Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

همه چیز درباره شرایط کار دانشجویی در ایتالیا

کار دانشجویی در ایتالیا برای بسیاری از افراد که اقدام به مهاجرت تحصیلی به این کشور می‌کنند؛ از جمله راه‌های پوشش بخشی از هزینه‌ها است. زندگی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای هم‌رده اروپایی هزینه کمتری دارد. همچنین وجود انواع بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی، کمک می‌کند تا بسیاری از دانشجویان بتوانند در کنار این موارد و به کمک کار دانشجویی، ساده‌تر از پس هزینه تحصیل در ایتالیا برآیند. البته در این میان نباید به مشکلاتی مانند سختی‌های یافتن کار در ایتالیا نیز بی‌توجه بود. با همه این توضیحات، اگر می‌خواهید در حین تحصیل به کار دانشجویی در این کشور بپردازید؛ مطالعه ادامه این مقاله وب‌سایت فرداد دانش را از دست ندهید.

 

قوانین کار برای دانشجویان در ایتالیا

پیش از هر چیز باید با قوانین ایتالیا در زمینه کار ضمن تحصیل آشنا شوید. در ایتالیا مانند بسیاری از کشورها دانشجویان اجازه دارند و می‌توانند به صورت پاره‌وقت مشغول به کار شوند. منظور از کار پاره‌وقت فعالیت به مدت 20 ساعت در 5 روز فعال هفته و یا به مدت 4 ساعت در هر روز است. البته این یک میانگین است و بنابر مقطع تحصیلی معمولا این عدد متفاوت است. به عنوان مثال در دوره کارشناسی که تعداد کلاس‌های حضوری بیشتر است، هر هفته 10 ساعت، در دوره کارشناسی ارشد 20 ساعت و در دوره دکترا 30 ساعت اجازه کار هفتگی وجود دارد.

دانشجویان خارجی بر اساس قوانین کار ایتالیا، به دو دسته تقسیم می‌شوند. دانشجویانی که از اتحادیه اروپا برای تحصیل به این کشور آمده‌اند، برای استخدام پاره‌وقت به عنوان کار ضمن تحصیل، نیازمند دریافت هیچ‌گونه مجوزی نیستند. اما دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، از جمله دانشجویان ایرانی که در ایتالیا مشغول به تحصیل می‌شوند، باید مجوز کار دریافت کنند.

فرآیند و شرایط دریافت این مجوز پیچیده نیست؛ اما باید زمانی حدود 2 ماه را برای آن در نظر بگیرید. البته این مدت بنابر هر استان ممکن است کمی بیشتر یا کم‌تر باشد. در نهایت با دریافت این مجوز می‌توانید به صورت قانونی به دنبال یافتن کار پاره‌وقت باشید. همچنین شما زمانی می‌توانید درخواست مجوز کار نمایید که پیش از آن شغل مورد نظر را یافته باشید. در واقع یکی از مدارک لازم برای ارائه به اداره کار، قرارداد کاری است.

یک تبصره دیگر درباره کار دانشجویی در ایتالیا مرتبط با نوع ویزای تحصیلی شماست. اگرچه افرادی که برای دوره‌های کوتاه‌مدت زیر 3 ماه به ایتالیا می‌آیند، معمولا دنبال یافتن کار نیستند؛ اما بهتر است بدانید اجازه کار تنها به دانشجویانی داده می‌شود که برای دروه‌های تحصیلی بلندمدت (بیش از 3 ماه) وارد ایتالیا شده‌اند.

آخرین نکته درباره قوانین کار دانشجویی در ایتالیا این که در طول 3 ماه تابستان که دانشجویان از تحصیل فارغ هستند؛ اجازه کار تمام وقت وجود دارد.

 

بهترین مشاغل دانشجویی در ایتالیا

بهترین شغل‌های دانشجویی در ایتالیا، مواردی هستند که با رشته تحصیلی شما در ارتباط باشند. در واقع در این شرایط علاوه بر آنکه می‌توانید به تامین هزینه‌های روزمره خود کمک می‌کنید؛ دارای سابقه و تجارب مرتبط با تخصص‌تان خواهید شد. این سوابق پس از فارغ التتحصیلی، شما را در یافتن شغل بهتر کمک خواهد کرد.

بهترین مشاغل دانشجویی در ایتالیا
شرایط کار و تحصیل در ایتالیا

البته مشکل این است که همیشه نمی‌توان شغلی مرتبط با تخصص را پیدا کرد؛ و اغلب اوقات میزان درآمد شغل انتخابی بر سایر جوانب آن می‌چربد. خوشبختانه در ایتالیا شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای است که مشاغل پاره‌وقت بسیاری قابل دسترسی است. از سویی حداقل حقوق قابل پرداخت برای هر ساعت کار در این کشور 5 تا 15 یورو است. بنابراین با یک محاسبه سرانگشتی برای 20 ساعت کار در هفته، می‌توانید حدود 100 تا 300 یورو درآمد داشته باشید. این عدد اگرچه همه هزینه‌های شما را پوشش نمی‌دهد؛ اما بخش بزرگی از آن را می‌تواند تامین کند.

از جمله مشاغل دانشجویی پرطرفدار، قابل دست‌یابی و دارای درآمد مکفی در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تدریس و کارهای پژوهشی (به‌خصوص برای دانشجویان دکترا)
 • کار در هتل
 • کار در رستوران
 • فعالیت در صنعت مد
 • کار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای
 • کار در اداره پست یا فرودگاه
 • مشاغل فنی مانند برق‌کاری، لوله‌کشی و نقاشی ساختمان
 • آرایشگری
 • خدمات مرتبط با فناوری اطلاعات
 • منشی‌گری
 • کار در مزارع (به‌خصوص در تابستان)

 

چند راهنمایی مهم برای یافتن کار دانشجویی در ایتالیا

مهم‌ترین نکته برای یافتن کار دانشجویی در ایتالیا آشنایی با زبان ایتالیایی است. در واقع از آنجا که اکثر مشاغل پاره‌وقت در ارتباط مستقیم با ارباب‌رجوع است؛ یکی از شروط مهم برای انجام آن آشنایی نسبی با زبان ایتالیایی است. بنابراین اگر به دنبال یافتن کار در این کشور هستید؛ بدون تردید از همین امروز به دنبال تقویت زبان ایتالیایی خود باشید.

فراموش نکنید که اگرچه بدون آشنایی با زبان ایتالیایی نیز ممکن است موفق به یافتن مشاغل پاره‌وقت شوید؛ اما اگر قصد دارید پس از تحصیل در این کشور بمانید؛ مطمئنا در آینده تسلط بر این زبان برای شما واجب خواهد بود. پس در این زمینه کوتاهی نکنید.

به عنوان یک دانشجو انتظار نداشته باشید که از همان ترم اول، شغلی مرتبط با تخصص خود و با درآمد مناسب بیابید. سعی کنید به همه مشاغل به عنوان یک تجربه ارزشمند نگاه کنید. تقریبا همه آنها می‌توانند در تقویت زبان ایتالیایی شما موثر باشند؛ و موجب آشنایی بیشتر شما با فرهنگ عامه مردم، بازار و اقتصاد آن کشور شوند. بنابراین برای یافتن اولین شغل، حساسیت نداشته باشید و کارهای کوچک‌تر و با درآمد کمتر را نیز بپذیرید.

 • برای یافتن شغل مناسب می‌توانید چند مورد را بررسی کنید. در درجه اول از طریق دانشگاه به دنبال کارهای دانشجویی باشید. این موضوع را می‌توانید در تابلوی اعلانات دانشگاه بررسی کنید.
 • آگهی‌نامه‌های محلی برای یافتن شغل‌های محلی (مثل کار در رستوران) بهترین انتخاب هستند. این موارد را بررسی کنید و با آنها تماس گرفته یا حضورا به محل کار کارفرما بروید.
 • موسسه‌های کاریابی بسیاری در ایتالیا وجود دارد که با یک جستجوی ساده آنها را خوهید یافت. ثبت‌نام در این موسسه‌ها برای یافتن کارهای پاره‌وقت و مرتبط با توانایی و تخصص، انتخاب مناسبی است.

با جستجو در اینترنت آگهی‌نامه‌های شغلی بسیاری را پیدا خواهید کرد که به صورت کشوری یا محلی فعالیت می‌کنند. در زیر لیست کوتاهی از این وب‌سایت‌ها را برای بررسی بیشتر ارائه کرده‌ایم:

در بسیاری از موارد دوستان و اطرافیان می‌توانند موقعیت‌های شغلی را به شما معرفی کنند. بنابراین به همه آنها اعلام کنید که به دنبال یافتن شغل هستید. مطمئن باشید پیشنهادات مناسبی خواهید شنید. در ایتالیا حتی در محیط‌های کاری نیز تعداد افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، زیاد نیست. بنابراین اگر پیش از عزیمت به ایتالیا بتوانید مدرک تافل یا آیلتس خود را بگیرید؛ در کنار آشنایی با زبان ایتالیایی، احتمالا بتوانید مشاغل خوبی را بیابید.

نکته دیگر در زمینه کار در ایتالیا توجه به وضعیت استان مدنظر شماست. فراموش نکنید که ایتالیا به نسبت سایر کشورهای اروپایی نرخ بیکاری بیشتری دارد. این مسئله در شهرهای جنوبی این کشور بیشتر است و در شهرهای شمالی موقعیت‌های شغلی بیشتری (به‌خصوص در مراکز صنعتی) یافت می‌شود. بنابراین اگر یافتن کار دانشجویی در ایتالیا برای شما مهم است؛ بهتر است به دنبال دانشگاهی در شهرهای شمالی این کشور باشید.

در نهایت شرکت در دوره‌های کارآموزی می‌تواند به شما در کسب تجربه و افزایش شانس یافتن یک شغل مناسب و مرتبط با حوزه تحصیلی‌تان بسیار کمک کنند. این دوره‌ها اگرچه در ابتدا درآمدی ندارند؛ اما شما را آماده حضور قوی‌تر در بازار کار خواهند کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا