آشنایی با معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا

همیشه تا صحبت از تحصیل در ایتالیا می‌شود اولین چیزی که به ذهن می‌آید بورسیه‌های تحصیلی فوق‌العاده‌ای است که دولت به دانشجویان واجد شرایط در دانشگاه‌های ایتالیا می‌دهد. با اخذ این بورسیه‌ها تحصیل در کشوری اروپایی با قدمت تاریخی و هنری و فرهنگ غنی غذایی، رویایی دست‌یافتنی است.

در قاره اروپا بعد از انگلیس، ایتالیا بیشترین دانشگاه‌های ممتاز در سراسر دنیا را داراست. همان‌طور که می‌دانید تحصیل یکی از راه‌های ورود به هر کشوری است. به دلیل اینکه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی راحت‌تر است؛ ایتالیا مقصد بسیاری از دانشجویان سراسر دنیا از جمله ایران است.

قدمت دانشگاه‌ها در ایتالیا به حدی زیاد است که در برخی از منابع ریشه کلمه (University) به معنای دانشگاه را به ایتالیا نسبت داده‌اند. تحصیل در ایتالیا که این کشور حدودا ۹۰ دانشگاه را شامل می‌شود، اعم از دولتی و خصوصی و حتی دانشگاه‌هایی که دوره‌های مجازی را ارائه می‌دهند، برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر است. دانشگاه‌های ایتالیا شاخص علمی بالایی در سطح جهان دارند. بر اساس آمارهای به دست آمده در سال ۲۰۱۸، بیش از ۳۰ دانشگاه این کشور در رتبه کمتر از ۹۰۰ در بین دانشگاه‌های برتر سراسر دنیا قرار گرفته‌اند.

برای ورود به بیشتر رشته‌ها در ایتالیا شرکت در آزمون‌های خاص این کشور و کسب نمره قبولی در آنها ضروری است. البته همه رشته‌ها به آزمون ورودی نیازی ندارند. برای مثال برای اخذ پذیرش در رشته‌هایی چون مدیریت و اقتصاد انجام مصاحبه از راه دور با دانشجو الزامی است. این مصاحبه از طریق اسکایپ صورت می‌گیرد؛ و برای آشنایی بیشتر اساتید با دانشجو انجام می‌شود.

برای رشته‌های دیگری که به مصاحبه حضوری در خاک ایتالیا نیاز دارند؛ از طرف ایتالیا ویزایی ۱۰ روزه به فرد داده می‌شود و به محض انجام مصاحبه، قبل از اتمام ویزا فرد باید اقدام به بازگشت کند. برای تحصیل در ایتالیا از بابت زبان آموزش نگرانی وجود ندارد؛ چراکه دانشگاه‌ها به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی دروس را ارائه می‌دهند. البته تعداد دانشگاه‌های ایتالیایی زبان، بیشتر از آنهایی است که دروس را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند.

آشنایی با ۱۰ دانشگاه معتبر ایتالیا

دانشگاه‌های زیر از معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا هستند؛ که در سطح جهانی از اعتبار بالایی برخوردارند. در اینجا به توضیحی مختصر در مورد هر کدام بسنده می‌کنیم.

 1. دانشگاه بولونیا
 2. دانشگاه ساپینزای رم
 3. دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
 4. دانشگاه پیزا
 5. دانشگاه پادوآ
 6. دانشگاه تور ورگاتای رم
 7. دانشگاه ناپل
 8. دانشگاه فلورانس
 9. دانشگاه پلی‌تکنیک تورین
 10. دانشگاه پاویا

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا
دانشگاه بولونیا

این دانشگاه از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در دنیا است؛ که بیش از نهصد سال سن دارد. دانشگاه بولونیا علاوه بر ایتالیا در کشور آرژانتین هم یک واحد آموزشی دارد. این دانشگاه ۲۳ دانشکده و پردیس دانشگاهی، ۳۳ گروه آموزشی، ۷ مرکز تحقیقات صنعتی، ۱۲ مرکز تحقیق و آموزش دارد. این دانشگاه هم‌چنین ۳۰۰۰ نفر هیات علمی و ۳۰۰۰ نفر کارمند اداری و تقریبا ۸۵ هزار دانشجو دارد؛ که حدود ۶ درصد از این دانشجویان، خارجی‌ها هستند.

 • سال تاسیس: ۱۰۸۸
 • رتبه در ایتالیا: ۱
 • رتبه در جهان: ۱۶۸
 • وب‌سایت دانشگاه: www.unibo.it

[ux_banner height=”150px” height__sm=”225px” bg_overlay=”rgba(0,0,0,.5)” border=”0px 0 0px 0px” class=”boxstyle1″]

[text_box position_x=”50″ position_y=”50″]

چنانچه علاقمند به تحصیل در دانشگاه بولونیا هستید، برای اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه این دانشگاه مراجعه نمایید.

[button text=”دانشگاه بولونیا” color=”white” radius=”99″ link=”https://pgdanesh.com/university/university-of-bologna/”]

[/text_box]

[/ux_banner]

دانشگاه ساپینزای رم

دانشگاه ساپینزای رم
دانشگاه ساپینزای رم

دومین دانشگاه در لیست معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا، دانشگاه ساپینزای رم است. این دانشگاه در ابتدا به دلیل مطالعات کلیسایی تاسیس شد. دانشگاه ساپینزای رم ۱۱ دانشکده و ۶۵ گروه آموزشی دارد. این دانشگاه معتبر حدود ۴۰۰۰ نفر کارمند، حدود ۴۰۰۰ نفر استاد و بیش از ۵۱۵ هزار نفر دانشجو دارد. از کلیه دانشجویان در حال تحصیل در آن، حدودا ۷۵۰۰ نفر بین‌المللی هستند. اکثر رشته‌ها در این دانشگاه به زبان ایتالیایی و تعداد کمی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. یکی از مزیت‌های این دانشگاه وجود ۵۵ کتابخانه مجهز در آن است؛ که ۲۴ ساعته آماده خدمت‌رسانی به دانشجویان هستند.

 • سال تاسیس: ۱۳۰۳
 • رتبه در اروپا: ۳۰
 • رتبه در جهان: ۲۳۳
 • وب‌سایت دانشگاه: www.uniroma1.it

[ux_banner height=”150px” height__sm=”225px” bg_overlay=”rgba(0,0,0,.5)” border=”0px 0 0px 0px” class=”boxstyle1″]

[text_box position_x=”50″ position_y=”50″]

چنانچه علاقمند به تحصیل در دانشگاه ساپینزای رم هستید، برای اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه این دانشگاه مراجعه نمایید.

[button text=”دانشگاه ساپینزای رم” color=”white” radius=”99″ link=”https://pgdanesh.com/university/sapienza-rome/”]

[/text_box]

[/ux_banner]

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان
دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

این دانشگاه از معتبرترین مراکز علمیِ فنی و مهندسی در بین دانشگاه‌های ایتالیا است. دانشگاه پلی‌تکنیک میلان حدود ۴۰ هزار نفر دانشجو و ۲۵۰۰ نفر استاد و استادیار دارد. این دانشگاه ۱۲ دپارتمان دارد و ۱۳۰ رشته را ارائه می‌دهد. در مقطع کارشناسی تحصیل در بسیاری از رشته‌ها به زبان ایتالیایی است؛ اما در مقاطع ارشد و دکترا اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. آمار جالب توجهی که از این دانشگاه به دست آمده این است که اعتبار مدرک پلی‌تکنیک میلان رتبه ۳۶ در دنیا از حیث اشتغال‌پذیری پس از تحصیل را دارد. اعتبار این دانشگاه در حدی است که رتبه ۵ جهان در دانشگاه‌های فنی و مهندسی را دارا می‌باشد.

 • سال تاسیس: ۱۸۶۳
 • رتبه در ایتالیا: ۳
 • رتبه در جهان: ۱۵۶
 • وب‌سایت دانشگاه: www.polimi.it

[ux_banner height=”150px” height__sm=”225px” bg_overlay=”rgba(0,0,0,.5)” border=”0px 0 0px 0px” class=”boxstyle1″]

[text_box position_x=”50″ position_y=”50″]

چنانچه علاقمند به تحصیل در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان هستید، برای اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه این دانشگاه مراجعه نمایید.

[button text=”دانشگاه پلی‌تکنیک میلان” color=”white” radius=”99″ link=”https://pgdanesh.com/university/politecnic-di-milano/”]

[/text_box]

[/ux_banner]

دانشگاه پیزا

دانشگاه پیزا
دانشگاه پیزا

دانشگاه پیزا از دیگر دانشگاه‌های ایتالیا است که در شهر پیزا واقع شده و دولتی است. این دانشگاه ۲۰ گروه آموزشی، ۵۸ رشته برای تحصیل در مقطع کارشناسی و ۴۹ رشته برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارا است. دانشگاه پیزا حدود ۵۷ هزار نفر دانشجو دارد. افتخار بزرگ دانشگاه پیزا این است که مشاهیری چون گالیله از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند. این دانشگاه در رشته تاریخ کلاسیک و باستان در دنیا جایگاه ۱۲ و در علوم کامپیوتر رتبه ۱۰۰ تا ۱۵۰ را به خود اختصاص داده است.

 • سال تاسیس: ۱۳۴۳
 • رتبه در جهان: ۴۲۲
 • وب‌سایت دانشگاه: www.unipi.it

دانشگاه پادوآ

دانشگاه پادوآ
دانشگاه پادوآ

دانشگاه پادوآ در شهر پادوآی ایتالیا واقع شده است. این دانشگاه حدود ۲۲۰۰ نفر اعضای هیات علمی و ۶۰ هزار نفر دانشجو دارد. این دانشگاه در سال ۲۰۱۶ در میان موسسات آموزش عالی ایتالیا بهترین دانشگاه و در سال ۲۰۱۸ بر اساس رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان (ARWU) مقام بهترین دانشگاه ایتالیایی را به خود اختصاص داد. دانشگاه پادوآ طیف گسترده‌ای از رشته‌های گوناگون را تحت پوشش قرار می‌دهد. این دانشگاه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فعالیت می‌کند.

 • سال تاسیس: ۱۲۲۲
 • رتبه در ایتالیا: ۲
 • رتبه در جهان: ۲۴۹
 • وب‌سایت دانشگاه: www.unipd.it

دانشگاه تور ورگاتای رم

دانشگاه تور ورگاتای رم
دانشگاه تور ورگاتای رم

دانشگاه تور ورگاتای رم از دیگر دانشگاه‌های ایتالیا است که از اعتبار بالایی در دنیا برخوردار است. این دانشگاه ۶ دانشکده و حدود ۴۵ هزار نفر دانشجو دارد که ۴ هزار نفر از آنها دانشجویان بین‌المللی هستند. در این دانشگاه سه مقطغ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شود. رشته‌های اصلی که در این دانشگاه برای دانشجویان ارائه می‌شوند، علوم پزشکی، علوم پایه، رشته‌های فنی و مهندسی، اقتصاد و حقوق است.

 • سال تاسیس: ۱۹۸۲
 • رتبه در جهان: ۳۲۰
 • وب‌سایت دانشگاه: web.uniroma2.it

دانشگاه ناپل

دانشگاه ناپل
دانشگاه ناپل

دانشگاه فردریکو دوم ناپل، دانشگاهی دولتی در شهر ناپل در ایتالیا است. این دانشگاه ۱۰۰ هزار نفر دانشجو و ۸ هزار نفر کارمند دارد. با این حجم گسترده از دانشجو و کارمند، دانشگاه ناپل از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا است. دانشگاه ناپل ۱۳ دانشکده، ۴۲ مرکز تحقیقات، ۱۰۸ کتابخانه و ۲ باغ گیاه‌شناسی دارد. حدود ۱۴۷ رشته در هر سه مقطع در این دانشگاه تدریس می‌شود.

 • سال تاسیس: ۱۲۲۴
 • رتبه در ایتالیا: ۲۱
 • رتبه در جهان: ۴۰۸
 • وب‌سایت دانشگاه: www.international.unina.it

دانشگاه فلورانس

دانشگاه فلورانس
دانشگاه فلورانس

دانشگاه فلورانس از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا است. حدود ۶۰ هزار نفر دانشجو و ۱۲ دانشکده دارد. دانشکده‌های این دانشگاه شامل آموزش و پرورش، هنر و معماری، رشته‌های مهندسی، حقوق و علوم سیاسی، ریاضیات و فیزیک، علوم طبیعی، پزشکی و جراحی و داروسازی و روانشناسی، اقتصاد و کشاورزی است. رشته‌های اصلی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند، طراحی صنعتی، معماری و رشته‌های مهندسی است.

 • سال تاسیس: ۱۳۲۱
 • رتبه در ایتالیا: ۱۳
 • رتبه در جهان: ۴۶۱ – ۴۷۰
 • وب‌سایت دانشگاه: www.unifi.it

دانشگاه پلی‌تکنیک تورین

دانشگاه پلی‌تکنیک تورین
دانشگاه پلی‌تکنیک تورین

این دانشگاه در شهر تورینو واقع شده است؛ و از بهترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی در دنیا است. حدود ۳۴ هزار دانشجو در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارد. از این تعداد دانشجو حدودا ۳۰ درصد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. رشته‌ها در این دانشگاه مانند اکثر دانشگاه‌های ایتالیا به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شوند.

 • سال تاسیس: ۱۸۵۹
 • رتبه در جهان: ۳۸۷
 • وب‌سایت دانشگاه: didattica.polito.it

دانشگاه پاویا

دانشگاه پاویا
دانشگاه پاویا

دانشگاه پاویا از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در اروپا است؛ و مقام هفدهمین دانشگاه در دنیا را دارا می‌باشد. این دانشگاه به دلیل وجود دانشجویان بسیار از جمله ایتالیایی و بین‌المللی، یک شهر دانشجویی به حساب می‌آید. در سال ۲۰۱۸ دانشگاه پاویا عنوان «بهترین دانشگاه ایتالیایی» در رشته پزشکی را بر اساس رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان (ARWU)و QS از آن خود کرد. از دیگر افتخارات این دانشگاه کسب رتبه سی‌ام جهان در تاریخ کلاسیک و باستان بر اساس رتبه‌بندی QS است. دانشگاه پاویا رشته‌های گوناگونی را در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌کند.

 • سال تاسیس: ۱۳۶۱
 • رتبه در ایتالیا: ۱۶
 • رتبه در جهان: ۵۵۱ – ۶۰۰
 • وب‌سایت دانشگاه: web.unipv.it

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های ایتالیا

به دلیل اینکه تعدد دانشگاه‌های ایتالیایی زبان در این کشور بیشتر است؛ با تحصیل به زبان انگلیسی گزینه‌های کمتری پیش روی دانشجویان است. به همین دلیل بر سر این دانشگاه‌ها میان دانشجویان بین‌المللی رقابت تنگاتنگی وجود دارد. البته دانشجویان برای زندگی و یافتن شغل مناسب ناچار به یادگیری زبان ایتالیایی هستند. بنابراین پیشنهاد مجموعه فرداد دانش به دانشجویانی که به انگلیسی در ایتالیا تحصیل می‌کنند این است که پس از ورود به دانشگاه با کمک دوره‌هایی که در دانشگاه‌ها برای آموزش زبان ایتالیایی است، این زبان را بیاموزند.

در سال‌های اخیر دانشگاه پلی‌تکنیک میلان در تلاش است که رشته‌های انگلیسی زبان خود را گسترش دهد و در این راه موفق هم بوده است . امروزه این دانشگاه بیش از ۲۱ رشته خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد به همین دلیل است که این دانشگاه در بین دانشجویان ایرانی از محبوبیت بالایی برخوردار است. ناگفته نماند که اخذ پذیرش در این دانشگاه رزومه‌ای قوی از دانشجو را طلب می‌کند. به دلیل اینکه در سطح جهانی از اعتبار بالایی برخوردار است.

به طور کلی از برنامه‌های بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا در آینده‌ای نه چندان دور امکان تحصیل به زبان انگلیسی است. البته متقاضیان مقطع دکترا لازم است این نکته را بدانند که تمامی رشته‌ها در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

تحصیل به زبان ایتالیایی در دانشگاه‌های ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا به زبان رسمی آنجا که زبان ایتالیایی است، باید مدرک زبان ایتالیایی را در حدی که برای دانشگاه مورد نظر قابل قبول است ارائه کرد. همان‌طور که قبل‌تر گفته شد، به دلیل اینکه تعداد دانشگاه‌هایی که دروس را به زبان ایتالیایی تدریس می‌کنند بسیار زیاد است، دانشجویان برای تحصیل به زبان ایتالیایی گزینه‌های بسیاری پیش روی خود دارند.

برای زندگی در ایتالیا یادگیری زبان آن لازم است به دلیل اینکه مردمان ایتالیا معمولا به دلایل مختلف از انگلیسی صحبت کردن خودداری می‌کنند. پس قبل از ورود به این کشور به زبان ایتالیایی مسلط شوید. فراموش نکنید که تسلط به زبان ایتالیایی برای یافتن شغل نیز به دانشجویان کمک شایانی می‌کند.

مجموعه فرداد دانش برای تسهیل اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا آماده خدمت‌رسانی به شما است و تا مرحله آخر و اقامت شما در این کشور در کنار شما خواهد بود.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x