Search
Close this search box.

هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه برای افرادی که قصد ساکن شدن در این کشور پهناور را دارند، موضوع بسیار مهمی است. بخصوص اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به این کشور؛ بروید این مسئله مهم‌تر نیز می‌شود. چرا که با اطلاع از جزئیات این هزینه‌ها می‌توانید تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای زندگی و تحصیل در این کشور داشته باشید. در این مطلب موسسه فرداد دانش به بررسی دقیق‌تر هزینه های زندگی در روسیه می‌پردازد.

هزینه زندگی چقدر است؟

هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، نسبتا مقرون به صرفه است. اگرچه سطح زندگی متفاوت و نوع نگاه افراد مختلف به کیفیت زندگی، باعث شده است که نتوان عدد دقیقی را مشخص کرد؛ اما به طور میانگین با صرف ماهانه ۷۵۰ دلار، می‌توان یک زندگی نسبتا مرفه را در روسیه تجربه کرد. البته برای یک زندگی دانشجویی معمولی صرف ماهانه 600 دلار (بدون در نظر گرفتن هزینه ی مسکن) نیز کفایت می‌کند.

در این بخش با جزئیات دقیق، به ارائه مثال‌هایی از هزینه‌های اساسی زندگی در روسیه می‌پردازیم. البته طبیعتا این موارد شامل همه هزینه‌های پیدا و پنهان زندگی و تحصیل در روسیه نیست؛ اما می‌تواند دید مناسبی برای تخمین هزینه‌ زندگی در روسیه به شما بدهد.

سنپترزبورگ روسیه
هزینه زندگی در روسیه

هزینه اجاره خانه در روسیه

روسیه کشور پهناوری است؛ و هزینه اجاره خانه در شهرهای مختلف آن متفاوت است. هزینه مسکن معمولا در مسکو گران‌تر از سایر شهرهاست. ما در اینجا به بررسی حدودی این هزینه‌ها در شهرهای اصلی این کشور مثل مسکو و سن‌پترزبورگ پرداخته‌ایم. در این شهرها به طور میانگین هزینه اجاره ماهانه یک آپارتمان ۱ خوابه در مسکو (بغیر از مرکز شهر) حدود 600 دلار خواهد بود. این عدد را برای اجاره آپارتمانی سه خوابه با این وضعیت، حدودا ۲ برابر در نظر بگیرید.

هزینه غذا در رستوران و کافه‌های روسیه

به طور معمول هزینه یک پرس غذا در یک رستوران ارزان قیمت ۸ دلار است. این عدد برای یک رستوران معمولی به ۱۵ دلار می‌رسد؛ و البته خرید یک عدد ساندویچ مک‌دونالد در روسیه کمتر از ۵ دلار هزینه خواهد داشت. اما در مورد هزینه نوشیدنی‌ها در روسیه، می‌توان به هزینه حدودا 3 دلاری یک فنجان کاپوچینو در کافه، نیم دلار برای یک بطری ۳۰۰ میلی‌لیتری آب معدنی و کمی بیشتر از نیم دلار برای خرید یک نوشابه ۳۰۰ میلی‌لیتری، اشاره کرد.

هزینه مواد غذایی در روسیه

طبیعتا بخش نسبتا بزرگی از هزینه زندگی در روسیه را هزینه مواد غذایی تشکیل می‌دهد. در ادامه این بخش به ذکر چند نمونه هزینه مواد غذایی در روسیه پرداخته‌ایم؛ که می‌تواند دید خوبی در این زمینه به شما بدهد.

هزینه یک قرص نان باگت کمتر از یک دلار، هزینه یک کیلو برنج حدودا 3 دلار، هزینه یک شانه تخم مرغ کمتر از 4 دلار، هزینه یک کیلو پنیر فله حدود ۷ دلار، هزینه یک کیلو کوشت سینه مرغ حدودا 5 دلار، هزینه یک کیلو گوشت ران مرغ حدود 4 دلار، هزینه حدودی یک بسته سیگار حدود ۱٫۵ دلار و اغلب میوه‌ها هر کیلو 2 الی 3 دلار است.

با این تفاصیل هزینه معمول خورد و خوراک هفتگی برای یک نفر چیزی حدود 90 الی 100 دلار خواهد شد.

 

هزینه و قیمت پوشاک در روسیه

هزینه پوشاک در روسیه به نسبت ایران کمی گران‌تر است. البته طبیعتا در این کشور دسترسی بهتری به برندهای معتبر جهانی وجود دارد. به عوان مثال خرید یک شلوار جین در روسیه چیزی حدود ۶۰ الی ۷۰ دلار برای شما آب می‌خورد. یک کفش چرمی مردانه چیزی حدود ۹۰ دلار قیمت دارد؛ و یک کفش ورزشی اصل را با حدود قیمت 100 دلار می‌توانید تهیه کنید.

نکته قابل ذکر دیگر اینکه پوشاک را می‌توانید با قیمت‌هایی کمتر و البته با برندهای ناشناخته نیز تهیه کنید.

کشور روسیه

هزینه‌های حمل و نقل در روسیه

به طور کلی هزینه میانگین برای مترو 1 دلار، تاکسی حدود 6 دلار و تاکسی دربست حدود ۶ دلار است. البته می‌توانید بلیط مترو را به صورت ماهانه و با قیمت کمتر نیز دریافت کنید. برای زندگی در روسیه، فرداد دانش در کنار شما می باشد.

هزینه مکان‌های تفریحی و ورزشی در روسیه

اگر بخواهید در روسیه به انواع تفریحات و ورزش‌ها و… بپردازید، بد نیست با حدود قیمت بعضی از این موارد آشنا شوید. به عنوان مثال بلیت سینما در روسیه حدودا 7 دلار قیمت دارد (البته برای فیلم‌های انگلیسی زبان این قمیت حدود ۱۰ دلار است.) و هزینه بلیط تئاتر، اپرا و باله حدودا 25 دلار است. همچنن هزینه یک ماه حضور در باشگاه بدن‌سازی، ایروبیک و موارد مشابه، حدودا ۳۰ الی ۳۵ دلار خواهد شد.

در ادامه به کمک یک نمودار به شما نشان خواهیم داد که هر یک از دسته بندی های گفته شده چند درصد از هزینه های زندگی در روسیه را تشکیل خواهند داد. به این نکته توجه کنید که نمودار زیر بر اساس اطلاعات عمومی و به صورت میانگین نشان داده شده است و ممکن است با توجه به سبک زندگی و نیازمندی های هر شخص این درصد ها متفاوت باشد

نمودار هزینه زندگی در روسیه
پیمایش به بالا