Search
Close this search box.

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

این دانشگاه از معتبرترین مراکز علمیِ فنی و مهندسی در بین دانشگاه‌های ایتالیا است. دانشگاه پلی‌تکنیک میلان حدود ۴۰ هزار نفر دانشجو و ۲۵۰۰ نفر استاد و استادیار دارد. این دانشگاه ۱۲ دپارتمان دارد و ۱۳۰ رشته را ارائه می‌دهد. در مقطع کارشناسی تحصیل در بسیاری از رشته‌ها به زبان ایتالیایی است؛ اما در مقاطع ارشد و دکترا اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. آمار جالب توجهی که از این دانشگاه به دست آمده این است که اعتبار مدرک پلی‌تکنیک میلان رتبه ۳۶ در دنیا از حیث اشتغال‌پذیری پس از تحصیل را دارد. اعتبار این دانشگاه در حدی است که رتبه ۵ جهان در دانشگاه‌های فنی و مهندسی را دارا می‌باشد.

  • سال تاسیس: ۱۸۶۳
  • رتبه در ایتالیا: ۳
  • رتبه در جهان: ۱۵۶
  • وب‌سایت دانشگاه: www.polimi.it

معرفی دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

دانشگاه پلی‌تکنیک میلان بزرگ‌ترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی در ایتالیا و از مطرح‌ترین دانشگاه‌های فنی در دنیا است. این دانشگاه دولتی در سال ۱۸۶۳ میلادی در میلان تاسیس شد. حدودا ۴۰ هزار دانشجو، ۱۲۰۰ کارمند و ۱۴۰۰ عضو هیات علمی دارد. پلی‌تکنیک میلان ۱۲ دپارتمان اصلی و در سراسر ایتالیا ۷ دانشکده دارد؛ که از این تعداد تنها دو دانشکده در میلان قرار دارد. در این دانشگاه دو ترم بهار و زمستان یک سال تحصیلی را تشکیل می‌دهند.

رشته‌های برق، معماری و مکانیک این دانشگاه در دنیا سرآمد است. در این دانشگاه رشته‌های متنوع فنی و مهندسی به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شوند. اما با توجه به اینکه برای یافتن شغل، زندگی و تحصیل در ایتالیا دانشجویان ناگزیر به آموختن زبان ایتالیایی هستند؛ با کلاس‌های آموزشی که دو بار در سال برای آموزش زبان ایتالیایی برای دانشجویان در دانشگاه برگزار می‌شود، نگرانی از این بابت برای دانشجویان وجود ندارد. ویژگی مثبت این کلاس‌ها این است که به صورت رایگان برگزار می‌شوند.

رتبه بندی دانشگاه های جهان

رتبه‌بندی در جهان

این دانشگاه در بین دانشجویان سراسر دنیا از جمله ایران بسیار محبوب است. این تمایل از چند دلیل نشات می‌گیرد، که یکی از مهم‌ترین آنها کیفیت آموزش در این دانشگاه است. پلی‌تکنیک میلان مورد تایید وزارت علوم ایران نیز است.

  1. پلی‌تکنیک میلان رتبه ۱۴ در رشته معماری، رتبه ۱۱ در طراحی و رتبه ۲۴ در رشته‌های فنی و مهندسی در دنیا را دارا می‌باشد.
  2. این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ جایگاه ۱۴۹ را در سیستم رتبه‌بندی QS از آن خود کرد.
  3. همچنین در همان سال در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها (WORLD UNIVERSITY RANKINGS) مقام ۳۰۱ را به خود اختصاص داد.

دانشگاه پلی تکنیک ایتالیا

مقاطع تحصیلی در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان

در پلی‌تکنیک میلان رشته‌های مختلف فنی و مهندسی در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تدریس می‌شود. ورود به هر کدام از این مقاطع شرایط خاص خود را می‌طلبد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

مقطع کارشناسی

پلی‌تکنیک میلان ۲۲۴ رشته را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد؛ که تنها یکی از آنها به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. شهریه تحصیل در این دانشگاه برای مقطع کارشناسی حدود ۴۰۰۰ یورو است؛ که این مبلغ همان‌طور که پیش‌تر گفته شد در دو مرحله پرداخت می‌شود.

مقطع کارشناسی ارشد

این دانشگاه ۳۹ رشته را در این مقطع ارائه می‌دهد؛ که از این تعداد ۳۴ رشته به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند دوره لیسانس در دو قسط قابل پرداخت است.

برخی از رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه پلی‌تکنیک میلان در مقطع کارشناسی ارشد

در این دانشگاه در مقطع فوق لیسانس رشته‌های متنوعی تدریس می‌شود؛ که pgdanesh در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود.

– انواع زیر شاخه‌های مهندسی معماری و ساختمان مثل معماری منظر

– انواع زیر شاخه‌های مهندسی شیمی

–  انواع زیر شاخه‌های مهندسی عمران

–  مهندسی هوانوردی

–  مهندسی شهرسازی (طراحی شهری)

–  مهندسی پزشکی

–  مهندسی کامپیوتر

– مهندسی الکترونیک

–  مهندسی انرژی

–  مهندسی محیط زیست

–  طراحی داخلی

پیمایش به بالا