Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

روش های تمدید اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

درصد زیادی از دانشجویانی که به قصد تحصیل وارد ایتالیا می‌شوند، به دنبال دریافت اقامت دائم و به اصطلاح شهروند شدن هستند. اما همان‌طور که می‌دانید، ویزایی که برای تحصیل در ایتالیا صادر می‌شود، محدودیت زمانی دارد. با وجود این محدودیت شما به عنوان دانشجو فقط تا زمانی که تحصیل می‌کنید می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید. اما نگران نباشید چرا که روش‌های دیگری نیز برای تمدید اقامت‌تان وجود دارد. در این مقاله به معرفی روش‌های تمدید اقامت پس از تحصیل در ایتالیا خواهیم پرداخت.

 

چه روش‌هایی برای تمدید اقامت پس از تحصیل در ایتالیا وجود دارد؟

موقعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خاص اروپا باعث می‌شود که سالانه تعداد زیادی از دانشجویانی بین‌المللی فارغ التحصیل شده از دانشگاه‌های این قاره، جذب بازار کار آن شده و اصطلاحا ماندگار شوند. به نظر می‌رسد که بازار کار گسترده، رفاه اجتماعی بالا و دریافت حقوق مکفی دلیل این تصمیم باشد.

اگر شما هم در ایتالیا درس می‌خوانید و به دنبال راهی هستید که بتوانید بعد از اتمام دوره آموزشی خود نیز در این کشور بمانید با ادامه این نوشته همراه ما باشید. ما یکی از روش‌های زیر را برای اقامت پس از تحصیل در ایتالیا پیشنهاد می‌کنیم:

  • ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
  • پیدا کردن کار
  • ازدواج
  • ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری

البته که روش‌های دیگری نیز برای دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا وجود دارد. اما این روش‌ها، راه‌حل‌های معقولی هستند که بیشتر دانشجویان برای تمدید اقامت خود از آنها استفاده می‌کنند.

 

دریافت اقامت از طریق ادامه تحصیل

برای دریافت اقامت از طریق ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر فقط کافیست که مدرک مقطع تحصیلی قبل را به دانشگاه ارائه دهید. البته درست است که شهریه دانشگاه در مقاطع تحصیلی بالاتر، سنگین‌تر می‌شود اما با دریافت این اقامت اجازه کار نیز خواهید داشت و می‌توانید با کار کردن بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را پوشش دهید. با ثبت نام در دوره های کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا شما اجازه دارید 10 ساعت در هفته کار کنید. با ورود به مقطع کارشناسی ارشد اجاره کار موقت شما نیز تغییر می‌کند و می‌توانید 20 ساعت در هفته کار کنید. این در حالی است که شهریه دانشگاه‌تان نیز کمی بیشتر می‌شود.

داستان کسانی که قصد دارند با ورود به دوره دکترا اقامت خود را در ایتالیا تمدید کنند کمی متفاوت است. چرا که برای ورود به این دوره علاوه بر این که باید مدرک فوق لیسانس و آیلتس 7 داشته باشید، باید استاد راهنمای‌تان نیز نامه پذیرش صادر کند. در ضمن شما در طول این دوره 3 ساله اجازه 30 ساعت کار در هفته را دارید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که میانگین دستمزد پرداخت شده به دانشجویانی که مجوز موقت کار در ایتالیا را دارند، ساعتی 10 تا 15 یورو است. البته افرادی که به زبان انگلیسی مسلط هستند می‌توانند شغل بهتر با دستمزد بیشتری پیدا کنند و طبیعتا راحت‌تر در این کشور زندگی کنند. این نکته را نیز فراموش نکنید که هزینه زندگی در شهرهای شمالی ایتالیا نسبت به شهرهای جنوبی آن بیشتر است.

 

دریافت اقامت از طریق پیدا کردن کار

طبق قوانین کشور ایتالیا، ویزای تمام دانشجویان بین‌المللی ۶ ماه الی ۱ سال پس از اتمام تحصیل اعتبار دارد. دانشجویان می‌توانند در طول این دوره 6 ماهه دنبال کار بگردند؛ و به محض اشتغال به کار، نوع ویزای خود را از تحصیلی به کاری تغییر دهند. بنابراین یکی از روش‌های اقامت پس از تحصیل در ایتالیا پیدا کردن کار در دوره تنفس است.

ویزای کاری که در این حالت صادر می‌شود 1 سال اعتبار دارد. اگر بتوانید 5 سال متوالی ویزای کاری خود را به این روش تمدید کنید، به صورت خودکار بعد از 5 سال شهروند ایتالیایی محسوب می‌شوید؛ و از همه مزایای یک شهروند عادی برخوردار خواهید شد.

مهاجرت کاری
مهاجرت کاری

 

تمدید ویزای موقت

اتباع خارجی در ایتالیا، بسته به نوع ویزایی که دریافت کرده‌اند، موظفند مجوز خود را به صورت منظم تمدید کنند. شهروندان خارجی ساکن ایتالیا ملزم به ثبت درخواست تجدید ویزا تحت شرایط زیر هستند:

  • اگر اجازه اقامت اعتبار دو ساله داشته باشد، 90 روز مانده به تاریخ انقضا باید در خواست تمدید ثبت شود.
  • اگر اجازه اقامت اعتبار یک ساله داشته باشد، 60 روز مانده به تاریخ انقضا باید در خواست تمدید ثبت شود.
  • در سایر موارد، 30 روز مانده به تاریخ انقضا باید این درخواست ثبت شود.

مدت اعتبار اقامت موقت ایتالیا به نوع ویزا بستگی دارد. شهروندان خارجی ساکن در این کشور که ویزای کار دارند، بنابر شغلی که دارند و مدت زمان قرارداد با کارفرما می‌توانند متقاضی تمدید مجوز کار خود شوند. افرادی که با مجوز کار وارد ایتالیا می‌شوند، در صورتی که 5 سال به صورت قانونی در این کشور کار کنند و بیمه و مالیات خود را بپردازند، می‌توانند بعد از طی شدن این مدت اقامت دائم بگیرند.

 

دریافت اقامت از طریق ازدواج

همان‌طور که می‌دانید یکی از روش‌های دریافت اقامت کشورهای اروپایی، ازدواج با فردی است که تابعیت آن کشور خاص را دارد. بنابراین اگر بعد از اتمام دوره تحصیل خود با یک ایتالیایی ازدواج کنید می‌توانید ظرف مدت 2 سال اقامت دائم خود را دریافت کنید. البته این روش اقامت پس از تحصیل در ایتالیا پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. چرا که دولت ایتالیا، متقاضیانی که به این روش درخواست تابعیت می‌کنند را به شدت زیر نظر دارد.

برای دریافت ویزای دائم کشور ایتالیا به روش ازدواج باید حتما قبل از ازدواج مجرد باشید؛ و یا گواهی طلاق از همسر سابق خودتان را به دولت تحویل دهید. در ضمن ازدواج‌تان باید قانونی و واقعی باشد. برای اثبات این موضوع نیز باید ثابت کنید که با همسرتان زیر یک سقف زندگی می‌کنید.

مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ازدواج
مهاجرت و اخذ اقامت از طریق ازدواج

 

دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

البته این روش دریافت اقامت فقط مخصوص دانشجویان نیست؛ بلکه همه افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در ایتالیا اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. اما تفاوتی که بین دانشجویان شاغل در این کشور با افراد دیگر وجود دارد این است که دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل ثبت شرکت کرده و با راه‌اندازی یک کسب‌وکار هر چند کوچک و سرمایه‌گذاری بر روی آن، بعد از اتمام دوره تحصیلی خود، تابعیت این کشور را دریافت کنند.

برای دریافت اقامت این کشور به روش سرمایه‌گذاری باید در گام اول بیزینس پلن بنویسید. اگر این طرح تجاری مورد قبول دولت قرار بگیرد، در گام بعدی باید پیش‌نویس اساسنامه شرکت و سایر مدارک مورد نیاز را آماده کنید. با راه‌اندازی یک کسب‌وکار و یا سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلفی مانند توریسم، صنایع غذایی، ماشین آلات و بازرگانی قادر خواهید بود که بعد از 3 سال اقامت دائم این کشور را دریافت کرده و ظرف 6 سال شهروند ایتالیا شوید.

البته همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، روش‌های دیگری نیز برای تمدید اقامت پس از تحصیل در ایتالیا وجود دارد. اما این روش‌ها تقریبا کم دردسرترین روش‌هایی هستند که می‌توانید به کمک آنها ظرف مدت کوتاهی شهروند یک کشور اروپایی درجه یک شوید. اما نکته‌ای که نباید آن را فراموش کنید این است که برداشتن گام اشتباه در این مسیر می‌توانید پروسه دریافت اقامت را بیش از پیش طولانی کند. بنابراین قبل از انجام هر اقدامی بهتر است با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. کارشناسان ما آماده ارائه مشاورهای تخصصی در این زمینه به شما هم‌میهنان عزیز هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا