Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

همه چیز درباره زندگی در ایتالیا

پیش از تصمیم‌گیری برای زندگی در ایتالیا، باید با این کشور آشنا شوید. اطلاع از فرهنگ، اقتصاد، هزینه‌ها و… برای رسیدن به این هدف شما را یاری می‌رساند. در این نوشته به موارد زیر پرداخته می‌شود تا آگاهی شما در این زمینه بالاتر رود:

 1. آشنایی با ایتالیا (فرهنگ، زبان، جاذبه‌های گردشگری، اقتصاد، حمل‌ونقل، آب‌وهوا، غذاها)
 2. آشنایی با شهرهای ایتالیا
 3. هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا
 4. شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

آشنایی با ایتالیا

مساحت ایتالیا 301340 کیلومتر مربع است. ایتالیا با اتریش، فرانسه، واتیکان، سان مارینو، اسلوونی و سوئیس مرز مشترک دارد. در خاک ایتالیا دو کشور کوچک واتیکان و سن‌مارینو قرار دارند. جزایر سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه نیز متعلق به خاک ایتالیا است. جمعیت ایتالیا شصت میلیون و ششصد هزار نفر است. این کشور در جنوب اروپا قرار دارد و پایتخت آن شهر رم است. واحد پولی این کشور همانند سایر کشورهای عضو اتحادیه یورو است.

سالانه بیش از 50 میلیون گردشکر به ایتالیا سفر می‌کنند. گردشگری حدودا 63 درصد از درآمد ملی این کشور را تامین می‌کند. ایتالیا و یونان از پایه‌گذاران تمدن غرب هستند. کشور ایتالیا کشوری اروپایی است که با توجه به فرهنگ غنی و هنری بی‌مثالش می‌تواند مقصدی شگفت‌آور برای شما باشد. نیمی از میراث فرهنگی در دنیا متعلق به ایتالیا است. این کشور میزبان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان، بولونیا است. 50 اثر تاریخی مربوط به ایتالیا در سازمان میراث جهانی ثبت شده است.

کلمه ایتالیا به معنی خانه گاوهاست. این وجه تسمیه به این دلیل است که قبایل جنوبی ایتالیا گاو نر را به عنوان نمادی برای خود می‌دانستند. 3/93 درصد از مردم ایتالیا مسیحی هستند. ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت در اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت در دنیا است.

کسی که الان در حال خواندن این مطلب است، به فکر زندگی در ایتالیا است و این کشور را در اولویت‌هایش قرار داده است. به شما تبریک می‌گوییم. انتخاب درستی کرده‌اید.

[ux_banner height=”150px” height__sm=”225px” bg=”2700″ bg_overlay=”rgba(0,0,0,.5)” border=”0px 0 0px 0px” class=”boxstyle1″]

[text_box position_x=”50″ position_y=”50″]

چنانچه علاقمند به دریافت اطلاعات برای تحصیل در ایتالیا هستید، به صفحه مربوطه ما مراجعه نمایید.

[button text=”تحصیل در ایتالیا” color=”white” radius=”99″ link=”https://pgdanesh.com/study-in-italy/”]

[/text_box]

[/ux_banner]
 

وضعیت حمل و نقل در ایتالیا

سیستم حمل و نقل در ایتالیا بسیار کارآمد و به صرفه است. حمل و نقل در این کشور ارزان و ایمن است. این سیستم در کل کشور از شمال تا جنوب در حال رفت‌وآمد است.

آب‌وهوای ایتالیا

از ویژگی‌های مثبت ایتالیا آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای آن است. در ایتالیا تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها سرد و مرطوب هستند. آب‌وهوای ایتالیا به میزان کشورهای دیگر اروپا سرد نیست؛ و این خبری خوب برای کسانی است که از آب‌وهوای سرد فراری هستند. به دلیل اینکه شمال ایتالیا در مجاورت با کوه‌های آلپ است؛ هر چه بیشتر به سمت جنوب می‌رویم هوا گرم‌تر می‌شود.

آشنایی با غذاهای ایتالیایی

بسیاری از افراد به محض شنیدن کلمه ایتالیا اولین چیزی که در ذهنشان نقش می‎بندد انواع غذاهای لذیذ آن، از جمله پیتزا، پاستا و دسر پرطرفدار تیرامیسو است. زادگاه پیتزا شهر ناپل است. هر ایتالیایی در سال به طور میانگین 28 کیلو پاستا می‌خورد.

آشنایی با زبان ایتالیایی

زبان رسمی مردمان ایتالیا، ایتالیایی است. آنها علاقه‌ای به زبان انگلیسی ندارند و معمولا از به کار بردن کلمه‌ای از آن زبان خودداری می‌کنند. بنابراین برای زندگی در ایتالیا و یافتن شغل در این کشور آموختن زبان آنها الزامی است. در واقع برای اینکه در جمع‌های ایتالیایی‌ها بتوانید نفوذ کنید باید زبان آنها را بیاموزید. توصیه ما به شما این است حتی اگر در ایتالیا می‌خواهید به زبان انگلیسی به مکالمه بپردازید؛ به زبان ایتالیایی بحث را شروع کنید و در ادامه از آنها بخواهید با شما به زبان انگلیسی صحبت کنند.

آشنایی با فرهنگ ایتالیایی
آشنایی با فرهنگ ایتالیایی

آشنایی با فرهنگ ایتالیایی

درست برعکس تصوری که از اروپایی‌ها در ذهن افراد شکل گرفته است. ایتالیایی‌ها بسیار اجتماعی و خون‌گرم هستند. فرهنگ ایتالیایی‌ها شباهت بسیاری با فرهنگ ایرانی دارد. برای مثال اهمیت آنها به کانون گرم خانواده از تشابهات مهمی است که می‌توان به آن اشاره کرد.

امید به زندگی در ایتالیا بسیار بیشتر از ایران است، به طوری که در ایتالیا 82 درصد و در ایران 70 درصد است. ایتالیایی‌ها به اندازه‌ای به خانواده خود تعلق خاطر دارند که در صورتی که مجرد بمانند تا سن بالا با خانواده خود زندگی می‌کنند. نکته جالب در ایتالیایی‌ها متملق بودن آنها است. آنها در تعریف و تمجید از سایر افراد معمولا اغراق می‌کنند. اما این نمادی از فرهنگ دوستانه و به منزله مهمان‌نواز بودن آنها است.

آشنایی با اقتصاد ایتالیایی

ایتالیا دارای نظام اقتصادی پیشرفته‌ای است و نظام سرمایه‌داری بر آن حاکم است. یافتن کار در ایتالیا دشوارتر از برخی دیگر از کشورهای اروپایی است. اما در این کشور نیز با در اختیار داشتن دانش و تخصص لازم یافتن شغل کاری سهل است.

با وجود بحران کار در بسیاری از کشورهای دنیا صنایعی چون ماشین‌آلات، کشتی‌سازی، پتروشیمی، منسوجات و… هنوز هم در ایتالیا بسیار پر رونق است؛ و همواره در حال جذب نیروی کار فعال است.

ایتالیا در صنعت مد و لباس از سرآمدان است. وجود برندهایی چون پرادا، آرمانی، گوچی و ورساچه گواهی بر این واقعیت است.

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

در ایتالیا انواع تفریحات برای هر سنی و با هر سلیقه و بودجه‌ای وجود دارد. در این کشور به دلیل وجود سواحل بسیار، بخش بزرگی از تفریحات را تفریحات آبی تشکیل می‌دهد. جاذبه‌های گردشگری ایتالیا بی‌شمار هستند. تا حدی که برای معرفی آنها نیاز به مقالات متعدد دیگری است. در زیر تنها به 6 نمونه از آنها اشاره می‌شود:

 1. آبنمای تروی در رم
 2. کلیسای سن ویتال در راونا
 3. کلیسای دی سن فرانسسکو آسیسی
 4. کلیسای سنت مارکز در ونیز
 5. کلیسای سنت پیتر در رم
 6. آمفی تئاتر کولوسئوم در رم

[ux_banner height=”150px” height__sm=”225px” bg=”2700″ bg_overlay=”rgba(0,0,0,.5)” border=”0px 0 0px 0px” class=”boxstyle1″]

[text_box position_x=”50″ position_y=”50″]

چنانچه علاقمند به دریافت اطلاعات برای تحصیل در ایتالیا هستید، به صفحه مربوطه ما مراجعه نمایید.

[button text=”تحصیل در ایتالیا” color=”white” radius=”99″ link=”https://pgdanesh.com/study-in-italy/”]

[/text_box]

[/ux_banner]

آشنایی با شهرهای ایتالیا

هر وقت حرف از ایتالیا می‌شود اولین شهرهایی که از آن به ذهن می‌رسد، شهرهای ونیز، میلان و رم است. اما این‌ها تنها سه شهر از شهرهای ایتالیا است. برشمردن تمام شهرهای ایتالیا در این مطلب از حوصله خارج است اما به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود.

 1. شهر رم (Roma): این شهر بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در کشور ایتالیا و مرکز ناحیه لاتزیو است. شهر رم حدود 3 میلیون سکنه دارد.
 2. شهر میلان (Milano): پس از شهر رم، میلان از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایتالیا است؛ و حدود 1.5 میلیون نفر جمعیت دارد.
 3. شهر ونیز (Venezia): ونیز شهر کانال‌های آبی است. این شهر زیبا و توریست‌پذیر حدود 300 هزار نفر جمعیت دارد.
 4. شهر ناپل (Napoli): از نظر وسعت ناپل سومین شهر بزرگ ایتالیا است.
 5. شهر تورین (Torino): چهارمین شهر پرجمعیت ایتالیا شهر تورین است و حدود 1 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر در شمال غرب ایتالیا و از برترین شهرهای دانشجویی در ایتالیا است.
 6. شهر بولونیا: از ثروتمندترین شهرهای ایتالیا شهر بولونیا است. در بولونیا کیفیت زندگی از سطح بالایی برخوردار است.
 7. شهر فلورانس: این شهر تاریخی و معروف خاستگاه رنسانس است. فلورانس حدود 400 هزار نفر جمعیت دارد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

ایتالیا هر ساله مقصد بسیاری از دانشجویان از سراسر دنیا به ویژه ایران است. از مهم‌ترین دلایل علاقه دانشجویان بین‌المللی به زندگی در ایتالیا و تحصیل در این کشور هزینه‌های کم آن، نسبت به سایر کشورهای اروپایی است.

برای هر دانشجویی در کشوری غریب، هزینه‌های زندگی به دو بخش کلی تقسیم می‌شود: هزینه زندگی و هزینه تحصیل

شهریه دانشگاه بنا بر دانشگاه، رشته و مقطع انتخابی متفاوت است. در ایتالیا انواع دانشگاه‌های دولتی و خصوصی وجود دارد. مسلم است که برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی مثل همه جای دنیا باید شهریه بیشتری پرداخت کرد. میانگین هزینه شهریه در دانشگاه‌های دولتی از 850 یورو در سال به بالا است. هم‌چنین میانگین شهریه دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا از 6 هزار تا 20 هزار یورو در سال متغیر است.

خوشبختانه دانشجویان بین‌المللی با تحصیل در ایتالیا و با دارا بودن شرایط مورد نیاز می‌توانند از انواع بورسیه‌های خاص این کشور برای تحصیل استفاده کنند.

بهترین شهر ایتالیا برای زندگی
بهترین شهر ایتالیا برای زندگی

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه‌های زندگی در ایتالیا شامل موارد زیر می‌شود.

 • هزینه‌های مربوط به اقامت (اجاره خانه یا خوابگاه)
 • هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک
 • هزینه‌های مربوط به پوشاک
 • هزینه‌های مربوط به رفت‌وآمد دانشجو

این هزینه‌ها با توجه به اینکه دانشجو در کدام شهر ایتالیا اقامت داشته باشد متفاوت است. در کشور ایتالیا برای دانشجویان جهت استفاده از امکانات عمومی تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. این تسهیلات منجر به صرفه‌جویی در بخشی از هزینه‌های زندگی در ایتالیا می‌شود.

با توجه به بودجه‌ای که دانشجو برای مخارج زندگی در نظر گرفته است می‌توان مبالغ متفاوتی را برای زندگی در ایتالیا در نظر گرفت؛ اما میانگین هزینه‌های یک زندگی دانشجویی معمولی در ایتالیا از 700 تا 1500 یورو در ماه متغیر است.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

قطعا مهاجرت در هر سنی و به مقصد هر کشوری که باشد، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. زندگی در ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای دانشجویان بین‌المللی نگرانی‌ها و دغدغه‌های بسیاری از زمان ورود به کشوری دیگر تا فارغ‌التحصیل شدن وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آنها که تازه بعد از فارغ‌التحصیلی اوج می‌گیرد، این است که بتوانند پس از اتمام تحصیل در همان کشور کار و زندگی کنند؛ و پس از گذشت چند سال اقامت دائم آنجا را از آن خود کنند.

به طور کلی هر دانشجویی برای رسیدن به هدفی مهاجرت می‌کند. سه دسته کلی را برای آنها می‌توان در نظر گرفت. اقامت پس از تحصیل در ایتالیا مختص دسته دوم است.

 • دسته اول کسانی هستند که صرفا برای ادامه تحصیل به کشوری دیگر می‌روند؛ و پس از فارغ‌التحصیلی به وطن خود باز ‌می‌گردند.
 • دسته دوم کسانی هستند که هدفشان از تحصیل اخذ اقامت دائم آن کشور است.
 • دسته سوم آن دانشجویانی هستند که هدفشان از تحصیل این است که از آن کشور به عنوان پلی برای رفتن به کشوری دیگر استفاده کنند. بنابراین این افراد از آن کشور به عنوان یک سکوی پرتاب استفاده می‌کنند.

راه‌های تمدید اقامت موقت در ایتالیا

برای اخذ اقامت و زندگی در ایتالیا در ابتدا لازم است اقامت موقتی را که برای تحصیل دریافت کرده‌اید را چند سال متوالی تمدید کنید. تمدید اقامت موقت به چند راه امکان‌پذیر است که در زیر به آنها اشاره شده است.

 1. تمدید اقامت موقت برای مدت یک‌ سال پس از تحصیل به منظور یافتن شغل
 2. تمدید اقامت موقت از طریق ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
 3. تمدید اقامت موقت از طریق کار بعد از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا
 4. تمدید اقامت موقت از طریق ثبت شرکت یا کارآفرینی در ایتالیا
 5. تمدید اقامت موقت از طریق ازدواج در ایتالیا
 6. تمدید اقامت موقت از طریق سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصاد در ایتالیا

اگر به تحصیل و زندگی در ایتالیا علاقمند شده‌اید؛ مجموعه فرداد دانش آماده است تا در این زمینه خدمات کاملی را از اولین قدم برای تحصیل و زندگی در ایتالیا تا آخرین مرحله آن به شما ارائه دهد.

3.6 8 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سوگند
سوگند
2 سال قبل

خیلی عالی بود خسته نباشید❤

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا