Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

آزمون تورفل ( TORFL )

آزمون تورفل

اگر به زبان روسی علاقه دارید و قصد دارید برای ادامه تحصیل یا یافتن شغل مورد علاقه خود به روسیه مهاجرت کنید، بهتر است با آزمون تورفل آشنا شوید و با توجه به نیازتان این مدرک را در یکی از سطح موجود کسب کنید؛ چرا که داشتن مدرک زبان TORFL می تواند یک امتیاز مثبت بزرگ برای شما باشد.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با آزمون TORFL آشنا کنیم و تمام اطلاعات مهم و ضروری در مورد این آزمون را در اختیار شما قراردهیم. اطلاعاتی مانند مباحث موجود در آزمون، سطوح مختلف آزمون، مراکز برگزاری آزمون و هر آنچه که ممکن است مورد نیاز شما باشد. پس با تیم فرداد دانش پاسارگاد در این مقاله همراه باشید.

TORFL چیست؟

TORFL یا Test of Russian as a foreign language یک «آزمون زبان روسی » برای سنجش سطح مهارت زبان روسی افراد غیر بومی است. ارزیابی در این آزمون بر اساس یک سیستم یکپارچه انجام می شود و مدارک آن در سطوح مختلف به شرکت کنندگان در این آزمون اعطا می شود.

آزمون TORFL مهارت زبان روسی را به شش سطح تقسیم بندی می کند؛ سطوح A1, A2, B1, B2, C1, C2  اما مدارک بین المللی آن تنها از سطح B1 به بعد اعطا می شود.

چرا-باید-در-آزمون-تورفل-شرکت-کنیم؟

چرا باید در آزمون تورفل شرکت کنیم؟

بیش از 154 میلیون نفر در کره ی زمین زبان روسی را به عنوان زبان مادری خود استفاده می کنند و در نتیجه این زبان به هفتمین زبان پر استفاده در سیاره ی ما تبدیل شده است. زبان روسی زبان رسمی کشورهایی مانند روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان است و علاوه بر آن در کشورهایی مانند ترکیه، لیتوانی، صربستان، فرانسه و اوکراین نیز به صورت گسترده استفاده می شود. پس صحبت کردن به این زبان می تواند تاثیر مثبت زیادی در ایجاد روابط بین المللی برای شما داشته باشد.

علاوه بر فواید این مدرک در کسب پذیرش کاری در کشورهای روسیه زبان، TORFL  می تواند برای کسانی که قصد دارند در یک دوره آموزشی روسی در دانشگاه های روسیه (یا دیگر کشورهای روسی زبان) شرکت کنند مفید باشد. در این آزمون سعی می شود تا از واژگان و جملاتی که در طول دوره تحصیل و یا در محیط های کاری مورد نیاز شما خواهد بود استفاده شود. در روسیه ارائه گواهی مهارت زبان برای متقاضیان تحصیل در دانشگاه ها  الزامی نیست و هر دانشگاه به صورت خصوصی تصمیم می گیرد که آیا این مدرک باید در لیست مدارک مورد نیاز باشد یا خیر، با این حال در بیشتر مواقع داشتن مدرک زبان TORFL می تواند یک مزیت بزرگ برای شما باشد.

علاوه بر دانشجویان، برای افرادی که شغل آنها نیاز به تسلط به زبان روسی دارد نیز داشتن مدرک زبان TORFL یکی از الزامات اصلی است. به عنوان مثال افرادی که قصد دارند در روسیه یا یکی از کشور های روسی زبان در زمینه های فلسفه، زبان شناسی، کارشناس فرهنگی، فعالیت های مربوط به میدان های نفتی و معدن ها، اقتصاد و علوم سیاسی فعالیت کنند داشتن این مدرک ضروری است و این اشخاص باید برای دریافت گواهی رسمی زبان خود در این آزمون شرکت کنند.

ساختار آزمون تورفل

آزمون TORFL به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود و در هر سطح به پنج بخش تقسیم می شود:

  • Vocabulary, grammar
  • Reading
  • Writing
  • Listening
  • Speaking

تاریخ برگزاری آزمون ثابت نیست  و هریک از مراکز برگزار کننده آزمون به صورت خصوصی آن را مشخص می کنند پس شما باید با توجه به نیازتان بهترین مرکز را انتخاب کنید.

با توجه به سطح آزمون، تعداد و نوع سوالات متفاوت خواهد بود پس برای آشنایی با ساختار هر سطح بهترین کار این است که نمونه آزمون مربوط به همان سطح را مطالعه و بررسی کنید. برای راحتی شما عزیزان لینک دانلود نمونه آزمون مربوط به هر سطح در ادامه مقاله قرار داده شده است.

برگزاری آزمون در دو روز صورت می گیرد که برنامه آن به صورت زیر است:

  • روز اول: آزمون مربوط به بخش های Vocabulary و grammar، Reading و Writing برگزار می شود.
  • روز دوم: آزمون بخش های Speaking و Listening برگزار می شود.

مدت زمان مورد نیاز برای برگزاری هر پنج بخش از آزمون تقریبا 3.5 ساعت است که این مدت زمان با توجه به سطح آزمون می تواند بیشتر نیز باشد.

سطوح مختلف مدرک زبان تورفل

سطوح مختلف مدرک زبان

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم آزمون تورفل در 6 سطح مختلف برگزار می شود که هر یک از آنها اهداف و استفاده های مخصوص به خود را دارند. به عنوان مثال برای کسب شهروندی باید حداقل مدرک سطح A2 را کسب کنید یا برای شرکت در دوره های تحصیلی در مقاطع دکترا در بعضی از رشته های خاص نیاز به مدرک TORFL در سطح C1 خواهید داشت. در ادامه با سطوح مخالف آزمون TORFL بیشتر آشنا خواهید شد.

سطح A1 (ابتدایی)

مهارت ها: آشنایی با واژگان و جملات پایه مانند صبح بخیر، خدا حافظ و یا پرسیدن سوالات ابتدایی از افراد.

نمونه آزمون برای سطح A1 (PDF)

آزمون آزمایشی سطح A1. طراحی شده در دانشگاه سن پترزبورگ (PDF)

سطح A2 (پایه)

داشتن مدرک زبان روسی در این سطح برای کسب پاسپورت شهروندی روسیه ضروری است.

مهارت ها: انتظار می رود افراد شرکت کننده در این آزمون دایره لغات پایه و مهارت های پایه در برقراری ارتباط به زبان روسی (خرید به زبان روسی، ارتباط در حمل و نقل عمومی یا در رستوران ها) را داشته باشند.

نمونه آزمون برای سطح A2. (PDF)

آزمون آزمایشی سطح A2. طراحی شده در دانشگاه سن پترزبورگ. (PDF)

آزمون زبان روسی به عنوان یک زبان خارجی برای اخذ تابعیت روسیه. (PDF)

سطح B1 (سطح اول ارائه گواهینامه بین المللی)

مهارت ها: توانایی در برقراری و حفظ ارتباط در موقعیت های اجتماعی، تجاری و تحصیلی و آشنایی کامل با واژگان اکادمیک.

داوطلبانی که آزمون سطح B1 (TORFL-I) را با موفقیت گذرانده اند می توانند اولین گواهینامه ی بین المللی خود را دریافت کنند که نشان می دهد دانش فرد از زبان روسی در سطح متوسط قرار دارد و داوطلب توانایی لازم برای مواجهه و رفع نیازهای ارتباطی در موقعیت های اجتماعی و فرهنگی که به طور مرتب در محل کار یا تحصیل با آنها مواجه خواهد شد را دارد.

معمولا گواهی سطح B1 برای پذیرش در برنامه های کارشناسی در دانشگاه های روسیه مورد نیاز است.

نمونه آزمون برای سطح B1. (PDF)

آزمون آزمایشی سطح B1. طراحی شده در دانشگاه سن پترزبورگ. (PDF)

مراکز برگزار کننده آزمون TORFL

سطح B2 (سطح دوم ارائه گواهینامه بین المللی)

مهارت ها: کسب توانایی در برقراری ارتباط به صورت روان و قابل قبول، درک رسانه های جمعی و سخنرانی ها. استفاده از حالت های مختلف زبان (رسمی و غیر رسمی).

داوطلبانی که نمره قبولی در آزمون سطح B2 (TORFL-II) را کسب کنند گواهینامه ای دریافت می کنند که نشان می دهد دانش عمومی فرد از زبان روسی در سطح متوسط و نزدیک به پیشرفته قرار دارد و داوطلب توانایی رفع نیازهای ارتباطی در موقعیت های مختلف، از جمله تعاملات حرفه ای و تحصیلی در رشته های علوم انسانی، علوم طبیعی و مهندسی را کسب کرده است. معمولا کسب گواهی سطح B2 برای اخذ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در بعضی از رشته ها و دانشگاه های روسیه مورد نیاز است.

نمونه آزمون برای سطح B2. (PDF)

آزمون آزمایشی سطح B2. طراحی شده در دانشگاه سن پترزبورگ. (PDF)

 سطح C1 (سطح سوم ارائه گواهینامه بین المللی)

مهارت ها: برقراری ارتباط به صورت روان و بدون نیاز به جست ‌و جوی کلمات یا عبارات، استفاده مؤثر از زبان برای مطالعه و انجام فعالیت های حرفه ای و اکادمیک.

داوطلبانی که آزمون سطح C1 (TORFL-III) را با موفقیت گذرانده اند، گواهینامه ای دریافت می کنند که نشان می دهد دانش فرد از زبان روسی در سطح پیشرفته قرار دارد و داوطلب توانایی لازم برای مواجهه با نیازهای ارتباطی به زبان روسی در همه ی شرایط از جمله تعاملات حرفه ای را کسب کرده است.

دارندگان مدرک سطح C1 می توانند به صورت حرفه ای به عنوان زبان شناس، مترجم، سردبیر، روزنامه نگار یا دیپلمات به کار در روسیه مشغول شوند. گواهی سطح C1 برای اخذ مدرک لیسانس، تخصص، فوق لیسانس یا دکترا در رشته های دانشگاهی اشاره شده مورد نیاز است.

نمونه آزمون برای سطح C1. (PDF)

آزمون آزمایشی سطح C1. طراحی شده در دانشگاه سن پترزبورگ. (PDF)

سطح C2 (سطح چهارم ارائه گواهینامه بین المللی)

مهارت ها: قابلیت استفاده از زبان روسی همانند زبان مادری.

داوطلبانی که موفق شوند نمره قبولی در سطح C2 (TORFL-IV) را کسب کنند گواهینامه ای دریافت می کنند که نشان می دهد دانش زبان روسی این افراد تقریبا نزدیک به شهروندان بومی این کشور است. مدرک C2 برای اخذ مدرک تخصص، فوق لیسانس و دکترا در رشته زبان و ادبیات روسی، تدریس زبان روسی و تحقیق و کار آکادمیک در رشته های تحصیلی اشاره شده الزامی است.

نمونه آزمون برای سطح C2. (PDF)

آزمون آزمایشی سطح C2. طراحی شده در دانشگاه سن پترزبورگ. (PDF)

تحصیل در کشور روسیه

شرط قبولی در آزمون TORFL

هر پنج بخش از آزمون TORFL دارای وزنی یکسان هستند و 20% از نمره کل را به خود اختصاص می دهند. برای قبولی در این آزمون باید حداقل 66 درصد از نمره را در هر پنج بخش از آزمون کسب کنید. پس از قبولی، شهروندان خارجی یک گواهی زبان TORFL  دریافت می کنند که نشان دهنده سطح زبان آنها خواهد بود و توانایی آن ها را در استفاده از زبان روسی تأیید می کند. مدرک زبان TORFL  برای همیشه معتبر خواهد بود و تاریخ انقضا ندارد.

در آزمون TORFL امکان شرکت مجدد در یک یا 2 بخش از آزمون وجود دارد که قوانین مربوط به این موضوع می تواند با توجه به مرکز برگزاری آزمون متفاوت باشد. اما معمولا در صورتی که فرد شرکت ‌کننده تنها در یک یا دو بخش‌ از آزمون نمره ای کمتر از 66 درصد را کسب کرده باشد می توانند پس از پرداخت هزینه اضافی (50 درصد یا کل هزینه ی آزمون که بستگی به مرکز برگزار کننده ی آزمون دارد) یک بار دیگر در آزمون شرکت کند. در این صورت یک گواهی برای فرد صادر می شود که در آن تمام نتایج به دست آمده در آزمون قبلی نشان داده شده است و به مدت 2 سال اعتبار دارد. یعنی فرد می تواند تا 2 سال آینده در آزمون جدید شرکت کند و نمرات قبولی در بخش های مختلف که در آزمون قبلی کسب کرده را در آزمون جدید تاثیر دهد.

هزینه آزمون

هزینه آزمون TORFL با توجه به دانشگاه یا کشوری که در آن آزمون می دهید و سطح آزمون متفاوت است اما معمولا هزینه آزمون بین 70 تا 100 دلار است. به این نکته دقت کنید که هزینه آزمون به صورت آنلاین به مراتب بیشتر است. در زیر به عنوان نمونه هزینه شرکت در آزمون TORFL در دانشگاه سن پترزبورگ برای شما آورده شده است.

هزینه آزمون ترفل

مراکز برگزار کننده آزمون TORFL

تنها مراکز مشخص شده و دارای مجوز از سوی وزارت آموزش و پرورش فدراسیون روسیه حق برگزاری این آزمون و ارائه مدارک بین المللی آن را دارند که می توانید لیست کلی آنان را از طریق این لینک دانلود کنید. در کشور ما تنها مرکز اصلی و دارای مجوز برای برگزاری این آزمون دانشگاه الزهرای تهران است.

با مطالعه ی لیست مراکز مجاز برای برگزاری آزمون TORFL مشاهده خواهید کرد که مراکز زیادی در سراسر جهان هر ساله این آزمون را برگزار می کنند. پس در هر کجای جهان که باشید می توانید در این آزمون شرکت کنید. علاوه بر این گفتیم که امکان شرکت در آزمون TORFL به دو صورت حضوری و آنلاین ممکن است که یکی از بهترین مراکز برای شرکت در آزمون به صورت آنلاین دانشگاه سن پترزبورگ است. این دانشگاه آزمون TORFL را به صورت آنلاین و حضوری در بیش از 23 مرکز مختلف در سراسر روسیه برگزار میکند.

.فرداد دانش

سخن آخر

بدون شک عدم نیاز به مدرک زبان برای تحصیل در روسیه یکی از مزیت های اصلی تحصیل در این کشور است، اما داشتن مدرک زبان TORFL می تواند وجه تمایز شما از دیگر متقاضیان باشد و شانس شما را برای کسب پذیرش تحصیلی و حتی شغلی بیشتر کند. پس بدون شک کسب این مدرک می تواند در هموار سازی مسیر مهاجرتی شما تاثیر مثبت زیادی داشته باشد.

5 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مینا
مینا
11 ماه قبل

سلام
آزمون a2 رو باید حتما در روسیه شرکت کنیم؟

ندا
ندا
11 ماه قبل

این آزمون به چه صورت گرفته میشه؟

کیان
کیان
11 ماه قبل

درود
بعد از فارغ التحصیلی میشه مدرک A2 گرفت؟

سیاوش
سیاوش
11 ماه قبل

یه سوال داشتم من می خوام به زبان انگلیسی تحصیل کنم باید حتما مدرک A2 روسی رو بگیرم؟

8
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا