university of rome tor vergata

دانشگاه تورورگاتا از جمله دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا و دومین دانشگاه مشهور در شهر رم است. اگرچه این دانشگاه در مقایسه با سایر دانشگاه‌های ایتالیایی نسبتا جوان بوده، اما طی نزدیک به ۴ دهه فعالیت خود، توانسته موفقیت‌های بسیاری کسب کرده، دانشجویان داخلی و بین‌المللی فراوانی از آن فارغ‌التحصیل شده و مدارج علمی مناسبی را در رتبه‌بندی‌های جهانی به دست آورد.

علاقمندان به تحصیل در ایتالیا، پیش از هر چیز نیازمند آشنایی با دانشگاه‌های این کشور هستند. آشنایی با این دانشگاه‌ها به آنها کمک می‌کند تا انتخاب بهتر و آگاهانه‌تری در این زمینه داشته باشند. به دلایل گوناگون شهر رم و این دانشگاه نیز ممکن است مقصدی مناسب برای دانشجویان ایرانی باشد. در این نوشته وب‌سایت فرداد دانش، به معرفی این دانشگاه و دانشکده‌های آن، رشته‌های تحصیلی و مقاطع ارائه شده در آن و سایر نکات مهم در این زمینه پرداخته‌ایم.

نگاهی کوتاه به دانشگاه تورورگاتا

این دانشگاه در سال ۱۹۸۲ میلادی در شهر رم تاسیس شد. تورورگاتا یک دانشگاه دولتی است؛ که با توجه به عمر کمتر در مقایسه با سایر دانشگاه‌های ایتالیایی، در زمینه تجهیزات، امکانات، فضای آموزشی و سایر ویژگی‌های مدرن، از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است. همین ویژگی‌ها نیز باعث شده، اگرچه در مقایسه با سایر دانشگاه‌های ایتالیا، از شهرت کمتری برخوردار است؛ اما مورد توجه بسیاری از دانشجویان قرار گیرد.

وسعت بسیار زیاد محیط دانشگاه تورورگاتا، فضای کافی را در اختیار موسسان و مدیران آن قرار داده است؛ تا همه ایده‌های آموزشی خود را به بهترین شکل پیاده‌سازی کنند. این دانشگاه با وسعتی بالغ بر ۶۰۰ هکتار، اجازه ساخت جداگانه بناهایی بزرگ برای هریک از دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی را فراهم کرده است. با نگاهی گذرا به سبک طراحی ساختمان‌های این دانشگاه، هویت مدرن آن خود را به رخ می‌کشد.

Università TorVergata

اما یکی از دلایل اصلی محبوبیت این دانشگاه، به‌خصوص برای دانشجویان بین‌المللی، تمرکز بالا بر ارائه دوره‌ها به زبان انگلیسی است. این ویژگی کار دانشجویان بین‌المللی را برای تحصیل در این دانشگاه بسیار ساده کرده و به همین دلیل درصد محسوسی از دانشجویان تورورگاتا را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

در کنار ارائه دوره‌ها به زبان انگلیسی، وجود کمک‌هزینه‌های آموزشی و ارائه بورس‌های تحصیلی باعث شده است تا استقبال دانشجویان بین‌المللی از این دانشگاه بالا باشد. به‌طوری که در حال حاضر حدود ۳ هزار دانشجوی بین‌المللی در سطوح و رشته‌های مختلف در تورورگاتا مشغول تحصیل هستند.

در واقع از آنجا که هدف از تاسیس این دانشگاه، ایجاد فضایی بین‌المللی بوده است؛ می‌توان یکی از مزایای آن را وجود ارتباطات گسترده بین‌المللی در زمینه آموزش و تحقیقات با دانشگاه‌های مطرح در سراسر جهان دانست.

در حال حاضر در این دانشگاه ۳۴ هزار دانشجو، تحت تعالیم ۱۴۰۰ استاد، در ۱۲۱ دوره کارشناسی، ۱۵۹ دوره کارشناسی ارشد و ۶۶ دوره دکترا، مشغول تحصیل هستند. مسئولیت مدیریت این مجموعه بزرگ نیز با ۹۰۰ کارمند اداری و فنی است.

