Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

همه چیز درباره اجاره خانه در ایتالیا

اجاره خانه در ایتالیا احتمالا بخش اصلی هزینه‌های زندگی در ایتالیا را شامل شود. البته این هزینه می‌تواند برای افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. در عمل نوع محلی که برای زندگی در ایتالیا بر می‌گزینید و همچنین منطقه جغرافیایی آن، بر میزان هزینه اجاره موثر است. طبیعتا یک خانه سه خوابه در مرکز شهرهای اصلی ایتالیا هزینه‌ای بالا و زندگی در خوابگاه دانشجویی هزینه‌ای بسیار کمتر خواهد داشت.

بسیاری از دانشجویان برای تحصیل به دنبال کاهش این هزینه هستند؛ در حالی که بعضی از آنها تمایل دارند بودجه بیشتری برای آن اختصاص دهند. به هر حال اگر به دنبال یافتن خانه مورد نظر خود در ایتالیا هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این نوشته همراه ما باشید. در این نوشته وب‌سایت فرداد دانش، نکاتی برای یافتن خانه مناسب‌تر و همچنین هزینه زندگی در ایتالیا را برای شما گردآورده‌ایم.

انواع خانه در ایتالیا

سبک خانه‌ها در ایتالیا مانند اکثر شهرهای اروپایی است؛ که خانه‌های ویلایی و آپارتمان‌ها بخش اصلی آن را تشکیل می‌دهند. آپارتمان‌ها نیز بر اساس متراژ، سال ساخت، منطقه جغرافیایی، مشاعات و بخش‌های اشتراکی و… به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند. در این میان اکثر دانشجویان با توجه به محدودیت‌های مالی، ترجیح می‌دهند در یکی از انواع آپارتمان‌ها زندگی کنند.

در شهرهای بزرگ ایتالیا آپارتمان‌های کوچک و بزرگی وجود دارد که با توجه به دو عامل اصلی، یعنی متراژ و نزدیکی به مرکز شهر، دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. به‌طور معمول شهرهای اروپایی مانند شهرهای ایرانی دارای مناطقی با عنوان بالای شهر و پایین شهر نیستند؛ و همه جای شهر از کیفیت تقریبی یک‌سانی برخوردار است. طبیعتا اگر محدودیتی بابت پرداخت هزینه ندارید؛ اجاره آپارتمان شخصی می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد. در این مدل اجاره خانه در ایتالیا شما از یک قرارداد قانونی به عنوان مستاجر برخوردار خواهید بود؛ که مزایایی را برای‌تان در پی خواهد داشت. به عنوان مثال صاحبخانه نمی‌تواند زودتر از موعد مقرر، شما را مجبور به تخلیه ملک یا تغییر میزان پرداخت اجاره بها نماید.

البته بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند برای کاهش هزینه‌های اجاره خانه در ایتالیا، به دنبال اتاق‌های اجاره‌ای باشند.
برای این کار سه راه حل وجود دارد:

  1. در حالت اول می‌توان با همراهی چند نفر دیگر یک خانه را به صورت مشترک اجاره کرد. طبیعتا هنگام انجام این کار باید از افراد همراه خود مطمئن باشید. اینکه آیا می‌توانید با آنها در یک مکان مشترک زندگی کنید بسیار مهم است. بد نیست پیش از این کار درباره عادات و علایق خاص و شخصی یک‌دیگر مطلع شوید و نکات مهم و قوانین اصلی را با هم مرور کنید. نکاتی مانند ساعت خواب، تقسیم مسئولیت‌ها، شرایط دعوت کردن مهمان و… از این جمله هستند.
  2. در حالت دوم می‌توانید در خانه‌های اشتراکی یک یا دو اتاق اجاره کنید. در این خانه‌ها معمولا بعضی امکانات مانند سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و اتاق نشیمن و… مشترک است. معمولا دانشجویان تازه وارد این روش را می‌پسندند. در این روش هزینه‌های اجاره خانه در ایتالیا برای دانشجویان بسیار کم خواهد شد. از طرفی در کنار اینکه استقلال شما در اتاق اختصاصی‌تان حفظ شده، فضای مشترک مناسبی برای استفاده دارید. مزیت دیگر این شرایط امکان آشنایی با دانشجویان دیگر از ملیت‌های مختلف و هم‌صحبتی و سرگرم شدن با آنهاست.
  3. در حالت سوم نیز می‌توانید یک یا دو اتقاق از یک خانه را از ساکنین آن خانه اجاره کنید. این روش نیز به دلیل هزینه پایین اجاره معمولا برای بعضی از افراد جذاب است. البته در این روش نیز باید در ابتدا از صاحبخانه شناخت کافی پیدا کنید. معمولا افراد سالخورده برای یافتن هم‌صحبت و همچنین به دست آوردن درآمدی محدود، یک یا دو اتاق از خانه خود را اجاره می‌دهند. در کنار آشنایی با خلقیات صاحبخانه، بهتر است پیش از این کار درباره قوانین خانه و سایر جزئیات با او صحبت کنید. از آنجا که در این روش قراردادی بین صاحبخانه و مستاجر بسته نمی‌شود؛ اطمینان از سکونت دائم در آن کمتر است. البته از نظر امنیتی جای نگرانی نیست. چراکه صاحبخانه وظیفه دارد، انجام این کار را به اطلاع پلیس محلی برساند.

 

اجاره آپارتمان در رم ایتالیا

 

هزینه اجاره خانه در ایتالیا

هزینه اجاره خانه در ایتالیا بر اساس فاکتورهای مختلف تعیین می‌شود. در ادامه مهم‌ترین این فاکتورها را ذکر کرده‌ایم:

  • اجاره خانه در شهرهای بزرگ‌تر به نسبت شهرهای کوچک‌تر گران‌تر است.
  • اجاره خانه در مرکز شهرها به نسبت حومه آنها گران‌تر است.
  • اجاره خانه در شهرهای اصلی ایتالیا تفاوت قیمت چندانی ندارد.
  • آپارتمان‌های نوساز در مقایسه با آپارتمان‌های قدیمی ساز تفاوت قیمت بالایی دارند.

با توجه به این فاکتورها نمی‌توان به دقت قیمت اجاره خانه در ایتالیا را اعلام کرد؛ اما می‌توان به میانگین‌های مختلفی اشاره کرد. به عنوان مثال:

  • مطابق آمارهای ارائه شده، میانگین قیمت هر متر مربع اجاره در شهرهای مختلف ایتالیا در سال 2020، 10 یورو است. بنابراین میانگین اجاره یک آپارتمان 30 متری در ایتالیا 300 یورو خواهد بود. البته بسته به شهر و محله و… این عدد می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال شهرهای شمالی ایتالیا از شهرهای جنوبی آن گران‌تر هستند.
  • همچنین اجاره یک متر مربع آپارتمان در محله‌های مختلف شهر رم در سال 2020، از 15 تا 24 یورو در هر ماه هزینه دارد. بنابراین اجاره یک آپارتمان 30 متری در بهترین جای این شهر ماهانه 720 یورو و در ضعیف‌ترین نقطه شهر 450 یورو هزینه خواهد داشت.
  • در مثالی دیگر، اجاره یک آپارتمان 120 متری در مرکز شهر میلان ماهانه حدودا 2800 یورو هزینه دارد؛ در حالی که آپارتمانی با همین مشخصات در حومه آن، 2200 یورو در ماه اجاره داده می‌شود.

بهترین راه‌ها برای پیدا کردن خانه‌های اجاره‌ای

اولین و بهترین راه برای دانشجویان تازه وارد، پیدا کردن خانه از طریق دانشجویان ایرانی یا خارجی مقیم ایتالیا است. با کمی پرس‌وجو می‌توانید دانشجویانی را بیابید که با پایان یافتن ترم تحصیلی قصد عوض کردن خانه را دارند. این کار به‌خصوص اگر به دنبال هم‌خانه یا آپارتمان‌های اشتراکی باشید، مفید است. چراکه کمک می‌کند به جمع‌های دانشجویی و بعضا ایرانی راه یابید.

یکی دیگر از روش‌های پیدا کردن خانه دانشجویی در ایتالیا، جستجو در تابلوی اعلانات دانشگاه است. معمولا اطلاعات افرادی که به دنبال هم‌خانه هستند را می‌توانید روی تابلوی اعلانات پیدا کنید و با آنها تماس بگیرید.

استفاده از وب‌سایت‌ها و آگهی‌نامه‌های اینترنتی نیز در این زمینه بسیار موثر است. با کمی جستجو، وب‌سایت‌های زیادی را در این زمینه خواهید یافت. در ادامه لینک چند نمونه از این وب‌سایت‌ها را قرار داده‌ایم:

در نهایت نشریه‌های چاپی فراوانی وجود دارد که در آنها آگهی خانه‌ها را می‌توانید بیابید. البته استفاده از آنها منوط به حضور شما در کشور ایتالیا است. در هر حال پیشنهاد می‌کنیم پیش از عازم شدن، محل سکونت خود را مشخص کنید. مگر آنکه از طریق دوست یا رزرو هتل یا هاستل، بتوانید محلی را برای اقامت موقت خود بیابید.

چند نکته مهم قبل از اجاره خانه در ایتالیا

اجاره خانه در ایتالیا همیشه قبل از ورود به این کشور و یا در روزهای آغازین آن انجام می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما در این زمینه از یک دوست یا موسسه آشنا با این موضوع کمک بگیرید. همچنین اجاره هاستل یا یک اتاق برای کوتاه مدت، می‌تواند فرصت کافی و خیالی آسوده به شما دهد؛ تا به دنبال خانه مدنظر خود باشید.

هنگام اجاره خانه در ایتالیا به دنبال ثبت رسمی قرارداد اجاره خود باشید. ثبت رسمی قرارداد مزایای مهمی را برای شما ایجاد می‌کند. از جمله اینکه وقتی قرارداد دارید و تعهدات خود را به موقع انجام می‌دهید؛ صاحب‌خانه نمی‌تواند زودتر از موعد درخواست تخلیه نماید. همچنین وجود قرارداد و یک آدرس ثبت شده برای دریافت بعضی از مدارک مثل کارت شناسایی لازم است.

در نهایت پرداخت اجاره را هیچ وقت به صورت نقدی انجام ندهید. پرداخت از بانک دو مزیت مهم دارد. در درجه اول سندی معتبر برای اثبات انجام پرداخت است. در درجه دوم نیز موجب معتبر شدن سابقه شما و یافتن خانه‌های بهتر در مرتبه‌های بعدی است. توجه کنید که بعضی از مالکان در ایتالیا، نسبت به مهاجران خوشبین نیستند؛ و می‌خواهند درباره سوابق قبلی آنها در اجاره کردن خانه و نظم در پرداخت اجاره بها، اطلاعاتی داشته باشند.

4.3 15 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سعید
سعید
1 سال قبل

سلام آیا خودتون اجاره برای دانشجو در تورین انجام میدین

Joseph
Joseph
1 سال قبل

ممنون از اطلاعات عالیتون

علی
19 ساعت قبل

سلام در ایتالیا چه رشته های مناسب هست برای کار و چقدر پول می خواد برای رفتن و چه حرفه هایی نیاز دارد

6
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا