Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

اخذ پذیرش تحصیلی آسان رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا: (+ شرایط و مدارک)

ایتالیا یکی از مراکز اصلی دنیا در زمینه طراحی مد، لباس و اکسسوری جهان است و به همین دلیل مدارس و دانشگاه های مد این کشور از بهترین مراکز آموزشی جهان هستند. برای دانشجویان ایرانی، تحصیل مد در ایتالیا می تواند راهی عالی برای کسب مهارت و دانش مورد نیاز برای موفقیت در صنعت مد باشد. در این مقاله شما را با فرایند پذیرش تحصیلی رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا آشنا خواهیم کرد.

مزایای تحصیل رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا

 • تحصیل در مرکز مد جهان
 • موسسات مشهور
 • کسب تجارب فرهنگی و شخصی فوق العاده
 • فرصت شبکه سازی
 • دسترسی به منابع و فناوری
 • قرار گرفتن در محیطی بین المللی
 • دریافت ویزای شنگن
 • بورسیه های تحصیلی خوب در ایتالیا

آشنایی با ساختار رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا

ساختار آموزش مد در ایتالیا بسته به دانشگاه و موسسه آموزشی متفاوت است. با این حال، اکثر دوره ها از برنامه درسی مشابهی پیروی می کنند که شامل دروس تاریخ مد، طراحی، الگوسازی، پارچه کاری، دراپینگ، خیاطی و دوزندگی است. برخی از دوره ها نیز دروسی در زمینه تجارت، بازاریابی و کارآفرینی را به عنوان دروس مکمل ارائه می دهند.

مدرک رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا در تمام سطوح ارائه می شود. بعضی از دانشگاه ها دوره کارشناسی 3 ساله و برخی دیگر در کنار مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد 2 ساله را در گرایش های مختلف ارائه می دهند. از گرایش های تخصصی این رشته می توانیم به عکاسی مد، بازاریابی مد و تجارت مد اشاره کنیم.

همچنین چند مرکز آموزشی وجود دارد که هر سال دوره های کوتاه مدت و کارگاه های آموزشی مخصوصی را برای فعالان این حرفه ارائه می دهند.

شرایط و مراحل تحصیل رشته مد و طراحی لباس ایتالیا
شرایط و مراحل تحصیل رشته مد و طراحی لباس ایتالیا

شرایط پذیرش رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا

شرایط پذیرش در هر رشته ای با توجه به دانشگاه انتخابی متفاوت است. پس برای اطمینان از این موضوع حتما باید سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید. با این حال، برخی از الزامات عمومی که ممکن است نیاز به آنها داشته باشید عبارتند از:

پیش نیازهای تحصیلی: تمامی دانشگاه ها متقاضیان را ملزم به ارائه مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن می کنند. برخی از مدارس ممکن است از متقاضیان بخواهند که دروس خاصی را در دبیرستان گذرانده باشند و نمره خوبی را نیز در این دروس کسب کرده باشند، مانند درس هنر.

تسلط به زبان: اگر ایتالیایی نیستید، باید مهارت زبان ایتالیایی خود را نشان دهید. اکثر مدارس از دانشجویان می خواهند که در آزمون مهارت زبان ایتالیایی مانند CILS یا DITALS شرکت کنند.

نمونه کار: پورتفولیوی کاری مجموعه ای از کارهای شماست که باید به دانشگاه ارسال کنید. نمونه کار شما باید خلاقیت، مهارت ها و بینش شما را به عنوان یک طراح مد به نمایش بگذارد. گرچه در همه دانشگاه ها و موسسات نیازی به ارائه نمونه کار وجود ندارد، اما وجود آن می تواند شانس پذیرش شما را بسیار افزایش دهد.

مصاحبه: برخی از دانشگاه ها ممکن است از شما بخواهند که با یکی از اعضای کمیته پذیرش مصاحبه کنید. این فرصتی است که به دانشگاه نشان دهید که چرا به آنها علاقه مند هستید و چرا یک گزینه مناسب برای پذیرش هستید.

بهترین دانشگاه های مد و طراحی لباس ایتالیا کدام هستند؟؟
بهترین دانشگاه های مد و طراحی لباس ایتالیا کدام هستند؟؟

بهترین مراکز آموزشی و دانشگاه های ایتالیا برای رشته طراحی مد و لباس

 • Istituto Marangoni
 • Polimoda
 • Domus Academy
 • Nuova Accademia di Belle Arti (NABA)
 • Accademia Costume & Moda

انتخاب دانشگاه درست برای تحصیل آسان رشته طراحی مد و لباس در ایتالیا

انتخاب دانشگاه درست برای ادامه تحصیل یک موضوع بسیار حساس و مهم است. برای انتخاب دانشگاه درست، باید مقصدی را انتخاب کنید که با علایق، نقاط قوت و اهداف شغلی شما هم راستا باشد.

علایق خود را در نظر بگیرید: به کدام حوزه های مد بیشتر علاقه دارید؟ آیا می خواهید روی طراحی، الگوسازی یا تجارت مد تمرکز کنید؟ هنگامی که بدانید به چه چیزی علاقه دارید، می توانید شروع به محدود کردن گزینه های خود کنید.

نقاط قوت خود را ارزیابی کنید: نقاط قوت شما به عنوان یک طراح چیست؟ آیا خلاق هستید، جزئیات گرا هستید یا در حل مسئله مهارت دارید؟ هنگام انتخاب رشته سعی کنید انتخابی کنید که شما را به چالش بکشد و به شما در توسعه مهارت هایتان کمک کند. از طرفی باید اطمینان پیدا کنید که نقاط قوت و دستاوردهای شما برای ورود به دانشگاه و اخذ پذیرش در رشته مورد کافی است. این گونه می توانید شانس پذیرش خود را بیشتر کنید.

به اهداف شغلی خود فکر کنید: بعد از فارغ التحصیلی می خواهید چه کار کنید؟ آیا می خواهید در طراحی مد، بازاریابی مد، یا تجارت مد کار کنید؟ هنگامی که اهداف شغلی خود را شناختید، می توانید برنامه ای را انتخاب کنید که به شما در دستیابی به آنها کمک کند.

تهیه یک رزومه قوی برای اخذ پذیرش در دانشگاه های ایتالیا

یک رزومه و پورتفوی کاری قوی برای پذیرش در یک مدرسه طراحی مد در ایتالیا بسیار ضروری است. نمونه کارهای شما باید خلاقیت، مهارت ها و اشتیاق شما به مد را به نمایش بگذارد. باید شامل انواع کارهای شما مانند طراحی و لباس های تمام شده باشد. شما همچنین باید یک انگیزه نامه را ضمیمه رزومه خود داشته باشید. انگیزه نامه شما باید علاقه شما به طراحی مد و لباس و اهداف شما برای آینده را به خوبی نشان دهد.

چند نکته برای ایجاد یک پورتفوی قوی:

فقط بهترین نمونه کارهای خود را در آن بگنجانید و مطمئن شوید که با رشته ای که برای آن درخواست می دهید مرتبط است.

قبل از ارسال نمونه کار خود را به افراد متخصص این حوزه نشان دهید و از آنها بازخورد دریافت کنید.

نمونه کارهای خود را به روز نگه دارید. سعی کنید با جدیدترین ترندها آشنا شوید و آنها را در رزومه خود وارد کنید.

فرآیند و مراحل اپلای در دانشگاه های طراحی مد و لباس ایتالیا

برای اپلای در اکثر مراکز و دانشگاه های ایتالیا باید مدارک زیر را ارسال کنید:

 • ثبت نام در سایت دانشگاه مورد نظر
 • تکمیل فرم درخواست
 • ریز نمرات رسمی و ترجمه شده
 • نمونه کار
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه
 • مدرک زبان
 • انجام امور ویزا و مهاجرت

فرآیند درخواست ویزا تحصیلی ایتالیا

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنند. روند درخواست ویزا می تواند پیچیده باشد، از طرفی پیدا کردن وقت سفارت نیز می تواند یک موضوع پیچیده و حساس باشد. بنابراین مهم است که روند اپلای را هرچه زودتر شروع کنید.

می توانید زمان اپلای به دانشگاه یا حتی قبل از آن با سفارت تماس داشته باشید و لیست مدارک مورد نیاز را دریافت کنید. از جمله مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا می توانیم به پاسپورت، فرم درخواست ویزا، رسید پرداخت هزینه ویزا، مدرک تمکن مالی و نامه پذیرش دانشگاه اشاره کنیم.

سوالات متداول

آیا بدون سابقه یا رزومه هم می توانم در ایتالیا رشته طراحی مد و لباس را تحصیل کنم؟

بله، بسیاری از دانشگاه ها دوره های پایه یا مقدماتی را برای دانشجویان بدون پیش زمینه طراحی ارائه می دهند. این دوره ها می توانند به شما کمک کنند قبل از پرداختن به موضوعات پیشرفته، مهارت های لازم را ایجاد کنید. از طرفی کسب پذیرش در این دانشگاه ها نیز آسان تر است.

برای پذیرش چه چیزهایی را باید در رزومه خود قرار دهم؟

رزومه شما باید خلاقیت و مهارت های شما را به نمایش بگذارد. طرح ها، پروژه های طراحی، کار خیاطی و هر اثر هنری مرتبطی که اشتیاق شما به مد را نشان می‌دهد در رزومه خود قرار دهید. سعی کنید توانایی خود در اجرای ایده های طراحی را نشان دهید.

آیا شرکت در مصاحبه برای کسب پذیرش ضروری است؟

بله، مصاحبه بخش مهمی از پذیرش است، به خصوص برای رشته های هنری. مصاحبه برای ارزیابی انگیزه شما و سطح دانش و درک شما از صنعت مد انجام می شود.

سخن آخر

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات ارائه شده برای شما عزیزان مفید واقع شود. ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد همواره در تلاش هستیم تا بهترین و مفیدترین اطلاعات برای پذیرش و مهاجرت تحصیلی ایتالیا را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اگر در زمینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا سوال یا نیاز به مشورت با افرادی متخصص دارید، کارشناسان ما همواره آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا