دانشگاه ساپینزای رم از جمله دانشگاه‌های ایتالیا است که از اعتبار بالایی برخوردار است. این دانشگاه در سال ۱۳۰۳ میلادی در کشور ایتالیا و در شهر رم تاسیس شده است. ساپینزا در زبان ایتالیایی به معنای فرزانگی و حکمت است. این دانشگاه در ابتدا به دلیل مطالعات کلیسایی و به دستور پاپ بونیفاس هشتم تاسیس شد. این دانشگاه ۱۱ دانشکده و ۶۵ گروه آموزشی دارد؛ و علاوه بر شهر رم در دیگر شهرها نیز پردیس‌های متعددی تاسیس کرده است. پردیس اصلی این دانشگاه ۴۳۹ هزار متر مربع مساحت دارد. از دانشکده‌های متنوع آن می‌توان به دانشکده معماری، ریاضیات، حقوق، پزشکی و دندان‌پزشکی اشاره کرد.

با توجه به وسعت چشم‌گیر این دانشگاه، ۴۰۰۰ کارمند، حدود ۴۰۰۰ استاد و بیش از ۵۱۵ هزار نفر دانشجو دارد. ۵۲ درصد از دانشجویان آن در مقطع کارشناسی و ۴۸ درصد آنها در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه ساپینزای رم هر ساله میزبان دانشجویانی از سراسر دنیا است؛ و در حدود ۷۵۰۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه، دانشجویان بین‌المللی از جمله ایرانی هستند. برای ورود به این دانشگاه کسب نمره قبولی در آزمون‌های ورودی الزامی است. برای مثال این دانشگاه در رشته‌های پزشکی از طریق آزمون آی‌مت دانشجو می‌پذیرد.

بر اساس رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان، این دانشگاه در بین دانشگاه‌های برتر اروپا مقام سی‌‌ام و در رتبه بندی QS مقام ۲۲۳ را به خود اختصاص داده است. تمامی دانشجویان غیر اروپایی که در خارج از ایتالیا ساکن هستند برای ورود به این دانشگاه باید در آزمون زبان ایتالیایی پذیرفته شوند. به دلیل اینکه بیشتر رشته‌ها در این دانشگاه به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند؛ و فقط تعداد کمی مثل پرستاری به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

مهلت ثبت‌نام در این دانشگاه برای مقطع کارشناسی ارشد فوریه تا آپریل، و در مقطع دکترا ماه جولای است.

دانشگاه ساپینزای رم

مدارک مورد نیاز برای ورود به دانشگاه ساپینزای رم

 • ارائه اصل پاسپورت به دانشگاه
 • ارائه مدرک ترجمه از ریز نمرات
 • ترجمه گواهی پایان تحصیلات مقطع قبلی
 • مدرک آیلتس یا تافل برای رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی
 • مدرک زبان ایتالیایی برای رشته‌های ارائه شده به زبان ایتالیایی

 

قابل توجه دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه ساپینزای رم در سال ۲۰۲۰

خبری خوب برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل در این دانشگاه در سال ۲۰۲۰ هستند. اطلاعیه‌ای جدید از سایت رسمی ساپینزای رم منتشر شده است.این دانشگاه در سال تحصیلی ۲۰۲۰ برای افرادی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند، دو امتیاز خاص در نظر می‌گیرد:

 1. در صورت تحصیل یکی از اعضای خانواده در این دانشگاه، این دانشگاه از سایر اعضای خانواده شهریه کمتری دریافت می‌کند. با این کار امکان تحصیل در این دانشگاه از سایر اعضای خانواده سلب نمی‌شود.
 2. دانشجویان در طول سال اولی که به این دانشگاه وارد شده‌اند می‌توانند بدون پرداخت شهریه تغییر رشته بدهند. این نکته فراموش نشود که تغییر رشته تنها تا قبل از برگزاری امتحانات پایان ترم امکان‌پذیر است.
دانشگاه ساپینزای رم

ویژگی‌های برجسته دانشگاه ساپینزای رم

 • تقریبا همه رشته‌های اصلی با انواع گرایش‌ها در این دانشگاه تدریس می‌شوند.
 • این دانشگاه محل تحصیل مشاهیر بسیاری از جمله موگرینی، دانیل باوت، کارلو وردون و… بوده است.
 • دانشگاه ساپینزای رم برگزارکننده دوره‌های مجازی نیز هست. در این زمینه این دانشگاه بسیار موفق بوده و در رتبه سوم در بین دانشگاه‌های مجازی اروپا قرار دارد.
 • این دانشگاه مقام قدیمی‌ترین دانشگاه اروپا را به خود اختصاص داده است.
 • از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا است.
 • از کم‌هزینه‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا محسوب می‌شود.

برای اطلاع از آخرین تغییرات شرایط دانشگاه ساپینزای رم و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا، می‌توانید با مجموعه فرداد دانش تماس بگیرید. کارشناسان ما آماده هستند؛ تا به تفصیل پاسخگوی سوالات و ابهامات شما باشند.

 • وجود ۵۵ کتابخانه با اتاق‌های مطالعه متعدد، که ۲۴ ساعته آماده خدمت‌رسانی به دانشجویان هستند.
 • ۱۸ موزه متفاوت در این دانشگاه وجود دارد.
 • ۲ بیمارستان برای ارائه خدمات به دانشجویان، کارمندان و اساتید در این دانشگاه قرار دارد.
 • دفاتری برای ارائه انواع راهنمایی به دانشجویان به خصوص دانشجویان تازه وارد موجود است.
 • دفاتر راهنمایی مخصوص به هر دانشکده برای آگاهی دادن به دانشجویان از روال کار دانشکده‌ها و رشته‌ها در این دانشگاه وجود دارد.
 • وجود دفاتری مخصوصِ دانشجویانی که شرایط ویژه‌ای دارند. مثل دانشجویان معلول که برای تحصیل به زیرساخت‌های متفاوتی احتیاج دارند.
 • انواع زمین‌ها و سالن‌های ورزشی در دانشگاه ساپینزای رم قرار دارد.
 • انواع سالن‌های همایش و موسیقی و تئاتر برای واحدهای عملی دانشجویان رشته‌های هنری و نیز برای گذران اوقات فراغت همه دانشجویان فراهم است.

با توجه به مقطع و رشته مورد نظر مقدار شهریه دریافتی از دانشجویان متفاوت است. اما در صورت وجود شرایط برای اخذ پذیرش، دیگر نگرانی از بابت هزینه‌های تحصیل وجود ندارد. بورسیه‌ای که برای تحصیل در این دانشگاه به دانشجویان واجد شرایط تعلق می‌گیرد مبلغی در حدود ۵۰۰۰ یورو در سال است. پس از دریافت بورسیه شهریه دانشگاه و خوابگاه رایگان می‌شود.

این بورسیه به نحوی که در ادامه گفته می‌شود برای دانشجویان واریز می‌شود.

این مبلغ در دو قسط ۲۵۰۰ یووریی به دانشجویان داده می‌شود. اولین قسط به مبلغ ۲۵۰۰ یورو در ماه دسامبر و مابقی آن در ماه سپتامبر واریز می شود. شهریه این دانشگاه با توجه به رشته و مقطع متفاوت است. برای مثال شهریه دکترا در کل سال چیزی حدود ۳۰۰۰ یورو است؛ که این امکان وجود دارد که در دو قسط پرداخت شود.