Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

مهم‌ترین نکات درباره تحصیل در رشته معماری در ایتالیا

تحصیل در رشته معماری در ایتالیا جذابیت‌های خاص خود را دارد. بنابراین بسیاری از علاقمندان این رشته، به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا برای ورود به رشته معماری در دانشگاه‌های این کشور هستند. کشور ایتالیا را می‌توان مهد معماری دانست. کشوری که هر ساله دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا برای تحصیل در رشته های مهندسی به آنجا سفر می‌کنند. نگاهی گذرا به تاریخ این کشور، بناها و ساختمان‌های تاریخی آن و شخصیت‌های هنری آن در زمینه معماری نیز، بیان‌گر همین واقعیت است.

اگر شما هم به تحصیل در رشته معماری در ایتالیا علاقمند هستید؛ در این نوشته وب‌سایت فرداد دانش، اطلاعات خوبی را در این زمینه برای‌تان فراهم کرده‌ایم.

 

پذیرش تحصیلی در رشته معماری در ایتالیا

مانند هر رشته دانشگاهی دیگری در ایتالیا، برای ورود به رشته معماری هم باید بتوانید پذیرش تحصلیی دریافت کنید. به‌طور کلی پذیرش تحصیلی در ایتالیا بر اساس چند مدرک اصلی از جمله سوابق تحصیلات قبلی، تسلط به زبان ایتالیایی یا انگلیسی و قبول شدن در آزمون‌های احتمالی انجام می‌شود.

تحصیل در دوره کارشناسی رشته معماری در ایتالیا

این دوره دقیقا پس از گذراندن دوره دوازده ساله تحصیل قبل از دانشگاه آغاز می‌شود. تقریبا در همه رشته‌های دوره کارشناسی در ایتالیا، از جمله معماری، تحصیل به زبان ایتالیایی خواهد بود. بنابراین یکی از شروط دریافت پذیرش تحصیلی نیز دارا بودن توانایی لازم در این زبان است (البته چند دانشگاه خصوصی این رشته را در سطح کارشناسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند.).

یکی دیگر از شرایط ورود به دوره کارشناسی معماری در دانشگاه‌های ایتالیا، قبولی در آزمون ورودی معماری است. پس از انجام مراحل پذیرش اولیه، برای دریافت پذیرش نهایی از دانشگا‌ه‌ها باید در این آزمون شرکت کنید. این آزمون شهریور هر سال در کشور ایتالیا برگزار می‌شود؛ و در صورت قبولی در آن می‌توانید به ثبت نام در دانشگاه اقدام نمایید.

این آزمون دارای 60 سوال 5 گزینه‌ای است و در مدت زمان 100 دقیقه برگزار خواهد شد. هر پاسخ درست 1.5 امتیاز مثبت و هر پاسخ غلط 0.4 امتیاز منفی دارد. در نهایت هر فردی که بتواند حداقل 20 امتیاز در این آزمون کسب کند؛ شانس پذیرش در دانشگاه را خواهد داشت.

هوش و درک مطلب 22 سوال، تاریخ معماری و هنر 16 سوال، ریاضی و فیزیک 12 سوال و طراحی 10 سوال، بخش‌های مختلف این آزمون را تشکیل می‌دهند.

موسسه‌های بسیاری در ایتالیا دوره‌های آمادگی ورود به رشته معماری در این کشور را ارائه می‌کنند. به عنوان مثال مدرسه لئوناردو داوینچی یکی از معتبرترین این مدارس است؛ که نزدیک به 4 دهه در این حوزه فعالیت می‌کند. هدف از این دوره‌ها آماده کردن دانشجویان از نظر توانایی زبان ایتالیایی و همچنین دانش معماری برای ورود به رشته معماری در ایتالیا است.

در نهایت باید بدانید که دوره کارشناسی معماری در ایتالیا 3 ساله بوده و مورد تایید وزارت علوم ایران است.

تحصیل در رشته معماری در ایتالیا

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد معماری در ایتالیا

  • دوره کارشناسی ارشد رشته معماری در ایتالیا مانند سایر کشورها، ترکیبی از دروس تئوری پیچیده‌تر در کنار آزمایش‌های عملی بیشتر است. در پایان این دوره نیز دانشجو وظیفه دارد یک پروژه طراحی پیشرفته را ارائه دهد.
  • از آنجا که آموزش‌های مطرح شده در سطح کارشناسی ارشد دامنه گسترده‌تری دارند؛ فارغ التحصیلان این دوره می‌توانند در آزمون‌های کشوری مرتبط با مشاغل معماری، سرپرستی، عمران و برنامه‌ریزی، شرکت کنند.
  • تحصیل در دوره کارشناسی ارشد نیز منوط به دریافت پذیرش از دانشگاه مدنظر است. در این زمینه آزمونی وجود ندارد؛ و تنها باید مدارک و سوابق لازم را برای دانشگاه مدنظر ارسال کنید. از آنجا که بیشتر دانشگاه‌های ایتالیا در سطح کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌شود؛ تنها ارائه مدرک زبان انگلیسی و همین‌طور مدرک کارشناسی معماری برای اخذ پذیرش کفایت می‌کند. البته مدرک زبان فقط برای افرادی است که دوره کارشناسی خود را در ایتالیا سپری نکرده باشند.
  • در نهایت دوره کارشناسی ارشد معماری در ایتالیا 2 ساله بوده و برای ورود به دوره دکترا به عنوان پیش‌نیاز شناخته می‌شود.

تحصیل در دوره دکترای معماری در ایتالیا

تحصیل در دوره دکترای رشته معماری در ایتالیا حداقل 3 و حداکثر 5 سال زمان لازم دارد. این دوره را به افرادی توصیه می‌کنیم که به مطالعات آکادمیک و تلاش و مطالعه گسترده در حوزه تحصیلی خود علاقمند هستند. فارغ از این بسیاری از فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد، با هدف مهاجرت به کشور ایتالیا اقدام به ورود به دوره دکترا در رشته معماری می‌کنند؛ که البته در صورت علاقه به تحصیل، می‌تواند تجربه خوبی بوده و مزایای بسیاری برای آنها به همراه داشته باشد.

پذیرش در دوره دکترا نیز مانند کارشناسی ارشد منوط به داشتن مدرک زبان، مدرک و ریز نمرات سطوح قبلی و همچنین نمونه کارهای عملی طراحی و تحقیقاتی است.

هزینه تحصیل در رشته معماری در ایتالیا

به‌طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هم‌سطح کمتر است. همچنین امکان دریافت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی نیز در این کشور وجود دارد. این ویژگی‌ها نیز سبب شده است تا تحصیل در این کشور علاقمندان بیشتری داشته باشد.

اما فارغ از شانس گرفتن بورسیه و کمک هزینه تحصیلی، برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، سالانه حدود 800 تا 1000 یورو باید به دانشگاه پرداخت کنید. همچنین اگر در بخواهید در دانشگاه‌های خصوصی تحصیل کنید، این عدد بسیار بیشتر بوده و ممکن است تا 6000 یورو برای یک سال تحصیلی افزایش یابد.

بورسیه و کمک هزینه تحصیل

برای رشته معماری نیز مانند سایر رشته‌های دانشگاهی و در تمامی مقاطع، امکان بهره‌مندی از بورسیه استانی و کمک‌های تحصیلی وجود دارد. این کمک هزینه‌ها به‌خصوص در مقطع دکترا، امکان پوشش بخش بزرگی از هزینه‌های شما را خواهد داشت.

 

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا در رشته معماری

از آنجا که معماری یکی از رشته‌های قدیمی و محبوب در ایتالیا است؛ دانشگاه‌های بسیاری به ارائه آن می‌پردازند. اما در این میان می‌توان دانشگاه‌های پلی‌تکنیک میلان، ساپینزای رم، پادوا، بولونیا، پلی‌تکنیک تورین، فدریکوی دوم ناپل، پیزا، پروجا و پلی‌تکنیک باری را از مطرح‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا و حتی جهان، در رشته معماری دانست.

شرایط کار رشته معماری در ایتالیا

میانگین حقوق معماران در ایتالیا 3200 یورو، حداقل آن 2400 و حداکثر آن 4000 یورو است. این عددها نشان‌دهنده سطح نسبتا مناسب درآمد در حوزه معماری در کشور ایتالیا است.

اما اگر به عنوان دانشجوی معماری در این کشور، به فکر یافتن کار تخصصی پس از فارغ التحصیل شدن هستید؛ باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

  • در درجه اول به‌طور کلی یافتن کار در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمی مشکل‌تر است.
  • در درجه دوم برای ارتباط با بازار کار ایتالیا باید بتوانید به زبان ایتالیایی صحبت کنید. این توانایی شانس شما را در یافتن شغل مناسب افزایش می‌دهد.
  • در درجه سوم و به صورت تخصصی در زمینه معماری، ایتالیایی‌ها بسیار متبحر و هنرمند هستند؛ بنابراین نسبت به سایر حوزه‌های تخصصی، کار شما برای یافتن شغل مشکل‌تر خواهد بود.

در پایان اگر قصد تحصیل یا ادامه تحصیل در رشته معماری در ایتالیا را دارید؛ ما در مجموعه فرداد دانش آماده هستیم تا با ارائه مشاوره و پیگیری مراحل پذیرش تحصیلی شما در این رشته، مسیر مهاجرت تحصیلی‌تان به ایتالیا را هموارتر کنیم.

3.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علیرضا
علیرضا
2 سال قبل

سلام. ۲۷ سال دارم و اهل افغانستان
لیسانس معماری از دانشگاه آزاد کاشان ایران با معدل۱۸.۳۰ بدون گپ تحصیلی
ایلتس۶
مدرک طراحی خانه های کم انرژی از شرکت نئون نروژ
مدرک نرم افزار معماری از دانشگاه فنی و حرفه ای
تقدیرنامه درمورد روانشناسی از لندن و
شغل مرتبط با رشته ی تحصیلی دارم.

چقدر شانس پذیرش و بورسیه استانی در ارشد معماری دارم؟

سامان
سامان
1 سال قبل

سلام برای پذیرش ارشد معماری در دانشگاه های دولتی ایتالیا ایا ازمون ورودی دارد؟
مثل ازمون GRE؟

4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا