Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

شرایط اپلای دانشگاه های روسیه 2024

تحصیل در روسیه می تواند فرصتی فوق العاده برای دانشجویانی باشد که قصد دارند در سریع ترین زمان ممکن و به آسان ترین شکل ممکن فرایند مهاجرت تحصیلی خود را به اتمام برسانند و وارد دانشگاه شوند. این کشور فوق العاده، با داشتن برخی از برترین دانشگاه های جهان، توانسته به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شود، به خصوص برای تحصیل رشته های گروه پزشکی و مهندسی. در صفحه تحصیل در روسیه شما را به طور کامل با شرایط مهاجرت تحصیلی به روسیه و تحصیل در این کشور زیبا آشنا کردیم، اکنون در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط اپلای روسیه  آشنا کنیم و یک راهنمای جامع برای اخذ پذیرش تحصیلی روسیه در اختیارتان قرار دهیم.

در روسیه کنکور وجود ندارد، ارائه مدرک زبان الزامی نیست و معمولا از دانشجویان تقاضای تمکن مالی نمی شود، به همین دلیل اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور، در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مانند آلمان یا ایتالیا، ساده تر است. با ما همراه باشید تا با مسیر و مراحل اپلای و پذیرش دانشگاه های روسیه آشنا شوید.

زمان مطالعه: 7 تا 9 دقیقه

مزایای تحصیل در روسیه
مزایای تحصیل در روسیه

مزایای اپلای و تحصیل در روسیه

یکی از اصلی ترین مزیت تحصیل در خارج برای داشجویان ایرانی، آسان شدن سفر به کشورهای اروپایی، آمریکایی، انگلیس و کانادا می باشد. مزایای تحصیل در روسیه علاوه بر این مورد، موارد دیگری هم هست که در زیر به برخی از آنها اشاره کرده ایم.

 • شرایط آسان ورود به دانشگاه
 • تحصیل در برترین دانشگاه های جهان
 • امکان تحصیل بدون ارائه مدرک زبان
 • تحصیل بدون نیاز به تمکن مالی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی بدون ارائه مدرک زبان
 • تجربه فرهنگی و تاریخی خاص
 • استفاده از به روز ترین تکنولوژی های آموزشی

مراحل اپلای دانشگاه های روسیه 2024

مراحل اپلای در دانشگاه های روسیه را می توانیم به 6 مرحله تقسیم کنیم. در این بخش به صورت خلاصه هر مرحله را توضیح خواهیم داد و در ادامه مقاله نیازمندی ها و شرایط اپلای روسیه را با جزئیات بیشتر به شما توضیح خواهیم داد. این مقاله توسط کارشناسان مهاجرت به روسیه موسسه فرداد دانش پاسارگاد آماده شده و می توانید از صحت اطلاعات ارائه شده اطمینان خاطر داشته باشید.

بیشتر بخوانیم: راهنمای صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به روسیه

تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه

مرحله 1: انتخاب رشته و دانشگاه

در مرحله اول باید رشته یا رشته هایی که به تحصیل در آنها علاقه دارید را مشخص کنید. پس از آن باید دانشگاه های روسیه که رشته های مورد نظر شما را ارائه می دهند پیدا کنید.

در این مرحله برای انتخاب رشته و دانشگاه، علاوه بر در نظر گرفتن علاقه شخصی تان به یک رشته،  می بایست از لیست پرطرفدارترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی به روسیه نیز آگاه باشید تا بتوانید آینده ای روشن برای خود رقم بزنید.

مرحله 2: آماده سازی مدارک برای اپلای دانشگاه های روسیه

در این مرحله باید سایت هر دانشگاه را بررسی کنید و با نیازمندی های ورود به هر رشته (آزمون ورودی، دوره پادفک، معدل و …) و مدارک مورد نیاز (فرم اپلای، پاسپورت، ترجمه آخرین مدرک تحصیلی، ریز نمرات و …) آشنا شوید. پس از آن نیز باید همه مدارک لازم را فراهم کنید. 

مرحله 3: اپلای کردن دانشگاه های روسیه

در این مرحله از اخذ پذیرش تحصیلی روسیه، باید برای دانشگاه مورد نظر اپلای کنید و مدارک لازم را توسط روش های مشخص شده ارسال کنید. اگر شرکت در دوره پادفک از الزامات دوره تحصیلی شما است، باید ابتدا ثبت نام این دوره را انجام دهید که فقط نیازمند ارسال مدارک و پرداخت هزینه دوره است. اگر نیازی به دوره پادفک نباشد و مدارک شما مورد تایید باشد، در مرحله بعد با توجه به شرایط رشته و دانشگاه دو احتمال وجود دارد:

 • یک ایمیل شامل اطلاعات لازم برای شرکت در آزمون ورودی یا مصاحبه، دریافت خواهید کرد.
 • در صورت عدم نیاز به شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه، نامه پذیرش و دعوت نامه برای شما ارسال خواهد شد و می توانید پس از پرداخت هزینه های لازم (شهریه سال اول و هزینه های امور اداری) مراحل دریافت ویزای تحصیلی روسیه را شروع کنید.

مرحله 4: دریافت ویزا تحصیلی روسیه

پس از دریافت دعوت نامه از یکی از دانشگاه های روسیه، باید از سفارت روسیه در ایران، وقت مصاحبه بگیرید. پس از آن نیز باید در روز مشخص شده برای انجام امور اداری ویزای دانشجویی خود به سفارت مراجعه کنید.

مرحله 5: سفر به روسیه و ثبت ورود

پس از دریافت ویزا می توانید برای پرواز و ورود به خاک روسیه آماده شوید. تمام دانشجویان باید پس از رسیدن به روسیه، طی هفت روز پس از ورود به خاک روسیه، به سرویس مهاجرت فدرال روسیه مراجعه کنند و ورود خود را ثبت کنند.

مرحله آخر: شروع کلاس های دانشگاه های روسیه

پس از رسیدن به خاک روسیه می توانید به دانشگاه مراجعه کنید پس از تکمیل ثبت نام خود و ارائه مجموعه کامل مدارک و رسید هزینه های سال اول، کلاس های خود را شروع کنید. معمولا دانشجویان باید طی سه روز کاری اول پس از ورود به خاک فدراسیون روسیه ثبت نام خودشان را تکمیل کنند.

بهترین دانشگاه های روسیه برای اپلای و پذیرش تحصیلی  2024

روسیه پایتخت آموزش اروپای شرقی است و برخی از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های جهان در این کشور قرار دارند. دانشگاه های برتر روسیه به صورت جهانی به رسمیت شناخته می شوند و تمامی رشته های تحصیلی محبوب را ارائه می دهند. معمولا در تمامی سیستم های رتبه بندی دانشگاه های جهان، اسم دانشگاه های روسیه را پیدا خواهید کرد. به عنوان نمونه در جدول زیر می توانید رتبه برخی از دانشگاه های برتر این کشور در سیستم QS را مشاهده کنید. 

 

# اسم دانشگاه رتبه بندی QS در سال 2024
1 دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو 87
2 دانشگاه دولتی سن پترزبورگ 315
3 دانشگاه فنی باومان مسکو (BMSTU) 319
4 دانشگاه دوستی ملل رودن 342
5 دانشگاه فدرال کازان 396
6 دانشگاه HSE 399
7 موسسه فیزیک و فناوری مسکو (MIPT) 415
8 دانشگاه دولتی تومسک 418
9 دانشگاه دولتی نووسیبیرسک 421
10 دانشگاه هسته ای مسکو 461
11 دانشگاه پیراگوا 301-350
12 دانشگاه نووسیبیرسک 421

 

تعداد زیادی از دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت کشورمان هستند و مدارک آنها در ایران قابل معادل سازی است. لیست کامل این دانشگاه ها در مقاله به روزترین لیست دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم و ” لیست بهترین دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت 2024 – 2025” برای شما فراهم شده است. 

مدارک لازم برای اخذ ویزا دانشجویی روسیه
مدارک لازم برای اخذ ویزا دانشجویی روسیه

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش روسیه 2024

برای اخذ پذیرش روسیه به مدارک زیر نیاز خواهید داشت. گرچه ممکن است برخی از مدارک مانند مدرک دوره پادفک از شما درخواست نشود.

 • مدرک دیپلم 12 ساله و ریز نمرات؛
 • پاسپورت؛
 • مدرک دوره پادفک (در صورت نیاز)؛
 • عکس؛
 • رسید پرداخت هزینه اپلای.

شرایط اپلای پزشکی روسیه 2024

تحصیل پزشکی در روسیه یکی از پرطرفدارترین رشته ها برای تحصیل در خارج از کشور می باشد. برای اپلای و تحصیل رشته پزشکی در روسیه، متقاضیان باید حداقل 17 سال سن داشته باشند، مدرک دیپلم خود را کسب کرده باشند و در صورت نیاز در دوره پادفک شرکت کنند. این رشته در اکثر دانشگاه ها به زبان روسی ارائه می شود و معمولا برای ورود به آن نیاز به شرکت در آزمون ورودی است. طول دوره پزشکی در روسیه 6 سال است و هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی معمولا بین 3500 تا 8000 هزار دلار در سال است.

تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در روسیه در میان دانشجویان ایرانی از محبوبیت بالایی برخوردار است، به همین دلیل ما به طور کامل شرایط و مزایای تحصیل این رشته ها را در صفحات “تحصیل پزشکی در روسیه” و “” تحصیل دندانپزشکی در روسیه“، بررسی کرده ایم. با مطالعه این مقالات می توانید با برترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل این رشته ها، هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی در روسیه و نیازمندی های هر رشته آشنا شوید. اگر هم به تحصیل رشته داروسازی در روسیه علاقه دارید، می توانید مقاله ” لیست بهترین دانشگاه های داروسازی روسیه” را مطالعه کنید.

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه 2024

آزمون های ورودی دانشگاه های روسیه بخش مهمی از فرایند پذیرش دانشجویان بین المللی است، به خصوص برای اپلای و پذیرش پزشکی روسیه. این آزمون به دو صورت برگزار می شود، آزمون آنلاین یا یک مصاحبه آنلاین. آزمون رشته های مهندسی معمولا از دروس ریاضی، فیزیک و شیمی (یک یا دو درس) و آزمون رشته های پزشکی معمولا از دروس زیست و شیمی گرفته می شود. معمولا آزمون ورودی یکی از نیازمندی های اصلی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه است. بخش دیگر آزمون نیز که در تمام رشته های تحصیلی مشترک است، یک مصاحبه برای بررسی سطح زبان متقاضیان است.

برای آشنایی بیشتر با آزمون های دانشگاه های روسیه، پیشنهاد می کنیم مقاله “معرفی آزمون ورودی برای دانشگاه های روسیه” را مطالعه کنید.

دریافت ویزای دانشجویی روسیه

ویزای تحصیلی روسیه به صورت یک برچسب است که توسط سفارت روسیه، در پاسپورت دانشجویان چسبیده می شود. برای دریافت ویزای روسیه به مدارکی که در تصویر زیر لیست شده نیاز خواهید داشت:

 • اصل و کپی دعوت نامه دریافت شده از دانشگاه؛
 • پاسپورت با حداقل 2 صفحه خالی، دارای 6 ماه تاریخ انقضا؛
 • تکمیل و امضا فرم درخواست ویزا؛
 • دو قطعه عکس جدید؛
 • جزئیات محل اقامت؛
 • رسید پرداخت هزینه ویزا؛
 • مدارک بیمه مسافرتی.

اعتبار اولیه این ویزا معمولا 90 روز است و باید پس از ورود به خاک روسیه و دریافت مجوز اقامت برای تمدید آن اقدام کنید. بهتر است 30 روز قبل از رسیدن تاریخ انقضای اولیه ویزا، با بخش بین الملل دانشگاه تماس بگیرید و فرایند تمدید ویزا را شروع کنید.  ویزای تحصیلی بخش مهمی از مراحل و شرایط اپلای روسیه است؛ به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با شرایط دریافت ویزای دانشجویی روسیه، مقاله جامع “ویزای تحصیلی روسیه” را مطالعه کنید.

سوالات متداول

اگر مدرک دوره پادفک داشته باشم باز هم شرکت در آزمون ورودی نیاز است؟

اگر دانشگاه از شما درخواست کند، بله. به طور کل مدرک دوره پادفک جدا از آزمون ورودی دانشگاه است و شرکت در این دوره فقط شما را برای شروع دوره تحصیلی، تقویت زبان و موفقیت در آزمون ورودی آماده می کند.

آیا دانشگاه های روسیه خوابگاه دارند؟

بله. اکثر دانشگاه های روسیه دارای خوابگاه های بسیار بزرگ و مجهز هستند و اسکان در آن ها ارزان ترین گزینه برای دانشجویان بین المللی است.

آیا در روسیه بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد؟

بله. در روسیه بورسیه های دولتی و خصوصی وجود دارد که دانشجویان بین المللی می توانند برای دریافت آن ها اقدام کنند. در مقاله بورسیه تحصیلی روسیه 2024 و بورسیه تحصیلی دولتی روسیه شما را به طور کامل با این بورسیه ها آشنا کردیم.

سخن آخر

با مطالعه این مقاله باید متوجه باشید که فرایند و شرایط اپلای روسیه بسیار ساده و سریع است. در روسیه دانشجویان می توانند به برترین دانشگاه ها در سطح دنیا، جدید ترین تکنولوژی ها و متدهای آموزشی دسترسی داشته باشند و پس از پایان تحصیلات شانس زیادی برای ورود به بازار کار و ادامه تحصیل در اروپا، آمریکا، انگلیس و کانادا داشته باشند. اخذ پذیرش روسیه در حالی که می تواند ساده باشد، برای دانشجویانی که با زبان روسی آشنایی ندارند یا در گذشته مراحل اپلای را انجام نداده اند می تواند سخت و زمان بر باشد، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم امور اپلای خود را به کارشناسان ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد بسپارید تا در سریع ترین زمان ممکن و با خیال راحت به هدف تان برسید.

این محتوا توسط تیم تولید محتوا و با همکاری و نظارت کارشناسان مهاجرت به روسیه موسسه فرداد دانش پاسارگاد تهیه و منتشر شده است. در موسسه فرداد دانش پاسارگاد، امور اجرایی شما برای مهاجرت به روسیه، توسط کارشناسانی انجام می شود که خود تحصیل کرده رشته های گروه پزشکی روسیه هستند و تمامی این مسیرها را به شخصه طی کرده اند. علاوه بر این، کارشناسان ما در روسیه نیز در کنار شما هستند و تا زمانی که به صورت کامل در این کشور مستقر شوید راهنمای شما خواهند بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا