ایتالیا همواره از کشورهای مورد توجه بسیاری از افراد برای تحصیل و زندگی بوده است. عوامل بسیاری باعث این توجه همه‌گیر شده است؛ از جمله اینکه هم با اخذ مدرک زبان ایتالیایی که در مدرسه ایتالیایی سفارت این کشور در تهران ارائه می‌شود؛ و هم به زبان انگلیسی، می‌توان در اکثر رشته‌ها در آنجا تحصیل کرد. در این صفحه می‌خواهیم شما را با شرایط تحصیل در ایتالیا، روش دریافت پذیرش، مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا و سایر موضوعات مرتبط آشنا کنیم.

در این مطلب موارد زیر به تفصیل شرح داده می‌شوند:

 1. آموزش عالی در ایتالیا
 2. شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا
 3. آشنایی با دانشگاه‌های معتبر ایتالیا
 4. رشته‌های دانشگاهی در ایتالیا
 5. مزایای تحصیل در ایتالیا
 6. زندگی در ایتالیا

آموزش عالی در ایتالیا

نظام آموزش عالی در ایتالیا از دهه نود میلادی دچار تغییر و تحولاتی شد. سیستم آموزشی این کشور مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، با نظام آموزش عالی حاکم در ایران کمی متفاوت است.

آموزش عالی در ایتالیا به سه دسته آموزش کلی تقسیم می‌شود:

 1. تحصیلات دانشگاهی (دانشگاه‌ها به سه دسته دولتی، خصوصی و دانشگاه‌های مجازی تقسیم می‌شوند.)
 2. دوره‌‌های تخصصی مراکز هنر و موسیقی و… که شامل سه مرحله پیوسته است.
 3. دوره‌های آموزشی تخصصی حرفه‌ای، که ۶ حوزه فناوری اصلی را شامل می‌شود؛ و فرد را برای حضور موفق در بازار کار آماده می‌کند.

همچنین سال تحصیلی در ایتالیا مانند اکثر کشورها شامل دو ترم می‌شود.

آموزش عالی ایتالیا

سطوح دانشگاهی در ایتالیا

در این کشور می‌توان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کرد. اخذ پذیرش تحصیلی در هرکدام از این مقاطع شرایط خاص خود را می‌طلبد. به طور تخصصی‌تر می‌توان سطح دیگری را هم قبل از مقطع کارشناسی به آن افزود؛ که معادل مقطع کاردانی در نظام آموزشی ایران است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا

کارشناسی در ایتالیا به نام لوریا (Laurea) خوانده می‌شود و مانند دوره کارشناسی در ایران، در اکثر رشته‌ها چهار سال به طول می‌انجامد. پذیرش دانشجو در این مقطع یک بار در سال در بازه زمانی خرداد ماه تا مهر انجام می‌شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا

این مقطع در کشور ایتالیا (Laurea Magistrale) نام دارد. کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های ایتالیا مانند ایران دو سال است؛ اما می‌توان مدت طولانی‌تری هم تحصیل در این مقطع را بنا به دلایلی ادامه داد. با توجه اینکه دانشجویان قصد آغاز تحصیل در کدام نیم‌سال را داشته باشند (بهار یا پاییز)؛ پذیرش در بازه‌های خرداد ماه تا مهر و تیر تا آذر انجام می‌شود.

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا

این مقطع (Dottorato di Ricerc) به مدت چهار سال است؛ و دروس در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. با اخذ مدرک آیلتس می‌توان شانس تحصیل در دوره دکترا در کشور ایتالیا را دارا بود. البته با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر نمره آیلتس مورد قبول متفاوت است. پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در ایتالیا در بازه زمانی اسفند تا آذر صورت می‌گیرد.

سطوح دانشگاهی در ایتالیا

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا

شرایط اخذ پذیرش در ایتالیا با توجه به مقطع و رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است. برای مثال برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند، ایتالیا می‌تواند از بهترین گزینه‌ها باشد؛ زیرا شرایط بورسیه‌های تحصیلی در این مقطع نسبت به سایر کشورهای اروپایی مناسب‌تر است. همچنین از آنجا که در تمام کشورهای دنیا تحصیل در مقطع دکترا یک شغل محسوب می‌شود؛ با دریافت حقوق ماهیانه، می‌توان شرایط زندگی بهتری را برای خود فراهم کرد.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اخذ پذیرش یا بورسیه در مقاطع مختلف شرایط متفاوتی را می‌طلبد. مثلا در مقطع دکترا بدین صورت است که دانشجو باید با توجه به زمینه فعالیت مورد نظرش استاد راهنمایی را برای خود انتخاب کند. پس از انتخاب، استاد با او مکاتبه می‌کند و در صورتی که استاد مورد نظر، دانشجو را انتخاب کند، به صورت مجازی وقتی را برایش در نظر می‌گیرد و به مصاحبه با او می‌پردازد. اگر استاد پس از مکاتبه با دانشجو و بررسی رزومه‌اش موافق بود و او را تایید کرد؛ دانشجو می‌تواند برای ادامه تحصیل به ایتالیا برود؛ و در صورت دریافت بورسیه، از مبلغی که استاد راهنما در اختیارش می‎گذارد بهره‌مند شود.

دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا DSU

برای دانشجویان در کشور ایتالیا بورسیه‌های مختلفی در نظر گرفته شده است. از جمله بورسیه استانی، بورسیه دولتی و بورسیه دانشگاهی. اغلب هزینه‌های تحصیل در ایتالیا را بورسیه استانی DSU تامین می‌کند. این بورسیه بدین صورت است که دانشجویانی که مشکل مالی برای تحصیل دارند از آن استفاده می‌کنند؛ و در سال مبلغی حدود ۵۰۰۰ یورو دریافت می‌کنند.

دریافت این مبلغ در صورتی امکان‌پذیر است؛ که دانشجو با ارائه مدارکی (مثل میزان درآمد سرپرست دانشجو و…) ثابت کند که قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیلش نیست. در مقابل دانشجویان هم با دریافت این بورسیه متضمن تعهداتی از جمله گذراندن تعداد مشخصی واحد در سال (حداقل بیست واحد در سال) می‌شوند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش

دانشجو برای اخذ پذیرش تحصیلی از ایتالیا باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1. توصیه نامه از استاد راهنما در ایران برای اینکه مشخص شود دانشجو از نظر استادی معتبر مورد تایید است.
 2. مدرک آیلتس (نمره مورد قبول با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.)
 3. معدل مورد قبول دانشگاه مورد نظر (شرط معدل در دانشگاه‌های ایتالیا متفاوت است؛ و هر دانشگاهی بر اساس سطح خود، این موضوع را بررسی می‌کند.)
 4. مقاله چاپ شده معتبر بین‌المللی
 5. پروپوزال (برای معرفی و شرح زمینه‌ای که دانشجو قادر است در آن به فعالیت بپردازد.)

مسلم است هر چه کیفیت و سطح موارد گفته شده بیشتر باشد؛ به تبع آن شانس دریافت پذیرش هم بیشتر می‌شود.

مزایای تحصیل در ایتالیا

 • هزینه مناسب زندگی و تحصیل در ایتالیا
 • کیفیت بالای آموزشی دانشگاه‌های ایتالیا
 • امکان استفاده از انواع بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا
 • سرآمد بودن این کشور در برخی از رشته‌ها
 • تحصیل در ایتالیا به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی
 • نزدیکی فرهنگ ایتالیا با فرهنگ ایران
مزایای تحصیل در ایتالیا

دانشگاه‌های معتبر ایتالیا

قدمت دانشگاه‌ها در ایتالیا به قرن ۱۲ میلادی بر‌می‌گردند. کشور ایتالیا فرصت تحصیل دانشجویان در بهترین دانشگاه‌های دنیا را برای آنها فراهم می‌کند؛ و به همین دلیل است که سالانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل در آنجا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

برخی از معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا از سطح قابل قبولی در مقیاس جهانی برخوردار هستند. در ادامه نام برخی از معتبرتریندانشگاه‌های ایتالیا را مشاهده می‌کنید. هر کدام از این دانشگاه‌ها در رشته‌هایی معروف‌تر هستند؛ به طور مثال دانشگاه میلان در رشته‌های پزشکی از دانشگاه‌های معتبر است.

برخی از رشته‌های دانشگاهی در ایتالیا

امکان تحصیل در بسیاری از رشته‌ها در دانشگاه‌های ایتالیا فراهم است. برخی از این رشته‌ها مثل هنر و معماری، پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی و رشته‌های فنی و مهندسی پرطرفدارتر هستند.

تحصیل رشته‌های هنری در ایتالیا

از دیرباز ایتالیا از مراکز مهم در زمینه‌های هنری به خصوص معماری، مجسمه‌سازی، نقاشی و… بوده است. این سابقه هنری و شرایط ویژه‌ای که دارد؛ موجب شده است در هر زمانی دانشجویان هنردوست از سراسر جهان، این کشور را به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. برای تحصیل در رشته‌های هنری هم می‌توان در دانشگاه‌ها، آموزش‌های آکادمیک دید و هم می‌توان آنها را در مراکز هنری آموخت.

تحصیل رشته‌های پزشکی در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا در رشته‌های پزشکی از مطلوبیت بالایی برخوردارند؛ و مدرک این رشته‌ها مورد تایید اغلب کشورهای دنیا است. در رشته‌های پزشکی در ایتالیا، تحصیل به دو زبان انگلیسی و زبان ایتالیایی ممکن است. اگر هدف تحصیل به زبان انگلیسی باشد؛ برای دریافت پذیرش باید در آزمون آی‌مت شرکت کرد. همچنین اگر هدف تحصیل به زبان ایتالیایی است؛ باید در آزمون آلفاتست شرکت کرد. برای پذیرش در این رشته‌ها قبولی در آزمون‌های نام برده و ارائه مدرک آیلتس کافی است. در ادامه مطلب آزمون آی‌مت به طور خلاصه شرح داده می‌شود. از دانشگاه‎های ارائه‌دهنده رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در ایتالیا، می‌توان دانشگاه میلان، دانشگاه باری، دانشگاه پاویا و دانشگاه ساپینزای رم را نام برد.

آزمون IMAT

برای تحصیل در ایتالیا در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی و داروسازی، باید در آزمون IMAT(آزمون بین‌المللی پزشکی برای اخذ پذیرش) شرکت کرد؛ و نمره قابل قبول را در این آزمون کسب نمود. این نمره برای هر دانشگاهی متفاوت است. آزمون آی‌مت به زبان انگلیسی است؛ و در بیشتر از بیست کشور دنیا به‌طور منظم برگزار می‌شود.

این آزمون به نسبت کنکوری که در ایران برگزار می‌شود، سطح پایین‌تری دارد و ساده‌تر است؛ این موضوع نیز یکی دیگر از دلایلی است که رشته‌های پزشکی در ایتالیا مورد توجه علاقه‌مندان ایرانی قرار گرفته‌ است.

رشته‌های دانشگاهی

تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به نسبت دانشگاه‌های هم سطحش در کشورهای دیگر بسیار به‌صرفه‌تر است. حتی از کشوری مثل آمریکا هم دانشجویان به دلیل هزینه‌های مناسب برای تحصیل پزشکی به این کشور می‌آیند. این یکی از دلایلی است که دانشجویان برای تحصیل، ایتالیا را انتخاب می‌کنند. برای تحصیل در این رشته نیز می‌توان از بورسیه‌های دولت، در صورت دارا بورن شرایط لازم بهره برد. معمولا دانشجویان ایرانی حدود ۵۰۰ یورو را به عنوان شهریه می‌پردازند. مدرک پزشکی دانشگاه‌های ایتالیا در همه جای دنیا از جمله ایران مورد تایید است.

تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در ایتالیا

تحصیل در این رشته در ایتالیا حدودا شش سال زمان می‌برد؛ به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و امکان اخذ پذیرش در آن وابسته به قبولی در آزمون آی‌مت است.

تحصیل در رشته داروسازی در ایتالیا

داروسازی نیز از رشته‌های پرطرفدار در همه جای دنیا از جمله ایتالیا است. امکان پذیرش این رشته در ایتالیا محدود است؛ و لازم به ارائه دادن رزومه‌ای درخور این رشته است. برای پذیرش در این رشته نیز باید در آزمون آی‌مت شرکت کرد و نمره قبولی آن را کسب نمود. اخذ پذیرش داروسازی به انگلیسی سخت است ولی به ایتالیایی نسبتا راحته می‌باشد.

تحصیل در رشته‌های مهندسی در ایتالیا

دانشگاه‌های فنی و مهندسی ایتالیا مثل پلی‌تکنیک از دانشگاه‌های مطرح در کل دنیا است. این دانشگاه، دانشجویان خاص و قابلی را برای تحصیل می‌طلبد.

تحصیل در رشته معماری در ایتالیا

تحصیل در این رشته در ایتالیا از مقطع کارشناسی تا مقطع دکترا ادامه دارد. برای تحصیل رشته معماری در دانشگاه‌های ایتالیا، یک آزمون ورودی در شهریور ماه هر سال برگزار می‌شود؛ که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. این آزمون عموما ۶۰ سوال دارد و مدت زمان پاسخگویی به آنها ۱۰۰ دقیقه در نظر گرفته شده است. این آزمون از بخش‌های ریاضی و فیزیک، تاریخ معماری، اطلاعات عمومی، استدلال و منطق و رسم فنی تشکیل می‌شود. ناگفته نماند که بعضی از دانشگاه‌ها علاوه بر این آزمون، یک آزمون عملی هم برای تحصیل در این رشته دارند.