دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان بزرگ‌ترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی در ایتالیا و از مطرح‌ترین دانشگاه‌های فنی در دنیا است. این دانشگاه دولتی در سال ۱۸۶۳ میلادی در میلان تاسیس شد. حدودا ۴۰ هزار دانشجو، ۱۲۰۰ کارمند و ۱۴۰۰ عضو هیات علمی دارد. پلی‌تکنیک میلان ۱۲ دپارتمان اصلی و در سراسر ایتالیا ۷ دانشکده دارد؛ که از این تعداد تنها دو دانشکده در میلان قرار دارد. در این دانشگاه دو ترم بهار و زمستان یک سال تحصیلی را تشکیل می‌دهند.

رشته‌های برق، معماری و مکانیک این دانشگاه در دنیا سرآمد است. در این دانشگاه رشته‌های متنوع فنی و مهندسی به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شوند. اما با توجه به اینکه برای یافتن شغل، زندگی و تحصیل در ایتالیا دانشجویان ناگزیر به آموختن زبان ایتالیایی هستند؛ با کلاس‌های آموزشی که دو بار در سال برای آموزش زبان ایتالیایی برای دانشجویان در دانشگاه برگزار می‌شود، نگرانی از این بابت برای دانشجویان وجود ندارد. ویژگی مثبت این کلاس‌ها این است که به صورت رایگان برگزار می‌شوند.

QsRanking

رتبه‌بندی در جهان

این دانشگاه در بین دانشجویان سراسر دنیا از جمله ایران بسیار محبوب است. این تمایل از چند دلیل نشات می‌گیرد، که یکی از مهم‌ترین آنها کیفیت آموزش در این دانشگاه است. پلی‌تکنیک میلان مورد تایید وزارت علوم ایران نیز است.

 1. پلی‌تکنیک میلان رتبه ۱۴ در رشته معماری، رتبه ۱۱ در طراحی و رتبه ۲۴ در رشته‌های فنی و مهندسی در دنیا را دارا می‌باشد.
 2. این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ جایگاه ۱۴۹ را در سیستم رتبه‌بندی QS از آن خود کرد.
 3. همچنین در همان سال در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها (WORLD UNIVERSITY RANKINGS) مقام ۳۰۱ را به خود اختصاص داد.

 

هزینه تحصیل در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

هزینه تحصیل در این دانشگاه با توجه به رشته و مقطع مورد نظر متفاوت است؛ اما اشتراک همه آنها این است که شهریه‌ها در این دانشگاه در دو قسط باید پرداخت شود.

 1. قسط اول به محض نام‌نویسی پرداخت می‌شود.
 2. قسط دوم در آغاز ماه می، باید پرداخت شود.
دانشگاه پلی‌تکنیک

مقاطع تحصیلی در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

در پلی‌تکنیک میلان رشته‌های مختلف فنی و مهندسی در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود. ورود به هر کدام از این مقاطع شرایط خاص خود را می‌طلبد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

مقطع کارشناسی

پلی‌تکنیک میلان ۲۲۴ رشته را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد؛ که تنها یکی از آنها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. شهریه تحصیل در این دانشگاه برای مقطع کارشناسی حدود ۴۰۰۰ یورو است؛ که این مبلغ همان‌طور که پیش‌تر گفته شد در دو مرحله پرداخت می‌شود.

مقطع کارشناسی ارشد

این دانشگاه ۳۹ رشته را در این مقطع ارائه می‌دهد؛ که از این تعداد ۳۴ رشته به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند دوره لیسانس در دو قسط قابل پرداخت است.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

به دلیل اینکه بر حسب آمارهای به دست آمده تعداد دانشجویان بین‌المللی در این مقطع بیش از سایر مقاطع است؛ لازم دانستیم برای آگاهی بیشتر شما به مدارکی که برای اخذ پذیرش در این مقطع لازم است بپردازیم.

 • ریز نمرات دانشجو
 • رزومه با کیفیت با فرمت خاص مورد نظر دانشگاه
 • توصیه‌نامه از استادی معتبر در ایران
 • معدل بیشتر از ۱۴٫۵
 • ریز نمرات دانشجو
 • رزومه با کیفیت با فرمت خاص مورد نظر دانشگاه
 • توصیه‌نامه از استادی معتبر در ایران
 • معدل بیشتر از ۱۴٫۵

برخی از رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان در مقطع کارشناسی ارشد

در این دانشگاه در مقطع فوق لیسانس رشته‌های متنوعی تدریس می‌شود؛ که در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود.

 • انواع زیر شاخه‌های مهندسی معماری و ساختمان مثل معماری منظر
 • انواع زیر شاخه‌های مهندسی شیمی
 • انواع زیر شاخه‌های مهندسی عمران
 • مهندسی هوانوردی
 • مهندسی شهرسازی (طراحی شهری)
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی انرژی
 • مهندسی محیط زیست
 • طراحی داخلی
دانشگاه پلی‌تکنیک

مقطع دکترا در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

در این دانشگاه ۱۹ رشته در این مقطع تدریس می‌شود که همگی آنها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی کامل‌تر از شرایط اخذ پذیرش و رشته‌ها به سایت دانشگاه: www.polimi.it مراجعه کنید.

آزمون‌‎های زبان برای ورود به دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشدی که در این دانشگاه به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند باید در آزمون زبان ایتالیایی که مختص ورود به دانشگاه است شرکت کرد و نمره قبولی آن را کسب نمود. همان‌طور که گفته شد این آزمون‌های ورودی زبان ایتالیایی مختص مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است. به دلیل اینکه تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا مانند بسیاری از دانشگاه‌های دنیا به زبان انگلیسی است.

مجموعه فرداد دانش با سابقه‌ای درخشان در زمینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، شما را در رسیدن به هدف بزرگ تحصیلی‌تان هدایت می‌کند؛ و در این راه پر پیچ و خم از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

بورسیه‌های خاص دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

دانشجویان در این دانشگاه علاوه بر تحصیل در یکی از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا، از بورسیه‌های تحصیلی متنوعی برخوردارند و می‌توانند با هزینه‌ای مناسب به تحصیل بپردازند.
این دانشگاه سه بورسیه به نام‌های پلاتینی، طلایی و نقره‌ای دارد. این بورسیه‌ها از لحاظ مبلغی که به دانشجو تعلق می‌گیرد با هم تفاوت دارند.

بورسیه پلاتینی

مبلغی که با این بورسیه به دانشجو اعطا می‌شود حدودا ۱۰ هزار یورو در سال است. این هزینه کل شهریه دانشگاه و بخشی از هزینه‌های خوابگاه را شامل می‌شود.

بورسیه طلایی

این بورسیه مخصوص دانشجویان بین‌المللی است که در این دانشگاه پذیرفته شده‌اند. به دانشجویانی که به زبان انگلیسی در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان تحصیل می‌کنند؛ حداکثر ۵ هزار یورو در سال تعلق می‌گیرد. این بورسیه تمامی هزینه‌های تحصیل را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بورسیه نقره‌ای

برای اعطای این بورسیه از سوی دانشگاه محدودیت وجود دارد؛ و هر ساله تنها به ۱۰۰ دانشجوی بین‌المللی تعلق می‌گیرد. این بورسیه تمامی هزینه تحصیل را شامل می‌شود. اما مبلغ اندکی برای هزینه‌های اداری باید توسط خود دانشجو پرداخته شود.