Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در روسیه

 

 

برای تحصیل در روسیه به چه مدرک زبانی نیاز خواهیم داشت؟ مطمئنا اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، این سوال مهم به ذهن‌تان خطور کرده است. جواب این سوال با توجه به عوامل مختلف مانند قوانین دانشگاه مورد نظر، رشته انتخابی و غیره، می‌تواند متفاوت باشد، اما نگران نباشید؛ تیم فرداد دانش پاسارگاد، به عنوان نماینده رسمی دانشگاه‌های روسیه در ایران، در این مقاله جواب‌های ممکن برای این سوال را برای شما آماده کرده است، پس با ما همراه باشید تا تحصیل در روسیه برایتان راحتتر از میشه باشد.

 

مقدمه در مورد تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه همیشه یک گزینه‌ مناسب برای متقاضیانی بوده است که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. ازجمله دلایلی که دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل از طرف متقاضیان ایرانی انتخاب میشوند، میتوان به هزینه‌های پایین تر آن نسبت به سایر کشور‌ها، دریافت پذیرش آسان‌تر، شرایط آسان دریافت ویزا و دلایل بسیار دیگر اشاره کرد. دلیل مهم‌تر دیگری نیز برای انتخاب روسیه به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل وجود دارد که برای بیشتر افراد از اهمیت زیادی برخوردار است؛ و آن هم عدم نیاز به ارائه مدرک زبان است.

گرچه همیشه موارد استثنا وجود دارد، اما به طور کلی برای تحصیل در اکثر دانشگاه‌های روسیه شما نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت و پس از گذراندن دوره آمادگی یا پادفک، می‌توانید تحصیل خود را در دانشگاه مورد نظرتان شروع کنید. در مورد سیستم آموزشی روسیه می دانید؟ پیشنهاد میکنیم این مقاله جذاب را مطالعه نمایید.

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه بدون داشتن مدرک زبان

کشور روسیه به دلیل سیاست‌های خود در مورد جذب دانشجویان بین‌المللی، محدودیتی برای زبان تحصیل دانشجویان در نظر نگرفته است و امکان تحصیل بدون نیاز به داشتن مدرک زبان را، در دانشگاه‌های دولتی و غیر دولتی خود فراهم کرده است.

دوره‌های تحصیلی در تمامی مقاطع به چندین زبان مختلف مانند روسی، انگلیسی و حتی آلمانی یا فرانسوی ارائه می‌شوند، البته دوره‌های کارشناسی عموما به زبان روسی تدریس می‌شوند. دانشجویان باید پس از انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر خود، ملزومات مورد نیاز برای پذیرش، که توسط دانشگاه مشخص می‌شوند را، فراهم کنند.

دانشجویانی که قصد دارند به زبان روسی در این کشور تحصیل کنند، نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهند داشت ولی باید دوره‌های آمادگی پادفک را پشت سر بگذارند و پس از قبولی در آزمون ورودی، تحصیل خود را شروع کنند. اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه را دارید، در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

 

 

دوره پادفک چیست؟

همانطور که گفتیم، تحصیل در روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد، اما مگر ممکن است بدون آشنایی با زبان روسی یا انگلیسی، بتوانید در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید؟ در جواب این سوال باید بگویم بله ممکن است، نظام آموزشی این کشور به کمک دوره‌ای به نام پادفک شما را برای تحصیل در روسیه آماده خواهد کرد. پادفک (Padfak) مخفف لغت روسی подготовительный факультет است و در اصل دوره‌ای است که به منظور یادگیری زبان روسی و آمادگی برای تحصیل در کشور روسیه برگزار می‌شود.

می‌توان گفت که مدرک دوره پادفک، تقریبا معادل مدرک پیش دانشگاهی ایران است. در این دوره شما دروس پیش نیاز دانشگاه را مطالعه خواهید کرد و برای تحصیل در روسیه آماده خواهید شد. در طول این دوره، علاوه بر آشنایی با زبان کشور روسیه، با فرهنگ، شیوه زندگی و تاریخ این کشور نیز آشنا خواهید شد.

پس از گذراندن این دوره، یک گواهی تعیین سطح دریافت خواهید کرد و به زبان روسی تسلط خواهید داشت. گذراندن این دوره برای دانشجویان گروه علوم پزشکی، مانند رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری و غیره…(در بعضی از دانشگاه ها) یک امر اجباری است و بدون گذراندن آن امکان ورود به این دوره‌ها وجود ندارد.

از آنجایی که تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه در حال گسترش است، دوره پادفک انگلیسی نیز در روسیه برگزار می‌شود. هرساله چند دانشگاه مشخص در روسیه این دوره را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. البته تعداد موسساتی که این دوره را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند، کمتر از موسساتی است که آن را به زبان روسی برگزار می‌کنند. معمولا هزینه دوره پادفک با توجه به مرکزی که آن را برگزار می‌کند متفاوت است و در اکثر مواقع هزینه برای دوره به زبان انگلیسی بیشتر از دوره‌هایی است که به زبان روسی تدریس می‌شوند.

 

مهاجرت تحصیلی

 

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی زیادی این دوره را هر ساله برگزار می‌کنند که در ادامه اسم تعدادی از این دانشگاه‌ها آورده شده است:

 • دانشگاه فدرال کازان
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه دولتی لومونسف مسکو
 • دانشکاه دوستی ملل (RUDN)
 • موسسه عالی اقتصاد (HSE)
 • دانشگاه دولتی تکنولوژی کازان

 

تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در دوره‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، با توجه به دانشگاه مورد نظر و رشته انتخابی متفاوت است. علاوه بر این، مقطع تحصیلی نیز روی نیازمندی‌های شما برای کسب پذیرش تاثیر خواهد داشت.
ممکن است تنها با یک مصاحبه و ارائه مدارک مربوط به گذراندن دوره زبان، مانند مدارک آموزشگاه‌های خصوصی، و اثبات توانایی خود در زبان انگلیسی بتوانید پذیرش بگیرید. از طرف دیگر ممکن است بعضی از دانشگاه‌ها سختگیرتر باشند و از شما مدارک زبان بین‌المللی مانند آیلتس و تافل بخواهند. پس باید در مورد دانشگاه مورد نظر خود تحقیق کنید و این اطلاعات را به صورت دقیق کسب کنید. به یاد داشته باشید که برای کسب راهنمایی بیشتر همیشه می‌توانید با تیم مشاوره فرداد دانش پاسارگاد تماس برقرار کنید.

 

در روسیه تعداد دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی و دانشگاه‌هایی که این دوره‌ها را در اختیار دانشجویان بین‌المللی خود قرار می‌دهند، هر ساله در حال افزایش است.  می‌توانید در ادامه لیست تعدادی از دانشگاه‌هایی که دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند را ببینید:

 1. دانشگاه دوستی ملل روسیه (RUDN)
 2. دانشگاه فدرال سیبری
 3. دانشگاه فدرال اورال
 4. دانشگاه الکترونیک سن پترزبورگ
 5. دانشگاه HSE
 6. دانشگاه فیزیک و تکنولوژی مسکو

مزایای تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه

اگر شما بتوانید سطح قابل قبولی از دانش زبان انگلیسی را نشان دهید، می‌توانید بدون گذراندن دوره پادفک، که می‌تواند یک سال تحصیلی به طول بیانجامد، از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید. این موضوع به تنهایی یک سال شما را از بقیه جلو خواهد انداخت که ارزش بالایی دارد.

هزینه های مناسب تحصیل و زندگی نیز می‌تواند یکی دیگر از مزایای این دوره‌ها باشد، در مقایسه با آمریکا و اروپا، هزینه تحصیل در روسیه کمتر است. شما در طول دوره تحصیل نیز اجازه کار خواهید داشت که می‌تواند در مدیریت هزینه‌ها به شما کمک فراوانی کند. مدارک دانشگاه‌های روسیه در تمام جهان معتبر است و شما پس از تحصیل می‌توانید در هر جایی از دنیا از آن استفاده کنید.

 

مزیت تحصیل در روسیه

 

مقاله پیشنهادی : دلایل انتخاب روسیه برای تحصیل

 

سخن آخر موسسه فرداد دانش پاسارگاد

اکنون می‌دانید که شرایط پذیرش در روسیه، در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی، بسیار آسان‌تر است. عدم نیاز به مدرک زبان و ارائه دور‌های آموزشی برای آماده شدن دانشجویان بین‌المللی، خبر از ارزش و اهمیت جذب دانشجویان بین‌المللی در روسیه می‌دهد. بدون شک زندگی و تحصیل در کشوری که برای جذب دانشجویان بین‌المللی این قدر تلاش می‌کند، یک تجربه فوق العاده خواهد بود. از طرفی روسیه کشوری با تاریخ غنی و سرشار از چهره‌های سرشناس در تمامی زمینه‌های علمی و هنری بوده و هست، پس بدون شک تحصیل و زندگی در این کشور یک تجربه خاص خواهد بود.

تیم فرداد دانش پاسارگاد، به عنوان نماینده رسمی دانشگاه‌های روسیه در ایران، سعی بر این دارد که تجربه مهاجرت را برای شما تا حد ممکن آسان و لذت بخش کند. ما از ابتدا تا انتهای مسیر در کنار شما خواهیم بود. برای کسب راهنمایی بیشتر همواره می‌توانید با ما تماس برقرار کنید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا