Search
Close this search box.

درباره لهستان

کشور لهستان

درباره لهستان

جمهوری لهستان با مساحت 312696 کیلومتر مربع، کشوری است در مرکز قاره ی اروپا که با 16 استان به عنوان هفتمین کشور بزرگ این قاره شناخته می شود. لهستان بخاطر پیروگی های خوشمزه اش، پاپ سابق ژان پل دوم و قدیمی ترین جنگل اروپا شناخته شده است. این کشور از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه، از شرق با بلاروس و اوکراین، از جنوب با اسلواکی و جمهوری چک و از غرب با آلمان همسایه است. علاوه بر این کشور لهستان با دانمارک و سوئد دارای مرزهای دریایی مشترک است.

جمعیت لهستان در سال 2022 به بیش از 38 میلیون نفر رسید که آن را در رتبه ی پنجم پر جمعیت ترین کشورهای اروپایی قرار می دهد. ورشو پایتخت و بزرگ ترین کلان شهر لهستان است که رودخانه ی ویستولا از مرکز ان عبور می کند. این شهر که 1.86 میلیون نفر از جمعیت لهستان را به خود اختصاص داده به عنوان یک آلفا شهر (شهرهای جهانی) و یکی از مراکز اصلی و مهم اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و هنری جهان شناخته می شود. این کشور در سال 2004 به عضویت اتحادیه ی اروپا در آمد و پس از ان در سال 2007 به پیمان شنگن پیوست. تحصیل در لهستان می تواند برای شما شروعی مناسب و عالی باشد.

ورشو (Warsaw)

ورشو پایتخت لهستان، بزرگ ترین و بهترین شهر این کشور برای دانشجویان بین المللی است. این شهر به دلیل بازسازی های شگفت انگیزش معروف است چرا که در طول جنگ جهانی دوم بیشتر آن ویران شد. اما امروزه ورشو با ساختمان ها و آسمان خراش های زیبا، سواحل رویایی و جاذبه های گردشگری مختلفش به یکی از اصلی ترین شهرهای اقتصادی و توریستی لهستان تبدیل شده است.

بیش از 60 موسسه ی آموزش عالی در این شهر وجود دارد و بر اساس گزارش های داده شده حدودا 30 درصد از جمعیت این شهر را دانشجویان تشکیل می دهند. همانند دیگر پایتخت های اروپایی در ورشو نیز تمام امکانت رفاهی در دسترس شهروندان قرار دارد و در این شهر دانشجویان بین المللی مشکلی در پیدا کردن کار پاره وقت نخواهند داشت. در رتبه بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان بر اساس سیستم QS، ورشو رتبه ی 63 جهان را به خود اختصاص داده است.

از بهترین دانشگاه های لهستان که در ورشو قرار گرفته اند می توانیم به دانشگاه ورشو، دانشگاه صنعتی ورشو و دانشگاه پزشکی ورشو اشاره کنیم.

ورشو پایتخت لهستان

آب و هوا لهستان

به طور کلی لهستان کشوری 4 فصل با آب و هوایی معتدل است. در شمال غربی آب و هوای این کشور حالت اقیانوسی دارد در حالی که در جنوب و جنوب شرقی حالت قاره ای به خود می گیرد. تابستان های مطلوب لهستان با میانگین دمای 20 درجه ی سانتی گراد در میان کشورهای همسایه اش معروف است و در این فصل است که لهستان بیش ترین تعداد توریست را به خود جذب می کند. گرم ترین و آفتابی ترین منطقه ی این کشور سیلزیا است که در جنوب غربی کشور قرار دارد. در زمستان میانگین دمای این کشور به 1- درجه ی سانتی گراد می رسد و سرد ترین منطقه ی آن در اطراف استان پودلاسکی در شمال شرقی کشور قرار دارد. جالب است بدانید که در این کشور بارش باران در تابستان به بیشترین میزان خود می رسد و در زمستان آب و هوای این کشور حالتی خشک به خود می گیرد و بارش برف و باران در آن کاهش پیدا می کند. بهترین زمان برای سفر در لهستان بین ماه های می تا اکتبر است. در این زمان همچنان هوا مناسب است اما تعداد گردشگران کم تر است و بهتر می توانید از گشت و گذار در این کشور زیبا لذت ببرید. چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به لهستان را دارید، می توانید با مشاورین فرداد دانش پاسارگاد ارتباط بگیرید.

شهرهای-اروپایی

اقتصاد لهستان

از سال 2023، لهستان از نظر اقتصادی و تولید ناخالص داخلی در میان کشورهای اروپایی در رتبه ی ششم قرار گرفت. نرخ بیکاری در لهستان در سال 2022 به 5.2 درصد رسید که نشان دهنده ی وضعیت اقتصادی مطلوب لهستان است. حدودا 61 درصد از مردم لهستان در بخش خدمات مشغول به کار هستند، 31 درصد در بخش تولید و 8 درصد در بخش کشاورزی. جالب است بدانید که لهستان با وجود این که یکی از اعضای اتحادیه ی اروپا است، اما یورو را به عنوان ارز رسمی و قانونی خود قبول نکرده است و همچنان از واحد پولی خود به نام زلوتی (Zloty – PLN) استفاده می کند.

جاذبه های گردشگری در لهستان

لهستان یک کشور تاریخی با 14 مکان ثبت شده در یونسکو و مجموعه ای فوق العاده و خیره کننده از جاذبه های طبیعی، شامل کوه ها، پارک های ملی، خطوط ساحلی مختلف و غیره است. این کشور با معماری قرون وسطایی، تاریخی پر فراز و نشیب و دهکده هایی که در زمان متوقف شده اند مکانی فوق العاده برای دوست داران تاریخ و عاشقان معماری است. شهرهای لهستان مملو از انرژی، فرهنگ و هنر هستند و هر ساله جشنواره ها و فستیوال های مختلفی در این کشور برگزار می شود. اردوگاه های کار اجباری آشویتس اول و دوم، قدیمی ترین معــــدن نمــک جهان در ولیچکـــا، قلعه ی مالبورک، بازار قدیمی ورشو، پارک لازینکی در ورشو، جنگل درختان کج در گریفینو، کارخانه ی شیندلر و قلعه ی سلطنتی واول در کراکوف تنها تعدادی از جاذبه های تاریخی و طبیعی لهستــان هستند که خاطره ی بازدید از آنها برای همیشه در ذهن شما ثبت خواهد شد.

پیمایش به بالا