Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

هزینه زندگی دانشجویی در لیتوانی

اگر قصد تحصیل در لیتوانی را دارید و یا این کشور یکی از گزینه های شما برای مهاجرت تحصیلی است، این مقاله مخصوص شما نوشته شده است. در این مقاله سعی کرده ایم تا نگاهی به شرایط زندگی در لیتوانی بیاندازیم و موضوعاتی مانند، هزینه های زندگی، تحصیل، اسکان، خوراک و غیره را به طور کامل بررسی کنیم. پس با تیم فرداد دانش پاسارگاد در این مقاله همراه باشید تا با شرایط و هزینه زندگی دانشجویی در لیتوانی آشنا شوید تا تصمیم درستی برای مهاجرت تحصیلی به لیتوانی داشته باشید.

 

لیتوانی کجاست و چگونه کشوری است؟

در مقاله درباره لیتوانی، اطلاعات کاملی در مورد این کشور برای شما فراهم کرده ایم، پس در ادامه فقط به چند نکته اصلی اشاره خواهیم کرد. این کشور در شمال شرقی اروپا واقع شده است و پایتخت آن ویلنیوس نام دارد. لیتوانی با کشورهای لتونی، بلاروس، روسیه و لهستان همسایه است. جنوبی ترین و بزرگترین کشور از سه کشور حوزه بالتیک می باشد. مساحت کل لیتوانی 65،300 کیلومتر مربع است، واحد پول آنها یورو و زبان های مرسوم در این کشور لیتوانیایی و انگلیسی است. بر اساس آمار گرفته شده در سال 2022، جمعیت لیتوانی 2.68 میلیون نفر است.

 

در مورد لیتوانی

 

شرایط آب و هوایی در لیتوانی

این کشور دارای آب و هوای معتدل است و میزان بارندگی در ماه آگوست به اوج خود می رسد، مگر در نوار دریایی، که معمولا اوج بارش ها دو تا سه ماه بعد می باشد. به طور کلی زمستان های لیتوانی بسیار سرد است و میانگین دما در این کشور بین 7- تا 0 درجه سانتی گراد است. بهترین فصل سفر به لیتوانی اوایل خرداد و اواسط شهریور است.

 

آیا لیتوانی برای دانشجویان کشوری ارزان است؟

برای یک مهاجرت مطلوب چند معیار مهم وجود دارد که اطلاع از وضعیت هزینه های زندگی و اقامت در کشور مورد نظر، یکی از این معیارها می باشد.

طبق آمار گرفته شده در سال 2022، متوسط هزینه زندگی در این کشور کوچک اروپایی، حدود 630 یورو در ماه می باشد. برای دانشجویان با توجه به سبک زندگی و عوامل دیگر، بودجه ای در حدود 400 تا 750 یورو در ماه می تواند کافی باشد.  این مقدار تقریبا کمتر از نصف هزینه های زندگی برای یک دانشجو در انگلستان و کمتر از هزینه زندگی در آلمان و فرانسه است. پس می توان با اطمینان گفت که لیتوانی یکی از ارزان ترین کشورهای اروپایی برای دانشجویان بین المللی است.

 

آیا لیتوانی کشوری ارزان است

 

هزینه زندگی دانشجویان در لیتوانی

از آنجا که قصد داریم در مورد هزینه زندگی در لیتوانی صحبت کنیم، وارد بحث شهریه دانشگاه ها نخواهیم شد، چرا که عوامل مختلفی روی شهریه دانشگاه ها تاثیر می گذارند. شما می توانید با مطالعه مقاله تحصیل در لیتوانی در این مورد اطلاعات کافی را کسب کنید.

دقت کنید که در این مقاله هزینه های گفته شده به صورت میانگین و اکثرا مربوط به پایتخت هستند و در شهر های دیگر این هزینه ها می توانند کمی کمتر یا بیشتر باشند.

در هر کشوری که زندگی کنید، معمولا هزینه های زندگی به چند دسته مشخص تقسیم می شوند که در زیر لیست تعدادی از آنها برای شما آورده شده است. در ادامه مقاله هر یک از این دسته ها را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

 • هزینه مسکن
 • هزینه قبوض خدماتی
 • هزینه خورد و خوراک
 • هزینه پوشاک
 • هزینه حمل و نقل
 • هزینه ورزش و اوقات فراغت
 • هزینه رستوران

هر یک از این دسته ها درصد خاصی از هزینه های زندگی شما را به خود اختصاص خواهند داد، در نمودار زیر می توانید این درصد ها را برای عموم مردمی که در لیتوانی زندگی می کنند مشاهده کنید:

در نمودار بالا می بینید که به صورت میانگین، هزینه خورد و خوراک بیشترین درصد و پوشاک کمترین درصد را به خود اختصاص داده اند. به یاد داشته باشید که با توجه به سبک زندگی شما این درصد ها نیز می توانند متفاوت باشند، به عنوان مثال ممکن است شما علاقه زیادی به رستوران رفتن نداشته باشید و یا دوست دارید بیشتر روی ورزش و اوقات فراغت خود هزینه کنید، پس در نهایت سبک زندگی شما تاثیر زیادی در هزینه های زندگی شما خواهد داشت.

 

 

 

هزینه اسکان در لیتوانی

به عنوان یک دانشجو، چند گزینه مختلف برای اسکان در اختیار شما قرار دارد و با توجه به انتخاب شما، هزینه های اسکان شما متفاوت خواهد بود.

 • خوابگاه های دانشجویی
 • اجاره ملک شخصی
 • اجاره ملک به صورت مشترک

 

هزینه اسکان در لیتوانی

 

هزینه خوابگاه دانشجویی در لیتوانی

در لیتوانی اکثر دانشگاه ها خوابگاه های دانشجویی را به دانشجویان خود ارائه می دهند و یا به دانشجویان در تامین مسکن کمک می کنند. معمولا دانشگاه ها سعی می کنند تا هزینه های زندگی در لیتوانی را برای دانشجویان خود کاهش دهند و گزینه های اقامتی مقرون به صرفه ای را ارائه دهند.

به یاد داشته باشید که این نوع اقامتگاه بسیار محبوب است، بنابراین در مورد زمان دقیق ارسال درخواست خوابگاه به دانشگاه مطمئن شوید! خوابگاه های دانشجویی بیشتر در محوطه دانشگاه قرار دارند و امکانات بازسازی شده و کاملاً مجهز را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. معمولا شما اتاق خود را با دانشجویان دیگر به اشتراک می گذارید و فقط با کارت دانشجویی می توانید وارد ساختمان خوابگاه شوید. به خاطر داشته باشید که ممکن است هزینه اینترنت در شهریه خوابگاه گنجانده نشده باشد، بنابراین ممکن است مجبور شوید آن هزینه را خودتان بپردازید.

به طور معمول هزینه خوابگاه دانشجویی در لیتوانی ماهانه بین 90 تا 150 یورو می باشد.

 

اجاره ملک به صورت شخصی یا مشترک

شما می توانید به صورت شخصی یک آپارتمان برای خود اجاره کنید و یا به صورت مشترک با دانشجویان دیگر این کار را انجام دهید. بدون شک اجاره یک آپارتمان به صورت مشترک می تواند در کاهش هزینه های مسکن و حتی خوراک تاثیر زیادی داشته باشد.

 • هزینه اجاره یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر: 400 تا 900 یورو در ماه.
 • هزینه اجاره یک آپارتمان تک خوابه در اطراف شهر: 200 تا 600 یورو در ماه.
 • هزینه اجاره یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: 600 تا 1600 یورو در ماه.
 • هزینه اجاره یک آپارتمان سه خوابه در اطراف شهر: 400 تا 1000 یورو در ماه.

 

اجاره ملک در لیتوانی

 

هزینه قبض های خدماتی در لیتوانی

تقریبا 8 درصد از هزینه های زندگی شما در لیتوانی مختص قبض های خدماتی خواهد بود. به طور معمول برای یک آپارتمان دو نفره، هزینه قبوض آب، برق و گاز می تواند بین 122 تا 280 یورو در هر ماه باشد. هزینه اینترنت ADSL نیز معمولا بین 10 تا 17 یورو در ماه است.

اگر شما به صورت شخصی یک ملک را اجاره کنید، تمامی این هزینه ها بر عهده خود شما خواهد بود، اما اگر با دوستان خود به صورت مشترک یک واحد را اجاره کنید، این هزینه ها بین شما و دوستانتان تقسیم خواهد شد.

 

هزینه خورد و خوراک در لیتوانی

در لیتوانی بعد از مسکن، خورد و خوراک بیشترین هزینه را به خود اختصاص خواهد داد. در جدول زیر لیست اقلام عمومی مورد نیاز زندگی و هزینه هر یک از آنها برای شما آورده شده است.

 

آیتم هزینه به یورو
1 لیتر شیر 1.19
یک عدد نان 500 گرمی 1.16
1 کیلو برنج 1.95
12 عدد تخم مرغ 1.98
1 کیلو پنیر سفید 8.57
1 کیلو گوشت مرغ 5.76
1 کیلو گوشت گاو 8.75
1 کیلو سیب زمینی 0.67
1 کیلو گوجه فرنگی 2.32
1 کیلو پیاز 0.52
1.5 لیتر آب معدنی 0.71
1 کیلو موز 1.18
1 کیلو پرتقال 1.50
1 کیلو سیب 1.18

 

اگر آشپزی ماهر هستید و یا حداقل می توانید برای خودتان آشپزی کنید، شک نکنید هزینه های خورد و خوراک شما بسیار کمتر از حالتی خواهد بود که باید بسیاری از وعده های غذایی خود را به صورت آماده خریداری کنید.

 

هزینه پوشاک در لیتوانی

هزینه های مربوط به پوشاک با توجه به فصل، نوع نیاز و علایق شما می تواند متفاوت باشد و به این نکته دقت کنید که شما می توانید در زمان ورود به کشور، با همراه داشتن اقلام مورد نیازتان برای چند ماه اول، این هزینه ها را به صفر برسانید. از طرفی مارک اجناس و محل خرید شما نیز می توانند روی این هزینه ها تاثیر زیادی بگذارند.

معمولا تخفیفات فصلی و جشنواره های مختلفی نیز وجود دارند که می توانند فرصت های خوبی برای خرید باشند.

هزینه خرید بعضی از محصولات در لیتوانی:

یک جفت شلوار جین برند Levis: بین 30 تا 70 یورو.

یک لباس تابستانه در فروشگاه های زنجیره ای: 20 تا 50 یورو.

یک جفت کفش مخصوص دویدن از برند Nike: 50 تا 80 یورو.

یک جفت کفش چرم مردانه: 50 تا 160 یورو.

 

هزینه پوشاک در لیتوانی

 

هزینه حمل و نقل در لیتوانی

نباید فراموش کنیم که در زمینه حمل و نقل، لیتوانی دارای یکی از شبکه های حمل و نقل ایده آل در اروپا است. برای حمل و نقل ارزان در کشور لیتوانی، می توانید از وسایل حمل و نقل عمومی با بلیط های یک طرفه و یا ماهانه استفاده کنید. این کشور دارای فرودگاه های بین المللی، جاده ها و اتوبان های مختلف، سیستم کشتیرانی مدرن، مترو و اتوبوس های شهری تندرو می باشد.

بلیط حمل و نقل محلی: 0.97 یورو

بلیط ماهیانه حمل و نقل محلی: 30 یورو در ماه است، اما معمولا دانشجویان می توانند از تخفیف های بزرگ استفاده کنند که این مقدار را بسیار کاهش می دهد.

تاکسی برای هر 1 کیلومتر مسافت: 1.5 تا 2 یورو.

1 لیتر بنزین: 1.75 یورو.

 

هزینه حمل و نقل در لیتوانی

 

هزینه ورزش و اوقات فراغت در لیتوانی

هزینه های مربوط به ورزش و اوقات فراغت برای هر شخص با توجه به علایق و نیازمندی های آنها متفاوت است، اما ما برای نمونه، هزینه چند مورد را به شما معرفی خواهیم کرد:

هزینه عضویت 1 ماهه در باشگاه ورزشی: 17 تا 60 یورو در هر ماه.

بلیط سینما برای یک نفر: 8 یورو

هزینه کرایه یک زمین تنیس برای 1 ساعت: 10 تا 30 یورو.

 

هزینه رستوران در لیتوانی

هزینه رستوران جزء مواردی است که ممکن است قابل حذف باشد، اما نه برای یک دانشجو که ممکن است بسیاری از اوقات زمانی برای آشپزی نداشته باشد. پس بهتر است با این هزینه ها آشنا باشید و در برنامه مدیریت سرمایه خودتان، جایی برای آنها مشخص کنید.

هزینه یک وعده غذا در یک رستوران معمولی بین 5 تا 14 یورو و در یک رستوران متوسط می تواند بین 25 تا 32 یورو باشد. قیمت میانگین برای یک وعده مک دونالد بین 5 تا 7 یورو است. هر لیوان کاپوچینو 2.62 یورو و هر قوطی نوشابه پپسی یا کوکا 1.66 یورو است.

 

هزینه رستوران در لیتوانی

 

هزینه های پراکنده جهت زندگی در لیتوانی

به عنوان یک متقاضی مهاجرت به کشور لیتوانی، باید برای هزینه هایی که در آینده خواهید داشت برنامه ریزی دقیقی داشته باشید. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که همیشه این احتمال وجود دارد که اتفاقی غیر منتظره رخ دهد و هزینه هایی بوجود بیاورد که از قبل، برنامه ای برای آنها نداشته اید.

پیشنهاد ما به شما این است که مقداری از سرمایه خود را به این موارد اختصاص دهید و آن را به صورت جداگانه نگه دارید، تا اگر زمانی اتفاقی غیر قابل پیش بینی رخ داد، بتوانید به راحتی آن را حل کنید و فشار مالی و روحی خاصی به شما تحمیل نشود.

 

کار در زمان تحصیل در لیتوانی

دانشجویان برای تامین بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در لیتوانی مجاز هستند به مدت حداکثر 40 ساعت در هفته کار کنند و برای این کار به مدارک خاصی نیاز نخواهند داشت. این موضوع برای تمامی دانشجویان دوره کارشناسی و ارشد، با هر ملیتی صدق می کند.

طبق آمار رسمی در کشور لیتوانی، برای دانشجویان و افراد بدون سابقه کاری خاص، حداقل حقوق دریافتی قبل از کم کردن مالیات، چیزی بین 300 تا 350 یورو می باشد و میانگین حقوق در حدود 650 یورو در ماه است. حتی حداقل حقوق دریافتی نیز می تواند برای پوشش هزینه های زندگی دانشجویی در لیتوانی کافی باشد و یا بخش بسیار بزرگی از آنها را پوشش دهد. یک نکته که تاثیر بسیار زیادی در فرایند جستجوی کار و یافتن شغل مناسبتان خواهد داشت، یادگیری و تسلط بر زبان لیتوانیایی است، پس حتما سعی کنید در حین تحصیل و یا قبل از ورود به کشور، خودتان را با زبان رسمی این کشور آشنا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران فرداد دانش پاسارگاد مشورت نمایید.

در ادامه لیست برخی از وب سایت های کاریابی را آورده ایم که می توانند به شما در پیدا کردن شغل مورد نظرتان کمک کنند.

 • ldb.lt
 • cv.lt
 • careerjet.ae
 • learn4good.com
 • eslemployment.com
 • overseasjobs.com

 

کار در زمان تحصیل در لیتوانی

 

سخن آخر هزینه زندگی دانشجویی در لیتوانی

لیتوانی کشوری زیبا و ارزان است که دارای یک سیستم آموزشی قوی با استاندارد های جهانی است، پس تحصیل در این کشور فرصتی فوق العاده برای دانشجویان بین المللی خواهد بود. اقتصاد این کشور در حال رشد است و در نتیجه نیاز به نیروی کار در این کشور همواره در حال افزایش است، پس اگر برای ادامه تحصیل خود این کشور را انتخاب کنید، بدون شک آینده خوبی را برای خود رقم خواهید زد.

امیدواریم به کمک این مقاله توانسته باشیم اطلاعات کافی در مورد شرایط زندگی دانشجویی در لیتوانی را به شما داده باشیم. شما همواره می توانید برای کسب اطلاعات و راهنمایی های بیشتر، با کارشناسان تیم فرداد دانش پاسارگاد تماس برقرار کنید.

 

سخن آخر هزینه زندگی در لیتوانی

4 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
سحر داوودی اعلا
سحر داوودی اعلا
10 ماه قبل

با سلام
برای تحصیل در کشور لیتوانی چه رشته هایی میتوان اقدام کرد و برای ورود به دانشگاه آزمون باید بدیم؟

علی
علی
10 ماه قبل

اول از همه ممنون از مقالات پربار و کامل تون و با ارادت از شما سوالی داشتم ؟ برای تحصیل در لیتوانی با مدرک تاقل هم میشه اقدام کرد؟

مونا
مونا
10 ماه قبل

سلام خسته نباشید
دانشگاه های لیتوانی دولتی هستن یا خصوصی؟

محسن
محسن
10 ماه قبل

سلام
من میخوام برای it در لیتوانی اقدام کنم میتونم بعد از اینکه اونجا درسم رو خوندم مشغول به کار بشم و برنگردم ایران؟

8
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا