Search
Close this search box.

دانشگاه رودن مسکو (دوستی ملل)
Peoples' Friendship University of Russia (RUDN)

دانشگاه رودن روسیه

برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط اخذ پذیرش و بورسیه دانشگاه رودن روسیه بر روی دکمه درخواست مشاوره کلیک کنید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با دانشگاه دوستی ملل روسیه یا RUDN بیشتر آشنا کنیم. اگر قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارید بدون شک باید اسم این دانشگاه به گوش شما آشنا باشد چرا که دانشگاه دوستی ملل یکی از برترین موسسات آموزش عالی روسیه است که نشان افتخار علمی را از سوی دولت روسیه دریافت کرده است.

موسسه فرداد دانش پاسارگاد، تنها نماینده رسمی دانشگاه های روسیه در ایران است و همکاری نزدیکی با دانشگاه های روسیه از جمله دانشگاه دوستی ملل روسیه دارد. پس اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، در این مقاله با ما همراه باشید.

تاریخچه دانشگاه رودن روسیه:

دانشگاه دوستی ملل روسیه در 5 فوریه 1960 با تصمیم کمیته مرکزی CPSU و شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی تاسیس شد. در 22 فوریه 1961، دانشگــاه بــه نام پاتــریس لومومبــا (Patrice Lumumba)، یکی از نمادهای مبارزه و استقلال مردم آفریقا نامگذاری شد. در این دانشگاه دانشجویان و دانش پژوهان آزاد بودند تا در خارج از محدودیت های روابط سیاسی کشورها، به مطالعه و انجام تحقیقات علمی خود بپردازند و اعضای دانشگاه به شدت بر آرمان های عالی دوستی و حمایت از یکدیگر پایبند بودند.

در 5 فوریه 1992، با تصمیم دولت روسیه، اسم این دانشگاه به دانشگاه دوستی ملل روسیه تغییر پیدا کرد.

هدف اصلی این دانشگاه از زمان تاسیس تاکنون، متحد کردن مردم فرهنگ های مختلف به کمک دانش و آموزش و به وجود آوردن رهبرانی برای بهتر کردن جهان بوده و هست. دانشگاه رودن در شهر مسکو قرار گرفته است که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

افتخارات و دستاوردهای دانشگاه رودن

دستاوردها و افتخارات دانشگاه RUDN:

دانشگاه رودن دارای تاریخچه ای 60 ساله است و در طی این مدت دستاورد ها و افتخارات زیادی کسب کرده است که در ادامه فقط به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد:

 • حدود 200000 فارغ التحصیل.
 • اولین اجلاس تحقی و توسعه در زمینه تکنولوژی 5G را در روسیه برگزار کرد.
 • افزایش تعداد نقل قول و رفرنس دهی از مقالات این دانشگاه از 0.87 به 1.17 در سامانه .Web of Science
 • برنده مدال طلای والیبال در مسابقات بین المللی قهرمانی دانشگاه ها در سال 2021.
 • اولین دانشگاه جهان که در اجلاس UNESCO در پاریس اجرا داشت.
 • ساخت خوابگاه هایی به مساحت 13302.7 متر مربع برای دانشجویان و فارغ التحصیلان.
 • افتتاح یک آزمایشگاه برای پیشرفت تحقیقات در زمینه تکنولوژی 5G.
 • کسب مدال طلای یونسکو در سال 2010 برای کمک به آموزش افراد برای کشورهای در حال توسعه.

هیئت رئیسه دانشگاه

رئیس دانشگاه

در حال حاضر دکتر Oleg Yastrebov ریاست کل دانشگاه دوستی ملل روسیه را برعهده دارد. ایشان دارای دکترای حقوق و دکترای اقتصاد هستند و به عنوان پروفسور، رئیس واحد پذیرش دانشگاه، رئیس قوانین مالی دانشگاه و نایب رئیس اتحادیه آموزش حقوق روسیه، فعالیت می کنند. ایشان علاوه بر رسیدگی به امور دانشگاه، نظارت مستقیم بر تمامی موسسات و سازمان های زیر نظر دانشگاه را نیز بر عهده دارند.

نایب رئیس دانشگاه RUDN

مدیریت کل و نائب رئیس دانشگاه دوستی ملل روسیه هم اکنون بر عهده فیلیپوف ولادمیر میخایلویچ است. ایشان دارای دکترای علوم فیزیک و ریاضی هستند و علاوه بر مدیریت، به عنوان پروفسور نیز در دانشگاه فعالیت می‌کنند.

آمار و ارقام دانشگاه دوستی ملل روسیه

 دپارتمان های دانشگاه رودن

 • دپارتمان آموزش پیش دانشگاهی – واحد مجازی: 2 گرایش تحصیلی
 • دانشکده اقتصاد: 12 دپارتمان و و 7 گرایش تحصیلی مختلف
 • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی: 15 دپارتمان و 8 گرایش تحصیلی مختلف
 • دانشکده زبان شناسی: 10 دپارتمان و 6 گرایش تحصیلی مختلف
 • دانشکده علوم: 9 دپارتمان و 7 گرایش تحصیلی مختلف

موسسات دانشگاه رودن

موسسات دانشگاه رودن

 • موسسه زبان روسی: 8 دپارتمان
 • موسسه بین المللی توسعه استراتژیک بخش اقتصاد: 1 گرایش تحصیلی
 • موسسه پزشکی: 26 بخش و 4 گرایش تحصیلی مختلف

41 دوره کارشناسی ارشد

53 دوره رزیدنتی

 • پژوهشکده گرانش و کیهان شناسی
 • موسسه هتلداری و گردشگری: 3 گرایش تحصیلی مختلف
 • موسسه زبان های خارجی: 2 دپارتمان
 • موسسه حقوق: 13 دپارتمان و 2 گرایش تحصیلی مختلف
 • موسسه کشاورزی و محیط زیست: 4 گرایش تحصیلی مختلف
 • موسسه مهندسی محیط زیست: 6 دپارتمان و 3 گرایش تحصیلی مختلف
 • موسسه علمی و آموزشی زبان های مدرن، ارتباطات بین فرهنگی و مهاجرت
 • موسسه فناوری بیوشیمیایی و نانوتکنولوژی: 4حوزه تحصیلی

آکادمی

 • آکادمی مهندسی: 10 دپارتمان و 24 گرایش تحصیلی مختلف

زیر شاخه دانشگاه دوستی ملل روسیه

 • موسسه سوچی دانشگاه RUDN

 اساتید دانشگاه RUDN

در این دانشگاه نزدیک به 3000 استاد در حال تدریس هستند. 48 پروفسور و دکتر، 80 دستیار پروفسور (دانشیار) و کاندیدای دکتری و 11 عضو دائم هیئت علمی دانشگاه در زمینه های آموزشی مختلف.

دانشجویان دانشگاه رودن روسیه

تعداد دانشجویان

در ادامه تعداد دانشجویان، دانشجویان بین المللی پذیرفته شده و دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه RUDN تا پایان سال 2021 را بررسی خواهیم کرد.

بیش از 34000 دانشجو از 158 کشور، نمایندگان بیش از 500 ملیت در دانشگاه RUDN بوده اند و تا کنون بیش از 10000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه دوستی ملل روسیه پذیرفته شده اند. دانشگاه رودن در تحصیل بیش از 200000 متخصص نقش داشته است که اکنون در سراسر دنیا قرار دارند.

تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه RUDN در سال 2021

از روسیه: 1629 نفر

از آسیا: 229 نفر

از آمریکا: 28 نفر

از آفریقا: 134 نفر

از اروپا: 37 نفر

از کشورهای CIS: 401 نفر

آشنایی با مسکو

آشنایی با مسکو

 اگر قصد تحصیل در دانشگاه رودن را دارید، بهتر است با شهری که این دانشگاه در آن قرار دارد (مسکو) و هزینه های زندگی در آن بیشتر آشنا شوید، پس در ادامه به صورت خلاصه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 هزینه مسکن

اجاره یک آپارتمان یک اتاقه در نزدیکی مترو و یا در کنار جاده های اصلی شهر مسکو، به طور متوسط بین 55 تا 70 هزار روبل روسیه برای هر ماه خواهد بود و این مقدار با توجه به آمار ارائه شده در اواخر سال 2022 می باشد. اگر در مناطق دور افتاده تر یا به دور از مترو به دنبال خانه بگردید، می توانید یک آپارتمان یک اتاقه را با قیمتی بین 35 تا 50 هزار روبل در هر ماه پیدا کنید.

علاوه بر اجاره، شما باید هزینه آب، برق، گاز، جمع آوری زباله و هزینه های شهرداری را نیز محاسبه کنید. هزینه آب و برق به نوع آپارتمان ، تعداد اتاق ها و مساحت آن بستگی دارد. در یک آپارتمان یا یک سوئیت 1 اتاقه، هزینه قبوض خدماتی می تواند بین 3.2 تا 4 هزار روبل در هر ماه باشد و هزینه همین قبوض برای یک آپارتمان دو اتاقه می تواند بین 5 تا 6 هزار روبل در ماه باشد.

هزینه حمل و نقل در مسکو

یک بلیط یک نفره و چند بار مصرف که برای شما امکان استفاده از مترو، اتوبوس، مونوریل، تراموا و واگن های برقی را برای یک ماه فراهم می کند، بین 2 تا 2.8 هزار روبل هزینه خواهد برد و هزینه بلیط های یک بار مصرف یا تک سفره، بین 46 تا 61 روبل است.

هزینه غذا در مسکو

برای یک هفته زندگی در مسکو، باید به صورت تقریبی 2.8 هزار روبل به خورد و خوراک اختصاص دهید. با این مقدار شما می توانید مرغ، تخم مرغ، کره، ماکارانی، چای، شکر، سیب، پیاز و گوجه را خریداری کنید.

هزینه غذا خوردن در فست فودها برای هر نفر تقریبا 350 روبل در هر وعده است و در یک رستوران زنجیره ای 750 روبل.

هزینه مورد نیاز برای خورد و خوراک به صورت ماهانه می تواند به 15 هزار روبل هم برسد.

اهداف و روابط بین المللی دانشگاه رودن

به عنوان یک دانشگــــاه با جایگاه برتر جهــــانی، همکاری های بین المللی، بخش جدا ناپذیر فعالیت های دانشگاه دوستی ملل روسیه است. جستجو و پذیرش متقاضیان مستعد و نخبه از سراسر جهان، تطبیق دانشگاه با دانشجویان خارجی، همکاری های علمی، پروژه های ملی و بین فرهنگی، پذیرایی از سفیران و روسای جمهور فعالیت هایی هستند که توسط تیمی متشکل از مدیران، مربیان، وکلا و مسئولین استخدام دانشگاه رودن صورت می گیرد.هدف اصلی بخش خدمات بین المللی، بین المللی سازی محیط علمی و آموزشی دانشگاه به منظور تحقق ماموریت دانشگاه RUDN است. این ماموریت شامل جذب دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه رودن، توسعه همکاری های علمی آموزشی بین المللی به منظور کسب اطمینان از سطح بالای دوره های آموزشی و مدارک کسب شده توسط فارغ التحصیلان، شرکت در همایش های بین المللی و عمومی، پروژه ها و آزمون هایی برای توسعه شهرت آکادمیک بین المللی و همچنین تضمین توسعه تعامل با فارغ التحصیلان و انجمن های فارغ التحصیلان کشور های خارجی بر پایه ی همکاری های مشترک می باشد.

اهداف دانشگاه رودن
فرداد دانش پاسارگاد نماینده رسمی دانشگاه رودن در ایران

دانشگاه RUDN در جهان

دانشگاه دوستی ملل روسیه یک چهره برجسته در نقشه آموزش عالی جهان است. دانشگاه RUDN در مرکز شبکه همکاری کشورهای عضو BRICS، SCO و CIS قرار دارد و دانشجویان و کارکنان دانشگاه در پروژه ها و ماموریت های سازمان ملل متحد، شورای اروپا، یونسکو، سازمان کمک و توسعه اقتصادی و بنیاد آموزش اروپا شرکت می کنند. فارغ التحصیلان این دانشگاه در سراسر جهان می درخشند و موفق هستند که این یکی از اهداف اصلی دانشگاه رودن بوده و هست.

سخن آخر

امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله، دانشگاه فوق العاده RUDN را به صورت تمام و کمال به شما معرفی کرده باشیم. اگر در مورد تحصیل در روسیه و یا به خصوص تحصیل در دانشگاه دوستی ملل روسیه سوالات بیشتری دارید، همواره می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با تیم ما تماس بگیرید.هدف ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد، به عنوان تنها نماینده رسمی دانشگاه های روسیه در ایران، کمک کردن به شما عزیزان برای رسیدن به موفقیت است و همیشه بیشترین تلاشمان را صرف هموار کردن این مسیر برای شما عزیزان کرده ایم.

برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط اخذ پذیرش و بورسیه این دانشگاه بر روی دکمه درخواست مشاوره کلیک کنید.

پیمایش به بالا