Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

قوانین اقامت پس از تحصیل در ایتالیا ۲۰۲۳

دانشجویانی که می خواهند در اروپا تحصیل کنند اغلب به انگلستان، آلمان یا فرانسه فکر می کنند، اما برای دانشجویان ایرانی تحصیل در ایتالیا طی سال های اخیر تبدیل به یکی از بهترین و محبوب ترین مقاصد تحصیل شده است. بسیاری از دانشگاه های برتر ایتالیا امکان تحصیل ارزان در ایتالیا را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده اند. در این مقاله سعی می کنیم تا تمام اطلاعاتی که برای اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به آن نیاز خواهید داشت را به شما ارائه کنیم. این مقاله قرار است در مورد اقامت و کسب اجازه کار پس از تحصیل در ایتالیا و مواردی مانند مجوز تحصیل، مجوز کار و تحصیل و نحوه کار پس از اتمام تحصیل در ایتالیا صحبت کنیم.

اقامت در ایتالیا پس از تحصیل

ایتالیا به عنوان کشوری زیبا دارای شهرهای دانشجویی برتر نیز می باشد که دانشجویان بین المللی می توانند با زندگی و تحصیل در آنها یک تجربه منحصر به فرد داشته باشند. معمولا دانشجویان سعی می کنند پس از پایان تحصیلشان در ایتالیا بمانند تا تجربه کاری نیز کسب کنند. اما برای ماندن در ایتالیا پس از تحصیل قوانین خاصی  وجود دارد که آنها را بررسی خواهیم کرد.

پس از دریافت مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری، شما می توانید برای دریافت مجوز اقامت موقت (Permesso di Attesa Occupazione) یا مجوز اقامت برای جست و جوی کار (Permesso di soggiorno per ricerca lavoro) اقدام کنید که به شما اجازه خواهد داد به صورت قانونی بین شش ماه تا یک سال در ایتالیا بمانید و به جست و جوی کار بپردازید. اگر فارغ التحصیلان نتوانند طی این مدت زمان در یک کار تمام وقت یا یک دوره کار آموزی مشغول به کار شوند، باید با تمام شدن مدت اقامت موقتشان، به کشور خود بازگردند. به اقامت پس از تحصیل دوره ارشد یا دکتری در ایتالیا، Permesso di Soggiorno نیز می گویند که معنی آن همان مجوز اقامت است.

اقامت ایتالیا پس از تحصیل

دانشجویان در صورتی که بتوانند قبل از فرا رسیدن تاریخ فارغ التحصیلی از سوی یک کارفرمای ایتالیایی برای کار یا دوره کار آموزی پذیرش دریافت کنند، اجازه خواهند داشت تا ویزای تحصیلی خود را به یک ویزای کاری تبدیل کنند.

باید به این نکته توجه داشت که تا زمانی که شما یک پیشنهاد کاری نداشته باشید، نمی توانید برای دریافت ویزای کاری ایتالیا درخواست دهید. بر اساس قانون مصوب شده در ایتالیا، کارفرمایی که به شما پیشنهاد کاری داده است ملزم است به عنوان نماینده شما برای مجوز کار اقدام کند و مدارک لازم را برای شما فراهم کند.

Decreto Flussi یا توافق نامه سهمیه بندی چیست؟

برای مهاجرت کاری به ایتالیا و یا یافتن کار در ایتالیا باید از یک موضوع مهم آگاه باشید و آن هم Decreto Flussi یا توافق نامه سهمیه بندی است. بر اساس این قانون، دولت ایتالیا بر اساس نیاز کشور هر ساله و یا هر زمان که نیاز باشد، مشخص می کند که چند نفر شهروند از خارج از اتحادیه اروپا می توانند برای اشتغال، خود اشتغالی یا کار فصلی وارد ایتالیا شوند. علاوه بر این، این قانون مشخص می کند که چند نفر از اتباع خارجی که از قبل به طور قانونی در ایتالیا اقامت دارند، اجازه خواهند داشت که مجوز اقامت خود را از چیزی به چیز دیگر تبدیل کنند، مانند تبدیل ویزای تحصیلی ایتالیا به کاری.

باید بدانید که فرصت دریافت مجوز کار یا تبدیل نوع اقامت همیشه وجود ندارد، تعداد آن محدود است و فقط در تاریخ های خاص و مشخص شده می توانید برای آن اقدام کنید.

decreto ایتالیا

Decreto Flussi برای سال 2022

بر اساس فرمان جدیدی که در سال 2021 تصویب شد، در سال 2022، تنها 69700 کارگر خارجی برای مشاغل فصلی و غیر فصلی در ایتالیا می توانستند پذیرفته شوند که سهمیه بندی کلی به صورت زیر بود:

27700 ویزا برای ورودی های جدید اشتغال و خود اشتغالی.

3000 ویزا برای کشورهای خارج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است که برای بازگرداندن مهاجران غیرقانونی توافقنامه همکاری امضا خواهند کرد.

500 ویزا یا مجوز اقامت برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا که در خارج از کشور اقامت دارند و در یکی از دسته های خاص زیر قرار می گیرند:

 • کارآفرینانی که قصد دارند یک برنامه سرمایه گذاری سودمند برای اقتصاد ایتالیا ایجاد کنند که حداقل 500000 یورو ارزش داشته باشد و مستلزم ایجاد حداقل سه شغل جدید باشد.
 • افرادی با مشاغل آزاد که قصد دارند در حرفه های تنظیم شده یا غیر تنظیم شده (توسط انجمن های کارگری ملی) مشغول به کار شوند.
 • دارندگان مشاغل شرکتی که صراحتا در فرمان شماره 850 وزارتخانه مشخص شده است.
 • هنرمندان مشهور یا سرشناس و دارای صلاحیت بالا که توسط ارگان های دولتی یا خصوصی استخدام می شوند.
 • اتباع خارجی که قصد راه اندازی شرکت های «استارت آپ» بر اساس قانون شماره 850 را دارند.

2000 مجوز اقامت برای دانشجویانی (که از قبل به طور قانونی در ایتالیا اقامت دارند) که قصد دارند مجوز تحصیل خود را به مجوز کار تبدیل کنند.

4000 مجوز اقامت برای کارگران فصلی خارجی (که از قبل به طور قانونی در ایتالیا اقامت دارند) که قصد دارند مجوز فصلی خود را به اجازه اقامت برای مشاغل غیر فصلی تبدیل کنند.

42000 مجوز نیز به ورودی های جدید برای اشتغال فصلی در بخش کشاورزی و گردشگری و هتل داری به اتباع خارجی از کشورهای مشخص اختصاص داده شد.

ددلاین ثبت نام برای این مجوزها 17 مارس 2022 بود.

پس می بینید که در سال 2022 تنها 2000 دانشجو این فرصت را پیدا کردند تا مجوز تحصیل خود را به مجوز کار در ایتالیا تبدیل کنند. رقابت در این زمینه زیاد است و ممکن است همه افراد در این پروسه پذیرفته نشوند.

مجوز کار پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند، مانند دانشجویان ایرانی، اگر قصد دارند پس از پایان تحصیل در ایتالیا بمانند و کار کنند، باید برای کار در ایتالیا مجوز کار دریافت کنند که در ادامه نکات مهم در این زمینه را به شما خواهیم گفت اما شما می توانید کار دانشجویی در حین تحصیل در ایتالیا را نیز تجربه نمایید.

 • دانشجویانی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، حتما باید permesso di Lavoro یا مجوز کار داشته باشند.
 • مهم است که پس از پایان دوره تمدید اقامت، در جایی مشغول به کار باشید تا بتوانید ویزای خود را تمدید کنید. علاوه بر این دانشجویان می توانند از طریق استخدام در یک دوره کارآموزی نیز مجوز اقامت خود را تمدید کنند.
 • طبق آمار سال 2022، میانگین دستمزد در ایتالیا می تواند نزدیک به 28000 یورو برای 12 ماه باشد که این مقدار بر اساس تجربه و تحصیلات شما می تواند بیشتر هم باشد.
 • برای کار و زندگی در ایتالیا، همیشه توصیه می شود که به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشید.

تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کار

کلیه دانشجویان خارجی دوره لیسانس، ارشد و دکتری که با مجوز دانشجویی در ایتالیا تحصیل می کنند، می توانند پس از اتمام دوره تحصیل، با گرفتن ویزای موقت یک ساله، در ایتالیا بمانند و به جست و جو برای پیدا کردن شغل مورد علاقه خود بپردازند.

آن دسته از دانشجویانی که هنوز در حال تحصیل هستند و خوش شانس بوده اند و توانسته اند یک پیشنهاد کاری دریافت کنند، می توانند مجوز تحصیل خود را با درخواست از طریق سیستم سهمیه یا به اصطلاح Decreto Flussi تبدیل به مجوز کار کنند.

پس تمامی دانشجویانی که در یکی از دسته های زیر فارغ التحصیل شده اند می توانند برای دریافت مجوز اقامت موقت که معمولا 1 سال تاریخ دارد اقدام کنند و در صورت پیدا کردن شغل، درخواست رسمی خود را ارائه دهند و ویزای دانشجویی خود را به ویزای کار تبدیل کنند.

دوره کارشناسی، حداقل سه سال و 180 واحد.

دوره مدرک تخصصی – حداقل 2 سال

دوره کارشناسی ارشد دانشگاه سطح اول یا  Master Universitario di I livello(حداقل یک سال، 60 واحد)

دوره کارشناسی ارشد دانشگاه سطح دوم یا  Master Universitario di II livello(حداقل یک سال، 60 واحد)

دوره دکتری حداقل 3 سال (Dottorato di Ricerca)

در غیر این صورت پس از پایان دوره تحصیل و پایان دوره اقامت موقت و در صورت پیدا نکردن کار، فرد باید به کشور خود بازگردد.

روش های مختلف دریافت اقامت ایتالیا

اگر قصد دارید از طریق روش دیگری به جز تحصیل، اقامت ایتالیا را کسب کنید، در ادامه روش های مختلف دریافت اقامت ایتالیا را بررسی خواهیم کرد و هر یک را به صورت خلاصه توضیح خواهیم داد.

فرداد دانش پاسارگاد با بیش از 10 سال سابقه در امور مهاجرتی، می تواند در تمام مراحل مهاجرت تحصیلی و کاری به ایتالیا همراه شما باشد و این فرایند را برای شما بسیار آسان کند.

روش های مختلف دریافت اقامت ایتالیا

انواع روش های دریافت اقامت ایتالیا

 • استخدام در یکی از شرکت های ایتالیایی.
 • مهاجرت به ایتالیا به عنوان یک تاجر و راه اندازی یک شرکت یا ثبت نام در یکی از برنامه های سرمایه گذاری ویژه که توسط دولت ایجاد می شود.
 • ازدواج با یک شهروند ایتالیایی.

نکته: پس از اقامت در ایتالیا اگر قصد تبدیل شدن به یک شهروند رسمی این کشور را دارید، باید حتما زبان ایتالیایی را یاد گرفته باشید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

اگر می خواهید به ایتالیا مهاجرت کنید و یافتن یک شغل گزینه مورد نظر شماست، باید بدانید که ابتدا باید برای کار در یک شرکت ایتالیایی درخواست دهید و پس از قبولی در مصاحبه، منتظر بمانید تا شرکت ایتالیایی مدارک لازم را فراهم کند و قرارداد کار را برای شما ارسال کند. باید بدانید که کارفرمای ایتالیایی از طرف شما در ایتالیا برای اجازه اقامت اقدام می کند و پس از آن شما باید چند مرحله را در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود طی کنید.

انجام این مراحل در هر زمانی ممکن نیست و حتما باید در بازه های زمانی مشخص شده انجام شود که پیشنهاد میکنیم برای مهاجرت کاری به ایتالیا از مشاوران فرداد دانش پاسارگاد، مشورت بگیرید.

مهاجرت به ایتالیا به عنوان یک تاجر

یکی از سودمند ترین راه های مهاجرت به ایتالیا، مهاجرت از طریق تجارت است. در این روش ابتدا باید برای ویزای کوتاه مدت اقدام کنید و پس از آن می توانید برای ویزای کارآفرینی اقدام کنید. پس از دریافت ویزا، باید یک شرکت ایتالیایی را بخرید و یا به عنوان یک تاجر انحصاری، برند خود را ثبت کنید. اگر تصمیم دارید به عنوان یک کارآفرین به ایتالیا مهاجرت کنید، همچنین اجازه خواهید داشت در شرکتی که خریداری می کنید، استخدام شوید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق برنامه سرمایه گذاری

دولت ایتالیا دو برنامه را فعال کرده است که بر اساس آن سرمایه گذاران کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند می توانند به ایتالیا نقل مکان کنند. این دو روش ویزای استارت آپ و طرح اقامت از طریق سرمایه گذاری هستند. هر برنامه شرایط خاص خود را دارد و اگر می خواهید از طریق یکی از دو برنامه به ایتالیا مهاجرت کنید، به شما توصیه می کنیم حتما شرایط مشخص شده در هر دوی آنها را به خوبی مطالعه کنید و در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، برنامه ویزای استارت آپ به معنای افتتاح یک تجارت در زمینه تحقیق و توسعه است و گردش مالی سالانه آن باید کمتر از 5 میلیون یورو باشد.

اگر قصد دارید از طریق سرمایه گذاری به ایتالیا مهاجرت کنید، هزینه سرمایه گذاری در ایتالیا از حداقل 500.000 یورو شروع می شود.

مهاجرت به ایتالیا به عنوان همسر یک شهروند ایتالیایی

اگر با یک شهروند ایتالیایی ازدواج کرده اید و در خارج از کشور زندگی می کنید، می توانید به همراه همسرتان به ایتالیا مهاجرت کنید و برای اجازه اقامت اقدام کنید. برای مهاجرت به ایتالیا از این طریق باید مدارک و شواهد ازدواج خود با یک شهروند ایتالیایی را همراه با سایر مدارک ثبت کنید.

تبدیل اقامت موقت به دائم در ایتالیا

افرادی که دارای اقامت موقت ایتالیا هستند، می توانند پس از 5 سال زندگی در ایتالیا، برای اقامت دائم ایتالیا درخواست دهند.

تبدیل اقامت موقت به دائم

مدارک مورد نیاز برای اقامت دائم ایتالیا

مدرکی مبنی بر اینکه شهروند خارجی به مدت 5 سال در ایتالیا زندگی کرده است (مجوز اقامت موقت).

گواهی ثبت نام صادر شده توسط نیروی پلیس محلی هنگام ورود به ایتالیا.

مدرکی مبنی بر داشتن آدرس قانونی در ایتالیا (قرارداد اجاره یا قبض آب و برق).

اثبات تمکن مالی (صورت حساب بانکی، اظهارنامه مالیاتی، فیش حقوقی صادر شده توسط کارفرما).

سوابق کیفری و فرم درخواست صادر شده توسط مقامات ایتالیایی.

سخن آخر PGdanesh

امکان کار کردن پس از تحصیل در ایتالیا برای تمامی دانشجویان بین المللی فراهم شده است و قانون مصوب دولت که بین 6 ماه تا 1 سال به دانشجویان امکان جست و جو و پیدا کردن کار یا دوره کار آموزی را می دهد، نشان دهنده سعی و تلاش کشور ایتالیا برای حمایت از دانشجویان بین المللی خود است. در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که پیدا کردن کار و یا قبول شدن در یک دوره کار آموزی خوب، به سطح علم، تجربه و تخصص شما و قابلیت های فردی شما بستگی خواهد داشت.

اقامت دائم پس از تحصیل در ایتالیا

اگر در مورد کار یا تحصیل در ایتالیا سوالی دارید، همواره می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با تیم حرفه ای فرداد دانش پاسارگاد تماس برقرار کنید.

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
علی راحمی
علی راحمی
11 ماه قبل

روزخوش
ایتالیا میتونم بورسیه بشم و تحصیل رایگان داشته باشم؟

فرحناز فتح الله زاده
فرحناز فتح الله زاده
11 ماه قبل

سلام و عرض ادب
میخواستم بدونم برای تحصیل در ایتالیا خودم میتونم از حساب خودم برای سفارت تمکن مالی ارائه بدم؟

بهاره
بهاره
11 ماه قبل

من میخوام رشته پزشکی در ایتالیا بخونم و زبان انگلیسی هم بلدم اما مدرک ندارم و میخوام به زبان انگلیسی هم تحصیل کنم شرایط به چه صورت هست ؟

عضدی
عضدی
11 ماه قبل

زمان تحصیل در ایتالیا کار هم میتونیم کنیم؟

منیره اعظمی
منیره اعظمی
11 ماه قبل

سلام شما فقط پذیرش میگیرید یا اینکه خدمات داخل کشور ایتالیا هم دارید ؟ مثلا بیاین دنبال بچه ها خوابگاه بگیرید از اینجور کارا

10
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا