دانشگاه رودن مسکو (دوستی ملل)
Peoples' Friendship University of Russia

دانشگاه رودن (دوستی ملل) روسیه در پنجم فوریه ۱۹۶۰ توسط دولت روسیه ساخته شد. در ۲۲ام فوریه سال ۱۹۶۱، این دانشگاه به نام پاتریس لمومبا نامگذاری شد که سمبل جنبش آزادی خواهی در آفریقا بود.
اولین دانشجویان این دانشگاه که تعداد آنها ۲۸۸ نفر – از جمله ۴۷ دانشجوی خارجی بود، در سال ۱۹۶۵ از این دانشگاه فارغ¬التحصیل شدند. در همین زمان یک تیم بین المللی متشکل از دانشجویان برتر این دانشگاه با نام “کلوپ شادی و اختراع” شکل گرفت که بعدها یکی از مشهورترین گروه¬های دانشجویی در روسیه شد. در سال ۱۹۶۶ ساخت ساختمان جدید این دانشگاه در جنوب غربی مسکو آغاز شد. در سال ۱۹۷۵، این دانشگاه بیش از ۵۶۰۰ فارغ التحصیل داشت که ۴۲۵۰ نفر از آنها از ۹۸ کشور مختلف دنیا به این دانشگاه آمده بودند. در همین سال، جایزه دوستی ملل، به پاس تربیت متخصصین از کشورهای مختلف دنیا همانند آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین به این دانشگاه اعطا شد و در ۵ فوریه ۱۹۹۲ نام این دانشگاه به دانشگاه دوستی ملل تغییر یافت.
امروز این دانشگاه به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های دولتی روسیه شناخته می شود. این دانشگاه تنها دانشگاهی است که توانسته است دانشجویان را از بیش از ۱۴۰ کشور دنیا به خود جذب کند. این دانشگاه یک ساختار چند وجهی متشکل از چندین دانشکده و مرکز آموزشی است، ساختاری که به طور کلاسیک در دانشگاه های بزرگ دنیا وجود دارد. بیش از ۷۷هزار فارغ¬التحصیل این دانشگاه در ۱۷۰ کشور مشغول به کار هستند که ۵۵۰۰ نفر از آنها دوره دکتری را در این دانشگاه به پایان رسانده اند. آموزش متخصصین در ۶۲ رشته متختلف، و بیش از ۲۹ هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از ۱۴۰ کشور دنیا از دیگر افتخارات این دانشگاه به حساب می آید. همچنین این دانشگاه به عنوان یک مرکز تحقیقاتی شناخته می شود که در آن ۴۵۰۰ محقق زیر نظر ۲۲۰۰ تن از برجسته ترین اساتید کشور مشغول به کار هستند. در این مرکز تحقیقاتی تاکنون بیش از ۸۷۰ گواهی ثبت اختراع و ۱۵۰ پتنت در تمامی زمینه های علمی – تحقیاتی این دانشگاه به ثبت رسیده است.
در طول ۵۰ سال از زمان بازگشایی، این دانشگاه در دنیا به عنوان یک مرکز علمی-تحقیقاتی بسیار موفق و یکی از بهترین دانشگاه های روسیه شناخته شده است.