درباره روسیه

در میان کشورهای دنیا شاید کمتر کسی باشد که نام کشور روسیه را نشنیده باشد.کشور روسیه در همسایگی کشورهای فلاند، بلاروس، قزاقستان، کره شمالی، لتونی، گرجستان، چین و مغولستان است.

روسیه نهمین کشور پرجمعیت جهان است و بیشتر جمعیت آن در قسمت اروپایی و غربی آن قرار گرفته است.

از لحاظ فرهنگ، ادبیات یکی از قابل توجه ترین جاذبه های این کشور است. نویسندگان روسی از جمله تولستوی، بولگاکوف، داستایوفسکی و ناپاکوف در سراسر جهان شناخته شده هستند و مولف برخی از بزرگترین آثار قرن نوزدهم و بیستم بوده اند.

پایتخت کشور روسیه شهر مسکو که قدمتی تاریخی دارد است و در رتبه ۶ پرجمعیت ترین شهرهای دنیا قرار دارد.

زبــان رسمــی ایـــــن کشـــور روســـی می باشد،اما زبان تاتاری و اوکراینی هم در بین مردم رایج است.

واحد پول روسیه روبل است.

دین رسمی روسیه از سال ۱۹۹۷ به بعد مسیحیت اعلام شد.

ذکر این نکته ضرورت دارد که در این کشور آب و هوای استوایی وجود ندارد.روسیه یکی از هیجان انگیزترین کشورهایی است که برای تحصیل و مهاجرت میتوان انتخاب شود.

در کشور روسیه به علت وجود ادیان مختلف شما می توانید تمامی نمادهای هر مذهب را در آن ببینید در این کشور از کلیساهای زیبا گرفته تا مساجد و صومعه و انواع عبادتگاه ها با معماری بسیار زیبا و شکیل خودنمایی میکند.

شهرهای بزرگ روسیه

کشور روسیه با دارا بودن مساحتی برابر با نیمی از مساحت قاره آفریقا دارای شهرهای بزرگ و گردش پذیری است که از جمله آنها میتوان به مسکو،سن پترزبورگ و نووسیبیرسک اشاره کرد.

شهر مسکو: پایتخت بزرگ و وسیع روسیه که از بزرگترین شهرهای جهان به شمار میرود.این شهر با مناطق گردشگری بسیار و جاذبه های منحصر به فرد از توریستی ترین شهرهای دنیا به حساب می آید.

شهر سن پترزبورگ: این شهر زیبای روسیه با فضاهای چشم نواز که بیشترشبیه کارت پستال است یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای روسیه است.روس ها به آن پتربورگ می گویند.

این شهر در سال های ۱۷۱۲ تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود.این شهر مرکز مهم اقتصادی،حمل و نقل،علمی و فرهنگی روسیه محسوب می شود.بسیاری مراکز تاریخی شهر در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده اند.

شهر نووسیبیرسک: سومین شهر بزرگ روسیه (پس از مسکو و سن پترزبورگ) است و پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر سیبری می باشد. نووسیبیرسک در جنوب شرقی دشت سیبری غربی واقع شده است و مرکز استان نووسیبیرسک است.

نام نخستین آن نوونیکلایوسک بود.

نخستین شهر در سیبری است که سامانه مترو در آن راه اندازی شده است.

نووسیبیرسک به طور منظم پروازهایی به اروپا،آسیا و دیگر شهرهای روسیه دارد.

چند جاذبه از مناطق زیبای روسیه

کلیسای سنت باسیل:این کلیسا با تمام شکوه و زیبایی یکی از نمادهای این کشور به حساب می آید.

کلیسای سنت باسیل یک کلیسای جامع در میدان سرخ،مسکو روسیه است که به دستور ایوان مخوف ساخته شده.

این کلیسا در مرکز شهر مسکو قرار دارد و بلندترین بنای اروپا تا سال ۱۶۰۰ میلادی به شمار می رفت از سال ۱۹۹۰ این بنا به همراه کاخ کرملین و میدان سرخ به عنوان یکی از میراث های جهانی یونسکو شناخته شد.

گفته میشود ایوان مخوف چنان تحت تاثیر معماری این کلیسا قرار گرفت که دستور داد تا چشم های معمار آن (یوستینک یاکلووف) را کور کنند تا دیگر نتواند بنایی به این زیبایی طراحی کند،تا روزی رقیب این سازه نگردد.

دریاچه بایکال: این دریاچه با قدمتی ۲۵ تا ۳۰ میلیون سال هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در فهرست میراث جهانی می باشد.که در جنوب سیبری در روسیه قرار دارد.

این دریاچه با عمقی معادل ۱۷۴۱ متر از زلال ترین آب ها در دنیا برخوردار است.این دریاچه حاصل فرو افتادگی زمین است و از بزرگترین منبع آب شیرین جهان به شمار می آید.

کاخ کرملین: کرملین قدیمی ترین کاخ شهر مسکو است.از شرق به میدان سرخ و از غرب به باغ الکساندر و از جنوب به رودخانه مسکو مشرف است.

مساحت کاخ ۲۵۰۰۰ متر مربع به شکل مستطیل و دارای ۷۰۰ اتاق و یک حیاط است.این بنا روزگاری دژ مستحکم تزارهای روسی بوده و هم اکنون این کاخ اقامتگاه رسمی رئیس جمهور روسیه است و مقر تصمیم گیری های دولت مسکو است.

کرملین (به زبان روسی به معنای دژ می باشد)

میدان سرخ:نام میدانی مشهور در مرکز شهر مسکو،پایتخت روسیه است.بسیاری از خیابانهای اصلی مسکو به این میدان منتهی می شوند.

میدان سرخ نقطه مرکزی شهر مسکو به حساب می آید،چرا که طراحی و معماری شهری به صورت دایره و حول مرکز یک نقطه گسترش یافته که همین میدان است.این میدان و معماری آن به عنوان یک سایت میراث جهانی از طرف یونسکو محافظت می شود.

کلیسای جامع سنت باسیل،موزه دولتی تاریخ روسیه،آرامگاه لنین،آرامگاه دیوار کرملین کلیسای کازان و مرکز تجاری گوم در میدان سرخ قرار دارد.

این میدان میزبان کنسرت ها،فستیوال ها و جشن های خیابانی است رژه های سالانه در روز نهم ماه مه به مناسبت پیروزی در جنگ میهنی و بین سال های ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۵ در این میدان برگزار می شود.

آرامگاه دیوار کرملین: گورستانی در کنار کاخ کرملین و میدان سرخ در شهر مسکو و محل خاکسپاری افراد برجسته است.