در نهایت اگر بخواهید از نظر رتبه‌بندی‌های داخلی و جهانی دانشگاه تورورگاتا را با دیگر دانشگاه‌ها مقایسه کنید؛ بهتر است بدانید که این دانشگاه در ایتالیا در رتبه ۷ قرار گرفته و در سطح جهانی دارای رتبه ۵۱۱ است.

دانشکده‌های تورورگاتا

حقوق، پزشکی، اقتصاد، مهندسی، علوم انسانی و علوم، ۶ دانشکده تورورگاتا را تشکیل می‌دهند. اگرچه همه دانشکده‌های این دانشگاه از شهرت و اعتبار مناسبی برخوردار هستند؛ اما این دانشگاه را به شکل ویژه به علاقمندان علم اقتصاد پیشنهاد می‌کنیم.

دانشکده اقتصاد تورورگاتا در صدر رتبه‌بندی دانشکده‌های اقتصاد ایتالیا و در رده ۹۳ جهانی قرار دارد. بنابراین می‌تواند محیطی بسیار مستعد برای رشد دانشجویان رشته اقتصاد در هر سه سطح کارشناسی، ارشد و دکترا باشد.

برای دانشجویان علاقمند به رشته داروسازی نیز، دانشکده پزشکی تورورگاتا را پیشنهاد می‌کنیم. این دانشگاه از معدود دانشگاه‌های ایتالیا است که رشته داروسازی را برای دانشجویان بین‌اللملی به زبان انگلیسی ارائه می‌کند؛ و خوشبختانه مدرک ارائه شده نیز مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است.

موارد گفته شده به معنی اعتبار کم سایر دانشکده‌ها نیست. با نگاهی گذرا به رتبه دانشکده‌های مختلف این دانشگاه می‌توانید به سطح و کیفیت آموزشی آن پی ببرید. تورورگاتا در علوم مهندسی دارای رتبه ۳۰۷، در علوم پزشکی ۲۸۰، در علوم انسانی ۳۴۷ و در علوم طبیعی ۲۸۹، در سطح جهان است. این رتبه‌ها نشانه سطح بالای آموزش در این دانشکده‌ها می‌باشد.

Università degli Studi di Roma Tor Vergata

مزایای تحصیل در تورورگاتا

 • امکان ادامه تحصیل در اغلب رشته‌های دانشگاهی در تمامی سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
 • شانس دریافت کمک‎هزینه‌های دولتی و بورسیه‌های استانی، به دلیل دولتی بودن دانشگاه تورورگاتا
 • میزبانی کنفرانس‌ها و همایش‌های بین‌المللی توسط این دانشگاه، که فرصت ارتباطات بین‌المللی با سایر کشورها را برای شما فراهم می‌کند.
 • محیط بسیار باکیفیت تحصیلی و وجود امکانات آموزشی فراوان
 • تحصیل در محیطی که بر مبنای پژوهش شکل گرفته است (در این دانشگاه مراکز تحقیقاتی مختلف و یک بیمارستان مجهز وجود دارد.)
 • شهریه مناسب (برای دوره کارشناسی سالانه ۵۰۰ تا ۱۸۰۰ یورو و دوره کارشناسی ارشد و دکترا ۱۸۰۰ تا ۳۷۰۰ یورو)
 • تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی
 • تحصیل در دومین دانشگاه معتبر شهر رم
 • شانس زندگی در رم به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا و جهان
 • وجود فرصت‌های کار دانشجویی بالا در شهر رم (این شهر ۸ درصد تولید ناخالص داخلی ایتالیا را پوشش می‌دهد.)
 • تحصیل در محیطی چند ملیتی در یک دانشگاه بین‌المللی
 • وجود امکانات دیگر از جمله کتابخانه، چند کافه تریا، اتاق کامپیوتر، سالن مطالعه، خوابگاه و…

اگر می‌خواهید درباره این دانشگاه و شرایط اخذ پذیرش از آن اطلاعات بیشتری کسب کنید؛ می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه فرداد دانش تماس بگیرید. ما در زمینه ارائه مشاوره و اعزام دانشجو به ایتالیا فعالیت می‌کنیم و در مسیر اخذ پذیرش تحصیلی از اولین قدم تا انتها در کنارتان خواهیم بود.