Search
Close this search box.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا

این دانشگاه از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ها در دنیا است؛ که بیش از نهصد سال سن دارد. دانشگاه بولونیا علاوه بر ایتالیا در کشور آرژانتین هم یک واحد آموزشی دارد. این دانشگاه ۲۳ دانشکده و پردیس دانشگاهی، ۳۳ گروه آموزشی، ۷ مرکز تحقیقات صنعتی، ۱۲ مرکز تحقیق و آموزش دارد. این دانشگاه هم‌چنین ۳۰۰۰ نفر هیات علمی و ۳۰۰۰ نفر کارمند اداری و تقریبا ۸۵ هزار دانشجو دارد؛ که حدود ۶ درصد از این دانشجویان، خارجی‌ها هستند. چنانچه قصد تحصیل در ایتالیا را داشته باشید، می توانید دانشگاه بولونیا را انتخاب کنید.

  • سال تاسیس: ۱۰۸۸
  • رتبه در ایتالیا: ۱
  • رتبه در جهان: ۱۶۸
  • وب‌سایت دانشگاه: www.unibo.it

دانشگاه بولونیا یکی از دانشگاه‌های ایتالیا است که شهرت جهانی دارد. برای آشنایی با این دانشگاه بد نیست ابتدا کمی در مورد شهر بولونیا اطلاعاتی کسب کنید.

شهر بولونیا ایتالیا

شهر بولونیا در شمال ایتالیا واقع شده است؛ و دارای آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای است. هفتمین شهر پرجمعیت ایتالیا بولونیا است. دانشجویان در بولونیا حدود یک‌سوم جمعیت را تشکیل می‌دهند. این شهر مهم‌ترین واحد صنعتی، مالی، حمل‌ونقل و کشاورزی در ایتالیا است. دفتر مرکزی بسیاری از شرکت‌های بزرگ مواد غذایی، مکانیکی و الکترونیکی در این شهر است.

زندگی در شهر بولونیا از کیفیت بالایی برخوردار است؛ اما هزینه‌ها در این شهر نسبت به شهرهای کوچک‌تر ایتالیا کمی بیشتر است. بعد از میلان و رم، بولونیا گران‌ترین شهر ایتالیا است. در این شهر دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی خود امکان ۱۰ الی ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند؛ و با توجه به مقدار ساعت کار و نوع آن درآمد متفاوتی خواهند داشت. اما به طور میانگین می‌توان مبلغی حدود ماهانه ۸۰۰ یورو را برای آن در نظر گرفت.

هزینه زندگی در بولونیا 

به طور میانگین هزینه زندگی برای یک فرد در این شهر حدودا مبلغی بین ۸۰۰ الی ۹۰۰ یورو است. این هزینه شامل هزینه خورد و خوراک، اجاره خانه و هزینه رفت و آمد می‌شود. به عنوان مثال هزینه خورد و خوراک از حدود ۲۰۰ یورو در ماه شروع می‌شود.

مسلما با توجه به محل زندگی اجاره‌ها متفاوت است. اما به طور میانگین می‌توان مبلغی حدود ۳۵۰ یورو برای اجاره یک اتاق یک تخته و مبلغی حدود ۲۵۰ یورو برای یک اتاق دو تخته در شهر بولونیا در نظر گرفت. این قیمت‌ها در زمان‏های پرتقاضا مثل ماه‌های سپتامبر و اکتبر افزایش می‌یابد.

شهر بولونیا

UNIVERSITÀ DI BOLOGNA

دانشگاه بولونیا در سال ۱۰۸۸ با شعار “مادر علم و تحصیل” توسط امپراتوری رم تاسیس شده است. این دانشگاه از اولین دانشگاه‌ها در دنیا و دومین دانشگاه بزرگ در ایتالیا است. در این دانشگاه ۱۲ رشته کارشناسی علوم پزشکی و ۹۲ رشته غیر پزشکی، در قالب ۱۰۵ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۴۵ رشته در مقطع دکترا ارائه می‌شود.

دانشکده های دانشگاه بولونیا

این دانشگاه ۳۳ گروه آموزشی، ۲۳ دانشکده و پردیس دانشگاهی دارد؛ و رشته‌های مختلفی از جمله رشته‌های مهندسی، حقوق، روانشناسی، داروسازی، رشته‌های هنری و… را ارائه می‌دهد. در این دانشگاه برای هر رشته‌ای به گذراندن دوره کارآموزی تشویق و تاکید می‌شود. به همین منظور دارای ۷ مرکز تحقیقات صنعتی، ۱۲ مرکز تحقیق و آموزش و ۱۶ مدرک بین‌المللی است. دانشگاه بولونیا ۳۰۰۰ نفر عضو هیات علمی و ۳۰۰۰ نفر کارمند اداری دارد.

این دانشگاه پردیس‌های متعددی در ایتالیا و هم‌چنین یک واحد در آرژانتین دارد. دانشگاه بولونیا حدودا هشتاد و پنج هزار دانشجو دارد؛ که حدود ۶ درصد از آنها خارجی هستند. در سال ۱۹۸۸ روسای ۴۳۰ دانشگاه از سراسر دنیا به ایتالیا آمدند؛ تا نهصدمین سالگرد تاسیس این دانشگاه را جشن بگیرند. در این تاریخ بیانیه‌ای امضا شد؛ مبنی بر اینکه دانشگاه بولونیا به عنوان مادر تمامی دانشگاه‌ها به طور رسمی شناخته شود.

تمامی رشته‌های این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود. در مورد مدرک زبان مورد نیاز، بنابر رشته و مقطع متفاوت است؛ اما به طور میانگین می‌توان گفت مدارک زبان قابل قبول این دانشگاه‌، مدرک آیلتس ۶ و B2 ایتالیایی است. این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نیز بوده و به همین دلیل گزینه‌ای مناسب برای دانشجویان ایرانی است.

با اخذ مدرک این دانشگاه می‌توانید در همه جای اروپا مشغول به کار شوید. این مسئله تضمینی برای اعتبار جهانی این دانشگاه به‌خصوص در ایتالیا است. مهلت ثبت‌نام این دانشگاه یک بار در سال و در ماه جولای است. دانشگاه بولونیا در سال ۲۰۲۰ در رتبه‌بندی QS، رتبه ۱۷۷ و در رتبه‌بندی تایمز مقام ۱۶۸ را به خود اختصاص داده است. از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به این اشخاص اشاره کرد: پاپ الکساندر ششم، پترارک، نیکولاس کوپرنیک، دانته آلیگیری و… .

پیمان بولونیا

ایده پیمان بلونیا از این دانشگاه گرفته شده است. مفاد این قرارداد بسیار مفصل است؛ اما ما در اینجا برای روشن شدن مفهوم آن به اشاره‌ای کوتاه بسنده می‌کنیم. کشورهای اروپایی به منظور ارتقای نظام آموزشی قراردادهایی بین خود دارند؛ که یکی از آنها پیمان بولونیا است.

این قرارداد در سال ۱۹۹۹ در بین ۲۹ کشور اروپایی حتی آنهایی که در اتحادیه اروپا نیستند هم منعقد شده است. بر اساس این پیمان همه کشورهای عضو باید در راستای یک نظام یکپارچه آموزشی گام بردارند. با این کار دانشجویان می‌توانند به راحتی و بدون دردسرهایی که معمولا پیش می‌آید در همه کشورهای عضو این پیمان تحصیل کنند. شعار این معاهده گردش مغزها به جای فرار مغزها است.

این شعار بدان معناست که دانشجویان فقط برای استفاده از امکانات بیشتر به کشورهای دیگر برای تحصیل بروند و بعد از اتمام تحصیل به کشور خود بازگردند. از دیگر اهداف آن می‌توان به کمک به بهبود کیفیت علمی در کشورهای ضعیف اشاره کرد. به طور کلی این قرارداد فرصت خوبی برای دانشجویان اروپایی فراهم کرده است.

دانشگاه بولونیا ایتالیا

زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه بولونیا

در این دانشگاه اغلب رشته‌ها به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند. اما تعدادی از آنها هم به زبان انگلیسی است. خبر خوب برای دانشجویانی که با زبان ایتالیایی آشنایی ندارند؛ این است که برای آنها دوره یادگیری زبان ایتالیایی برگزار می‌شود. در این دانشگاه ۳۳ رشته به زبان انگلیسی ارائه می‌شود؛ که تعدادی از آنها به شرح زیر است:

–  پزشکی

–  اقتصاد و تجارت

–  اقتصاد و مالی

–  بیوانفورماتیک

–  مرمت آثار تاریخی

–  مهندسی هوا و فضا

–  مهندسی عمران و مخابرات

–  مهندسی اتوماسیون

–  طراحی پیشرفته برق خودرو

–  ارتباطات

–  دانش دیجیتال

–  فرهنگ سلامت

–  روانشناسی شغلی

–  مطالعات اروپای شرقی

–  مدیریت اقتصاد سلامت

–  توریسم

 – سیاست بین‌الملل و حقوق بشر

 – علوم آماری

–  مدیریت فرهنگی و سازماندهی فرهنگ و هنر

–  منابع اقتصادی و توسعه پایدار مدیریت اقتصاد

اگر قصد دریافت پذیرش از دانشگاه بولونیا را دارید؛ با متخصصان ما در مجموعه فرداد دانش تماس بگیرید.

پیمایش به بالا