Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

دلایل انتخاب روسیه برای تحصیل

تبِ تصمیم به مهاجرت برای تحصیل، مختص کشور ما نیست و جوانان سراسر نقاط دنیا برای یافتن فرصت‌های بهتر همواره در حال مهاجرت به کشور‌های دیگر هستند. اما شاید از خود بپرسید چرا؟ بخاطر این که مهاجرت تحصیلی فرصت‌های بیشتری را در اختیار افراد می‌دهد و رسیدن به هدف و آینده مورد نظر را ساده تر می‌کند. از طرفی از طریق مهاجرت تحصیلی، پل‌های بیشتری برای رسیدن به موفقیت در زندگی خود خواهید داشت و انتخاب‌های شما بسیار بیشتر خواهد شد.

کشور روسیه همواره یکی از مقاصد مهم دانشجویان بین‌المللی، برای تحصیل بوده و هست، از این رو دولت روسیه نیز هواره سعی کرده است که برای جذب بهترین دانشجویان جهان، شرایط مناسب را فراهم آورد. هزینه‌های تحصیل مناسب و بازار کار روسیه روز به روز دانشجویان بیشتری را به سمت این کشور هدایت می‌کنند

با فرداددانش پاسارگاد همراه باشید، تا با دلایل انتخاب روسیه به عنوان مقصدی مناسب برای تحصیل، بیشتر‌ آشنا شوید و چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به روسیه را دارید می توانید از خدمات موسسه فرداد دانش پاسارگاد استفاده نمایید.

چرا روسیه برای مهاجرت خوب است ؟

دانشگاه‌هایی با رتبه‌های برتر جهانی

به عنوان بزرگترین کشور جهان، تعجبی ندارد که تعدادی از بهترین دانشگاه‌های جهان در روسیه قرار دارد. در رتبه بندی‌های جهانی مانند QS، همواره نام دانشگاه‌های روسیه در میان برترین‌ دانشگاه‌های جهان وجود دارد و دانشگاه‌های این کشور در تمامی زمینه‌های تحصیلی زبانزد خاص و عام هستند. به عنوان مثال، دانشگاه دولتی مسکو (لومونوسف) در سال 2023 رتبه جهانی فوق‌العاده 75 را به خود اختصاص داده است و این دانشگاه تنها یکی از چندین دانشگاه برتر این کشور است.

اگر بخواهیم رتبه دانشگاه‌های روسیه را بر اساس موضوع بررسی کنیم، خواهید دید که دانشگاه‌های این کشور در بسیاری از زمینه‌های فنی، مهندسی و پزشکی، جزء برترین دانشگاه‌های جهان با رتبه‌های باور نکردنی هستند. به عنوان مثال دانشگاه رودن در میان برترین دانشگاه‌های پزشکی جهان، رتبه 173 را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال 2019 رتبه 336 را داشت که تنها طی 3 سال توانسته خود را به رتبه 173 برساند. پس می‌بینید که نظام تحصیلی در روسیه بر پیشرفت و موفقیت بیشتر تاکید دارد.

رشته‌های تحصیلی متنوع

تحصیل در روسیه به دانشجویان این امکان را می دهد که از میان طیف گسترده ای از رشته‌های تحصیلی، رشته مورد نظر خود را مطالعه کنند. شما می‌توانید از بین بیش از 1000 دوره آموزشی مختلف در زمینه‌های مهندسی، پزشکی، هنر و موسیقی، زبان، حقوق و غیره، رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید.

روسیه یک مقصد عالی برای دانشجویان علاقه مند به هنر و ادبیات است و این کشور به دلیل برتری خود در ادبیات، باله، نقاشی و موسیقی کلاسیک شناخته شده است. دانشجویان بین المللی در روسیه که در زمینه ادبیات تحصیل می کنند، این فرصت را خواهند داشت تا آثار برخی از مشهورترین نویسندگان جهان مانند الکساندر پوشکین، فئودور داستایوفسکی، آنتون چخوف و لئو تولستوی را در کشور زادگاه این نویسندگان مطالعه کنند.

طیف وسیعی از دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی

محدوده انتخاب دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در روسیه به شرح زیر است:

  • ۸۹۶ دانشگاه در ۸۵ منطقه از کشور.
  • ۲۰۵ رشته تحصیلی مختلف، از ریاضیات و علوم طبیعی گرفته تا هنرهای نمایشی.
  • ۶۵۷ مبحث در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد، تخصص و برنامه ها تحصیلات تکمیلی (دوره های پزشکی) و کارآموزی و کارورزی.

علاوه بر موارد اشاره شده در بالا، دانشگاه های روسیه دوره های دیگری را نیز ارائه می دهند، مانند:
برنامه های آمادگی (آموزش های لازم پیش از ثبت نام در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و تخصص)، دوره های کوتاه مدت (دوره های تابستانی و دوره های تک واحد) و دوره های آموزش زبان روسی.

فرصت دریافت دو دیپلم دانشگاهی

در سال ۲۰۰۳، روسیه عهدنامه بولونیا را امضا کرد که به موجب آن  یک سیستم آموزشی مشخص و استاندارد بین المللی برای کشورهای شرکت کننده در عهدنامه مشخص شد. به همین دلیل است که مدارک دانشگاه های روسیه در اکثر کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته می شود. این عهدنامه توسط دولت کشورهای روسیه و بیش از ۶۰ کشور دیگر از جمله فنلاند، اسپانیا، کوبا، هند، ویتنام، چین، ونزوئلا، نامیبیا وامضا شد و در ژوئن ۲۰۱۵ فرانسه نیز به امضا کنندگان این سند پیوست. علاوه بر این، بسیاری از دانشگاه های روسیه برنامه های مشترک با دانشگاه های خارجی اجرا می کنند و دو دیپلم به فارغ التحصیلان خود ارائه می دهند. به عبارت دیگر، با تحصیل در دانشگاه های معتبر روسیه می توانید یک دیپلم روسی و یک دیپلم دیگر از یکی از دانشگاه های اروپایی دریافت کنید.

خوابگاه های راحت و مجهز

دانشگاه های روسیه از لحاظ امکانات تدریس به راحتی با بسیاری از دانشگاه های غربی برابری می کنند. در دانشگاه های روسیه، شما به آزمایشگاه های مجهز، مراکز علمی تحقیقاتی پیشرفته، اساتید بین المللی، جدیدترین تکنولوژی ها وامکانات آموزشی دسترسی خواهید داشت. اکثر دانشگاه های روسی، خوابگاه های مجهز خود را با هزینه هایی نسبتا پایین به دانشجویان خود ارائه می دهند.

روسیه یکی از مقاصد اصلی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

معتبر بودن مدرک پزشکی روسیه در تمام جهان، مقبولیت آن توسط سازمان‌های بین المللی مانند WHO و یونسکو، بهترین اساتید، جدید ترین امکانات و دانشگاه‌هایی با رتبه‌های برتر جهانی، هزینه‌های پایین تحصیل و زندگی، تنها تعدادی از دلایل محبوبیت این کشور برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در میان دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌روند و چنانچه قصد تحصیل پزشکی در روسیه را داشته باشید، می توانید موفق باشید.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در روسیه، در مقایسه با بسیاری از کشور‌های اروپایی، بسیار ارزان‌تر است، از این رو بسیاری از دانشجویان حوزه اروپای شرقی، آسیا و خاورمیانه که به این رشته‌ها علاقه مند هستند، روسیه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت روسیه بین دانشجویان دوره پزشکی و دندانپزشکی، عدم نیاز دانشگاه‌های این کشور و همچنین سفارتخانه آن به ارائه مدرک زبان و تمکن مالی است.

یکی از اهداف اصلی موسسه فرداد دانش پاسارگاد، به عنوان نماینده رسمی دانشگاه‌های روسیه در ایران، هموار کردن مسیر تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در روسیه را برای شما عزیزان بوده است.

تحصیل در روسیه

تعداد بالای دانشجویان بین‌المللی

در واقع، روسیه در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب است. بیش از 300 هزار دانشجوی بین‌المللی در این کشور مشغول به تحصیل هستند که حدودا 12 درصد از کل دانشجویان این کشور را تشکیل می‌دهند. پس شما تنها دانشجوی بین‌المللی این کشور نخواهید بود و مطمئنا این موضوع برقرای ارتباط با دیگران را برای شما آسان‌تر خواهد کرد. روسیه در میان کشورهای برتر برای دانشجویان بین‌المللی قرار دارد و همین موضوع باعث شده مردم این کشور، دانشجویان خارجی را راحت تر قبول کنند و آن‌ها را جزئی از فرهنگ خود بدانند.

فرهنگ غنی

اکثر مردم، روسیه را با فرهنگ آن می شناسند، فرهنگی که روس ها به وضوح به آن افتخار می کنند. روسیه نویسندگان، شاعران، فیلسوفان، آهنگسازان، هنرمندان و موسیقیدانان زیادی را به دنیا تقدیم کرده است که لئو تولستوی، آنتوان چخوف، فئودور داستایوفسکی، نیکولای رریخ، سرگی راخمانینوف، بوریس پاسترناک، پیتر چایکوفسکی، سرگئی آیزنشتاین، متیسول روستروپوویچ و غیره فقط تعدادی از آنها هستند. از دیگر مواردی که روسیه همیشه در آن خوش درخشیده است می توان به ادبیات، باله، موسیقی کلاسیک، معماری، نقاشی، تئاتر و سینما اشاره کرد و به همین دلایل است که روسیه قلب های مردم جهان را ربوده است. امروزه شهرهای روسیه مراکز زندگی فرهنگی هستند و هرساله نمایشگاه ها، جشنواره ها، کنسرت ها، نمایش ها، پرفورمنس ها و دیگر رویدادهای فرهنگی و تفریحی در سطح ملی و بین المللی در آنها برگزار می شود.

ورزش ( روسیه مهد ورزشکاران بزرگ جهان)

روسیه کشور ورزش دوستی است که برخی از بزرگترین ورزشکاران جهان را به ما معرفی کرده است، از جمله ایرینا رودنینا، ویاچسلاو ترتیاک، ماریا شاراپووا، اوگنی پلاشچنکو، الکساندر اووچکین، النا ایزینباوا، الکساندر پوتکین و غیره. بیش از ۶۰ درصد ساکنان و ۷۱ درصد دانشجویان در روسیه در فعالیت های ورزشی شرکت می کنند. امکانات ورزشی نیز شامل ۷۰٫۰۰۰ سالن ورزشی، ۱۴۰٫۰۰۰ زمین ورزشی و ۴۸۰۰ استخر است که برای همه قابل دسترسی است.

دانشگاه های روسی نیز معمولا امکانات ورزشی خود را دارند که در اختیار دانشجویان قرار می دهند. همه ی دانشگاه ها نیز تیم های ورزشی خود را دارند که بسیاری از آنها در مسابقات معتبر مدال کسب می کنند. این کشور میزبان رویدادهای ورزشی بین المللی زیادی بوده است، از جمله میزبانی بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در سوچی و مسابقه فرمولا وان. جام جهانی ۲۰۱۸ و یونیورسیاد (Universiade)  ۲۰۱۹ نیز از رویدادهای مهم دیگری هستند که در روسیه برگزار شد.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

در روسیه شما می‌توانید در بسیاری از رشته‌ها، دوره تحصیل خود را به زبان انگلیسی طی کنید و مدرک خود را به زبان انگلیسی بگیرید.

برای تحصیل به زبان انگلیسی نیز، در بسیاری از دانشگاه‌ها نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت و می‌توانید پس از گذراندن یک دوره‌ی پادفک به زبان انگلیسی، دوره تحصیلی اصلی خود را شروع کنید.

شهریه مناسب دانشگاه‌های روسیه

شهریه دانشگاه‌های روسیه بسیار ارزان تر از دیگر کشورهای اروپایی و توسعه یافته می باشد، که این هزینه ها بسته به رشته و مقطع تحصیلی متغیر است اما بطور متوسط هزینه تحصیل سالانه بین ۱20۰ دلار تا 13000 دلار خواهد بود. دوره کارشناسی ارشد نیز نسبت به رشته تحصیلی از 21۰۰ دلار در سال آغاز و تا 6500 دلار متغیر می باشد.

مدرک دانشگاهی دیگری که در روسیه رایج است، کارشناسی تخصصی است که شامل ۵ سال تحصیلی در رشته مورد نظر می باشد، این دوره به نوعی دوره کارشناس و کارشناسی ارشد را در بر می‌گیرد. اگر شخصی مدرک دوره کارشناسی ارشد را نداشته باشد، ترجیح استخدام در این کشور بر افرادی ا‌ست که به جای کارشناسی این مدرک را دارا هستند. هزینه تحصیلی این مدرک بسته به رشته بین ۱75۰ تا 9000 دلار در سال متفاوت است.

پس از گذراندن دوره کارشناسی تخصصی یا کارشناسی ارشد دانشجو اجازه درخواست برای تحصیل در مقطع دکترا را دارد. این مقطع تحصیلی ۳ سال طول می کشد، که هزینه‌ آن بین ۱۲۴۰ دلار تا 5900 دلار در سال می‌باشد. این دوره با نام تحصیلات تکمیلی نیز شناخته می‌شود.

دانشگاه در روسیه

بورسیه‌های تحصیلی متنوع

درست است که تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های روسیه رایگان نیست، اما بورسیه‌های تحصیلی فراوانی وجود دارد که در مدیریت هزینه‌ها می‌توانند به شما کمک کنند. در سال گذشته حدود 18000 دانشجو با دریافت بورسیه‌های دولتی امکان تحصیل رایگان را پیدا کردند.

از طرفی اگر کشور شما با کشور روسیه دوست باشد و پروژه‌های مشترکی در دست اجرا داشته باشند، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهید داشت.

علاوه بر بورسیه‌های دولتی، تعدادی موسسه خصوصی نیز وجود دارد که به تعداد محدود، بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم می‌کنند. این بورسیه‌ها ممکن است کل و یا فقط مقداری از هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش دهند.

هزینه‌های مناسب زندگی در روسیه

در حالیکه که با ۱۰۰۰ دلار در ماه حتی نمی‌توان از پس پرداخت اجاره خانه و هزینه‌های زندگی در اکثر کشورهای اروپایی برآمد، اما می‌توان در روسیه فقط با حدود 300 تا 600 دلار در ماه زندگی کرد و به راحتی هزینه‌های خوابگاه، حمل و نقل و غیره را پرداخت کرد. به طور کلی، عمده هزینه های دانشجو در روسیه مربوط به خوابگاه، خورد و خوراک و حمل و نقل میشود. البته باید به یاد داشته باشید که در نهایت میزان هزینه‌های شما برای زندگی در هر کشوری، ارتباط زیادی با سبک زندگی شما دارد.

هزینه خوابگاه های دانشجویی در روسیه بین 7 تا 180 دلار در ماه است که با توجه به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه و استانی که دانشگاه در آن قرار دارد متفاوت است، معمولا هزینه خوابگاه در مسکو و سنت پیترزبورگ بیشترین مقدار را دارد. محل خوابگاه های دانشجویی معمولا در محیط دانشگاه است که هزینه های جا به جایی را به کمترین حد میرساند.

بازار کار فعال پس از فارغ‌التحصیلی

بسیاری از افراد به این نتیجه رسیده‌اند که تجربه زندگی در خارج از کشور، صرف نظر از یادگیری مهارت‌های زبانی، باعث متمایز شدن آنها از دیگر فارغ‌التحصیلان جدید در بازار کار می‌شود.

به عنوان مثال لی زینگچن (Lee Zingchen)، دانشجوی چینی در رشته روابط بین‌الملل می‌گوید: تحصیلات ‌او در روسیه، او را از دیگر کارجویان در کشورش متمایز می‌کند و در زمان پیدا کردن کار به او کمک خواهد کرد. او می‌گوید: «پس از فارغ‌التحصیلی به چین برمی‌گردم. جایی که تقاضا برای کارشناسان تبادل فرهنگ و آموزش با توجه به رشد روزافزون اقتصادی، بسیار زیاد است. مطمئنم که می‌توانم در حوزه روابط روسیه و چین کار پیدا کنم».

در روسیه شما به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی، پس از فارغ التحصیلی، امکان ادامه تحصیل و یا جست و جوی کار را خواهید داشت. از طرفی مدرک شما یک مدرک بین‌المللی است پس می‌توانید برای پیدا کردن کار در هر کشوری اقدام کنید.

لازم به ذکر است که دانشگاه‌های روسیه برنامه‌های بسیار خوبی برای آموزش زبان روسی به دانشجویان بین‌المللی خود ارائه می‌دهند و دانشجویان خود را برای تحصیلات تکمیلی و یا کار در این کشور آماده می‌کنند.

جمع بندی موسسه فرداد دانش پاسارگاد

اگر تاکنون نسبت به انتخاب روسیه برای ادامه تحصیل خود شک داشتید، احتمالا دیگر شک شما بر طرف شده است و این کشور نیز در لیست مقاصد شما برای تحصیل قرار خواهد گرفت.

موسسه فرداد دانش پاسارگاد همواره سعی کرده تا بهترین مشاوره و امکانات را برای هموطنان عزیز فراهم کند و در مسیر مهاجرت در کنار شما باشد. اگر سوال و یا ابهامی برای شما وجود دارد، می‌توانید برای کسب راهنمایی‌های بیشتر با کارشناسان ما تماس برقرار کنید.

5 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا