Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

همه چیز درباره تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا

در هر برهه‌ای از زمان رشته‌های دانشگاهی از جمله رشته های پزشکی در ایتالیا در بین علاقمندان بسیار پرطرفدار بوده‌اند؛ و راه‌یابی به آن مستلزم تلاش‌های بی‌وقفه است. دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا هم ازین قاعده مستثنی نیستند. در سال‌های اخیر تحصیل در رشته‌های دانشگاهی در ایتالیا، به‌خصوص تحصیل در رشته های پزشکی از سوی ایرانی‌ها نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این مسئله دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد؛ مثلا اینکه همان‌طور که واضح است کنکوری که برای ورود به دانشگاه در ایران برگزار می‌شود، بسیار پیچیده بوده و در رشته‌های محبوبی مثل پزشکی رقابت تنگاتنگی برقرار است. این پیچیدگی در بسیاری از موارد باعث شده است که افراد به فکر این بیفتند که تحصیل در این رشته را در کشوری دیگر مثل ایتالیا بگذرانند.

این علاقه به تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا فقط مختص دانشجویان ایرانی نیست؛ بلکه از سراسر دنیا علاقه به تحصیل پزشکی در ایتالیا وجود دارد؛ و روز‌به‌روز هم بیشتر می‌شود. این توجه همگانی حتی در کشورهایی مثل آمریکا، به دلیل این است که تحصیل این رشته در ایتالیا نسبت به دانشگاه‌های هم سطحش در سایر کشورهای مشابه بسیار به صرفه و با کیفیت است. ایتالیا این امکان را برای دانشجویان به وجود آورده است؛ که در کشوری اروپایی با هزینه‌های بسیار مناسب به تحصیل در رشته‌ای سطح بالا بپردازند.

با وجود مزایای بسیاری که وجود دارد؛ به معایبی هم می‌توان اشاره کرد. از جمله اینکه ایتالیا ویزای تحصیلی همراه برای همسر و فرزندان صادر نمی‌کند.

مزایای تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا

 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی وجود دارد.
 • هیچ محدودیتی از لحاظ سنی جهت پذیرش وجود ندارد؛ ولی در بعضی از مواقع سفارت به سن‌های بالا ویزای تحصیلی نمی‌دهد.
 • وجود دانشگاه‌هایی با قدمت 500 سال در این رشته‌ها
 • با شرکت در آزمون آی‌مت یا آلفاتست و ارائه مدرک آیلتس و بدون هیچ مصاحبه‌ای می‌توان به دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا راه پیدا کرد.
 • هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور
 • امکان استفاده از بورسیه دولت برای رشته های پزشکی در ایتالیا
 • مدرک پزشکی ایتالیا در کل دنیا و کشور ایران مورد تائید است؛ و حتی بدون هیچ آزمونی می‌توان پس از فارغ‌التحصیلی در کل اروپا فعالیت کرد.
 • نزدیکی فرهنگ ایران به ایتالیا
 • وجود دوره‌های مشترک با دانشگاه‌های کشورهای پیشرفته، مثلا دانشگاه پاویا دوره مشترکی با آمریکا برگزار می‌کند.

زبان مورد نیاز برای رشته های پزشکی در ایتالیا

ایتالیا حدود 40 دانشگاه دارد؛ که رشته‌های پزشکی را به زبان ایتالیایی ارائه می‌دهند. بدیهی است که تعداد دانشگاه‌هایی که رشته‌های پزشکی را به زبان ایتالیایی ارائه می‌دهند بیشتر است.

اگر هدف تحصیل به زبان ایتالیایی باشد؛ باید مدرک زبان ایتالیایی را در سطح B2 ارائه شود.

حتی اگر دانشجویان به زبان انگلیسی هم تحصیل کنند، باید در سال سوم تحصیل مدرک B1 زبان ایتالیایی را ارائه دهند. جدا از این الزام که دانشگاه‌ها برای دانشجویان قرار داده‌اند؛ آشنایی به زبان ایتالیایی برای زندگی در این کشور ضروری است. چراکه ایتالیایی‌ها معمولا از صحبت کردن به زبان انگلیسی امتناع می‌کنند. این مسئله به این دلیل است که یا آنها با زبان انگلیسی آشنایی ندارند؛ یا به دلیل حس وطن دوستی، به استفاده از زبان رسمی خود اصرار می‌ورزند.

دانشگاه‌هایی که رشته‌های پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند، به نسبت جدیدتر هستند و در ابتدا فقط دانشگاه‌های خصوصی به تدریس این رشته‌ها می‌پرداختند؛ ولی از سال 2009 دانشگاه‌های دولتی هم رشته‌های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند؛ و این امکان را به وجود آورده‌اند که با هزینه‌ای کمتر تحصیل در این رشته‌ها میسر شود.

داروسازی در ایتالیا
رشته داروسازی در ایتالیا

آزمون‌های ورودی به رشته های پزشکی در ایتالیا

در ایتالیا دو نوع آزمون متفاوت برای ورود به رشته‌های پزشکی وجود دارد:

 • آی‌مت
 • آلفاتست

این آزمون‌ها تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با هم دارند؛ اما از اساسی‌ترین تفاوت‌هایشان می‌توان به زبان آنها اشاره کرد. آزمون آی‌مت به زبان انگلیسی و آزمون آلفاتست به زبان ایتالیایی انجام می‌گیرد.

آزمون آی‌مت

برای قبولی در رشته های پزشکی در ایتالیا مثل پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی، لازم است دانشجو در آزمون پنج گزینه‌ای آی‌مت (IMAT) شرکت کند؛ و نمره قبولی برای دانشگاه مورد نظر را به دست آورد. بدیهی است که اگر دانشجو نتواند نمره مورد نظر را کسب کند؛ باید در سال دیگر مجددا در این آزمون شرکت کرده تا به نمره دلخواه برسد. هزینه ثبت نام این آزمون حدودا 120 یورو است.

این آزمون از دو بخش کلی تشکیل شده است: بخش اول شامل دانش عمومی، مثل هوش و منطق و بخش دوم شامل دانش علمی از جمله دروس ریاضی و فیزیک، شیمی و بیولوژی است.

آزمون آی‌مت 60 سوال دارد؛ و مدت زمان پاسخ‌گویی به سوالات آن 100 دقیقه در نظر گرفته شده است. این آزمون هر ساله در ماه سپتامبر (شهریور) برگزار می‌شود؛ و در بسیاری از کشورها به طور هم‌زمان انجام می‌شود.

آزمون آلفا‌تست

اکثر دانشجویان ایرانی به دنبال تحصیل به زبان انگلیسی هستند؛ اما برای کسانی که به زبان ایتالیایی مسلط هستند و مدرک آن را دارند، می‌توان این خبر خوش را داد که با توجه به ظرفیت بالاتر و رقابت کمتر دانشجویان خارجی بر سر دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته های پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی، شانس بیشتری برای قبولی در آنها وجود دارد. بنابراین می‌توانند به جای آزمون آی‌مت، در آزمونی دیگر به زبان ایتالیایی به نام آلفاتست شرکت کنند و نسبت به هم‌وطنان خود شانس بیشتری را برای پذیرش در این رشته داشته باشند. این آزمون نیز مانند آی‌مت 60 سوال دارد؛ و برای پاسخ دادن به سوالات 100 دقیقه زمان نیاز است. حداکثر نمره قبولی در آزمون آلفاتست 90 است.

زمان ثبت‌نام آن در تیر ماه و زمان برگزاری آن شهریور (سپتامبر) است. نکته‌ مثبت این آزمون، این است که رقابت با همه دانشجویان اعم از بومیان ایتالیا یکسان نیست؛ بلکه هر گروه از متقاضیان (بومیان و دانشجویان بین‌المللی) ظرفیت‌های جداگانه‌ای را جهت پذیرش دارند. این نکته بسیار مهم است؛ چون رقابت به نسبت ساده‌تر می‌شود. مسلم است که هرچقدر هم که متقاضی خارجی به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشد؛ در مقابل بومیان آنجا حرفی برای گفتن ندارد.

شهریه رشته های پزشکی در ایتالیا

هزینه‌ای که برای این رشته‌ها لازم است پرداخت شود؛ با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت است؛ اما می‌توان مبلغی حدود 7000 تا 16000 یورو در سال را در نظر گرفت. در بعضی از دانشگاه‌های خصوصی این مبلغ قراتر هم می‌رود. به طور مثال شهریه دانشگاه سن رافائل حدود 20.000 یورو در سال است. بنابراین برای آشنایی با شهریه‌های دانشگاه‌ها باید به سایت آنها مراجعه و اطلاعات دقیق را کسب کرد. همچنین دانستن این نکته خالی از لطف نیست که در بعضی از دانشگاه ها شهریه‌ای که از دانشجویان بومی ایتالیا اخذ می‌شود، مبلغی کمتر از افراد خارجی است.

این نکته نیز فراموش نشود که این مبلغ فقط مربوط به هزینه تحصیل است؛ و هزینه‌های زندگی باید به صورت جداگانه محاسبه شود. معمولا هزینه‌ها در سال اول ورود بیشتر است؛ چون دانشجو در ابتدای ورود اطلاع کامل از محل زندگی خود و مخارج زندگی در کشوری غریب را ندارد.

مدت زمان لازم برای تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا

رشته های پزشکی در ایتالیا شامل رشته‌های متعددی به صورت زیر است:

 • پزشکی عمومی: حدودا 6 سال به طول می‌انجامد.
 • تخصص پزشکی: با توجه به تخصص مورد نظر از 3 تا 6 سال متفاوت است.
 • دندانپزشکی: 6 سال زمان می‌برد.
 • داروسازی: 5 سال به طول می‌انجامد؛ که ممکن است تا 6 سال هم طول بکشد.
 • دامپزشکی: 6 سال زمان می‌برد.
 • پرستاری: حدود 4 سال طول می‌کشد.
 • فیزیوتراپی: حدودا 4 سال زمان می‌برد.

فراموش نشود که این زمان‌ها با توجه به قابلیت‌های دانشجو متفاوت است.

لیست برخی از دانشگاه‌های پزشکی ایتالیا که مورد تایید ایران هستند

 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه فلورانس
 • دانشگاه ناپل
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه سان‌رافائل

 

هر کدام از دانشگاه‌ها شرایط و ظرفیت‌های متفاوتی را جهت پذیرش دارند، به طور مثال دانشگاه میلان که اولین دانشگاه پزشکی در ایتالیا است؛ ظرفیت پذیرش ۳۵ الی ۴۵ دانشجو را دارد. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی هفتاد و نهمین دانشگاه پزشکی در سراسر دنیا است؛ و رشته‌های پزشکی در آن به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

اگر به دنبال تحصیل در رشته های پزشکی در کشوری اروپایی، با صرف کمترین هزینه‌ها و در معتبرترین دانشگاه‌های دنیا هستید؛ می‌توانید کشور ایتالیا را در اولویت خود برای بررسی و انتخاب قرار دهید. ما در مجموعه فرداد دانش آماده هستیم تا پاسخگوی سوالات گوناگون شما در این زمینه بوده و مراحل اخذ پذیرش تحصیلی رشته های پزشکی در ایتالیا را برای شما پیگیری نماییم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا