دانشگاه علمی کاربردی تحصیلات پایه خود را بعد از 3 سال تکمیل کنند نیز مدرک کارشناسی یا Bachelor را دریافت خواهند کرد. تعداد واحد مورد نیاز برای این مقطع تحصیلی در موسسات علمی کاربردی نیز 180 واحد است. شرایط پذیرش برای موسسات آموزش عالی در صربستان برای هر موسسه متفاوت است و هر دانشگاه شرایط مخصوص به خود را مشخص می کند پس بهترین کار برای آگاهی از شرایط ورود به دانشگاه بررسی سایت دانشگاه مورد نظرتان خواهد بود.

مدارک لازم برای کارشناسی در صربستان

مدارک مورد نیاز برای کسب پذیرش در مقطع کارشناسی:

 • فرم درخواست پذیرش از دانشگاه
 • گواهی تحصیلات دوره متوسطه (ترجمه شده به صربی)
 • صدور گواهینامه نوستریفیکیشن (در وزارت آموزش صربستان انجام می شود و هزینه آن 45 دلار آمریکا است)
 • نتایج آزمون ورودی
 • بیمه ی درمانی
 • گواهی مهارت صربی یا انگلیسی (بسته به برنامه انتخابی)
 • رسید پرداخت هزینه ثبت نام

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در صربستان

مرحله دوم در آموزش عالی در صربستان مقطع کارشناسی ارشد می باشد. برنامه های کارشناسی ارشد شامل مطالعه عمیق و تحقیق در یک رشته انتخاب شده به عنوان بخشی از یک حرفه آکادمیک یا با هدف کسب آموزش حرفه ای برای اشتغال است. معمولا برنامه ها 1 تا 2 سال طول می کشد و دانش آموزان باید 60-180 واحد را کسب کنند. پس از فارغ التحصیلی، دانش آموزان باید یک امتحان نهایی را پشت سر بگذارند و به طور عمومی از یک پایان نامه دفاع کنند که پس از آن مدرک کارشناسی ارشد یا تخصص برای دانشجویان صادر می شود. زبان رسمی آموزش، مانند دوره لیسانس، صربی است. با این حال، برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز در بسیاری از دانشگاه ها وجود دارد. به عنوان مثال حدود 20 برنامه به زبان انگلیسی در دانشگاه بلگراد و 40 برنامه در دانشگاه نووی ساد وجود دارد.

تحصیل کارشناسی ارشد در صربستان
مدارک لازم برای تحصیل ارشد در صربستان

مدارک مورد نیاز برای کسب پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد:

 • تکمیل و ارسال درخواست پذیرش
 • ترجمه مدرک لیسانس به صربی
 • گواهی نوستریفیکاسیون دیپلم (در صورت پذیرش در دوره کارشناسی ارشد، مراحل قانونی در خود دانشگاه انجام می شود و هزینه آن از 200 تا 2699 دلار است)
 • بیمه ی درمانی
 • مدرک مهارت در زبان صربی یا انگلیسی (بسته به برنامه انتخابی)

برای برخی از دانشگاه ها ارائه مدارک زیر نیز نیاز است:

 • معرفی نامه
 • نتایج آزمون ورودی
 • رسید پرداخت هزینه ثبت نام

تحصیل در مقطع دکتری در صربستان

بر اساس سیستم بولونیا مرحله سوم تحصیلات آکادمیک مدرک دکترا است. بدون چنین مدرکی امکان تبدیل شدن به استاد دانشگاه و تدریس در دانشگاه و انجام تحقیقات علمی وجود ندارد. دوره دکتری حداقل سه سال به طول می انجامد و حداقل به 180 واحد درسی نیاز دارد. برای فارغ التحصیلی، نوشتن و دفاع از پایان نامه ضروری است که پایان نامه در واقع یک پروژه تحقیقاتی مستقل و اصیل در زمینه های علمی مربوط به رشته تحصیلی فرد است. دانشجویانی که کلیه شرایط مقرر در برنامه آموزشی را برآورده کرده و در امتحانات نهایی موفق به کسب نمرات لازم شده اند مجاز به نگارش پایان نامه هستند.

اکثر دانشگاه های بزرگ صربستان دارای برنامه های دکترا به زبان انگلیسی هستند و علاوه بر این در صربستان “مدیریت علمی یکپارچه بین المللی پایان نامه دکترا” وجود دارد. به این معنی که شما می توانید با مشارکت دو استاد که یکی از آنها از دانشگاه های همکار خارجی است، تحقیقات لازم برای پایان نامه ی خود را انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای کسب پذیرش در مقطع دکترا:

 • مدرک و ریز نمرات دوره های تحصیلی قبلی (لیسانس و فوق لیسانس).
 • اسنادی که وجود مقالات را در مجلات علمی تایید می کند.
 • گواهی تایید تسلط بر یکی از زبان های رسمی سازمان ملل (انگلیسی، عربی، اسپانیایی، چینی، روسی و فرانسوی).
 • رسید پرداخت هزینه ثبت نام.

دانشجویان خارجی باید موارد زیر را نیز ارائه دهند:

 •  بیمه ی درمانی
 • گواهی مهارت زبان صربی یا انگلیسی (بسته به برنامه انتخابی)
مقطع دکتری در صربستان

معرفی برترین دانشگاه های صربستان

دانشگاه بلگراد صربستان

دانشگاه بلگراد

نام انگلیسی: University of Belgrade

رتبه جهانی در سال 2023 (سیستم شانگهای): 1000 – 801

سال تاسیس: 1808

ریاست دانشگاه:   Ivanka Popović

تعداد دانشجو: بیش از 97 هزار دانشجو

محل: صربستان – بلگراد

دانشگـــاه بلگـــراد که در سال 1808 تاسیس شد یکی از قدیمـــی ترین و بزرگ ترین موسسه آموزش عالی در صربستان است. این دانشگاه شامل 31 دپارتمان، 11 موسسه تحقیقاتی، هشت مرکز و یک کتابخانه دانشگاهی با بیش از 3.5 میلیون جلد کتاب و نشریات مختلف می باشد. بیش از 350 برنامه تحصیلی در حوزه های علوم، ریاضیات، فناوری، علوم مهندسی، علوم پزشکی، علوم اجتماعی و علوم انسانی در این دانشگاه ارائه می شود.

رشته پزشکی در بلگراد

این دانشگاه یکی از مقاصد اصلی دانشجویان برای تحصیل در رشته های پزشکی است. در این دانشگاه رشته پزشکی به زبان انگلیسی و صربی و رشته دندانپزشکی به زبان صربی ارائه می شود. دانشگاه به دو پردیس اصلی تقسیم می شود: پردیس بلوار پادشاه الکساندر و پردیس دانشجویی ترگ. دانشگاه بلگراد برای بیش از 11000 دانشجو در سراسر بلگراد محل اقامت دانشجویی ارائه می دهد که آن را به بزرگترین ارائه دهنده مسکن دانشجویی در کشور تبدیل می کند.

از اوایل قرن نوزدهم، این دانشگاه نقش مهمی در توسعه بلگراد و صربستان ایفا کرده است و بسیاری از ساختمان های آن در لیست میراث فرهنگی صربستان قرار دارند. در سال 1941، زمانی که کشور توسط نیروهای آلمانی اشغال شد، دانشگاه مجبور به تعطیلی شد اما با پایان یافتن جنگ مجدداً افتتاح شد و به تدریج تعداد دانشکده های خود را گسترش داد. دانشکده حقوق دانشگاه بلگراد یکی از  معتبر ترین و بزرگ ترین دانشکده های حقوق حوزه بالکان است که مقامات دولتی، صاحب نظران و متخصصان زیادی را در رشته حقوق به جامعه بشری هدیه کرده است. تعدادی از رؤسای جمهور صربستان نیز از فارغ التحصیلان این دانشگاه هستند. تعدادی از روسای جمهور صربستان نیز در لیست فارغ التحصیلان این دانشگاه قرار دارند.

دانشگاه کراگوئواچ

دانشگاه کراگوئواچ

نام انگلیسی: University of Kragujevac

رتبه جهانی در سال 2023 (سیستم شانگهای): 600 – 501

سال تاسیس: 1976

ریاست دانشگاه: Nenad Filipović

تعداد دانشجو: 14179

محل: صربستان – کراگویواتس

دانشگاه Kragujevac که در سال 1976 تأسیس شد، در شش شهر مرکزی صربستان قرار گرفته است. نیمی از دانشکده ها در کراگویواچ قرار دارند که عبارتند از: دانشکده اقتصاد، علوم پزشکی، زبانشناسی و هنر، حقوق، علوم و مهندسی.

و نیمی دیگر از دانشکده ها در پنج شهر در سراسر ناحیه مرکزی صربستان به اسم Šumadija واقع شده اند که عبارتند از: دانشکده مهندسی مکانیک و عمران، آموزش، تربیت معلم، زراعت، علوم فنی و مدیریت هتل و گردشگری. در این دانشگاه برخی از دوره ها به زبان صربی تدریس می شوند، اما دوره های زیادی نیز به زبان انگلیسی ارائه می شود.

خوابگاه دانشجویی

این دانشگاه پنج خوابگاه برای زندگی دانشجویان در نظر گرفته است که دو خوابگاه در کراگوئواچ، یک خوابگاه در هر یک از شهر های Užice، Čačak  و Kraljevo، که ظرفیت آنان برای هر سال تحصیلی بیش از 1400 دانشجو است. در محوطه دانشگاه امکانات ورزشی زیادی برای دانشجویان وجود دارد. یک مجموعه استخر روباز که شامل یک استخر برای کودکان، استخر شنا برای غیر شناگران، استخر المپیک و استخر غواصی است. همچنین یک استخر سرپوشیده، سالن ورزشی، استادیوم، زمین تنیس، زمین بازی بسکتبال و فوتبال و پارک های متنوعی برای دانش جویان وجود دارد که در زمان استراحت از آنان لذت ببرند. در سال های اخیر دانشگاه کراگوئواچ با دانشگاه‌های سرتاسر جهان ارتباط برقرار کرده است و فعالیت‌های تبادلی مختلفی مانند تبادلات دانشگاهی، همکاری های تحقیقاتی علمی و … زیادی را شروع کرده است. دانشگاه های UCL (بریتانیا)، دانشگاه فریبورگ (سوئیس) و دانشگاه پیر و ماری کوری در پاریس (فرانسه) از جمله دانشگاه هایی هستند که در ارتباط مستقیم با دانشگاه Kragujevac هستند.

دانشگاه نووی ساد

دانشگاه نووی ساد

نام انگلیسی: University of Novi Sad

سال تاسیس: 1960

ریاست دانشگاه: Prof. Dejan Jakšić

تعداد دانشجو: بیش از 43000 نفر

محل: صربستان – نووی ساد

دانشگاه نووی ساد دومین دانشگاه دولتی بزرگ در صربستان است. گرچه این دانشگاه به صورت رسمی در سال 1960 تأسیس شد اما منشا آن به سال 1740 برمی گردد. در دل دانشگاه نووی ساد مدرسه ای قرار دارد که در گذشته مرکزی برای آموزش معلمان صرب بود و سال تاسیس آن به 1778 باز می گردد. این دانشگاه مهمان بیش از 40000 دانشجو در مقطع کارشناسی و بیش از 6000 دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است.

شناخت عمیق تر دانشگاه

دانشگاه نووی ساد دارای 14 دانشکده است که در چهار شهر بزرگ استان ویوودینا به نام های نووی ساد، سوبوتیکا، زرنهانین و سومبور قرار گرفته اند.دانشکده پزشکی دانشگاه نووی ساد رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را به دو زبان انگلیسی و صربی ارائه می دهد. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از: فرهنگستان هنر; دانشکده پزشکی؛ دانشکده علوم فنی؛ دانشکده کشاورزی؛ دانشکده حقوق؛ دانشکده علوم؛ دانشکده فناوری؛ دانشکده فلسفه؛ دانشکده ورزش و تربیت بدنی؛ دانشکده مهندسی عمران؛ دانشکده اقتصاد؛ دانشکده تعلیم و تربیت؛ دانشکده فنی Mihajlo Pupin و دانشکده تربیت معلم (که تمام آموزش ها را به زبان مجارستانی ارائه می دهد). علاوه بر مراکز گفته شده این دانشگاه در زیر مجموعه ی خود دارای سه موسسه است:

 • مؤسسه جنگلداری و محیط زیست
 • مؤسسه فناوری غذایی
 • مؤسسه BioSense (که در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات و کشاورزی فعالیت می کند.)

علاوه بر مجموعه ای از کتابخانه های مدرن، دانشجویان و کارکنان دانشگاه نووی ساد به کتابخانه Matica Srpska دسترسی دارند این کتابخانه در سال 1826 تأسیس شد و به عنوان قدیمی ترین مؤسسه علمی و فرهنگی صرب شناخته می شود و بیش از سه میلیون نشریه را در خود جای داده است. فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه شامل مجموعه ای از شاعران، رمان نویسان، زبان شناســان، سیاستمــداران و سفیــران می شوند که از میان آنها می توانیم به ایوان استویمنوویچ، ریاضیدان و دانشمند علوم کامپیوتر و دراگومیر دوجموف، شاعر و رمان نویس صربستانی اشاره کنیم.

دانشگاه نیش صربستان

دانشگاه نیش

نام انگلیسی: University of Niš

سال تاسیس: 1965

ریاست دانشگاه:  Dragan Antić

تعداد دانشجو: 20600

محل: صربستان – نیش

دانشگاه نیش در 15 ژوئن سال 1965 تأسیس شد و امروزه شامل 14 دانشکده مختلف است که برخی از آنها عبارتند از دانشکده پزشکی، دانشکده مهندسی و معماری، دانشکده حقوق، دانشکده فنی و دانشکده اقتصاد. همه ی این دانشکده ها دره های تحصیلی خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند. این دانشگاه با سیستم انتقال واحد اروپایی (ECTS) کار می‌کند و مدارک بین المللی که به دانشجویان خود اهدا می کند در سراسر جهان معتبر هستند.

آموزش های تجربه محور

یکی از جنبه‌های بسیار مهم دانشگاه تمرکز آن بر انجام تحقیقات است برخی از پروژه های علمی این دانشگاه توسط وزارت آموزش، علوم و توسعه فناوری صربستان تأمین مالی شده اند. علاوه بر این، دانشگاه نیش امکانات بسیار خوبی را به دانشجویان خود ارائه می دهد از جمله یک درمانگاه دانشجویی، خوابگاه، غذاخوری و یک کتابخانه مدرن به نام «نیکولا تسلا».

پردیس اصلی دانشگاه نیش  در نزدیکی مرکز شهر نیش – سومین شهر بزرگ صربستان – واقع شده است. ساختمان اصلی دانشگاه بسیار زیبا است و از آن به عنوان گنجینه ای فرهنگی با اهمیت بالا یاد می شود. این ساختمان در گذشته ساختمان اصلی اداری شهرستان موراوا بوده و قدمت آن به بیش از 130 سال پیش باز می گردد.

شهریه دانشگاه های صربستان

در صربستان تحصیل رایگان در مراکز آموزش عالی دولتی برای شهروندان این کشور ممکن است اما دانشجویان بین المللی موظف به پرداخت شهریه هستند. معمولا شهریه دوره های پزشکی از دوره های دیگر بیشتر است و در صورتی که دوره ی ارائه شده به زبان انگلیسی تدریس شود شهریه آن بیشتر نیز خواهد بود. در جدول زیر حداقل و میانگین شهریه در مقاطع مختلف تحصیلی در صربستان برای شما آورده شده است اما برای اطمینان بیشتر پیشنهاد می کنیم که حتما سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید.

شهریه دانشگاهی در صربستان

خوابگاه های دانشجویی در صربستان

خوابگاه صربستان

در صربستان اکثر دانشگاه های دارای خوابگاه های اختصاصی هستند که برای کسب پذیرش در آنان باید از طریق دفاتر خود خوابگاه اقدام کنید. اقامت در خوابگاه های دانشجویی در مقایسه با اجاره ی یک ملک خصوصی می تواند بسیار ارزان تر باشد اما از آنجا که تعداد خوابگاه های دانشجویی در صربستان زیاد نیست، رقابت زیادی در این زمینه وجود دارد. با این حال اسکان در خوابگاه های دانشجویی امکان پذیر است و هزینه آن می تواند از 70 تا 90 یورو در ماه متغیر باشد.

بورسیه های تحصیل در صربستان

با اینکه تحصیل در صربستان بسیار ارزان است اما بورسیه های تحصیلی مختلفی نیز برای کمک به دانشجویان در نظر گرفته شده است. در ادامه بهترین بورسیه های تحصیلی صربستان را به شما معرفی خواهیم کرد:

1 – بورسیه World in Serbia :

میزان بورسیه: پرداخت کامل شهریه

دوره های تحصیلی مجاز به دریافت بورسیه: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری.

این بورسیه به شهروندان کشورهای جنبش عدم تعهد اهدامی شود که ایران نیز یکی از این کشورهاست. علاوه بر پرداخت کامل شهریه این بورسیه شهریه دوره زبان ، کمک هزینه تحصیلی 150 دلاری در ماه، غذا و اقامت رایگان، بیمه درمانی و خدمات دریافت ویزای تحصیلی را نیز پوشش می دهد.

2 – بورسیه دانشگاه نووی ساد

2 – بورسیه دانشگاه نووی ساد

میزان بورسیه: اعلام نشده

دوره های تحصیلی مجاز به دریافت بورسیه: کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه نووی ساد.

این بورسیه توسط کمپانی های همکار با دانشگاه ارائه می شود که در سال گذشته به 920 دانشجو در این دانشگاه اهدا شد. برای واجد شرایط بودن برای دریافت این بورسیه متقاضیان باید علاوه بر معدل یا GPA بالای 9 یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • دانشجوی سال سوم یا چهارم دوره کارشناسی باشند.
 • دانشجوی کارشناسی ارشد غیر شاغل باشند.
 • دانشجویی ثبت نامی در دوره های تحصیلی سه ساله تلفیقی باشند.

3 – بورسیه کارشناسی ارشد مشترک اراسموس موندوس (EMJMDS)

میزان بورسیه: بستگی به ملیت و رشته انتخابی دارد(پوشش شهریه برای 12 تا 24 ماه است)

دوره های تحصیلی مجاز به دریافت بورسیه: کارشناسی ارشد در دانشگاه اراسموس صربستان.

EMJMDS یک برنامه مطالعاتی بین المللی است که توسط موسسات آموزشی مختلف ارائه می شود. این بورسیه تحصیلی در صربستان برای همه دانشجویان کارشناسی ارشد که مایل به تحصیل در در این کشور هستند در دسترس است. به غیر از شهریه، بورسیه EMJMDS هزینه بیمه، کمک هزینه ماهانه، هزینه های سفر و هزینه های اقامت را نیز ارائه می کند.

کار در زمان تحصیل در صربستان

اشتغال در صربستان

اجازه کار در زمان تحصیل در یک کشور خارجی معمولا موضوع مهمی برای دانشجویان بین المللی است و هر کشور در این زمینه قوانین مخصوص به خود را دارد. خوشبختانه از سال 2022 کشور صربستان برای حمایت از دانشجویان بین المللی،  در زمان ارائه ویزای تحصیلی، مجوز کار را نیز به این عزیزان ارائه میدهد.

در نتیجه دانشجویان بین المللی در صربستان مجاز هستند به صورت پاره وقت و به مدت 20 ساعت در هفته به کار مشغول شوند و از سال 2022 برای این کار نیاز به کسب مجوز جداگانه نخواهند داشت. علاوه بر این در زمان تعطیلات که دانشجویان مشغول به تحصیل نیستند محدودیتی از لحاظ ساعات کاری نخواهند داشت. به این موضوع دقت کنید که درآمد مشاغل پاره وقت به میزانی نیست که تمامی هزینه های شما را پوشش دهد اما می تواند برای برطرف کردن نیازهای روزانه کافی باشد.

میانگین حقوق دریافتی

میانگین حقوق دریافتی در مشاغل پاره وقت 11 دلار در ساعت است. یکی از بهترین مشاغل پاره وقت تدریس زبان انگلیسی در مراکز آموزش زبان است که حداقل نیازمندی آن مدرک زبان بین المللی مانند آیلتس یا تافل است. گزینه های دیگری که در دسترس شماست کار در دانشگاه، رستوران ها، فروشگاه های زنجیره ای، پارک های تفریحی و … است. اگر قصد دارید در کنار تحصیل در صربستان کار کنید، پیشنهاد می کنیم مهارت زبان صربی خود را افزایش دهید. این کار شانس شما در پیدا کردن شغــل مناسب را افــزایش خواهد داد و به کمک آن بهتر می توانید با محیط و مردم این کشور ارتباط برقرار کنید. برای مشاوره در مورد مهاجرت تحصیلی به صربستان می توانید از خدمات فرداد دانش پاسارگاد استفاده نمایید.

هزینه زندگی دانشجویی در صربستان

هزینه زندگی دانشجویی در صربستان

در مقایسه با هزینه زندگی در کشورهای اروپای مرکزی و غربی، هزینه زندگی در صربستان پایین تر است. در این کشور شما به خدمات گسترده حمل و نقل عمومی و مسکن ارزان دسترسی خواهید داشت که هزینه های زندگی را بسیار کاهش می دهند.

معمولا برای داشتن یک زندگی دانشجویی خوب در صربستان به صورت میانگین به ماهانه 450 تا 550 یورو نیاز خواهید داشت که 150 تا 200 یورو از آن برای هزینه اجاره آپارتمان در نظر گرفته شده. هزینه لازم برای خورد و خوراک در هر ماه تقریبا 200 یورو خواهد بود و برای باقی امور مانند قبوض آب، برق، گاز، اینترنت، حمل و نقل نیز فقط به 100 تا 120 یورو نیاز خواهید داشت.

سیستم آموزشی در کشور صربستان

سیستم آموزشی در صربستان شامل آموزش و مراقبت از کودکان (مهد کودک)، آموزش پایه، آموزش متوسطه و آموزش عالی می شود. آموزش پایه شامل دوره ابتدایی و متوسطه اول می شود که در یک ساختار واحد ارائه می شوند. در صربستان آموزش مقدماتی و برنامه های آمادگی پیش دبستانی اجباری و رایگان هستند اما آموزش متوسطه با این که رایگان است اجباری نیست. در این کشور سعی شده تا تمامی شهروندان به صورت برابر به آموزش عالی دسترسی داشته باشند.

صربستان یکی از کشورهایی است که شرایط مناسبی را برای تحصیل دانش آموزان خود فراهم کرده است و توجه ویژه ای به مقاطع پایه و ابتدایی تحصیل دارد. تحصیل در  مدارس صربستان به صورت رسمی از مقطع ابتدایی آغاز شده و تا زمان دریافت دیپلم ادامه می یابد و تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش می باشد.

مراقبت از کودک

سیستم آموزشی در صربستان شامل آموزش و مراقبت از کودکان (مهد کودک)، آموزش پایه، آموزش متوسطه و آموزش عالی می شود. آموزش پایه شامل دوره ابتدایی و متوسطه اول می شود که در یک ساختار واحد ارائه می شوند. در صربستان آموزش مقدماتی و برنامه های آمادگی پیش دبستانی اجباری و رایگان هستند اما آموزش متوسطه با این که رایگان است اجباری نیست. در این کشور سعی شده تا تمامی شهروندان به صورت برابر به آموزش عالی دسترسی داشته باشند.

صربستان یکی از کشورهایی است که شرایط مناسبی را برای تحصیل دانش آموزان خود فراهم کرده است و توجه ویژه ای به مقاطع پایه و ابتدایی تحصیل دارد. تحصیل در  مدارس صربستان به صورت رسمی از مقطع ابتدایی آغاز شده و تا زمان دریافت دیپلم ادامه می یابد و تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش می باشد.

آموزش پیش دبستانی در صربستان

مهد کودک ها در صربستان برای آموزش کودکان از ۶ ماهگی تا ۶ سالگی در نظر گرفته شده اند. شرکت در دوره پیش دبستانی به مدت ۶ ماه اجباری است و اولین قسمت از آموزش اجباری است. کودکانی که به سن ۶ سالگی می رسند می توانند در برنامه های آمادگی برای دبستان شرکت نمایند که به صورت رایگان در تمامی مهد کودک ها و پیش دبستانی های عمومی ارائه می شود.
آموزش پیش دبستانی حداقل ۴ ساعت در روز و حداقل ۶ ماه به طول می انجامد. کودکان در این مقطع به زبان صربی آموزش می بینند. پس از اینکه دانش آموزان این دوره را پشت سر گذاشتند باید وارد مدارس ابتدایی شوند.

دبستان در صربستان
مدارس ابتدایی در بلاروس

تحصیل در مقطع ابتدایی در صربستان

کودکان در سن ۷ سالگی در مدارس ابتدایی ثبت نام می کنند. تحصیل در مدارس ابتدایی در این کشور اجباری بوده و دوره ابتدایی شامل دو دوره ی ۴ ساله می شود.

 • دوره اول (پایه های پایین تر): کلاس ۴-۱
 • دوره دوم (پایه های بالاتر): کلاس ۸-۵

در دوره های پایین تر که چهار کلاس اول را شامل می شود، موضوعات کلی این دوره توسط یک معلم آموزش داده می شود، ولی درس های زبان و هنر توسط معلم مربوطه به این موضوعات تدریس می شود. معلم به مدت ۴ سال با کلاس باقی می ماند و معلم دانش اموزان برای 4 سال ابتدایی تغییر نخواهند کرد. در مقاطع بالاتر که شامل کلاس های پنجم تا هشتم می شود دانش آموزان برای هر موضوع درسی معلم مربوط به همان موضوع را در اختیار خواهند داشت.

تحصیل در مقطع متوسطه در صربستان

پس از آمـــوزش ابتــدایی و در ســن ۱۴ سالگی، دانـــش آموزان می توانند وارد مقطـــع متوسطه شوند و در طی چهار سال آموزش های لازم برای ورود به دانشگاه را ببینند.
شرکت در مقطع متوسطه اجباری نیست و برای کسانی است که علاقه مند به دریافت دیپلم و ورود به دانشگاه ها هستند ارائه می شود. مــدارســی کــه شــما می توانید فـرزندان خود را در این دوره ثبت نام نمایید شامل مــدارس هـــنــری، مـــدارس فنی حـــرفه ای، مـــدارس ورزشــی، مدارس معلولین و مدارس بزرگسالان می باشد. در این مقطع انتخاب رشته ی تحصیلی مطابق با استعداد و سلیقه هر یک از دانش آموزان امکان پذیر می باشد.

مدارس در کشور صربستان

سیستم آموزش مدارس بین المللی صربستان​

مدارس بین المللی صربستان

مدرسه بین المللی بلگراد

مدرسه بین المللی بلگراد

مدرسه بین المللی بریتانیا

مدرسه بین المللی بریتانیا

مدرسه بین المللی پریما

مدرسه بین المللی پریما

مدرسه بین المللی چارتول

مدرسه بین المللی چارتول

Brook Hill International

Brook Hill International

Deutsche Schale Belgrad

Deutsche Schale Belgrad

Rader Boskovic

Rader Boskovic

Ecole Francaise de Belgrade

Ecole Francaise de Belgrade

Milena Pavlović Barilli

Milena Pavlović Barilli

پیمایش به بالا