Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

بورسیه تحصیلی دولتی روسیه 2024

دریافت بورسیه تحصیلی، یکی از راه های کاهش هزینه های تحصیل  در خارج از کشور می باشد که بر اساس کشور مورد اقدام برای مهاجرت تحصیلی، دریافت این بورسیه مراحل خاص خود را دارد. به عنوان مثال، دریافت بورسیه تحصیلی آلمان و کانادا برای همه میسر نیست و چالش های خاص خود را دارد. کشور روسیه برای رسیدن به هدف دسترسی همه افراد به آموزش عالی، دانشگاه ها و مراکز آموزشی خود را با کمترین هزینه، شرایط ورود آسان و ارائه بورسیه های دولتی روسیه در اختیار جهانیان قرار داده است. در صفحه تحصیل در روسیه به صورت کامل شرایط و مزایای تحصیل در روسیه را بررسی کرده ایم. اگر قصد دارید در این کشور به تحصیل بپردازید پیشنهاد می کنیم حتما از این صفحه بازدید کنید.

در حال حاظر بیش از 30 هزار دانشجوی بین المللی در این کشور به تحصیل و زندگی مشغول هستند که انتظار می رود این تعداد به طور تصاعدی افزایش یابد چرا که هر ساله هزاران دانش آموز و دانشجوی بین المللی برای کسب پذیرش از دانشگاه های این کشور با یکدیگر به رقابت می پردازند. تحصیل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، رشته های مهندسی از جمله عمران، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، در میان مهم ترین و محبوب ترین رشته های تحصیلی در روسیه هستند که رقابت برای کسب پذیرش در آنها شدید است. 

در حالی که تحصیل در روسیه نسبت به اکثر کشورها ارزان تر است، دولت روسیه برای کمک به دانشجویان بین المللی، بورسیه های تحصیلی مختلفی را نیز در نظر گرفته است. که بهترین و کامل ترین بورسیه این کشور، بورسیه دولتی روسیه است. این بورسیه هزینه های تحصیل، هزینه خوابگاه و زندگی دانشجو را پوشش می دهد. علاوه بر بورسیه دولتی، بورسیه های دیگری نیز در روسیه وجود دارد که مزایای بسیار زیادی برای دانشجویان به همراه دارند. برای آشنایی با این بورسیه ها، می توانید مقاله “بورسیه تحصیلی روسیه” را مطالعه کنید. در ادامه این مقاله نیز شما را با شرایط اخذ بورسیه دولتی روسیه در سال 2024 آشنا خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

زمان مطالعه: 7 تا 9 دقیقه

تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه

بورسیه دولتی روسیه 2024

اسم انگلیسی بورسیه: Russian Government Scholarships

مقدار بورسیه: پرداخت کامل شهریه برای کل دوره تحصیل، هزینه خوابگاه و کمک هزینه زندگی. 

دوره های تحصیلی تحت پوشش این بورسیه: دوره لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه های دولتی روسیه (شامل رشته های پزشکی نیز می شود.)

به طور متوسط دولت روسیه بهترین بورسیه تحصیلی را در این کشور به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. هر سال بودجه این بورسیه که در میان دانشگاه ها و رشته های مختلف تقسیم می شود و به 15000 دانشجوی شایسته از سراسر دنیا اعطا می شود. 

فرایند درخواست برای این بورسیه معمولا با برقراری ارتباط با سفارت روسیه یا شرکت های خدمات دهنده در این زمینه در کشور دانشجو (مانند موسسه فرداد دانش پاسارگاد در ایران) شروع می شود. این دو منبع می توانند اطلاعات لازم در مورد تعداد بورسیه های ارائه شده و رشته های موجود برای هر سال را به شما ارائه دهند.

با داشتن این اطلاعات دانشجویان و دانش آموزان عزیز می توانند روند درخواست برای کسب این بورسیه های تحصیلی را شروع کنند. به عنوان بخشی از فرایند ثبت نام، متقاضیان باید اطلاعاتی مانند مشخصات شخصی، آخرین مدارک تحصیلی و سطح مهارت خود در زبان روسی را ارائه دهند. همه ی متقاضیان برای دریافت این بورسیه تحصیلی می توانند برای 6 دانشگاه درخواست دهند.

مراحل ثبت نام و دریافت بورسیه دولتی روسیه 2024

  • به سایت education-in-russia بروید.
  • در صفحه اصلی روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.
  • در این بخش باید اطلاعات شخصی مانند نام، نام خانوادگی، کشور، شماره تماس، پست الکترونیک و یک پسورد وارد کنید.
  • پس از آن باید ایمیل تایید ثبت نام را دریافت کنید.
  • وارد حساب کاربری خود شوید.
  • سپس وارد بخش ثبت نام شوید.
  • اطلاعات و مدارک لازم را آپلود کنید.
  • حداکثر 6 رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید.
  • دقت کنید که در دانشگاه های شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ فقط 3 رشته می توانید انتخاب کنید.

پس از انجام این مراحل ثبت نام شما تکمیل شده است و باید منتظر دعوت نامه برای شرکت در مراحل بعدی (مصاحبه یا آزمون ورودی) دریافت خواهید کرد. یکی از مسائلی که باید در زمان انتخاب رشته و دانشگاه به آن دقت کنید، مورد تایید بودن دانشگاه در ایران است. اگر دوست دارید پس از تحصیل در روسیه به ایران بازگردید، باید دانشگاه خود را از میان دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یا دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت انتخاب کنید.

تحصیل ارزان و رایگان در روسیه
تحصیل ارزان و رایگان در روسیه

گرایش های تحت پوشش بورسیه تحصیلی دولتی روسیه 

انواع گرایش ها و رشته های مختلف می توانند این بورسیه را دریافت کنند. از جمله رشته های زیست شناسی و بیوتکنولوژی، کامپیوتر و علوم داده، ریاضیات و هوش مصنوعی، تجارت و مدیریت، سیاست و مطالعات بین المللی، علوم اعصاب و روان شناسی، فیزیک، زبان شناسی و زبان های مدرن، شیمی و علوم مواد، اقتصاد و اقتصاد سنجی، مهندسی و فناوری، پزشکی و بهداشت عمومی، علوم زمین، آموزش و پرورش.

به احتمال زیاد متقاضیانی که در فهرست نهایی قرار می گیرند، باید (در صورت لزوم) در یک سری آزمایشات پزشکی، مصاحبه ها و معاینات اضافی شرکت کنند. این بورسیه معمولا به دوره هایی که به زبان روسی تدریس می شوند اختصاص داده می شود که در صورتی که دانشجویان به زبان روسی تسلط نداشته باشند می توانند در دوره های یک ساله پادفک شرکت کنند که حتی دوره پادفک نیز توسط این بورسیه پوشش داده می شود.

دانشجویان بین المللی که قصد دارند در دوره های آموزش فنی حرفه ای شرکت کنند، کمک هزینه زندگی را دریافت نمی کنند اما در خوابگاه های دانشگاه اسکان رایگان به آنها ارائه خواهد شد. ارائه بورسیه های تحصیلی دولتی، توسط سازمان Rossotrudnichestvo انجام می شود که شعب و دفاتر آنها از طریق سفارت روسیه قابل دسترسی است.

بیشتر بخوانیم: لیست بهترین دانشگاه های داروسازی روسیه

بورسیه های تحصیلی دولتی Open Doors روسیه 2024

اسم انگلیسی بورسیه: Open Doors: Russian Scholarship Project

مقدار بورسیه: پرداخت کامل شهریه برای کل دوره تحصیل. هزینه خوابگاه، کمک هزینه زندگی.

دوره های تحصیلی تحت پوشش این بورسیه: دوره کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های روسیه.

علاوه بر بورسیه تحصیلی دولتی، بورسیه Open Doors نیز توسط دولت روسیه ارائه می شود. به همه برندگان المپیاد Open Doors این فرصت داده می شود تا تحصیلات تکمیلی خود را به زبان روسی یا انگلیسی و به صورت رایگان در روسیه دنبال کنند. دانشجویان برگزیده شده در این المپیاد از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه نیز معاف خواهند بود.

شرایط این المپیاد برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است. دانشجویان دوره کارشناسی ارشد باید دو مرحله را پشت سر بگذارند که اولین مرحله آن مقایسه رزومه متقاضیان است و دور دوم آن مسابقه حل مسئله است.

دانشجویان دوره دکتری یا PhD باید سه مرحله را پشت سر بگذارند. دو مرحله اول مشابه دانشجویان دوره کارشناسی ارشد است و در مرحله آخر متقاضیان باید با سوپروایزر مربوط به رشته مورد نظر خود (برای دوره دکتری) مصاحبه کنند.

برندگان به طور خودکار و به صورت رایگان در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش خواهند شد.

بیشتر بخوانیم: صفر تا صد هزینه زندگی دانشجویی در روسیه ۲۰۲۳ _۲۰۲۴

دریافت بورسیه های تحصیلی دولتی روسیه توسط تیم فرداد دانش پاسارگاد

اطلاعات مربوط به بورسیه دولتی روسیه هر ساله توسط وزارت علوم روسیه منتشر می شود. در این بورسیه، برای کشور های مختلف ظرفیتی مشخص در نظر گرفته می شود که مقدار آن با توجه به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آن کشور متفاوت است. هرچه کشوری در زمینه های اشاره شده ضعیف تر باشد، ظرفیت اختصاص داده شده به آن کشور بیشتر خواهد بود. 

تیم فرداد دانش پاسارگاد می تواند در پروسه ی دریافت بورسیه به عنوان مشاور و همراه در کنار شما باشد. در گام اول پس از ارائه مشاوره به شما و با توجه به رزومه ای که دارید، لیست مدارکی که باید ارائه دهید را به شما تقدیم خواهیم کرد. این مدارک می توانند شامل مواردی مانند مدارک تحصیلی، رتبه های علمی و ورزشی، مدارک زبان، پادفک، و هر چیز دیگری که می تواند شانس شما در دریافت بورسیه بالا ببرد باشد. 

بعد از بارگذاری مدارک توسط تیم متخصص و حرفه ای ما در سایت وزارت علوم روسیه، بررسی مدارک چندین ماه زمان خواهد برد که در این مدت ما به صورت تمام و کمال در کنار شما خواهیم بود و تمامی نامه نگاری های لازم توسط ما انجام خواهد شد و شما در سریع ترین زمان ممکن از مراحل بعدی مطلع خواهید شد. در این بازه ی زمانی ممکن است مدارک دیگری مانند انگیزه نامه، معاینات پزشکی و غیره از شما درخواست شود که باز هم به کمک تیم ما همه ی این مراحل را به سرعت پشت سر خواهید گذاشت. 

پس از کسب بورسیه و اعلام اسم شما در لیست پذیرفته شدگان، وزارت علوم روسیه باید به سفارت این کشور در ایران نامه ای ارسال کند و شما را به عنوان یکی از پذیرفته شدگان بورسیه تحصیلی دولتی روسیه معرفی کند. پس از ارسال این نامه امور مربوط به سفارت و دریافت ویزای تحصیلی شما شروع خواهد شد. ما تا زمانی که شما ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید در کنار شما خواهیم بود و حتی پس از آن و زمانی که به کشور روسیه قدم خواهید گذاشت نمایندگان ما در کنار شما خواهند بود تا بدون هیچ نگرانی و مشکلی تحصیل خود را در این کشور زیبا شروع کنید.

بورسیه تحصیلی روسیه بدون نیاز به مدرک زبان
بورسیه تحصیلی روسیه بدون نیاز به مدرک زبان

شرایط لازم برای دریافت بورسیه های تحصیلی دولتی روسیه

مقطع تحصیلی مورد نظر، آخرین مدرک تحصیلی کسب شده، دانشگاه، شهر و رشته مورد نظر برای تحصیل، همگی مواردی هستند که می توانند شرایط و مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه را تحت تاثیر قرار دهند.

معمولا دانش آموزانی که دارای مدرک دیپلم هستند باید دارای معدلی بالای 16 باشند. اگر در کنار معدل خوب، موفقیت در آزمون ها یا مسابقات بین المللی را نیز در رزومه خود داشته باشند می توانند شانس بالایی در دریافت بورسیه داشته باشند.

برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری ارائه رزومه علمی قوی و داشتن مقالات معتبر مهم ترین لازمه های دریافت بورسیه است. از طرفی در این مقاطع تحصیلی بسیاری از دانشگاه ها بورسیه های مخصوص به خود را به دانشجویان شان ارائه می دهند که معمولا نمره قبولی در آزمون ورودی هر دانشگاه می تواند بسیار مهم باشد.

بهترین روش برای اطلاع پیدا کردن از مدارک و شرایط مورد نیاز، مراجعه به شرکت های خدمات دهنده مانند فرداد دانش پاسارگاد، سایت اختصاص یافته به بورسیه تحصیلی مورد نظر یا سایت دانشگاه ارائه دهنده بورسیه است. در مورد بورسیه هایی که بعد از موفقیت در المپیاد یا مسابقات اهدا می شود نیز همین شرایط صدق می کند.

سوالات متداول

بورسیه دولتی روسیه برای سال 2024-2025 چیست؟

این بورسیه یک بورسیه فول فاند است که توط دولت روسیه به دانشجویان سراسر جهان که قصد تحصیل در روسیه را دارند اهدا می شود.

شرایط اصلی برای کسب بورسیه دولتی روسیه چیست؟

رزومه تحصیلی خوب با معدل بالا و داشتن شرایط سنی مناسب، دو شرط اصلی برای کسب این بورسیه هستند.

آیا ثبت نام این بورسیه هزینه ای دارد؟

خیر. ثبت نام برای دریافت بورسیه دولتی روسیه رایگان است. گرچه ترجمه مدارک هزینه مخصوص به خود را دارند.

سخن آخر

امیدواریم با مطالعه این مطلب با بورسیه های دولتی روسیه و اقدامات لازم برای دریافت آنها آشنا شده باشید. تا کنون باید متوجه شده باشید که مهاجرت تحصیلی به روسیه نه تنها ممکن است، بلکه این احتمال وجود دارد که هزینه چندانی نیز برای شما به همراه نداشته باشد. دانشگاه هایی با رتبه های فوق العاده جهانی و مدارکی که در همه جای جهان معتبر هستند فرصتی فوق العاده برای شما خواهد بود تا آینده رویایی خود را در سریع ترین زمان ممکن و به آسانی بسازید. فقط کافیست خود را باور داشته باشید و مشاوری قابل اعتماد و کارآزموده در کنار خود داشته باشید.

این محتوا توسط تیم تولید محتوا و با همکاری و نظارت کارشناسان مهاجرت به روسیه مؤسسه فرداد دانش پاسارگاد تهیه و منتشر شده است. فراموش نکنید که در مؤسسه فرداد دانش پاسارگاد، امور اجرایی شما برای مهاجرت به روسیه، توسط کارشناسانی انجام می شود که خود تحصیل کرده رشته های گروه پزشکی روسیه هستند و ما حتی پس از مهاجرت نیز در کنار شما خواهیم بود. تجربه شخصی مشاوران، می تواند مسیر رسیدن شما به هدف هایتان را هموار کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا