اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، می توانید از بین طیف وسیعی از دانشگاه ها و مدارس موجود انتخاب کنید. دانش آموزان بین المللی ۱۲ درصد از افرادی را که در دانشگاه های روسیه (مسکو) تحصیل می کنند تشکیل می دهند که در طیف وسیعی از برنامه ها و بورسیه های تحصیلی مشغول به تحصیل هستند. سیستم آموزش و پرورش روسیه احتمالا با کشور شما متفاوت است. آیا تحصیل در روسیه را مدنظر دارید؟ تکیه گاه دانش سعی بر راهنمایی دانش آموزان و دانشجویان علاقمند به تحصیل می باشد.

تحصیل در روسیه بدلیل وجود مراکز آموزشی در سطح عالی و همین طور بدلیل نزدیکی آن به ایران و هزینه مقرون به صرفه مورد تقاضای دانش آموزان قرار گرفته است. این کشور ارائه دهنده انواع رشته های پزشکی اعم از دندان پزشکی و رشته های غیرپزشکی می باشد که دانشجویان فارق تحصیل براحتی می توانند در کشورهای اروپایی ادامه تحصیل و حتی مشغول به کار شوند.

شرایط دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در روسیه

زبان مورد نیاز برای تحصیل در روسیه انگلیسی، روسی، فرانسوی می باشد. اکثر دوره های آموزشی روسیه به زبان روسی می باشد. بنابراین اگر شما قصد تحصیل دارید، باید زبان روسی را تقویت کرده و مدارک مربوط به اثبات صلاحیت زبان خود را به عنوان بخشی از مدارک موردنیاز ثبت کنید.

اگر شما به مهارت های زبان روسی خود هنوز اعتماد ندارید، برخی از دانشگاه های روسیه یک دوره یکساله مقدماتی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، که برای کمک به شما برای دستیابی هر چه سریعتر به توانایی زبانی مورد نیاز طراحی شده است. برای کسانی که تنها یک دانش بسیار محدود از زبان روسی دارند، همچنین گزینه هایی برای انتخاب یک برنامه آموزشی به زبان انگلیسی وجود دارند که برخی از دانشگاه های روسیه ارائه می دهند. اگر چه تعدادی از گزینه های آموزشی به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارائه می شوند، اکثر برنامه های انگلیسی زبان در مقطع کارشناسی ارشد رایج هستند. بسته به دانشگاه و زمینه تحصیل شما، ورود به برخی از دانشگاه های روسیه ممکن است شامل امتحان ورودی و / یا مصاحبه باشد. سال تحصیل روسیه از سپتامبر تا ژوئن می باشد که به دو ترم تقسیم می شود.

بیش از ۶۰۰ دانشگاه دولتی و تعدادی خصوصی در روسیه وجود دارد که مجموعا ۹۵۰ موسسه آموزشی عالی را تشکیل می دهند. مسکو دارای تجهیزات ویژه ای برای دانشجویان است و در مجموع دارای بیش از ۴۰ دانشگاه که ۹ مورد در رتبه بندی QS قرار دارند، است. برای دانشجویان خارجی سالیانه تعدادی بورسیه در نظر گرفته می شود، که هزینه های شهریه، مسکن و بیمه درمانی را پوشش می دهند. با مشاوره تحصیل در روسیه می توانید از شرایط بورسیه تحصیلی روسیه آگاه شوید از آن بهره گیرید.

مدارک تحصیلی در دانشگاه های روسیه

بعضی از رایج ترین مدارک تحصیلی در روسیه عبارتند از:

  • دیپلم تحصیلات عالی (Nepolnom Vysshem Obrazovanii ) حداقل دو سال تحصیل.
  • درجه Bakalavr  ( معادل مدرک کارشناسی ) حداقل ۴ سال تحصیل
  • دیپلم تخصصی Magistr ( معادل مدرک کارشناسی ارشد ) حداقل ۱-۲ سال تحصیلات تکمیلی.
  • Kandidat Nauk ( معادل مدرک دکترا ) ۳ سال تحصیلی یا بیشتر

دانشگاه های برتر در روسیه

در حالی که مراکز آموزشی خوب زیادی در مسکو وجود دارند، که از طیف وسیعی از روش های تدریس استفاده می کنند، دو مورد از آنها بسیار برجسته تر از سایرین برای تحصیل در روسیه می باشد. تنها یکی از دانشگاههای روسیه، لومونسوف مسکو ، طبق گزارش تایمز در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر اروپا رتبه بندی شده است که در رتبه ۹۲ قرار دارد. لومونسوف MSU دارای حدود ۴۷،۰۰۰ دانشجو (از جمله ۴،۰۰۰ دانشجوی بین المللی) است و به طور ویژه ای در علوم طبیعی و هنر و علوم انسانی مشهور است که در فاصله کمتر از ۵ کیلومتری از مرکز مسکو قرار دارد. اگر شما به فکر تحصیل در روسیه هستید، این مورد می تواند انتخاب خوبی باشد.

در رتبه بندی مشابه، موسسه فیزیک و فناوری ایالتی مسکو (MIPT) در رتبه ۱۷ قرار دارد. این دانشگاه بیشتر تخصصی است و ۵۷۰۰ دانش آموز در سراسر موضوعات مانند علوم طبیعی، فیزیک و نجوم در آن مشغول تحصیل هستند. تعداد انگشت شمار دیگری از دانشگاههای روسیه، در بین ۲۵۰ دانشگاه برتر قرار دارند، از جمله مدرسه عالی اقتصاد، دانشگاه فدرال کازان، دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای و ایالتی سن پترزبورگ و دانشگاه (MePhl) همگی به طور مشترک در رتبه ۲۰۲٫ روسیه همچنین در رتبه بندی QS با دارا بودن ۲۲ دانشگاه در لیست و ۸ دانشگاه در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان عملکرد خوبی دارد.

روش های انعطاف پذیری از تدریس را با گزینه های تمام وقت و نیمه وقت، و همچنین کلاس های شبانه و MBB را می توانید با تحصیل در روسیه تجربه کنید. این انعطاف پذیری در طیف وسیعی از برنامه های موجود، از جمله دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد، دوره های فنی حرفه ای و برنامه های آموزشی تخصصی صنعتی ارائه می شود. برای داشتن اطلاعات بیشتر با موسسات مشاوره تحصیل در خارج از کشور تماس حاصل فرمایید.

شهرهای دانشجویی برای تحصیل در روسیه

روسیه به عنوان وسیع ترین کشور در کره زمین، با توجه به منطقه ای که انتخاب می کنید، سبک زندگی متفاوتی را ارائه می دهد. در زیر شما یک نمای کلی از شهرهای برتر این کشور برای دانش آموزان و آنچه که ارائه می دهند را خواهید دید.

تحصیل در سن پترزبورگ

پایتخت سابق روسیه، سن پترزبورگ، دومین شهر کشور و سومین شهر در اروپا (پس از مسکو و لندن) است.این شهر توسط پتر کبیر در ۱۷۰۳ تاسیس شد، دو دهه قبل از تاسیس اولین دانشگاه در این شهر، سن پترزبورگ تغییرات سیاسی و اجتماعی زیادی را تجربه کرد. مراکز آموزشی برتر در سنت پترزبورگ عبارتند از دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ و پلی تکنیک سنت پترزبورگ. این شهر در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی QS برای تحصیل در سال ۲۰۱۷ در رتبه ۷۸ قرار گرفت.

تحصیل در سن پترزبورگ
تحصیل در مسکو

تحصیل در مسکو

مسکو پایتخت روسیه در بین ۴۰ شهر برتر جهان برای دانشجویان طبق رتبه بندی بهترین شهرهای دانشجوییQS در سال ۲۰۱۷ قرار گرفته است. در حالی که هزینه های زندگی در مسکو در میان بالاترین ها در جهان است، در آخرین شاخص شهرهای دانشجویی QS شهر مسکو نمره مناسب و معقولی از نظر “قابلیت پرداخت هزینه” دریافت کرده است – به دلیل هزینه های نسبتا پایین شهریه و مواد غذایی و نوشیدنی ارزان، که هزینه های بالای محل اقامت را جبران می کنند.

پایتخت روسیه همچنین دانشگاه های برتر کشور را در خود جای داده است، از جمله لومونوسوف دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه فنی باومن دولتی مسکو، موسسه دولتی روابط بین الملل مسکو ، دانشگاه MGIMO، موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو (MIPT) ، دانشگاه دوستی مردم روسیه، دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای “MEPhI” (موسسه مهندسی فیزیک مسکو)، دانشگاه ملی تحقیقات – مدرسه عالی اقتصاد (HSE) ، دانشگاه ملی علوم و فناوری (MISiS) و دانشگاه اقتصاد پلخانف روسیه.

تحصیل در تومسک

اگر تمایل دارید که عمیق تر روسیه را بشناسید و علاقه زیادی به آب و هوای برفی دارید، ممکن است تومسک یک گزینه مناسب برای تحصیل در روسیه باشد. یک شهر کوچک در قلب سیبری، این شهر دارای یک تاریخچه ای طولانی در زمینه آموزش عالی است و خود را به عنوان یک پیشرو در زمینه نوآوری های علمی و فناوری اطلاعات معرفی کرده است.

امروزه شش دانشگاه برای تحصیل در تومسک وجود دارد، از جمله دانشگاه ایالتی تومسک و دانشگاه ملی پلی تکنیک تحقیقات تومسک، که هر دو در میان ۵۰ دانشگاه برتر EECA قرار دارند. حدود ۲۰٪ از جمعیت تومسک را دانش آموزان تشکیل داده اند و شما ممکن است طیف گسترده ای از زبان های مختلف را در این شهر بشنوید. همچنین چیزهای زیادی برای کشف کردن وجود دارند – علاوه بر آزمایشگاه ها و کتابخانه ها طیف وسیعی از هنر، موسیقی و کافه های دلنشین در این منطقه وجود دارند.

تحصیل در تومسک

نکاتی برای تحصیل در روسیه

ویزاهای دانشجویی

هنگامی که شما یک موقعیت برای تحصیل در روسیه را کسب کردید، بخش بین الملل دانشگاه یک درخواست برای ویزای دانشجویی روسیه از سوی شما ثبت خواهد کرد. هزینه آن حدود ۴۰ دلار بوده و به مدت ۳ تا ۵ روز کاری زمان می برد. تمام ویزاها باید ظرف هفت روز کاری پس از ورود به روسیه ثبت شوند.

هزینه های دانشجویی

هزینه تحصیل در روسیه بسته به دوره و مکان تحصیل دانشجو متفاوت می باشد. شهریه ها به تازگی در دانشگاه های روسیه افزایش یافته است، اما در مقایسه با دیگر مقصدهای تحصیل بین المللی هنوز نسبتا کم است.