Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

آشنایی با ایتالیا و فرهنگ و تمدن غنی این کشور اروپایی

وقتی به کشور ایتالیا فکر می‌کنید، چه چیزی به ذهن شما خطور می‌کند؟ برج کج پیزا؟ پیتزا و ماکارونی‌های جالب و خوشمزه؟ یا…. البته به غیر از این موارد، نکات زیاد دیگری نیز در مورد این کشور زیبا وجود دارد. اگر علاقمند به زندگی در ایتالیا و کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرهنگ، زبان، اقتصاد و تاریخچه این کشور هستید، حتما ادامه این مقاله که به موضوع آشنایی با ایتالیا اختصاص دارد را بخوانید.

آشنایی با ایتالیا

نام رسمی این کشور جمهوری ایتالیا و پایتخت آن رم است. این کشور اروپایی حدود 61 میلیون نفر جمعیت دارد و زبان رسمی آن ایتالیایی است. مردم در ایتالیا از واحد پول یورو برای مبادلات خود استفاده می‌کنند. مهم‌ترین رشته‌کوه‌های این کشور را کوه‌های آلپ و آپنینی تشکیل می‌دهند؛ که سالانه پذیرای هزاران گردشگر از سراسر جهان هستند. رودخانه‌های اصلی این کشور نیز پو، آدیجه، آرنو و تیبر نام دارند.

ایتالیا شبه جزیره‌ای به شکل چکمه است که در جنوب اروپا واقع و توسط دریای آدریاتیک، دریای تیرنی، دریای مدیترانه و آب‌های دیگر محاصره شده است. موقعیت جغرافیایی این کشور، در طول تاریخ نقش مهمی در تاریخ، تمدن و فرهنگ آن داشته است. همان‌طور که گفتیم ایتالیا توسط دریا احاطه شده است؛ و رشته‌کوه‌های واقع شده در این سرزمین، فضای داخلی این کشور را به مناطق مختلفی تقسیم کرده‌اند. رشته‌کوه‌های آلپ در سراسر این کشور واقع شده و با دریاچه‌های یخی طولانی و باریک پوشیده شده است. در انتهای قسمت غربی آلپ، کوه‌های آپنینی واقع شده که تا جنوب این شبه جزیره امتداد دارد.

غرب آپنینی تپه‌هایی دارد که محل قرارگیری بسیاری از شهرهای تاریخی ایتالیا، از جمله رم است. در جنوب این کشور نیز می توانید مناطق ساحلی گرم و خشک و دشت‌های حاصل‌خیز آن را پیدا کنید. زیتون، بادام، انجیر و سایر محصولات زراعی در این دشت‌ها پرورش داده می‌شوند.

[ux_banner height=”150px” height__sm=”225px” bg=”2700″ bg_overlay=”rgba(0,0,0,.5)” border=”0px 0 0px 0px” class=”boxstyle1″]

[text_box position_x=”50″ position_y=”50″]

چنانچه علاقمند به دریافت اطلاعات برای تحصیل در ایتالیا هستید، به صفحه مربوطه ما مراجعه نمایید.

[button text=”تحصیل در ایتالیا” color=”white” radius=”99″ link=”https://pgdanesh.com/study-in-italy/”]

[/text_box]

[/ux_banner]
 

آشنایی با ایتالیا و طبیعت زیبای آن

اجداد ایتالیایی‌ها برای گذران زندگی خود حیوانات وحشی را شکار کرده و دام‌های خود را در مراتع حاصلخیز این کشور پرورش می‌دانند. در نتیجه به تدریج جنگل‌هایی که زمانی بخش‌های زیادی از این کشور را تحت پوشش خود قرار داده بودند از بین رفته‌اند. اما هنوز هم می‌توان در این کشور مناطقی را پیدا کرد که دست بشر به آنجا نرسیده است. پوشش جنگلی دامنه‌های پایینی آلپ در ایتالیا بسیار انبوه است؛ و در قسمت‌های مرتفع این مناطق جنگلی، چمنزارهای زیبایی وجود دارد. فراموش نکنید که بخشی مهمی از آشنایی با ایتالیا به آشنایی با طبیعت زیبایی آن مرتبط است.

از میان پستانداران شگفت‌انگیز یافت شده در ایتالیا می‌توان به سیاه گوش اوراسیا، گرگ ایتالیایی، شوکا و حشره‌خوار اتروسی (کوچک‌ترین پستاندار جهان) اشاره کرد. اما متاسفانه فعالیت‌های انسانی و از بین رفتن زیستگاه‌ها، بسیاری از حیوانات بومی ایتالیا را در معرض تهدید قرار داده است.

آشنایی با تاریخ ایتالیا

برای آشنایی با ایتالیا باید بیش از هر چیز به تاریخ آن مراجعه کنید. موقعیت جغرافیایی ایتالیا به گونه‌ای است که این کشور را در مسیرهای تجاری بسیار کلیدی و در قلب تمدن‌های باستانی قرار داده است. با به قدرت رسیدن شهر رم، شبه جزیره ایتالیا به مرکز یک امپراتوری عظیم تبدیل شد که سلطنتش قرن‌ها ادامه داشت.

اولین جوامع ایتالیایی در حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح پدید آمدند. در حدود 800 سال قبل از میلاد، یونانیان در جنوب این کشور اقامت گزیدند؛ و تمدنی به نام اتروسک را در مرکز ایتالیا پدید آوردند.

ایتالیا خانه بسیاری از ویرانه‌های باستانی شگفت‌انگیز است! تا قرن ششم پیش از میلاد، اتروسک‌ها گروهی از ایالت‌ها به نام اتروریا را ایجاد کرده بودند. در همین حال بود که جوامع لاتین و سابین در جنوب اتروریا با هم ادغام شدند تا یک کشور قدرتمند به نام رم تشکیل دهند.

آشنایی با تاریخ ایتالیا
آشنایی با تاریخ ایتالیا

 

پادشاهان اتروسک نزدیک به صد سال بر رم حکومت کردند. اما رومی‌ها در سال 510 پیش از میلاد، اتروسک‌ها را بیرون رانده و کل شبه جزیره را به تسخیر خود در آورند. سپس اقدام به تشکیل یک امپراطوری بزرگ کردند که در وسیع‌ترین حالت خود در سال 117 میلادی، از پرتغال تا سوریه و انگلیس تا شمال آفریقا امتداد داشت.

اولین امپراتور روم، قدرت را در سال 27 قبل از میلاد به دست گرفت و نام آگوستوس سزار را برای خود انتخاب کرد. این امپراتوری بیش از 400 سال عمر کرد و در قرن چهارم میلادی کم کم رو به زوال رفت. در قرن دوازدهم میلادی، شهرهای دولتی ایتالیا دوباره شروع به رشد کردند و به تجارت روی آوردند. اما کشور ایتالیا آن زمان متشکل از سرزمین‌هایی بود که برخی از آنها توسط قدرت‌های خارجی کنترل می‌شدند. با شروع سال 1859 میلادی، مردم این کشور با یک قیام، بیگانگان را بیرون کردند؛ و در سال 1861 پادشاهی ایتالیا شکل گرفت.

جنگ جهانی اول بخش مهمی از آشنایی با ایتالیا در تاریخ معاصر است. در سال 1914، ایتالیا در جنگ جهانی اول طرف بریتانیا و ایالات متحده را گرفت، اما در پایان جنگ چیزی عایدش نشد. بعد از جنگ، بنیتو موسولینی و حزب فاشیستی وی به قدرت رسیدند و قول دادند كه ایتالیا را به جلال و شکوه سابق خود بازگرداند. وی به عنوان یک دیکتاتور در این کشور حکومت کرد و در جنگ جهانی دوم، به طرفداری از آلمان و ژاپن برخاست. در روزهای پایانی جنگ یعنی در سال 1945، موسولینی اسیر و اعدام شد.

آشنایی با زبان ایتالیایی

زبان ایتالیایی مانند سایر زبان‌های رومنس شاخه‌ای از زبان لاتین است که توسط رومی‌ها به مردم تحت سلطه این پادشاهی تحمیل شده است. با این حال، ایتالیایی نسبت به سایر زبان‌های اصلی رومنس بی‌نظیر است و نزدیکترین شباهت را به لاتین دارد. البته امروزه این زبان را با لهجه‌های مختلفی در ایتالیا صحبت می‌کنند. گروه زبان‌های رومنس در اصل در شبه جزیره ایتالیا، جنوب سوئیس، سان مارینو، سیسیل، كورسكا، ساردینیا شمالی و در سواحل شمال شرقی دریای آدریاتیک و همچنین در شمال و جنوب آمریکا صحبت می‌شود.

در قرن چهاردهم میلادی، لهجه توسکانی بر روی این کشور تسلط یافت. این تسلط ممکن است به دلیل موقعیت جغرافیایی توسکانی در ایتالیا و به دلیل تجارت تهاجمی با مهم‌ترین شهر آن یعنی فلورانس اتفاق افتاده باشد. علاوه بر این، از بین تمام لهجه‌های ایتالیایی، توسکانی بیشترین شباهت را به لاتین کلاسیک دارد. همین موضوع هم باعث شده که سنت‌های ایتالیایی با فرهنگ لاتین هماهنگ شوند.

اتحاد ایتالیا در سال 1861 نه تنها در صحنه سیاسی تأثیر عمیقی داشت؛ بلکه منجر به تحولات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مهمی در این کشور شد. با اجباری شدن تحصیل، تعداد افراد باسواد افزایش یافت و بسیاری از جوامع، لهجه مادری خود را رها کرده و به زبان ملی صحبت کردند.

[ux_banner height=”150px” height__sm=”225px” bg=”2700″ bg_overlay=”rgba(0,0,0,.5)” border=”0px 0 0px 0px” class=”boxstyle1″]

[text_box position_x=”50″ position_y=”50″]

چنانچه علاقمند به دریافت اطلاعات بیشتر درباره زبان ایتالیایی هستید، به صفحه مربوطه ما مراجعه نمایید.

[button text=”زبان ایتالیایی” color=”white” radius=”99″ link=”زبان ایتالیایی/”]

[/text_box]

[/ux_banner]

آشنایی با فرهنگ ایتالیایی

در طول تاریخ همواره این جهان بوده که از هنر، معماری و فرهنگ ایتالیایی تاثیر می‌گرفت. بنابراین بخش اعظمی از اطلاعات لازم برای آشنایی با ایتالیا به فرهنگ این کشور باز می‌گردد. از نقاشان مشهور ایتالیایی می‌توان به لئوناردو داوینچی و میکل آنژ اشاره کرد. ایتالیا در قلب کلیسای کاتولیک قرار دارد، که از شهر واتیکان اداره می‌شود.

خانواده نقش مهمی در فرهنگ مردم این کشور بازی می‌کند. جوانان ایتالیایی غالباً حتی اگر شغل هم داشته باشند باز هم تا سن 30 سالگی در خانه پدری زندگی می‌کنند. اغلب والدین بازنشسته در این کشور با فرزندانشان زندگی می‌کنند. پاستا یک غذای محبوب در ایتالیاست. ایتالیایی‌ها عاشق غذا خوردن هستند. به همین دلیل بسیاری از غذاهای محلی‌شان مانند پیتزا مارگاریتا، اسپاگتی بولونزی و تیرامیسو در تمام جهان معروفند.

آشنایی با اقتصاد ایتالیا

در ایتالیا، درگیر شدن در سیاست اغلب می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. چرا که مردم در این کشور برای اعتراض به سیاست‌های دولت یا برای نشان دادن حمایت خود از یک حزب خاص، به خیابان می‌آیند و تجمع راه می‌اندازند. از زمان جنگ جهانی دوم به بعد، ایتالیا تحول اقتصادی عظیمی را تجربه کرد. صنعت این کشور رشد کرده، به طوری که در اواسط دهه 1960، ایتالیا به یکی از اقتصادهای پیشرو در جهان تبدیل شد. امروزه عمده‌ترین صادرات این کشور عبارتند از:

  • ماشین‌آلات
  • وسایل نقلیه
  • دارو
  • پلاستیک
  • پوشاک

گردشگری نیز بخش مهمی از اقتصاد ایتالیا را تشکیل می‌دهد. هر ساله میلیون‌ها نفر برای بازدید از شهرهای معروف این کشور، ساختمان‌های تاریخی و قدیمی و سواحل زیبای آن به ایتالیا سفر می‌کنند! فرهنگ و تمدن غنی در کنار اقتصاد قوی از جمله عواملی هستند که باعث می‌شوند برای آشنایی با ایتالیا همین چند سطر کافی نباشد. با این وجود امیدواریم که این مقاله، اطلاعات پایه‌ای مورد نیاز را در اختیار شما قرار داده باشد.

4.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا