Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

مشاغل مورد نیاز در روسیه 2022

اگر قصد مهاجرت تحصیلی یا کاری به روسیه را دارید، احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که چه مشاغلی در روسیه مورد نیاز است؟ شاید هم از خودتان پرسیده باشید که آیا ممکن است پس از فارغ التحصیلی بتوانم در روسیه مشغول به کار شوم؟ یا این که اصلا چه مشاغلی در روسیه بیشترین حقوق را دریافت می کنند؟

در این مقاله نه تنها به این سوالات، بلکه به سوالات دیگری که ممکن است برای شما پیش بیاید پاسخ داده ایم، پس با تیم فرداد دانش پاسارگاد همراه باشید.

 

اشتغال در روسیه

مهاجرت برای زندگی و کار به هر کشوری می تواند کمی دلهره آور باشد، اما با توجه به تاریخ، فرهنگ و تمدن غنی روسیه، مهاجران به این کشور معمولا یک زندگی شگفت انگیز و منحصر به فرد را تجربه می کنند. روسیه با 9 منطقه زمانی مختلف و تقریبا 146 میلیون نفر جمعیت، بزرگترین کشور جهان است. اقتصاد روسیه یکی از سریع ترین اقتصاد های در حال رشد است و بسیاری از شرکت های بین المللی در آن در حال فعالیت هستند. تعداد شرکت های بین المللی در روسیه همواره در حال افزایش است که بدون شک باعث افزایش تعداد شغل و در نتیجه افزایش نیاز به نیروی کار می شود.

فرصت های شغلی متنوعی در روسیه وجود دارد و معمولا مهاجران جزء پر درآمد ترین متخصصان هستند. شهرهای بزرگ مانند مسکو و سنت پیترزبورگ بیشترین و بهترین فرصت های شغلی را فراهم می کنند و افراد مسلط به چند زبان، مانند انگیسی و روسی، فرصت های بیشتری برای پیدا کردن کار مورد علاقه خودشان خواهند داشت. قبل از ورود به بحث اشتغال در روسیه، باید نگاهی به نرخ بیکاری در این کشور داشته باشیم، چرا که نرخ بیکاری نشان دهنده وضعیت اقتصاد و اشتغال در هر کشور است.

 

اشتغال در روسیه

 

نرخ بیکاری در روسیه

نرخ بیکاری روسیه در سه ماه دوم سال 2022 برابر با %3.9 بود و در آگوست 2022 به کمترین مقدار تاریخی خود یعنی 3.8 درصد رسید، در سال 2022 اقتصاد این کشور توانست حتی بهتر از انتظارات مارکت (که 4.1 درصد بود) خودش را نشان دهد. تعداد بیکاران با کاهش 45 هزار نفری نسبت به ماه قبل، به تعداد 2.855 میلیون نفر رسید و ثبت نام رسمی بیکاران با کاهش 15 هزار نفری به 0.821 میلیون نفر رسید. این در حالی است که نرخ اشتغال از 59.9 درصد به 60.4 درصد رسید.

در تصویر زیر نمودار نرخ بیکاری روسیه برای 25 سال گذشته را مشاهده می کنید و می بینید که همواره سیری نزولی داشته است که نشان دهنده رشد اقتصادی این کشور است. در اوایل سال 2022 نرخ بیکاری روسیه یک افزایش شدید داشت که دلیل آن پیدایش و همه گیری ویروس کرونا بود، اما پس از واکسیناسیون موفق در روسیه، نرخ بیکاری دوباره حالت نزولی عادی خود را پیش گرفت و امسال توانست به کمترین حد خود برسد.

 

نرخ بیکاری روسیه

 

مشاغل اصلی در روسیه

امروزه در تمام کشورهای صنعتی اکثر افراد در بخش خدمات مشغول به کار هستند که این موضوع در مورد روسیه نیز صدق می کند و نزدیک به %60 از کارمندان این کشور در بخش خدمات مشغول به کار هستند. تولیدات صنعتی همچنان با قدرت به کار خود ادامه می دهد اما فقط نزدیک به %28 از نیروی کار روسیه در شرکت های تولیدات صنعتی مشغول به کار هستند. از آنجا که روسیه سومین صادر کننده بزرگ فولاد است، صنعت فلز در این کشور یکی از صنایع اصلی به شمار می رود. در سال های گذشته دولت روسیه سعی کرده تا با جذب سرمایه گذاران خارجی، صنعت IT خود را قوی تر کند و به رشد و پیشرفت آن سرعت بیشتری بدهد.

از آنجایی که روسیه یک کشور بسیار بزرگ و سرشار از منابع طبیعی است، جای تعجب ندارد که افراد زیادی از طریق کار در بخش منابع طبیعی امرار و معاش می کنند. تولید، پالایش و فروش منابع طبیعی مانند نفت و گاز، یکی از کانال های اصلی کسب درآمد دولت روسیه است.

در ادامه لیست دیگر مشاغل اصلی روسیه برای شما آورده شده است:

 • استخراج سنگ های قیمتی و فلزات
 • تولید کاغذ
 • کشاورزی
 • تولید سلاح و ماشین آلات نظامی
 • نیروگاه های تولید برق

 

پر درآمد ترین مشاغل در روسیه

اگر قصد کار در روسیه را دارید، پس احتمالا در مورد این که در این کشور چه مشاغلی بیشترین درآمد را دارند کنجکاو هستید. در سال 2022 جراحان با میانگین درآمد 386000 روبل در ماه (تقریبا 195 میلیون تومان)، بیشترین میانگین درآمد را به خود اختصاص دادند. پس از جراحان، قضات با 324 هزار روبل و وکلا با 262 هزار روبل در ماه، جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. متوسط دستمزد در هر ساعت در روسیه 600 روبل (تقریبا 288000 تومان) و حداقل دستمزد در هر ساعت 150 روبل (تقریبا 72000 تومان) است.

در زیر می توانید لیست ده عدد از پر درآمد ترین مشاغل کشور روسیه در سال 2022 را ببینید.

 

لیست بهترین شغل های روسیه

 

(اعداد نشان داده شده در واحد 1000 روبل روسیه هستند)

 

پردرآمدترین مشاغل روسیه

 

عوامل موثر بر درآمد

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که عوامل زیادی مانند سطح تحصیلات، شهری که در آن کار می کنید، میزان تجربه، نوع شغل شما و … می توانند در میزان درآمد دریافتی شما تاثیر گذار باشند. حتی عاملی مانند تفاوت در توزیع منابع طبیعی و شرایط آب و هوایی می توانند باعث شوند تا میانگین درآمد در یک شهر با شهری دیگر متفاوت باشد، مانند اومسک و تومسک که دارای مخازن نفتی هستند و شرکت های نفتی سراسر جهان را به خود جذب می کنند و در طرف مقابل نوریلسک که به دلیل آب و هوای یخ بندان آن حتی سکونت در آن یک مسئله چالش برانگیز است. به عنوان مثال، میانگین درآمد ماهانه در مسکو 124 هزار، در سامارا 107 هزار و در تومسک 42 هزار روبل است، پس میبینید که شهری که در آن مشغول به کار خواهید شد می تواند تاثیر زیادی در میانگین درآمد شما داشته باشد.

 

ویزای کار و مجوز کار

در روسیه بین ویزای کار و مجوز کار تفاوت هایی وجود دارد و این دو یکی نیستند، پس اگر قصد کار در روسیه را دارید بهتر است تفاوت این دو را بدانید.

 

مجوز کار

تمام افرادی که قصد دارند در روسیه کار کنند، باید مجوز کار داشته باشند. افراد زمانی می توانند برای مجوز کار اقدام کنند که یک دعوتنامه برای کار در روسیه را از سمت کارفرما تحویل گرفته باشند. علاوه بر این تمام افرادی که در روسیه تحصیل می کنند، می توانند پس از فارغ التحصیلی در یک سری آزمون های مشخص شرکت کنند و پس از قبولی مجوز کار خود در روسیه را کسب کنند و پس از آن می توانند از مجوز کار خود استفاده کنند و به صورت شخصی مشغول به کار شوند و یا آن را در رزومه خود قرار دهند تا احتمال پذیرفته شدن توسط کار فرمایان را افزایش دهند.

 

ویزای کار

شهروندان خارجی برای کار در روسیه باید برای ویزای کار اقدام کنند. این قانون برای شهروندان هر کشوری اعمال می شود، به جز شهروندان کشورهایی که عضو CIS (کشورهای مستقل مشترک المنافع) هستند و حق کار در کشور روسیه را دارند. ویزای کار به افراد خارجی اجازه می دهد تا بتوانند در روسیه زندگی و کار کنند و حقوق دریافت کنند. این ویزا معمولا یک ساله است و قابلیت تمدید دارد.

برای گرفتن ویزای کار نیاز به یک دعوتنامه به کار از طرف یک شرکت فعال در خاک روسیه را دارید. پس شما باید در ابتدا یک کارفرما پیدا کنید و درمورد شرایط کار به توافق برسید و پس از دریافت دعوت نامه و گرفتن مجوز کار، برای گرفتن ویزای کاری خود اقدام کنید.

 

ویزای کاری روسیه دو نوع دارد:

یک بار ورود یا Single-entry و چندبار ورود یا Multiple-entry. ویزای یک بار ورود معمولا 90 روز اعتبار دارد و بر اساس دعوت نامه کاری صادر می شود. ویزای چندبار ورود را اداره مهاجرت روسیه بر اساس مدت اعتبار مجوز کار، مجددا صادر می کند و معمولا بین یک تا سه سال تاریخ دارد.

 

ویزای کاری روسیه

 

کار در روسیه پس از تحصیل

همانطور که پیشتر گفتیم، میدانید که کار در زمان تحصیل در روسیه هیچ مانعی ندارد و یک امر کاملا مجاز است. اما کار پس از فارغ التحصیلی چطور؟

دانشجویان بین المللی در روسیه در صورتی که بتوانند قبل از فرا رسیدن تاریخ فارغ التحصیلی ویزای کاری یا مجوز کار در روسیه را دریافت کنند، می توانند در این کشور بمانند و مشغول به کار شوند. در غیر این صورت باید بلافاصله پس از فارغ التحصیلی به کشور خود بازگردند. پس برای این که بتوانید پس از تحصیل در روسیه مشغول به کار شوید نیاز به یک مجوز کار و یا ویزای کار دارید. برای دریافت ویزای کاری باید از یک کارفرما یا شرکت رسمی که در روسیه قرار دارد، پیشنهاد کار دریافت کنید و پس از طی کردن فرایندهای قانونی ویزای کاری خود را دریافت کنید.

درخواست کار در روسیه پس از فارغ التحصیلی تفاوتی با سایر کشورها ندارد و شما باید در ابتدا یک C.V و رزومه دقیق و با کیفیت درست کنید و آن را برای شرکت های مورد نظرتان ارسال کنید. علاوه بر رزومه، شما باید یک Cover Letter  نیز ضمیمه مدارک خود کنید که در برخی موارد می تواند حتی مهمتر از C.V باشد. حتما زبان هایی که به آنها تسلط دارید را در رزومه خود ذکر کنید چرا که موضوع بسیار مهمی است. اگر به دو زبان انگلیسی و روسی تسلط داشته باشید، احتمال موفقیت شما در پیدا کردن کار افزایش پیدا می کند.

فرداد دانش پاسارگاد یک نماینده رسمی دانشگاه های روسیه در ایران است و دارای سال ها تجربه در زمینه مهاجرت کاری و تحصیلی به روسیه است، پس بدون شک تیم ما می تواند در فرایند مهاجرت کاری به روسیه، کمک بسیار زیادی به شما بکند.

 

کار پس از تحصیل

 

مشاغل مورد نیاز روسیه در سال 2022 و 2023

همانطور که گفتیم، بیش از 50 درصد اشتغال در روسیه متعلق یه بخش خدمات است، پس همواره نیاز به نیروی کار در بخش خدمات وجود دارد. از این میان خورده فروشی، بهداشت، آموزش و گردشگری از مهمترین بخش های خدماتی هستند. بزرگترین بخش های صنعتی نیز بخش های معدن، تولید و ساخت و ساز هستند.

در ادامه لیست تعدادی از مشاغل مورد نیاز روسیه در سال های 2022 و 2023 را برای شما آورده ایم:

 • IT
 • توسعه تجاری
 • توسعه وب
 • مشاغل حوزه امور مالی
 • مشاغل حوزه پزشکی و دارویی
 • متخصص فروش
 • مهندسان برق – کامپیوتر
 • مهندس هوا فضا
 • مهندس معدن
 • متخصصان فنی

 

مشاغل مورد نیاز روسیه در 2022 و 2023

 

شما می توانید تعداد زیادی از مشاغل انگلیسی زبان را در شرکت های بزرگ چند ملیتی که در شهرهای بزرگ روسیه قرار دارند، پیدا کنید. برخی از بزرگترین کارفرمایان بین المللی در روسیه عبارتند از:

 • Japan Tobacco International
 • EuroChem
 • Philip Morris International
 • Toyota
 • Volkswagen

 

سایت های کاریابی در روسیه

سایت های بسیار زیادی برای یافتن شغل در روسیه وجود دارد که در زیر لیست تعدادی از آنها را برای شما آورده ایم و می توانید از آنها استفاده کنید. معمولا اکثر این سایت ها فرایند اپلای را به صورت آنلاین انجام می دهند که می تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شود.

 • SuperJob.ru
 • HeadHunter.ru
 • Jobs in Moscow
 • The Moscow Expat Site
 • Xpat Jobs
 • Career.ru
 • CareerJet
 • Moscowjob.net
 • JobRapido
 • Job.ru
 • Rabota
 • TrovitRussia
 • IAgora
 • AntalRussia
 • CEE-Legal
 • ExpatRu

علاوه بر این، تعدادی آژانس کاریابی بین المللی نیز وجود دارد که ممکن است به شما در یافتن شغل در روسیه کمک کنند، مانند: Kelly Services، Texon وTarget Jobs.

 

سایت های کاریابی در روسیه

 

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت از طریق کار در روسیه

همه ی افراد می توانند به راحتی از طریق کار کردن در روسیه تابعیت این کشور را کسب کنند. اگر بتوانید پس از فارغ التحصیلی در روسیه مشغول به کار شوید و یا مستقیما برای کار به روسیه بروید، پس از 3 تا 4 سال می توانید درخواست اقامت دائم کنید و پاسپورت آبی خود را دریافت کنید و بعد از آن با گذشت 2 تا 3 سال می توانید برای پاسپورت قرمز اقدام کنید و به صورت رسمی به یک شهروند روسی تبدیل شوید.

به طور کلی در صورتی که چندین سال در این کشور مشغول به کار بوده باشید، مالیات خود را داده باشید و پیرو قوانین و مقررات این کشور بوده باشید، پس از گذراندن یک سری مراحل قانونی و اداری می توانید به راحتی تبدیل به یک شهروند رسمی این کشور شوید.

امکان دریافت اقامت کشور روسیه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت نیز وجود دارد که هرکدام پیچیدگی و فرایند مخصوص خود را دارد.

 

سخن آخر فرداد دانش پاسارگاد

امیدواریم توانسته باشیم توسط این مقاله اطلاعات کافی درمورد کار در روسیه را به شما داده باشیم. موسسه فرداد دانش دارای بیش از 10 سال تجربه زمینه اعزام دانشجو و نیروی کار به کشورهای مختلف است، پس اگر سوالات بیشتری ذهن شما را درگیر کرده با ما تماس بگیرید تا بتوانید از مشاوره تیم حرفه ای ما بهره ببرید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مریم حکیمی
مریم حکیمی
11 ماه قبل

باسلام ودرود
در دوران تحصیل امکان کار کردن وجود دارد؟

مهسا سپهری
مهسا سپهری
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر
ممنون ازسایت خوبتون سوالی داشتم بعد از فارغ التحصیلی چقدر فرصت داریم تا کار پیدا کنیم ؟

4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا