صربستان

درباره صربستان

صربستان با نام رسمی جمهوری صربستان، در قاره اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان قرار گرفته است. صربستان از شمال با مجارستان و رومانی، از غرب و جنوب با بلغارستان و مقدونیه، از غرب با کرواسی و بوسنی و هرزگوین و مونته نگرو همسایه است. این کشور در طول تاریخش همواره در مناطق مرزی خود درگیر جنگ ها و مناقشات مختلف بوده است اما در قرن چهاردهم  و با روی کار آمدن سلسله نمانجیچ، صربستان رونق اقتصادی، سیاسی و نظامی زیادی را تجربه کرد. در این زمان بود که صربستان سیستم حقوقی خود را توسعه داد، کلیساس خودمختار خود را بدست آورد و به یک امپراتوری قدرتمند تبدیل شد. پس از آن نیز در این کشور تغییرات زیادی بوجود آمد اما مرزهای رسمی و کنونی این کشور پس از جنگ جهانی دوم شکل گرفت. از سال 2014 این کشور در حال مذاکره برای پیوستن به اتحادیه اروپا است و دولت این کشور در تلاش است که تا سال 2025 به این هدف دست پیدا کنند. پایتخت صربستان شهر بلگراد است که بزرگترین شهر این کشور نیز به حساب می آید. بلگراد در محل تقاطع رودخانه های دانوب و ساوا قرار گرفته است و حدودا ۳٫۶ درصد از خاک صربستان و بیش از ۱۵ درصد از جمعیت صربستان را به خود اختصاص داده است.

بلگراد

بلگراد پایتخت و بزرگترین شهر صربستان است که همیشه به زیبایی امروز نبوده و گذشته ای دردناک داشته است. با وجود این که این شهر باستانی شاهد 115 جنگ مختلف بوده و تا کنون 44 بار به آتش کشیده شده است، امروزه به شهری آرام و زیبا تبدیل شده است که هر سال میزبان رویدادهای متعددی مانند نمایشگاه های کتاب، جشنواره موسیقی و فیلم است. بلگراد با دو دانشگاه دولتی، بزرگترین شهر دانشجویی صربستان است که بهترین دانشگاه صربستان یعنی دانشگاه بلگراد  نیز در آن قرار دارد. بر اساس رتبه بندی شانگهای دانشگاه بلگراد در میان 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و یکی از بهترین مقاصد ممکن برای دانشجویان بین المللی است.

 آب و هوا

آب و هوای صربستان از نوع معتدل قاره ای، با زمستان هایی سرد و تابستان هایی گرم است. اما از آنجا که آب و هوای این کشور تحت تاثیر توده های هوای سرد از سیبری و توده های هوای گرم از سمت دریای مدیترانه و حتی آفریقا است، ممکن است تغییرات ناگهانی زیادی در دما رخ دهد.

بلگراد

اقتصاد

صربستان کشوری با درآمد اقتصادی متوسط است و در شاخص توسعه انسانی رتبه 63 جهان را به خود اختصاص داده است. تجارت نقش مهمی در اقتصاد صربستان دارد و شرکای تجاری اصلی این کشور را آلمان، ایتالیا، روسیه، چین و کشورهای همسایه حوزه بالکان تشکیل می دهند. قطب های اصلی اقتصاد صربستان را بخش های انرژی، صنعت خودرو سازی، ماشین آلات، معدن و کشاورزی تشکیل داده اند. صادرات اصلی این کشور خودرو، فلزات اساسی، مبلمان، صنایع غذایی، ماشین آلات، مواد شیمیایی، شکر، لاستیک، پوشاک و مواد دارویی است.

جاذبه های گردشگری

امروزه صربستان آمیزه ای از هنر، تاریخ و فرهنگ های مختلف است. این تنوع فرهنگی از گذشته این کشور ریشه می گیرد چرا که صربستان توسط قبایل مختلفی مانند رومی ها، عثمانی ها، هاپسبورگ ها و … اشغال شد. اما اکنون این کشور به مکانی سرشار از آرامش و شادی تبدیل شده است. کشوری که هر سال میزبان تعدادی از بزرگترین جشنواره ها و فستیوال های موسیقی جهان است. 

صربستان جایی است که فرهنگ و معماری شرق و غرب با یکدیگر ملاقات می کنند. بدون شک بازدید از شهرهای قرون وسطایی با قلعه های باشکوه و صومعه های باستانی جذاب که در سراسر این کشور پخش شده اند تجربه ای فوق العاده برای شما خواهد بود. پیست اسکی در پارک ملی کوپانیک، شهر شیطان با صخره های سنگی به خصوصش، پریزرن پایتخت باستانی صربستان و قلعه های پارک ملی درداپ تنها تعدادی از جاذبه های گردشگری این کشور است که شما با تحصیل در این کشور فرصت بازدید از آنها را خواهید داشت.