Search
Close this search box.
spain-flag-round-icon

تحصیل در اسپانیا | مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

تحصیل در اسپانیا می تواند یک تجربه فراموش نشدنی و سودمند برای هر دانشجو باشد.

اسپانیا یک کشور زیبا، متنوع و پر جنب و جوش است. شما می توانید در شهرهای بزرگ مانند مادرید یا بارسلونا یا شهرهای دیگر مانند والنسیا ، سویل یا سالامانکا تحصیل کنید و از آموزش با کیفیت، هزینه پایین، زندگی شاد و فعال لذت ببرید.

شما همچنین می توانید با دانشجویان بین المللی دیگر ارتباط برقرار کنید و از فرصت های سفر به سایر نقاط اروپا یا حتی آفریقا استفاده کنید.

تحصیل در اسپانیا به شما کمک می کند تا مهارت های زبان خود را بهبود بخشید، با فرهنگ های مختلف آشنا شوید، اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و آمادگی بالاتری برای بازار کار پیدا کنید

از این رو ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد که خدمات مهاجرت تحصیلی به اقصی نقاط جهان (از جمله اسپانیا) را به شما عزیزان ارائه می دهیم قصد داریم در این صفحه شما را با تحصیل در اسپانیا و شرایط آن آشنا کنیم :

تحصیل-اسپانیا

جدیدترین مطالب درباره تحصیل در اسپانیا

بررسی شرایط تحصیل در اسپانیا

فــهرست مطالب

مزایای تحصیل در اسپانیا

دانشگاه های برتر

اسپانیا دارای بیش از 72 دانشگاه دولتی و خصوصی است که از این میان 24 دانشگاه در سیستم رتبه بندی QS رتبه های زیر 1000 را کسب کرده اند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر به رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس موضوع توجه کنید، خواهید دید که تعدادی از دانشگاه های اسپانیا توانسته اند در بعضی از رشته ها رتبه های زیر 100 جهان را به خود اختصاص دهند که این موضوع مهر تاییدی بر کیفیت دانشگاه ها و سیستم آموزشی اسپانیا است.

آموزش با کیفیت

فرقی ندارد که رشته مورد نظر شما یا دانشگاهی که قصد دارید در آن تحصیل کنید چیست، اسپانیا می تواند فرصتی عالی برای تحصیل در یک سیستم آموزشی عالی و پیشرفته باشد. سیستم آموزش عالی اسپانیا به گونه ای طراحی شده که بهترین فرصت های یادگیری را در تمام سطوح برای دانشجویان فراهم کند. در اسپانیا آماده سازی دانشجویان برای رویارویی با شرایط واقعی در محیط های حرفه ای از اهمیت بالایی برخوردار است و سیستم آموزش عالی این کشور به خوبی توانسته به این هدف مهم دست پیدا کند. 

این کشور همواره یکی از 10 کشور برتر جهان از نظر جذب دانشجویان بین المللی بوده است که این موضوع نیز نشان دهنده کیفیت سیستم آموزشی این کشور است.

تحصیل به زبان انگلیسی

در حالی که اکثر دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی در اسپانیا به زبان اسپانیایی هستند اما در تعداد زیادی از رشته ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز فراهم شده است. اگر هنوز به زبان اسپانیایی تسلط ندارید ولی می خواهید پس از ورود به کشور این کار را انجام دهید، تعداد زیادی از دوره های تحصیلی مشترک به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی تدریس می شوند و این فرصت را در اختیار شما قرار خواهند داد که در زمان تحصیل زبان اسپانیایی خود را تقویت کنید.

ویزای با ارزش

از آنجا که اسپانیا یکی از کشورهای حوزه شنگن است، ویزای تحصیلی آن از ارزش بالایی برخوردار است و به وسیله آن می توانید به راحتی از تمامی کشورهای حوزه شنگن بازدید کنید. علاوه بر این اسپانیا دارای مرز مشترک با پرتغال و فرانسه است که هر دو جاذبه های گردشگری منحصر به فرد خود را دارند.

پس به عنوان یک دانشجوی بین المللی در اسپانیا، تعطیلات فرصتی هستند تا تجربه هایی به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید. علاوه بر این در دست داشتن این ویزا به معنای آن است که پس از فارغ التحصیلی به کار یا تحصیل در اسپانیا محدود نیستید و می توانید به هر یک از کشورهای حوزه شنگن که دوست دارید مهاجرت کنید.

ویزا-اسپانیا

آب و هوای فوق العاده

آسمانی خیره کننده، آفتابی روشن و سوزان، سواحلی رویایی همگی جملاتی هستند که در وصف آب و هوا و مناظر خیره کننده اسپانیا و جزایر فوق العاده آن به کار می روند. اسپانیا مملو از مکان های طبیعی و تاریخی فوق العاده برای بازدید است. از سواحل شگفت انگیز گرفته تا پارک های طبیعی و آثار باستانی مختلف. علاوه بر این اسپانیا دارای جزایر متعدد است که بازدید از آنها می تواند یک تجربه به یاد ماندنی باشد.

فرصت های شغلی

تعداد زیادی کمپانی بین المللی و چند ملیتی در اسپانیا قرار دارد که همواره در حال پیشرفت هستند و به همین دلیل نیازشان به نیروی کار نیز در حال افزایش است. علاوه بر این تعداد استارت آپ های اسپانیا نیز در حال افزایش است که فرصت های شغلی فراوانی را در زمینه های مختلف به وجود می آورد. به عنوان یک فارغ التحصیل از دانشگاه های اسپانیا اگر مهارت کافی را داشته باشید و بتوانید در زمان تحصیل رزومه خود را قوی کنید، می توانید با پایان دوره تحصیلی خود در ا ین کشور مشغول به کار شوید.

شرایط عمومی تحصیل در اسپانیا

سیستم آموزش عالی اسپانیا به صورت بین المللی شناخته شده است و از شهرت و اعتبار بالایی برخوردار است. در حال حاضر 76 دانشگاه در این کشور مشغول به فعالیت هستند که از این میان 45 دانشگاه با بودجه دولتی و 31 دانشگاه به صورت خصوصی اداره می شوند. تفاوت اصلی میان دانشگاه دولتی و خصوصی در اسپانیا میزان شهریه دریافتی دانشگاه است. از آنجا که شهریه دانشگاه دولتی توسط دولت اسپانیا کنترل می شود و به دانشگاه های دولتی بودجه اختصاص داده می شود، شهریه آنها از دانشگاه های خصوصی کمتر است.

در این کشور تحصیل در دانشگاه های دولتی برای شهروندان اسپانیایی رایگان است اما دانشجویان بین المللی موظف به پرداخت شهریه هستند و تنها با استفاده از بورسیه های تحصیلی مختلف است که دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنند.

SPAIN

سیستم آموزش عالی در اسپانیا نیز مطابق با استانداردهای سیستم بولونیا است و در نتیجه مدارک ارائه شده توسط دانشگاه های این کشور در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شوند. بر اساس این سیستم مقاطع آموزش عالی در اسپانیا به سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم می شوند.

 • دوره کارشناسی: 4 سال – 240 واحد درسی
 • دوره کارشناسی ارشد: 1 تا 2 سال – بین 60 تا 120 واحد درسی
 • دوره دکترا: 3 تا 5 سال – 60 واحد در هر سال تحصیلی

در اسپانیا محدودیت سنی خاصی برای ورود به دانشگاه وجود ندارد اما مامور سفارت (آفیسر) که وظیفه بررسـی پرونده متقاضیــان را برعهده دارد می تواند در صورت صلاحدید ویزای تحصیلی را ریجکت کند. معمولا سن بالای متقاضی (با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر) و گپ تحصیلی زیاد در پرونده شخص می تواند منجر به این اتفاق شود. پس حتما قبل از اپلای به این موضوع دقت کنید.

تحصیل پزشکی در اسپانیا

در حال حاضر 19 دانشکده پزشکی در اسپانیا وجود دارد که همواره در میان بهترین دانشگاه های پزشکی جهان دارای رتبه هستند. دوره های پزشکی در اسپانیا 6 ساله هستند و نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که این رشته در اکثر دانشگاه های دولتی به زبان اسپانیایی تدریس می شود. پس برای ورود به این رشته به مدرک زبان اسپانیایی (حداقل در سطح B2) نیاز خواهید داشت. این امکان وجود دارد که در کنار مدرک زبان اسپانیایی از شما مدرک زبان انگلیسی (در سطح B2) نیز تقاضا شود، به خصوص اگر دانشگاه مورد نظر شما این دوره را به صورت مشترک به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی ارائه دهد.

از دیگر نیازمندی های رشته پزشکی می توانیم به آزمون ورودی بعضی از دانشگاه ها اشاره کنیم که معمولا به زبان اسپانیایی برگزار می شوند. در این آزمون سوالات از دروسی مانند فیزیک، زیست، شیمی، ریاضی و زبان گرفته می شود و نمره کسب شده تاثیر زیادی در شانس متقاضیان برای پذیرفته شدن دارد.

پزشکی-اسپانیا
رشته پزشکی در لهستان

از دانشگاه های برتر اسپانیا در رشته پزشکی می توانیم به لیست زیر اشاره کنیم:

 • University of Barcelona
 • Autonomous University of Barcelona
 • Autonomous University of Madrid
 • Complutense University of Madrid
 • University of Navarra
 • Universitat de Valencia
 • Universitat Pompeu Fabra (Barcelona)

شهریه رشتـــه پزشکی در اسپـــانیا با توجه به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه تفاوت بسیار چشمگیری دارد. در دانشگاه های دولتی شهریه تحصیل به زبان اسپانیایی می تواند بین 1000 تا 2000 یورو در سال باشد در صورتی که شهریه همین رشته در دانشگاه های خصوصی و به زبان انگلیسی می تواند به 14000 یورو به بالا در سال نیز برسد. البته ممکن است شهریه دانشگاه برای دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند بیشتر نیز باشد. به عنوان مثال در دانشگاه بارسلونا شهریه رشته پزشکی برای دانشجویان اروپایی 2800 تا 3500 یورو است در حالی که برای دانشجویان غیر اروپایی بین 4000 تا 6000 یورو در سال است.

دندان پزشکی در اسپانیا

دندان-پزشکی-اسپانیا

دندانپزشکی در اسپانیا یک دوره 5 ساله است و داوطلبان این رشته باید دروس زیست شناسی و شیمی خود را در دبیرستان با نمره های خوب پاس کرده باشند. بر خلاق رشته پزشکی، چندین دانشگاه در اسپانیا وجود دارد که دوره های دندانپزشکی را به صورت کامل به زبان انگلیسی ارائه میدهند که این می تواند فرصتی فوق العاده برای دانشجویانی باشد که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند. به این نکته توجه کنید که این دانشگاه ها محدود هستند و تقاضا برای ورود به آنها بیشتر است پس پیشنهاد می کنیم که اگر قصد تحصیل در این کشور را دارید زبان اسپانیایی خود را قوی کنید تا حق انتخاب های بیشتری را برای خود فراهم کنید. از طرفی تسلط به این زبان نه تنها برای تحصیل (برقراری ارتباط با بیمارها در سال آخر تحصیل) و زندگی مفید است، بلکه می تواند در مسیر شغلی شما نیز کمک بزرگی باشد.

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی اسپانیا به خاطر دوره های کارآموزی پیش بالینی و کلینیک های آموزشی خود معروف هستند. دانشجویان باید برای دریافت مدرک خود ساعات مشخصی از دوره های کارآموزی و آموزش خود را در این کلینیک ها بگذرانند. علاوه بر این، اکثر دانشگاه ها دارای کلینیک های دندانپزشکی مخصوص به خود هستند که در آن دانشجویان می توانند با درمان بیماران واقعی، تمرین کنند و تجربه عملی کسب کنند. تعدادی از دانشگاه های اسپانیا دارای آزمون ورودی به نام های EBAU/PAU هستند که دانشجویان برای ورود به این دانشگاه ها باید در این آزمون ها شرکت کنند. این آزمون ها معمولا برای سنجش دانشجویان در دروس مختلف مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و زبان انگلیسی است. نیازمندی های ورود به رشته دندانپزشکی ممکن است با توجه به دانشگاه متفاوت باشد، اما از مواردی که ممکن است با آنها مواجه شوید می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • معدل بالای 75 درصد در دبیرستان
 • آیلتس 5.5 یا سطح B2
 • مدرک B2 زبان اسپانیایی
دندانپزشکی-اسپانیا

دانشگاه های زیر در اسپانیا رشته دندانپزشکی را به صورت انگلیسی ارائه می دهند:

 • International University of Catalonia
 • European University of Madrid
 • University of Barcelona 
 • Valencia Catholic University 
 • UCAM Universidad Católica San Antonio de Murcia

شهریه دوره های دندانپزشکی در اسپانیا با توجه به منطقه و دانشگاه متفاوت است اما معمولا در دانشگاه های دولتی و به زبان اسپانیایی بین 1000 تا 2000 یورو در سال است. از طرفی ممکن است این شهریه برای دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند بیشتر نیز باشد. پیشنهاد می کنیم برای بررسی این موضوع حتما سایت دانشگاه مورد نظر خود را با دقت بررسی کنید.

همانطور که می دانید تحصیل در رشته دندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار در سطح جهانی ست و فارغ التحصیلان این رشته از آینده شغلی و مالی خوبی برخوردار خواهند بود. به همین دلیل متقاضیان تحصیل و مهاجرت تحصیلی رشته دندانپزشکی در سطح جهان بسیار زیاد است .
ما به صورت اختصاصی در مقاله ای ،  مزایای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا و شرایط پذیرش تحصیلی در رشته دندانپزشکی در سال ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ را بررسی کرده ایم و پیشنهاد می کنیم این موارد را مطالعه فرمایید  .
 

تحصیل داروسازی در اسپانیا

داروسازی-اسپانیا

اگر به رشته داروسازی علاقه مند هستید، اسپانیا می تواند انتخابی فوق العاده باشد. دانشگاه های پزشکی اسپانیا دارای اعتباری جهانی هستند و رشته داروسازی همواره در این مراکز با بهترین کیفیت ارائه شده. علاوه بر این اسپانیا به خاطر آموزش با کیفیت و اتمسفر بسیار عالی که برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است در همه جای جهان شناخته شده است. اسپانیا در خط مقدم تحقیقات دارویی اروپا قرار دارد و این یعنی شما با تحصیل در دانشگاه های این کشور به پیشرفته ترین تجهیزات و جدیدترین فناوری ها و آزمایشگاه ها دسترسی خواهید داشت. برای تحصیل در رشته داروسازی در اسپانیا، معدل خوب دیپلم، مهارت زبان اسپانیایی و انگلیسی و ریز نمرات قوی نیاز خواهید داشت. علاوه بر این ممکن است با توجه به دانشگاه انتخابی نیاز به شرکت در آزمون ورودی نیز داشته باشید. دوره های داروسازی در اسپانیا 5 ساله هستند و به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی در دسترس هستند. دوره داروسازی در میان گران ترین دوره های پزشکی است که شهریه آن می تواند بین 11 تا 12 هزار یورو در سال متفاوت باشد. معمولا شهریه دوره هایی که به زبان انگلیسی یا دو زبانه ارائه می شوند بیشتر از دوره هایی است که به زبان اسپانیایی ارائه می شوند.

در زیر لیست 5 دانشگاه برتر اسپانیا برای رشته داروسازی را مشاهده می کنید:

  • Universidad Complutense de Madrid
  • Universidad de Barcelona
  • Universidad de Valencia
  • Universidad Autónoma de Madrid
  • Universidad de Granada

تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا

کارشناسی-اسپانیا

از سال 1999 اسپانیا به پیمان بولونیا پیوست و اکنون سیستم آموزش عالی این کشور هماهنگ با استانداردهای جهانی است. بر اساس این پیمان طول دوره کارشناسی در اسپانیا معمولا 4 سال است که طی آن دانشجویان باید 240 واحد ECTS را پشت سر بگذارند. در طول این دوره دانشجویان با مسائل تئوری و عملی رشته خود آشنا خواهند شد و توانایی های اولیه برای ورود به بازار کار را کسب خواهند کرد. مدارک کارشناسی در اسپانیا به 5 دسته اصلی تقسیم می شوند که شما می توانید رشته مورد نظر خود را از یکی از این گروه ها انتخاب کنید. این دسته ها عبارتند از هنر و علوم انسانی، علوم طبیعی، قانون کسب و کار، مهندسی و حقوق اجتماعی.

به احتمال زیاد دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند برای ورود به مقطع کارشناسی در اسپانیا باید در آزمون ورودی دانشگاه ها شرکت کنند. این آزمون با توجه به رشته دانشجو و دانشگاه انتخابی متفاوت خواهد بود. از دیگر الزمات ورود به مقطع کارشناسی می توانیم به معدل بالای دیپلم، مدرک زبان (اسپانیایی یا انگلیسی) و قبولی در آزمون ورودی اشاره کنیم.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا

طول دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا با توجه به رشته تحصیلی می تواند 1 تا 2 سال باشد که در طی این دوره دانشجویان باید 60 تا 120 واحد ECTS را پاس کنند. در اسپانیا شما تقریبا به تمامی رشته های مقطع کارشناسی ارشد دسترسی خواهید داشت و معمولا این دوره ها به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی یا به صورت دو زبانه ارائه می شوند. دوره های کارشناسی ارشد نه تنها به صورت حضوری، بلکه به صورت مجازی نیز ارائه می شوند و دانشجویان واجد شرایط از سراسر جهان می توانند برای ورود به این دوره ها اقدام کنند.

میانگین شهریه دوره کارشناسی ارشد در اسپانیا 1620 یورو در سال برای دانشجویان اروپایی است که این مقدار برای دانشجویان کشورهای غیر اروپایی می تواند بیشتر باشد.

تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا دارای طیف گسترده ای از برنامه های دکتری هستند. در اسپانیا دوره دکتری توسط دانشگاه یا مؤسسات تحقیقاتی زیر نظر دانشگاه ها ارائه می شود. تفاوتی ندارد که زمینه تحقیقاتی شما چیست مطمئن باشید که می توانید در اسپانیا آن را پیدا کنید. از رشته های مهندسی گرفته تا هنر، علوم انسانی، علوم بهداشتی، علوم اجتماعی و حقوق؛ همگی در اسپانیا در دسترس شما خواهد بود. در اسپانیا دوره دکتری به صورت تمام وقت و پاره وقت ارائه می شود. دوره تمام وقت حداکثر سه سال زمان می برد و امکان تمدید ثبت نام دوره برای 2 سال دیگر نیز وجود دارد اما این کار باید توسط کمیسیون علمی دانشگاه تایید شود. دوره های دکتری پاره وقت نیز 5 سال طول می کشد. فعالیت اصلی دانشجویان در دوره دکتری تحقیقاتی است اما ممکن است نیاز به شرکت در دوره های آموزشی، سمینارها و دیگر فعالیت های دانشگاهی نیز وجود داشته باشد.

دکترا-اسپانیا

بهترین دانشگاه های اسپانیا که برنامه های دکترا ارائه می دهند عبارتند از:

     دانشگاه خودمختار بارسلون (65 دوره دکترا)

     دانشگاه پومپئو فابرا (9 دوره دکترا)

     دانشگاه بارسلونا (50 دوره دکترا)

     دانشگاه مادرید (55 دوره دکترا)

     دانشگاه ناوارا (23 دوره مقطع دکترا)

     دانشگاه خودمختار مادرید (42 دوره دکترا)

     دانشگاه والنسیا (61 دوره دکترا)

     دانشگاه Deusto (8 دوره دکترا)

     دانشگاه سالامانکا (40 دوره دکترا)

     دانشگاه کارلوس سوم مادرید (21 دوره دکترا)

     دانشگاه گرانادا (28 دوره دکترا)

     دانشگاه ساراگوسا (47 دوره دکترا)

رتبه بندی دانشگاه های اسپانیا

جدول-دانشگاه-اسپانیا
هزینه-زندگی-اسپانیا

هزینه تحصیل در اسپانیا

شهریه دانشگاه های اسپانیا با توجه به رشته، نوع دانشگاه و حتی شهری که دانشگاه در آن قرار دارد می تواند متغیر باشد. از ارزان ترین رشته های دانشگاهی در اسپانیا می توانیم به معلمی، پرستاری، حقوق، اقتصاد و زیست شناسی اشاره کنیم. رشته های پزشکی، آزمایشگاهی و تعدادی از رشته های اقتصاد از جمله رشته های گران قیمت در اسپانیا هستند.

در این کشور شهریه دانشگاه برای دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند بیش از شهریه پرداختی توسط دانشجویان اروپایی است. در اسپانیا حداکثر شهریه (دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا) برای هر واحد درسی در دوره های لیسانس بین 60 تا 90 یورو است یعنی 3600  تا 5400 یورو در سال. شهریه همین رشته ها در دوره ارشد می تواند به 9 هزار یورو در سال نیز برسد. شهریه رشته های گروه پزشکی در این گروه قرار ندارند و هزینه این رشته ها به مراتب بیشتر است. از طرفی هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر است و می تواند بین 5000 تا 18000 یورو در سال باشد.

بورسیه تحصیلی در اسپانیا

در اسپانیا بورسیه های تحصیلی خوبی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و دکتری را دارند ارائه می شود. علاوه بر این، دولت اسپانیا به صورت سخاوتمندانه ای از دانشجویان دوره دکتری حمایت می کند و کمک هزینه های زیادی را برای دانشجویان این دوره در نظر گرفته است. دانشجویان بر اساس شایستگی، ملیت و بر اساس فارغ التحصیلان سالانه، انواع مختلف بورسیه را دریافت می کنند. به طور کلی، بورسیه تحصیلی توسط سه ارگان ارائه می شود:

در اسپانیا بورسیه های تحصیلی خوبی برای دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد و دکتری را دارند ارائه می شود. علاوه بر این، دولت اسپانیا به صورت سخاوتمندانه ای از دانشجویان دوره دکتری حمایت می کند و کمک هزینه های زیادی را برای دانشجویان این دوره در نظر گرفته است.

دانشجویان بر اساس شایستگی، ملیت و بر اساس فارغ التحصیلان سالانه، انواع مختلف بورسیه را دریافت می کنند. به طور کلی، بورسیه تحصیلی توسط سه ارگان ارائه می شود:

– دولت اسپانیا

-سازمان های مطالعات اسپانیایی

-آیفا – موسسه آمریکایی مطالعات خارجی

برخی از بورسیه های محبوب عبارتند از:

-مؤسسه مطالعات خارجی آمریکا که انواع مختلف بورسیه تحصیلی جزئی را به همه دانشجویان ارائه می دهد.

-بورسیه Erasmus Mundus که دانشجویان بین المللی برنامه های دکترا ارائه می شود.

-بورسیه های دولتی اسپانیا برای دانشجویان بین المللی

بورسیه-های-اسپانیا

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا برای همه یکسان نیست و این موضوع به شهری که در آن تحصیل می کنید و سبک زندگی ای که می خواهید داشته باشید بستگی دارد. زندگی در اسپانیا می تواند بسیار مقرون به صرفه یا بسیار گران باشد و شما تعیین کننده این موضوع هستید. به عنوان یک دانشجو، احتمالاً می خواهید تا حد امکان مقرون به صرفه زندگی کنید که این به معنای انجام تحقیقات بیشتر در مورد هزینه های مسکن، خرید و موارد دیگر است. در ادامه همین متن می توانید بیشتر اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید. بیشترین هزینه زندگی در اسپانیا مربوط به هزینه مسکن خواهد بود و در این موضوع شکی نیست که اکر می خواهید زندگی مقرون به صرفه داشته باشید باید در خوابگاه های دانشجویی اسکان پیدا کنید و یا محل زندگی خود را در منطقه ای خارج از مادرید و بارسلون انتخاب کنید.این دو شهر در میان 50 شهر برتر دنیا برای زندگی هستند ولی هزینه زندگی در آنها بسیار بالا است. میانگین هزینه یک آپارتمان یک خوابه در بارسلون 800 یورو و در مادرید 1000 یورو در ماه است.

با زندگی در حومه شهرهای بزرگ هم آرامش بیشتری خواهید داشت و هم هزینه های خود را کاهش خواهید داد. حتی اگر دانشگاه شما در این شهرها است می توانید در شهرهای نزدیک به آنها زندگی کنید و هزینه های مسکن خود را به میزان قابیل توجهی کاهش دهید. از میان ارزان ترین شهرهای اسپانیا می توانیم به سالامانکا، سانتیاگو د کامپوستلا و گرانادا اشاره کنیم. در ادامه دیگر هزینه های زندگی در اسپانیا را به صورت میانگین بررسی خواهیم کرد:

در اسپانیا میانگین هزینه های یک شخص بدون در نظر گرفتن هزینه مسکن می تواند به 700 یورو در ماه برسد که بخش عمده آن مربوط به هزینه های خورد و خوراک، رفت و آمد و قبوض خدماتی است.

هزینه-خوردوخوراک-اسپانیا

هزینه خورد و خوراک:

 • هزینه یک وعده غذا در رستوران: 12 یورو
 • یک لیوان کاپوچینو: 1.7 یورو
 • آب معدنی 0.3 لیتری: 1.28 یورو
 • یک لیتر شیر معمولی: 0.9 یورو
 • یک قرص نان سفید: 1.08 یورو
 • یک کیلو برنج سفید: 1.24 یورو
 • 12 عدد تخم مرغ: 2.23 یورو
 • یک کیلوگرم فیله مرغ: 6.64 یورو
 • یک کیلوگرم گوشت گوساله: 11.18 یورو
 • یک کیلوگرم سیب: 1.86 یورو
 • یک کیلوگرم موز: 1.66 یورو
 • یک کیلوگرم پرتغال: 1.56 یورو
 • یک کیلوگرم گوجه فرنگی: 1.86 یورو
 • یک کیلوگرم سیب زمینی: 1.25 یورو

هزینه حمل و نقل:

 • بلیط یک طرفه 1.5 تا 2 یورو
 • بلیط ماهانه حمل و نقل عمومی: 39 یورو
 • تاکسی (1کیلومتر): 4 یورو

علاوه بر هزینه های بالا، هزینه قبوض خدماتی مانند آب، برق، گاز و تلفن را نیز باید در نظر بگیرید که به صورت میانگین 130 تا 230 یورو در ماه است.

خوابگاه های دانشجویی در اسپانیا

بسیاری از کالج ها و دانشگاه های اسپانیا در محوطه دانشگاه خوابگاه و مسکن دانشجویی را به دانشجویان خود ارائه می دهند. نوع خوابگاه، امکانات و هزینه آن با توجه به دانشگاه شما متفاوت خواهد بود اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هزینه این نوع مسکن دانشجویی در مقایسه با مسکن خصوصی بسیار پایین و مقرون به صرفه است و شما همواره به دانشگاه خود نزدیک خواهید بود. بسته به محل اقامت و امکانات رفاهی، هزینه خوابگاه های دانشجویی می تواند بین 350 تا 1000 یورو در ماه متغیر باشد. معمولا تمامی خوابگاه ها دارای اتاق مطالعه، آشپزخانه، اینترنت و امکانات ورزشی هستند که هزینه استفاده از آنها در شهریه پرداختی گنجانده شده است.

کار-در-اسپانیا

کار در زمان تحصیل در اسپانیا

بسیاری از دانشجویان بین المللی که در اسپانیا مشغول به تحصیل هستند، برای تامین نیازهای خود و کسب درآمد به صورت همزمان به فعالیت در مشاغل پاره وقت مشغول هستند. شرایط کار در زمان تحصیل در اسپانیا همانند دیگر کشورهای اروپایی است و تمامی دانشجویان بین المللی با داشتن ویزای تحصیلی می توانند به صورت پاره وقت، یعنی 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند.  به صورت میانگین دستمزد مشاغل پاره وقت در اسپانیا 7.8 یورو در ساعت است که این میزان درآمد می تواند بخش مناسبی از هزینه های زندگی شما را پوشش دهد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا

مدارک مورد نیاز شما برای تحصیل در اسپانیا می تواند با توجه به ملیت شما و مقطع تحصیلی مورد نظر متفاوت باشد، در نتیجه بهترین راه برای کسب این اطلاعات به صورت دقیق بررسی سایت دانشگاه مورد نظر و یا تماس با متخصصان ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد است.

در زیر لیست مدارک عمومی برای تحصیل در اسپانیا را مشاهده می کنید:

مدرک تحصیلی مقاطع قبلی و ترجمه آنها

ترجمه ریز نمرات

اسکن مدارک شناسایی مانند پاسپورت

رزومه تحصیلی و تحقیقاتی

انگیزه نامه

مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه

مصاحبه (در صورت نیاز)

مدرک قبولی در آزمون ورودی (در صورت نیاز)

ویزا-تحصیلی-اسپانیا

برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا نیز به مدارک زیر نیاز پیدا خواهید کرد:

دو کپی تکمیل شده از فرم درخواست ویزا

پاسپورت معتبر

کارت شناسایی معتبر

دو قطعه عکس گذرنامه جدید

نامه پذیرش از دانشگاه

گواهی بیمه سلامت

تمکن مالی

رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

گواهی سلامت پزشکی

گواهی عدم سابقه کیفری

شرایط اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

یکی از بهترین ویژگی های اسپانیا شرایط دریافت ویزای دائم این کشور است. تمامی دانشجویانی که در طول دوران تحصیل خود حداقل 5 سال در اسپانیا زندگی کرده اند می توانند پس از گذشت این مدت برای دریافت اقامت دائم اسپانیا اقدام کنند و برای همیشه در این کشور ماندگار شوند. به عنوان مثال تمامی دانشجویان رشته پزشکی که طول دوره تحصیل آنها 6 سال است می توانند پس از گذشت 5 سال زندگی دائم در اسپانیا، برای دریافت ویزای دائم این کشور اقدام کنند و همانند یک شهروند این کشور حق کار و زندگی در اسپانیا را تا آخر عمر کسب کنند.

از طرفی تمامی دانشجویانی که تحصیلات خود را در اسپانیا به اتمام می رسانند می توانند برای دریافت “مجوز اقامت کاریابی” اقدام کنند. این مجوز به مدت 12 ماه اعتبار دارد و در طی این مدت افراد می توانند با ورود به یک موقعیت کار آموزی یا یک موقعیت شغلی موقت، مجوز اقامت موقت خود را به مجوز اقامت کاری تبدیل کنند. مجوز اقامت کاری اسپانیا باید هر دو سال یک بار تمدید شود و نمی توان از آن برای کار در کشورهای دیگر استفاده کرد.

اقامت-اسپانیا
سیستم-آموزش-اسپانیا

سیستم آموزشی کشور اسپانیا

سیستم آموزشی اسپانیا 12 ساله است و از دو قسمت اجباری و اختیاری تشکیل شده است. 10 سال اول شامل مقاطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان می شود و برای تمامی شهروندان اجباری است و مقاطع مهد کودک و 2 سال پس از دبیرستان اختیاری است. در ادامه با ساختار این مقاطع تحصیلی در اسپانیا بیشتر آشنا خواهید شد اما قبل از آن بهتر است با سیستم نمره دهی در اسپانیا آشنا شوید:

در سیستم آموزشی اسپانیا نمره دهی دروس به صورت زیر از 10 نمره انجام می شود:

 • مردود: 1 تا 4.9
 • قابل قبول: 5 تا 5.9
 • خوب: 6 تا 6.9
 • خیلی خوب: 7 تا 8.9
 • عالی: 9 تا 10

مهدکودک

مهدکودک یا Educación Infantil در اسپانیا اختیاری است و کودکان 1 تا 6 سال می توانند در این مقطع شرکت کنند. در واقع این مقطع خود به دو چرخه 3 ساله تقسیم می شود، چرخه اول برای کودکان 1 تا 3 سال و چرخه دوم برای کودکان 3 تا 6 سال است.

ابتدایی

آموزش ابتدایی یا Educación Primaria در اسپانیا اولین سطح آموزش اجباری است و برای کودکان سنین 7 تا 12 سال است. در طول این دوره که شش سال زمان می برد دروس ریاضی، علوم، مطالعات اجتماعی، زبان و تربیت بدنی به دانش آموزان تدریس می شود.

متوسطه

آموزش متوسطه یا Educación Secundaria Obligatoria یک دوره 4 ساله و اجباری است که دانش آموزان سنین 12 تا 16 سال در این مقطع به تحصیل مشغول می شوند.

مدارس-اسپانیا

مراکزی که دوره متوسطه را ارائه می دهند به سه دسته تقسیم می شوند:

 • Institutos de Educación Secundaria (IES): این موسسات دولتی برای آموزش رایگان هستند و رایج ترین نوع مدارس در اسپانیا هستند.
 • Colegios concertados: این مدارس خصوصی با بودجه دولتی هستند اما از آنجایی که این مدارس اکثرا کاتولیک هستند ممکن است مقداری شهریه از متقاضیان دریافت کنند اما باز هم از در مقایسه با مدارس خصوصی ارزان تر هستند.
 • Centros privados: این مدارس مستقل از قوانین آموزشی هر ایالت هستند و ممکن است برنامه های آموزشی آنها با مدارس دولتی متفاوت باشد. برای تحصیل در این مدارس باید علاوه بر شهریه هزینه ثبت نام را نیز پرداخت کنید.

 

دوره 4 ساله متوسطه نیز به دو بخش تقسیم می شود:

 • چرخه اول: سال اول و دوم – مباحث آکادمیک اصلی + دروس پایه علوم اجتماعی.
 • چرخه دوم: سال سوم و چهارم متشکل از موضوعات اکادمیک اصلی + مطالعات آزاد + دروس اختیاری که به اهداف دانش آموزان بستگی دارد.

Bachillerato

دوره Bachillerato شامل دو سال پایانی دوره دبیرستان می شود که دانش آموزان سنین 16 تا 18 می توانند برای تحصیل در این مقطع اقدام کنند. گرچه شرکت در این دوره اختیاری است اما تمامی دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه را دارند باید در این دو سال را نیز پشت سر بگذارند. در واقع هدف از این دوره آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه است. در مقطع Bachillerato آموزش ها به دو گروه آموزشی تقسیم می شوند:

 • گروه هنر و علوم انسانی
 • گروه علوم و فناوری

سخن آخر

اسپانیا یکی از زیباترین، امن ترین و پیشرفته ترین کشورهای قاره اروپا به شمار می رود. دانشجویان این کشور به بهترین اساتید، به روز ترین متدهای آموزشی، پیشرفته ترین مراکز تحقیقاتی دسترسی دارند. بدون شک تحصیل در این کشور می تواند آینده ای فوق العاده را برای شما به ارمغان بیاورد. از طرفی امکان کسب اقامت دائم اسپانیا تنها پس از 5 سال زندگی یا تحصیل در این کشور وجود دارد که این امتیاز به تنهایی می تواند یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت دانشجویان بین المللی به این کشور باشد. ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد به کمک تیمی کارآزموده و متخصص می توانیم فرآیند کسب پذیرش از بهترین دانشگاه های این کشور را برای شما به مسیری آسان تبدیل کنیم، پس اگر رویای تحصیل در این کشور فوق العاده را در سر می پرورانید، ما می توانیم رویای شما را به حقیقت تبدیل کنیم.

پیمایش به بالا