Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

آشنایی با تاریخچه، اقتصاد و جاذبه‌های گردشگری شهر رم

تاریخ شهر رم به بیش از 2700 سال پیش باز می‌گردد. پشت این شهر تاریخی و بزرگ، قرن‌ها جنگ، مبارزه، پیروزی و فتنه پنهان است. تاریخ این شهر روی دیوار خیابان‌ها، بناهای تاریخی، ساختمان‌ها و آثار هنری آن نوشته شده است. کافیست که در ویرانه‌ها، کلیساها و موزه‌های شهر کاوش کنید؛ تا بتوانید به قرن‌ها تلاش انسان برای خلق داستان خارق‌العاده رم پی ببرید. با ما همراه شوید تا با این شهر زیبای اروپایی آشنای‌تان کنیم.

 

تاریخچه شهر رم

روند اتحاد شهرهای ایتالیا، از سال 1848 میلادی آغاز شد؛ و با ایجاد پادشاهی در سال 1861 میلادی به پایان رسید. از آنجا که رم تحت کنترل پاپ و بخشی از قلمرو پاپ محسوب می‌شد، در آن زمان فلورانس را به عنوان پایتخت موقت ایتالیا انتخاب کردند.

در سال 1870 میلادی، نیروهای ایتالیایی وارد رم شدند؛ و به بیش از هزار سال کنترل پاپ بر شهر پایان دادند. با این حال، پاپ اتحاد شبه جزیره را نپذیرفت و در تاریخ 11 فوریه سال 1929 میلادی، هنگامی که پیمان لاتران بین پادشاهی ایتالیا و سریر مقدس منعقد شد، دولت واتیکان را تشکیل داد.

موسولینی و حزب ملی فاشیست، متحدین آلمان نازی، در سال 1922 میلادی در رم شورش كردند؛ و در این كشور به قدرت رسیدند و امپراتوری جدید ایتالیا را اعلام كردند. در سال‌های بعد، بسیاری از بناها، ساختمان‌ها و خیابان‌های شهر مرمت شدند و رم به پایتخت اداری این کشور تبدیل شد. این توجه و توسعه موجب رشد جمعیت این شهر و رسیدن آن از 212.000 نفر به بیش از یک میلیون نفر شد.

در طول جنگ جهانی دوم، رم به شدت سایر شهرهای این کشور بمباران نشد. این امر عمدتاً به این دلیل صورت گرفت كه آمریكایی‌ها نمی‌خواستند رم را ویران كنند. زیرا در مركز این شهر بی‌طرف واتیكان و پاپ پیوس XII حضور داشتند، كه در طول جنگ در این شهر مانده بودند. سرانجام در 4 ژوئن سال 1944 میلادی، رم توسط متفقین به تصرف درآمد.

 

جاذبه های گردشگری رم
جاذبه های گردشگری رم

 

در سال 1946 میلادی سلطنت در این کشور سرنگون و جمهوری مستقر شد. دوره دولچه ویتا (به معنی زندگی عالی) در دهه 50 و 60 میلادی در این کشور آغاز شد؛ و همزمان با آن رم به شهری بسیار شیک تبدیل گردید. در مرحله بعد یعنی در دهه 80 میلادی، جمعیت شهر رشد یافت و به دو میلیون و هشتصد هزار نفر رسید.

در 25 مارس سال 1957 میلادی، “پیمان رم” توسط شش کشور در این شهر به امضا رسید. بر اساس این پیمان، اتحادیه انجمن اقتصادی اروپا (ΕΟΚ) و انجمن انرژی هسته‌ای اروپا (EURATOM) تأسیس شد. پیمان رم بعدها باعث تشکیل اتحادیه اروپا نیز شد.

شهر رم در قرن 21

در حال حاضر، مرکز تاریخی رم هنوز هم نمایانگر تاریخچه غنی و رنگارنگ این شهر است. به همین خاطر هم سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از رم باستان، کاخ‌های عهد رنسانس، میدان‌ها، کلیساهای باروک و سایر آثار معماری مربوط به دوره‌های تاریخی مختلف، به این شهر زیبا سفر می‌کنند.

 

وضعیت اقتصادی شهر رم

مانند زمان‌های قدیم، امروزه نیز شهر رم مرکز حمل و نقل ایتالیا است. این مرکز تجاری از طریق جاده، راه‌آهن، دریا و مسیرهای هوایی ترافیک بین‌المللی زیادی دارد؛ و به همین جهت یک مرکز فرهنگی، مذهبی، سیاسی و تجاری با اهمیت و بین‌المللی در اروپا محسوب می‌شود.

حمل و نقل عمومی در رم توسط یک سیستم اتوبوس‌رانی پیچیده به شهروندان ارائه می‌شود. در طول چند دهه گذشته، تعدد اتومبیل‌ها در این شهر باعث ازدحام ترافیکی جدی شده به طوری که در دهه 70 و 80 میلادی تلاش‌های مختلفی از جمله اعمال ممنوعیت‌های ترافیکی در نقاط خاصی از شهر، برای مقابله با این مشکل انجام شد. اقتصاد شهر رم تا حدود زیادی به توریست بستگی دارد.

این شهر همچنین مرکز بانک‌داری، بیمه، چاپ، نشر و مد است. صنعت فیلم‌سازی ایتالیا نیز که در سال 1936 میلادی تاسیس شده است، بخشی از بار اقتصادی این شهر را به دوش می‌کشد. اقتصاد شهر رم زیاد به صنعت وابسته نیست؛ اما فعالیت‌های تجاری به ویژه بانکی و توسعه گردشگری برای اقتصاد آن بسیار مهم است. دانشگاه‌ها، رادیو و تلویزیون ملی و صنعت فیلم‌سازی در رم نیز بخش‌های مهمی از اقتصاد این شهر هستند.

معرفی برترین دانشگاه‌های شهر رم

در ادامه به فهرستی اشاره می‌کنیم که در آن به معرفی دانشگاه‌های برتر شهر رم در ایتالیا پرداخته‌ایم:

دانشگاه ساپینزا رم: این دانشگاه در رده‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان در سال 2010 در رتبه 190 جهان قرار گرفت. علاوه بر این، دانشگاه ساپینزا در رشته‌های علوم طبیعی (رتبه 30) و هنر و علوم انسانی (رتبه 72) در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

[ux_banner height=”150px” height__sm=”225px” bg=”2700″ bg_overlay=”rgba(0,0,0,.5)” border=”0px 0 0px 0px” class=”boxstyle1″]

[text_box position_x=”50″ position_y=”50″]

چنانچه علاقمند به دریافت اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه هستید، به صفحه مربوطه ما مراجعه نمایید.

[button text=”دانشگاه ساپینزا رم” color=”white” radius=”99″ link=”https://pgdanesh.com/university/sapienza-rome/”]

[/text_box]

[/ux_banner]

دانشگاه تورورگاتا رم: این دانشگاه در بین 10 دانشگاه برتر اقتصادی قاره اروپا قرار دارد. معتبرترین رتبه‌بندی دانشگاهی در ایتالیا که توسط La Repubblica انجام می‌شود؛ در سال‌های 2006 و 2007 رتبه‌های اول و دوم را به دانشگاه تورورگاتا اختصاص داد. علاوه بر این، این دانشگاه در بین 450 موسسه آموزشی برتر جهان در رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در سال2010 قرار گرفت.

دانشگاه تره رم: دانشکده حقوق این دانشگاه یکی از بهترین مراکز آموزشی در ایتالیا و اروپا است که دائماً در بین 5 مرکز آموزشی برتر این کشور قرار دارد؛ و در سیستم رتبه‌بندی Censis-La Repubblica دارای رتبه AAA است.

دانشگاه فورولتالیکو رم: این دانشگاه از نظر ساختاری و نسبت کادر آموزشی به تعداد دانشجویان، یکی از برترین دانشگاه‌های ایتالیا است.

دانشگاه لوئیس رم: این دانشگاه در رتبه‌بندی ارائه شده از سوی The Vision Working-group در سال 2010 در رده ششم برترین دانشگاه‌های ایتالیا قرار گرفت.

 

اماکن دیدنی شهر رم

در شهری که پر از نمادهای باستانی و امکان دیدنی است، انتخاب یک مکان خاص برای بازدید و گردشگری کار زیاد ساده‌ای نیست. مطمئناً در این انتخاب علایق شخصی بیش از هر چیز دیگری نقش دارد. اما در مورد رم باید این موضوع را فراموش کنید. چرا که در این شهر اماکن گردشگری خاصی وجود دارد که بازدید از آنها برای همه گردشگران واجب است. بهترین مکان‌های دیدنی این شهر عبارتند از:

 • کولوسئوم و طاق کنستانتین
 • شهر واتیکان
 • پانتئون (معبد رومی)
 • فروم رم (معروف به پلازا یا میدان اصلی شهر رم)
 • فواره تروی
 • باسیلیکای سنت جان لاتران (باسیلیکای لاتران سن جووانی)
 • باسیلیکای سنتاماریا ماجوره
 • جاده آپیا
 • پیاتسا ناوونا
 • تپه پالاتین
 • گالری و باغ بورگسه

اگر با وجود بازدید از این مکان‌ها، باز هم میل به دیدن فضاهای خارق‌العاده را دارید؛ توصیه می‌کنیم که سری به شهر تیولی که در فاصله 30 کیلومتری شرق رم قرار دارد بزنید. در این شهر می‌توانید یکی از زیباترین باغ‌های طبیعی ایتالیا را نظاره‌گر باشید. منطقه اوستیا نیز تقریباً مکانی است که می‌تواند حس کنجکاوی را در هر گردشگری ارضا کند. از طرفی شهر ناپل فقط کمی از رم فاصله دارد. کافیست که سوار قطار شوید و خودتان را ظرف یک ساعت به یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری در کشور ایتالیا برسانید. سورنتو، ساحل زیبای آمالفی و جزیره کاپری همگی به ناپل نزدیک هستند. بنابراین شهر رم علاوه بر این که پر از جاذبه‌های گردشگری است، به مکان‌ها و شهرهای دیدنی دیگر این کشور نیز نزدیک است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا