تحصیل در روسیه

به دلیل وجود مراکز آموزشی در سطوح عالی، تحصیل در روسیه به صورت ویژه مورد توجه متقاضیان بین المللی قرار گرفته است. 
طبق آخرین آمار سالانه تا ۳۳۰۰۰۰ هزار نفر با هدف تحصیلات عالیه به کشور روسیه مهاجرت تحصیلی میکنند.
انتخاب رشته مورد علاقه دانشگاه اولین قدم برای ورود به شغل مورد علاقه شما خواهد بود،بنابراین انتخاب اینکه در چه رشته دانشگاهی ادامه تحصیل دهید موضوع بسیار مهمی است که شما میتوانید براساس میزان علاقمندی خود از بین طیف وسیعی از دانشگاه ها (پزشکی-غیر پزشکی) ادامه تحصیل دهید.

بررسی شرایط تحصیل در روسیه

فــهرست مطالب

دلیل مهاجرت تحصیلی متقاضیان به کشور روسیه

موارد ذکر شده از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی به این کشور میباشد.

شرایط تحصیل در روسیه بر اساس نوع مدرک

تحصیل در روسیه در مقطع دانشگاهی نیازمند داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی است.
برای پذیرش از دانشگاه های روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید و تمامی داوطلبان خارجی باید یک دوره پیش نیاز به نام(پادفک)را پشت سر بگذرانند که در آن دانشجویان خارجی زبان روسی را فرا می گیرند که این دوره تقریبا همزمان با یک سال تحصیلی می باشد.
نکته قابل توجه در رابطه با این کشور عدم نیاز به مدرک دیپلم مرتبط با رشته درخواستی است و چنانچه دوره ی پادفک را بگذرانید واجد شرایط ورود به دانشگاه خواهید بود.
افراد در مقاطع کارشناسی در کشور روسیه می بایست ۴ سال تحصیل نماید.
زبان تدریس در مقاطع دانشگاهی در کشور روسیه به زبان روسی یا انگلیسی و برای بعضی از رشته ها بعضا فرانسوی میباشد.
تمام مدارک دانشگاهی روسیه اعتبار جهانی دارد و این به دلیل توافقنامه های بین المللی ودولتی این کشور است تا تمام مدارک آن در سراسر جهان به رسمیت شناخته شود.

تحصیل در مدارس روسیه

افراد می توانند از سنین کودکی از دوره پیش دبستانی وارد این مدرسه ها شده و دوره های دبستان،راهنمایی و دبیرستان را پشت سر بگذرانند.
درس خواندن در مدارس روسی به زبان روسی می باشد که هزینه تحصیل در این مدارس برای اتباع روس رایگان می باشد و برای افرادی که اقامت موقت یا دائم دارند مبلغی حدود ۵۰۰ دلار را شامل میشود که این مبلغ بابت برنامه های فوق العاده هزینه میشود.
در این مدارس تمام کتاب ها و متدهای کشور فدراسیون روسیه تدریس میشود و دانش آموزان با فرهنگ روسیه آشنا می شوند.
تحصیل در مدارس بین المللی در روسیه به زبان انگلیسی می باشد،دانش آموزان در اقصی نقاط جهان در این کلاسها حضور دارند.شهریه این مدارس به مراتب بیشتر از مدارس روسی می باشد.

دانش آموزان پس از پایان ۹ سال میتوانند مستقیما وارد کالج دانشگاه ها شوند و یک رشته تخصصی را انتخاب کنند و پس از آن مدرک فوق دیپلم را دریافت میکنند.یا اینکه پس از اتمام دوره ۱۱ ساله مستقیما وارد دانشگاه میشوند.

انواع مدارس کشور روسیه

مدارس دولتی روسیه

مدارس خصوصی روسیه

مدارس بین المللی روسیه

مدارس بین المللی مشهور روسیه

مدرسه کمبریج روسیه و دیگر مدارس بین المللی روسیه  : 
این مدرسه شامل کودکستان،ابتدایی و متوسطه می باشد.دانش آموزان از ۲۰ کشور جهان مشغول تحصیل در این مدرسه هستند و دو زبان روسی و انگلیسی برای تحصیل وجود دارد.
این مدرسه در سال ۲۰۰۹ با نام مدرسه بین المللی آتلانتیک تاسیس شد.

دیگر مدارس بین المللی روسیه :

مدرسه بین المللی بریتانیا

مدرسه بین المللی بریتانیا

این موسسه بین المللی خصوصی در سال ۱۹۹۴ در مسکو تاسیس گردید. این مدرسه برنامه درسی روسی و بریتانیایی را ارائه می دهد و زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در آن تدریس می شود. این مدرسه کودکان ۳ تا ۱۷ سال را آموزش میدهد.

مدرسه بین المللی فرانسه

مدرسه بین المللی فرانسه

دروس در این مدرسه به زبان فرانسوی ارائه می شود.این مدرسه برای کودکان ۳ تا ۱۸ سال خدمات میدهد.

مدرسه بین المللی مسکو

مدرسه بین المللی مسکو

این مدرسه در سال ۲۰۰۷ تاسیس شد و در جذب کودکان ۲ تا ۱۸ سال فعالیت دارد. این مدرسه از برنامه های درسی انگلیسی پیروی میکند.

مدرسه SAAS

مدرسه SAAS

یک مدرسه زبان خارجی است که آموزش ابتدایی و متوسطه را برای کودکان ۶ تا ۱۷ سال ارائه میکند. دروس این مدرسه به زبان های انگلیسی،اسپانیایی،آلمانی،روسی و فرانسوی تدریس می شود.

مدرسه ایرانیان

مجتمع آموزشی پیام امام (ره) مسکو : 

این مجتمع در سال ۱۳۵۰هجری شمسی به عنوان اولین مدرسه ایرانی در شهر مسکو راه اندازی شده است.

این واحد آموزشی در فضای کوچکی در داخل سفارت ایران در دوره ابتدایی با تعداد محدودی دانش آموز شروع به فعالیت نمود.

پس از آن به نام دبستان جمهوری اسلامی ایران در مسکو تغییر نام داد و به تدریج به تعداد دانش آموزان آن افزوده شد.

پس از ابلاغ پیام تاریخی دی ماه ۱۳۶۷ امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به (میخائیل گورباچف) آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی پس از فروپاشی سال ۱۹۹۱،نام این واحد آموزشی به مجتمع آموزشی پیام امام (ره) تغییر می یابد.

این مجتمع یکی از بزرگترین مدارس جمهوری اسلامی در خارج از کشور محسوب می شود.
مجتمع آموزشی پیام امام (ره) مسکو از سال ۱۳۷۹ به ساختمان جدید الاحداثی در داخل مجتمع مسکونی کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو منتقل و در فضایی به مساحت ۱۳۰۰ متر مربع و با زیر بنایی حدود ۹۰۰ متر مربع در ۳ طبقه قرار گرفته است.

این مجتمع علاوه بر دانش آموزان ایرانی،محل تحصیل و آموزش دانش آموزانی از تاجیکستان،آذربایجان،افغانستان و روسیه است.

این مجتمع (مجتمع پیام امام (ره)) در نظام آموزشی روسیه دارای اعتبار رسمی آموزشی است که مدرک تحصیلی آن به شرط تسلط به زبان روسی به منظور ورود به دانشگاه های این کشور اعتبار دارد.

سیستم آموزش مدارس بین المللی روسیه

سیستم آموزش تحصیل در مدارس بین المللی روسیه از دو بخش ابتدایی و متوسطه تشکیل می شود.
سن ورود به مدارس روسیه و تحصیل اجباری در این کشور ۵ سال و سن خروج ۱۵ سال میباشد.کودکان ۵ ساله در کودکستان های این کشور ثبت نام میکنند و بعد از آن در مدارس ابتدایی این کشور مشغول به تحصیل می شوند..
دوره ۱۱ ساله تحصیل در روسیه به کلاس های ابتدایی(۱-۴ سال)کلاسهای متوسطه(۵-۹ سال)و کلاس های ارشد تقسیم می شوند.
بعد از اتمام دوره تحصیل در مدارس روسیه مدرک اتمام دوره متوسطه به دانش آموزان اعطا می شود.

آغاز سال تحصیلی در روسیه

سال تحصیلی در نظام آموزشی روسیه از ابتدای ماه سپتامبر تا اواسط ماه ژوئن است.این سال به چهار دوره ترم با تعطیلات کوتاه مدت(۱۰ روزه)تقسیم می شود.مدرسه در حدود ساعت ۸ صبح شروع می شود تا ساعت ۱ یا ۲ بعد از ظهر در حال فعالیت است.

لازم به ذکر است که مدارس بین المللی در کشور روسیه از بالاترین استانداردهای روز جهان برخوردار است.
هر کلاس معمولا ۴۰ تا ۴۵ دقیقه طول میکشد و دانش آموزان ۵ تا ۱۵ دقیقه بین هر کلاس استراحت دارند.

کار در حین تحصیل در کشور روسیه

یکی از مسائلی که ممکن است تاثیر به سزایی در تصمیم گیری شما برای تحصیل در کشور دیگر داشته باشد،امکان کار کردن در حین تحصیل در آن کشور است. دانشجویان متقاضی کار در روسیه  طبق قانون جدید کشور روسیه می بایست در مرحله اول طبق تخصصی که دارند یا شغلی که مدنظرشان میباشد، کار مربوطه را جستجو کنند و بعد از آن به کارفرما درخواست بدهند، پس از تایید کارفرما،دانشجویان فقط کافیست از محل تحصیل خود یک گواهی اشتغال به تحصیل اخذ نمایند. در این صورت دانشجویان به راحتی میتوانند مشغول به کار شوند. کار ضمن تحصیل در کلیه مقاطع تحصیلی میسرمیباشد. شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه متفاوت می باشد و با توجه به شرایط دانشجو می تواند به صورت پاره وقت و تمام وقت باشد. دانشجویان تا زمانی که ویزای معتبر دانشجویی داشته باشند میتوانند کار ضمن  تحصیل داشته باشند. شما عزیزان می توانید سوالات بیشتر و به روز خود را در رابطه با کار ضمن تحصیل در روسیه  از طریق برقراری تماس با کارشناسان موسسه علمی فرداد دانش پاسارگاد به صورت رایگان مشاوره تلفنی دریافت کنید.

اقامت پس از تحصیل در روسیه

همانطور که میدانید یکی از راه های مهاجرت به روسیه مهاجرت از طریق تحصیل میباشد.
دانشجویان خارجی می توانند پس از اتمام تحصیلات خود برای اخذ اقامت پس از تحصیلات از راه های مختلفی اقدام کنند.
دانشجویان خارجی قادر هستند پس از موفقیت در پایان رساندن تحصیلات خود در زمینه گرفتن اقامت پس از تحصیل از راه های مختلف یا (روش های گوناگون و مختلف) اقدام نمایند.

این روش ها عبارتند از:

اقامت روسیه از طریق ویزای کار

برای اخذ اقامت روسیه از طریق کار،شما احتیاج به پیشنهاد شغلی یا (Job offer) دعوت نامه از طرف کار فرمای روسی دارید.فرد متقاضی کار در کشور روسیه برای اینکه بتواند اقامت روسیه را دریافت نماید باید از طریق اخذ ویزای کار اقدام نماید.
اگر فرد کار خود را از دست بدهد و دیگر نتواند در محل کار خود حاضر شود به ۳ ماه زمان نیاز دارد تا دوباره کار مناسب پیدا کند و سپس به سفارت روسیه اطلاع دهد تا از اقامتش جلوگیری نشود.
در صورتی که پیشنهاد از طریق کار فرمای روسی وجود نداشته باشد،متقاضی باید از طریق یک کار آفرین برای ویزای کاری خود اقدام نماید که این کار بدون آگاهی کامل از قوانین حقوقی روسیه کاری سخت و دشوار است.
به متقاضیانی که ویزای کار روسیه را در دست دارند ، یک سال اجازه اقامت موقت داده خواهد شد و متقاضی قبل از پایان این موعد،برای اقامت دائم خود باید اقدام نماید.
متقاضی در صورتیکه مدارک کافی ارائه کند،می تواند اقامت پنج ساله و سپس دائم کشور روسیه را بدست آورد.

اقامت از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در کشور روسیه یکی دیگر از روش های اخذ اقامت و کار در این کشور میباشد. بهترین گزینه برای ایرانیان که قصد اقامت را دارند ثبت شرکت با مسئولیت محدود و با نام کوتاه روسی است. برای ثبت شرکت نیازی به شریک بومی( روسی) نیست و یک ایرانی می تواند مالک ۱۰۰% شرکت خودش باشد.اما تا قبل از اخذ جواز کار،نمیتواند مدیر عامل باشد و حق امضا ندارد. بنابراین (برای حدود ۳ ماه )به طور موقت باید یک مدیر روس استخدامی معرفی شود تا مقدمات اخذ جواز کار فراهم شود. مدیر عامل شرکت،اختیار تام دارد و از طریق وکالت محضری،نمی توان اختیارات وی را محدود کرد.

بعد از صدور جواز کار،مدیر عامل روس عزل و مدیر عامل ایرانی (که جواز کار گرفته)منصوب خواهد شد. شرکت با مسئولیت محدود از پرطرفدارترین نوع شرکت ها میباشد و با سرمایه اولیه ۱۰هزار روبل میتوانید تاسیس نمایید. به شما توصیه می کنیم به هیچ عنوان بدونه مشاور خوب و با تجربه اقدام به ثبت شرکت نکنید.

اقامت از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های دریافت اقامت پس از تحصیل در روسیه راه ازدواج با شخصی است که تابعیت روسیه را داشته باشد.
متقاضی می تواند حین و یا بعد از تحصیل با ازدواج با تبعه روسی در روسیه اقامت خود را تمدید کند و برای اقامت پس از تحصیل خود اقدام نماید.
افراد در صورت اقدام و تسلیم مدارک، پس از ۹ ماه به فرد اقامت موقت اعطا می گردد که به مدت ۳ سال مهر اعتبار دارد.
امکان تغییر تابعیت نیز پس از گذشت ۵-۳ سال از تاریخ ازدواج برای متقاضی وجود خواهد داشت.
پس از گذشت ۱ سال از اقامت موقت متقاضی، ظرف مدت ۳ تا ۶ ماه قادر است درخواست اقامت دائم را بدهد،که در صورت تسلط به زبان روسی می تواند درخواست تابعیت و شهروندی (پراپیسکا) را از کشور روسیه خواستار باشد.
تولد فرزند در این حین نیز انجام پروسه را آسان تر خواهد کرد.این روش آسان ترین روش برای دریافت اقامت پس از تحصیل در کشور روسیه می باشد.

اقامت از طریق کارآفرینی(سرمایه گذاری)

اقامت از طریق کارآفرینی یکی دیگر از راه های دریافت اقامت دائم در روسیه است.دانشجویان می توانند طرح های تجاری (کسب و کار)خود را به اداره مهاجرت روسیه ارائه دهند تا اداره خدمات مهاجرت طرح ها را از لحاظ مالی و اقتصادی مورد ارزیابی قرار دهند.

یکی از شرایطی که در لیست قوانین اقامت کارآفرینی روسیه قرار دارد یادگیری زبان روسی است و برای دریافت ویزای کارآفرینی بدونه آشنایی به زبان روسی و آگاهی از قوانین مهاجرتی کشور روسیه میسر نمی باشد.

یکی از روندهای سود آور در زمینه کارآفرینی در روسیه به این صورت است که بتوانید در جهت رفاه شهروندان این کشور فعالیت نمایید،چنین ایده هایی از سوی کشور روسیه بسیار قابل قبول خواهد بود و سبب حمایت از شما می شود.

متقاضیان که برای کارآفرینی در روسیه تصمیم به مهاجرت می گیرند باید دارای سابقه ی کاری و رزومه ی کاری مناسبی در کشور مبدا باشند.

با کارآفرینی شما می توانید اقامت موقت دریافت کنید و پس از گذشت ۳ تا ۵سال برای گرفتن اقامت دائم اقدام نمایید.

یکی از مزایای این ویزا این است که فرد کارآفرین می تواند همسر و فرزندان خود را با خود همراه کند.

مهمترین بخش کارآفرینی طرح تجاری آن است که می بایست قوی باشد.برای سرمایه گذاری در روسیه کارآفرینی با رشد چشم گیری در سال های اخیر برای اتباع خارجی داشته است و مشاغل کوچک و بزرگ بسیاری در روسیه راه اندازی شده است.

4.3 6 رای ها
رأی دهی به مقاله
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x