Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

آشنایی با سطوح دانشگاهی در ایتالیا

به منظور تحصیل در ایتالیا، لازم است پس از آنکه به آموزش عالی در ایتالیا پرداخته شد، انواع سطوح دانشگاهی در ایتالیا و تفاوت‌های آن با مقاطع تحصیلی در ایران بررسی شود. در این مطلب این سطوح به‌طور خلاصه شرح داده شده است.

نگاهی به دانشگاه‌ها در ایتالیا

به منظور آشنایی با سطوح دانشگاهی در ایتالیا ابتدا لازم است اندکی با دانشگاه‌ها‌ی ایتالیا آشنا شوید. قدمت دانشگاه‌های ایتالیا به قرن دوازده میلادی بر می‌گردد. این قدمت تا حدی است که در برخی از منابع، ریشه کلمه «University» که به معنای دانشگاه است را به کشور ایتالیا نسبت داده‌اند. در ایتالیا دانشگاه‌هایی از جمله دانشگاه بولونیا وجود دارند که در شمار دانشگاه‌های قدیمی جهان هستند. به‌طور کلی حدودا 90 دانشگاه در ایتالیا فعالیت دارند؛ و به سه دسته تقسیم می‌شوند، که در ادامه مطلب به آن اشاره می‌شود.

برای تحصیل در ایتالیا باید شرایطی را دارا بود از جمله اینکه حداقل 17 سال سن داشت. نظام تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا به صورت سالانه است؛ و هر سال از دو ترم بهار و پاییز تشکیل شده است. در واقع دانشگاه‌ها از ارکان اساسی در آموزش عالی ایتالیا محسوب می‌شوند. دانشگاه‌های ایتالیا در ارائه دروس، از کیفیت مطلوبی در سطح جهانی برخوردار هستند؛ و این عامل دلیلی محکم برای علاقه دانشجویان به تحصیل در این کشور است.

انواع دانشگاه‌ها در ایتالیا

  1. دانشگاه‌های دولتی
  2. دانشگاه‎‌های خصوصی
  3. دانشگاه‌های مجازی

در مورد دانشگاه‌های مجازی می‌توان گفت؛ ارائه این دوره‌ها همان‌طور که مشخص است بر روی فضای وب انجام می‌گیرد. عرضه کننده عمده دوره‌های مجازی، دانشگاه رم است. البته دانشگاه‌های دیگر هم از جمله دانشگاه فلورانس، دانشگاه فررا و دانشگاه پلی‌تکنیک میلان هم فعالیت‌هایی به منظور ارائه آموزش‌های مجازی دارند. در ایتالیا 6 دانشگاه فعالیت می‌کنند؛ که در آنها آموزش‌ها از راه دور و به صورت مجازی انجام می‌شوند.

آشنایی با انواع سطوح دانشگاهی در ایتالیا

دانشگاه‌ها در ایتالیا، مقاطع تحصیلی خود را در چهار بخش کلی ارائه می‌دهند. البته در برخی از منابع این‌ها را چهار سطح در نظر گرفته‌اند. به منظور تفهیم بهتر موضوع، این سطوح را می‌توان به مقاطع دانشگاهی در ایران نزدیک کرد و به صورت زیر نام برد.

  1. کاردانی
  2. کارشناسی
  3. کارشناسی ارشد
  4. دکتری

البته در برخی از دانشگاه‌ها یک مورد دیگر هم به‌طور خاص ارائه می‌شود؛ که ارشد تخصصی و دوره‌های تکمیلی است. این دوره‌ها به ارتقا سطح دانشجویان در مقطعی که تحصیل کرده‌اند کمک می‌کند؛ و آنها را برای انجام کار حرفه‌ای‌تر آماده می‌کنند.

سطح اول (Diploma Universitario)

این دوره از سطوح دانشگاهی در ایتالیا بعد از اخذ دیپلم است. آموزش در این سطح دو تا سه سال زمان می‌برد و در پایان این دوره، مدرک (DU) به فرد داده می‌شود. این مدرک به منزله مدرک دیپلم تخصصی است که فرد در آن آموزش و دوره دیده است. این سطح معادل همان مقطع فوق‌دیپلم (کاردانی) در نظام آموزش عالی ایران است. این سطح، سطح اول تحصیلات عالی در ایتالیا را شامل می‌شود. این دوره علاوه بر آموزش، کارآموزی هم دارد. افراد وقتی این سطح را گذراندند و موفق به دریافت مدرک آن شدند؛ می‌توانند به مدت دو سال تحصیل کرده و مدرک لاورا (لیسانس) را اخذ نمایند.

سطح دوم (Diploma di Laurea)

این سطح به مدت 4 تا 6 سال به طول می‌انجامد. این مدت زمان با توجه به نوع رشته مورد نظر متفاوت است. رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه 4 سال، رشته‌های مهندسی و فنی 5 سال و رشته‌های پزشکی 6 سال زمان را به خود اختصاص می‌دهند. در خاتمه این دوره مدرک (DL) به فرد اعطا می‌شود. می‌توان گفت این سطح از سطوح دانشگاهی در ایتالیا همان مقطع کارشناسی در نظام آموزشی ایران است. این سطح، سطح دوم تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا هم نامیده می‌شود. در این دوره دانشجویان باید پژوهشی را انجام دهند؛ و در مدت زمان تحصیل بر روی آن کار کنند. آنها در پایان دوره لازم است که از آن پژوهش با موفقیت دفاع کنند.

سطح سوم (Diploma di Specializazione)

برای ورود به این دوره دانشجو باید باید شرایط لازم را داشته باشد. از جمله اینکه مدرک لااورا (کارشناسی) را دارا بوده؛ در امتحان ورودی آن قبول شده و نمره مورد نظر را کسب کند. مدت زمان آن 2 تا 5 سال است؛ که این مدت بسته به نوع رشته، زمان متفاوتی را به خود اختصاص می‌دهد. در این دوره درس و پژوهش به صورت هم‌زمان با هم انجام می‌شود. می‌توان گفت این سطح معادل مقطع کارشناسی ارشد در نظام آموزشی ایران است. در پایان این دوره مدرک (DS) به فرد اعطا می‌شود. این مدرک مربوط به دوره‌های تخصصی است؛ که فرد در این سطح از سطوح دانشگاهی در ایتالیا گذرانده است. دانشجو در این مقطع نیز موظف است از مباحث تخصصی و پژوهش‌های انجام شده دفاع کند.

سطح چهارم (Dottorato di Ricerca)

این دوره برنامه پژوهشی دکترا است؛ و می‌توان گفت معادل مقطع دکتری در نظام آموزشی ایران است. مدرکی که در این سطح برای دوره‌های پژوهشی گذرانده‌شده ارائه می‌شود (DR) نامیده می‌شود. در بعضی موارد می‌شود بعد از لاورا وارد این سطح شد که در این صورت باید دروس مورد نیاز سطح سوم را به عنوان پیش‌نیاز گذراند.

مدت زمان آن حداقل 3 سال است؛ و انجام کارهای پژوهشی در این سطح برجسته‌تر است. در این سطح از سطوح دانشگاهی در ایتالیا باید پژوهشی با عنوان رساله دکتری ارائه داد. پژوهشی که در این سطح انجام می‌شود با پژوهش انجام شده در سطح قبل متفاوت و پیشرفته‌تر است. در این پژوهش لازم است موضوع مجهولی مطرح شود و در تمام پژوهش به کشف و بررسی و روابط علت و معلولی در مولفه‌های پژوهش پرداخت و در آخر از آن دفاع کرد. برای ورود به این سطح هم باید در آزمون ورودی که یک بار در سال انجام می‌شود شرکت کرد.

دانستن این نکته ضروری است که ورود به هر کدام از سطوح دانشگاهی در ایتالیا مستلزم شرایطی متفاوت و ارائه مدارک مورد نیاز است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه و رشته مورد نظر به طور خاص، با مشاوران فرداد دانش تماس بگیرید؛ تا ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه را برای دریافت پذیرش تحصیلی از ایتالیا، پیش پای شما بگذارند.

4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا