لیتوانی

درباره لیتوانی

درباره لیتوانی

لیتوانی (Lithuania یا به لیتوانیایی : Lietuvos) با نام رسمی جمهوری لیتوانی (Republic of Lithuania) کشوری است در شمال شرقی اروپا و ساحل شرقی دریای بالتیک. لیتوانی بزرگترین و جنوبی ترین کشور از سه کشور حوزه بالتیک است. این کشور از شمال به لتونی، از جنوب به لهستان، از شرق و جنوب به بلاروس، از جنوب غربی به روسیه و از غرب به دریای بالتیک محدود میشود. این کشور در قسمت غربی دریای بالتیک مرز دریایی مشترک با سوئد دارد.

لیتوانی با سرعت اینترنت 56.1 مگابایت بر ثانیه دارای یکی از سریع ترین و ارزان ترین اینترنت ها، در میان کشور های اروپایی است. تحصیل در لیتوانی می تواند بسیار جذاب باشد.

مساحت این کشور 65300 کیلومتر مربع است و جمعیتی نزدیک به 2.8 میلیون نفر دارد. در تقسیمات کشوری لیتوانی به 10 استان تقسیم شده و بزرگ ترین شهر و پایتخت آن ویلنیوس نام دارد. زبان اصلی این کشور لیتوانیایی است که یکی از زیر ­شاخه­ های زبان های حوزه بالتیک به حساب می­آید. در این کشور به طور عمومی زبان انگلیسی و به صورت محدود زبان روسی نیز صحبت میشود. واحد پول اصلی این کشور تا قبل از 2015 لیتاس بود که در سال 2015 به یورو تغییر یافت.

کشور لیتوانی در سال ۱۹۹۴ عضو اتحادیه اروپا، در سال ۲۰۰۴ عضو سازمان ناتو و در سال ۲۰۰۷ به پیمان شنگن پیوست. این کشور در سال 2009 در کنار اتریش به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برگزیده شد.

لیتوانی دارای آب و هوای معتدل است که تاثیر پذیر از دریا و موقعیت قاره ای این کشور است. میانگین دمای سواحل این کشور -2.5 درجه سانتیگراد در ژانویه و 16 درجه در جولای است و در ویلنیوس میانگین دما در ژانویه 6- درجه سانتیگراد و در جولای 17 درجه سانتیگراد است. لیتوانی کوه های بلندی ندارد و مناظر آن تحت سلطه چمنزارها، جنگل های انبوه و مزارع حاصلخیز غلات است. لیتوانی منطقه ای پرآب با بیش از 3000 دریاچه است که بیشتر آنها در شمال شرقی این کشور قرار دارند. در این کشور رودخانه های متعدد جاری است که طولانی ترین آنها، رودخانه نمان (Neman) است.