Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

هزینه لازم برای تحصیل در ایتالیا

مدت زمان مطالعه این مقاله: بین 10 تا 15 دقیقه

اگر برای ادامه تحصیل خود کشور ایتالیا را انتخاب کرده‌اید، و یا در حال تحقیق در مورد آن هستید، پس با ما همراه باشید، چون در این مقاله قصد داریم تا هزینه‌های لازم برای تحصیل در ایتالیا را به طور کامل بررسی کنیم و شما اطلاع داشته باشید که هزینه تحصیل در ایتالیا چه میزان می باشد.

ایتالیا یکی از کم هزینه‌ترین کشورها برای تحصیل و زندگی است. هزینه تحصیل در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه و به نسبت سایر کشو‌های اروپایی و آمریکایی بسیار کمتر است. زندگی کردن در کشوری به زیبایی ایتالیا یک تجربه منحصربه ‌فرد به حساب می‌آید. کشوری که قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان را در خود دارد و فرهنگ و تاریخ غنی آن در تمام جهان معروف است.

تحصیل در ایتالیا کیفیت بالا و هزینه مناسبی دارد اما هزینه‌های دیگری هم وجود دارد که قبل از اقدام به مهاجرت تحصیلی و زندگی در ایتالیا باید برای آنها برنامه ریزی کنید. هزینه‌هایی مانند محل اقامت، غذا، بیمه و غیره.

نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که، آماری که در اختیار شما قرار داده می‌شود، اغلب به صورت میانگین است، پس کمتر یا زیادتر بودن این هزینه‌ها، به شهر و دانشگاه مورد نظر، سبک زندگی شما و عوامل دیگر بستگی دارد. از شهر‌های مهم ایتالیا میتوان به رم، میلان، فلورانس و بولونیا اشاره کرد.

اقامت تحصیلی در ایتالیا

 

هزینه تحصیل در دانشگاه

دانشگاه‌های ایتالیا به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند و شهریه‌ آن‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. یک نکته جالب در مورد تحصیل در ایتالیا این است که بعضی از دانشگاه‌ها شهریه دانشجو را با توجه به درآمد خانواده آن‌ها مشخص می‌کنند.

یک نکته مهم در تعیین شهریه دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر شما است. شهریه دوره‌های  پزشکی و داندانپزشکی معمولا بسیار بیشتر از دوره‌های دیگر است. پس برای یافتن شهریه دوره مورد نظرتان باید سایت دانشگاه‌ها را بررسی کنید.

تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا ممکن است، اما معمولا این دوره‌های آموزشی به زبان ایتالیایی برگزار می‌شوند.

به طور میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی می‌تواند بین صفر تا 5000 یورو در هر سال تحصیلی می‌باشد.

برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی هزینه تحصیل می‌تواند بین 3000 تا 35000 یورو در سال باشد.

مقاله پیشنهادی فرداد دانش پاسارگاد : تحصیل پرستاری در ایتالیا

هزینه مسکن

یکی از موارد مهم در برآورد کردن هزینه لازم برای تحصیل در ایتالیا، هزینه اقامت و مسکن در ایتالیا می‌باشد. میزان این هزینه بستگی به این دارد که شما چه نوع اقامتگاهی را برای زندگی انتخاب کنید.

زندگی در واحد خصوصی: 400 تا 700 یورو در ماه

خوابگاه‌های دانشجویی: 250 تا 300 یورو در ماه

اجاره آپارتمان با دانشجویان دیگر: 250 تا 500 یورو در ماه

فراموش نکنید که باید هزینه آب، برق و گاز را هم در نظر بگیرید که می‌تواند ماهانه بین 90 تا 260 یورو هزینه داشته باشد.

در ادامه هزینه‌های مسکن را با توجه به نوع محل اقامت بیشتر توضیح خواهیم داد.

خوابگاه دانشگاهی

برخی دانشگاه‌ها در ایتالیا خوابگاه‌های مختص خود را داشته و معمولاً این خوابگاه‌ها نزدیک به محوطه دانشگاه هستند. این خوابگاه‌ها تمام امکانات مورد نیاز مانند آشپزخانه، لباس‌شویی و غیره را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. هزینه خوابگاه‌های دانشگاهی از بازه ۵۰۰۰ تا 7000 یورو در هر سال تحصیلی متغیر است.

خوابگاه‌های خصوصی نیز در بعضی از شهرها وجود دارد که بسته به خدماتی که ارائه می‌دهند شهریه متفاوتی نیز دارند.

آپارتمان‌های شخصی

اجاره یک فضا برای خودتان، یا یک خانه مشترک با دیگر دانشجویان، باعث میشود هزینه‌های مسکن به طور گسترده‌ای متفاوت شود که این امر بستگی به موقعیت، اندازه و هم‌چنین تجهیزات خانه دارد. اجاره یک آپارتمان برای تحصیل در ایتالیا به خصوص در شهرهای بزرگ آن بسیار هزینه بر بوده و می‌تواند از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه، بسته به اندازه و موقعیت آن متفاوت ‌باشد.

اقامتگاه‌های خانوادگی

در زمان تحصیل در ایتالیا، یک گزینه اقامتی جالب دیگر هم در اختیار شما قرار دارد و آن هم اقامتگاه‌ خانوادگی است. اقامتگاه‌های خانوادگی مکان‌هایی هستند که شما با یک خانواده ایتالیایی در خانه خودشان زندگی می‌کنید. این کار یک شانس عالی برای آشنا شدن با فرهنگ ایتالیایی برای شما بوجود می‌آورد. در این مورد هزینه زندگی شما بسته به عوامل مختلف می‌تواند متفاوت باشد. دانشگاه‌های ایتالیا دارای یک اداره یا دفتر مسکن هستند که محل اقامت دانشجویان را مدیریت می کنند. این گروه ها به دانشجویان در یافتن یک آپارتمان مناسب با تخفیف بهتر کمک می کنند.

اقامت تحصیلی در ایتالیا

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل برای دانشجویان در ایتالیا از دیگر هزینه‌ها در زمان تحصیل، که دانشجویان باید برای آن برنامه ریزی داشته باشند، کمتر است. حمل و نقل عمومی معمولاً ارزان قیمت و مدیریت شده است و مطمئناً بهترین راه سفر در داخل و خارج از ایتالیا می‌باشد. به عنوان یک دانشجو، استفاده از همل و نقل عمومی یکی از بهترین راه‌های صرفه جویی در هزینه‌ها  است.

حمل و نقل عمومی ساده ترین و راحت‌ترین روش برای سفر در ایتالیا است که میتوان آن را به سه دسته تقسیم کرد:

اتوبوس و مترو

همه شهرهای اصلی ایتالیا شبکه‌های اتوبوس و تراموای گسترده‌ای دارند. شما می‌توانید هنگام سوار شدن از راننده بلیط تهیه نمایید. بلیط ماهانه اتوبوس، تراموا و مترو برای دانشجویان بین 25 تا 45 یورو در ماه است. از سیستم حمل و نقل قطار میتوانید برای بازدید از شهرهای دیگر نیز استفاده کنید.

تاکسی

اگر خواهان استفاده از تاکسی در ایتالیا هستید، می‌توانید آن‌ها را با کمک چراغ نئونی که در بالای خودرو قرار دارد، شناسایی کنید. ماشین‌های تاکسی عموماً سفید یا زرد رنگ هستند. تاکسی‌های رسمی دارای تاکسی‌متر بوده که به شما میزان کرایه پرداختی را نشان داده و در صورت نیاز فاکتور نیز ارائه می‌کنند و باید بدانید که هزینه یک کیلومتر جا به جایی با تاکسی حدود 1.30 یورو می باشد.

دوچرخه‌

برخی از شهر‌های ایتالیا در ساعات کاری ترافیک زیادی دارند که بهترین راه برای جابه‌جایی در شهر در این ساعات و به خصوص در شهر‌های کوچک دوچرخه می‌باشد. استفاده از دوچرخه هم برای سلامتی شما مفید است و هم باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل می‌شود و در نتیجه هزینه تحصیل در ایتالیا را کاهش می دهد.

هزینه غذا

تحصیل در ایتالیا به شما این فرصت را میدهد تا برخی از بهترین غذاهای کره زمین را امتحان کنید. هزینه خوراک یکی از آن مواردی هست که دانجشو باید برایش برنامه ریزی داشته باشد. در ایتالیا، خرید مواد غذایی از سوپر مارکت‌ها گران نیست. در این صورت به طور متوسط ​​ ۱۵۰ یورو در ماه باید صرف مواد غذایی کنید. LidI، Penny Market و Esselunga در بین سوپر مارکت‌های ایتالیایی قیمت‌های پایین‌تری دارند.

اگر برای صرف غذا به رستوران می روید به طبع هزینه‌های بیشتری پرداخت خواهید کرد. ناهار و شام در رستوران‌های میان‌رده ایتالیایی که غذا‌های فراوانی از جمله پاستا، گوشت سرد، غذای دریایی، غذایی گیاهی و غیره سرو می‌کنند، برای هر وعده در حدود ۵ تا ۱۲ یورو می‌شود.

در جدول زیر به عنوان نمونه لیستی از مواد غذایی و هزینه آن‌ها برای شما آورده شده است.

نام کالا یا خدماتهزینه
یک وعده غذا در یک رستوران گران قیمت 15 یورو
غذا برای ۲ نفر در رستوران میان رده 60 یورو
یک وعده غذا در رستوران مک دونالد بین 7 تا 10 یورو
کاپوچینو 1.48 یورو
پپسی ۰,۳۳  لیتری2.22 یورو
آب ۰,۳۳  لیتری 1.07 یورو
۱ لیتر شیر 1.18 یورو
یک قطعه نان سفید 500 گرمی  1.62 یورو
۱ کیلوگرم برنج 1.99 یورو
۱۲ عدد تخم مرغ 2.86 یورو
۱ کیلو گرم پنیر  محلی 12.5 یورو
۱ کیلو گرم گوشت 14.97 یورو
۱ کیلو گرم فیله مرغ 8.85 یورو
۱ کیلو گرم سیب 1.89 یورو
۱ کیلو گرم موز 1.65 یورو
۱ کیلو گرم پرتقال 1.86 یورو
۱ کیلو گرم پیاز 1.32 یورو
۱ کیلو گرم سیب زمینی1.28 یورو
۱ کیلو گرم گوجه فرنگی 2.39 یورو

هزینه بیمه دانشجویی

یکی از هزینه‌های تاثیرگذار و لازم، برای تحصیل در ایتالیا، هزینه بیمه دانشجویی می‌باشد و تمام دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند بیش از 90 روز در کشور بمانند، باید بیمه خدمات درمانی داشته باشند. برای دسترسی به بیمه درمانی، باید ابتدا در سامانه سرویس بهداشت ملی ایتالیا ثبت نام کنید.

سیستم درمانی ایتالیا به صورت ترکیبی است و از دو بخش دولتی و خصوصی تشکیل می‌شود. در ایتالیا، بیمه درمانی برای دانشجویان به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود؛ بیمه خدمات درمانی عمومی، WAI و بیمه خصوصی.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

بیمه درمانی عمومی

هزینه بیمه درمانی عمومی در ایتالیا به طور متوسط 149 یورو در سال  می‌باشد. برای ثبت نام، باید از قبل مجوز اقامت (Permesso di Soggiorno) داشته باشید و این بدان معناست که کارت بیمه سلامت ایتالیا (Tessera Sanitaria) را نمی توان برای برآورده کردن شرایط ویزا یا دریافت مجوز اقامت پس از ورود به ایتالیا استفاده کرد.

با استفاده از این بیمه درمانی به تمامی خدماتی که در اختیار شهروندان ایتالیا قرار دارد، دسترسی خواهید داشت.

بیمه درمانی WAI

WAI یا بیمه Welcome Association Italy، برای دانشجویان بین‌المللی ایتالیا است. این بیمه تقریبا ارزان است و یک ویژگی آن این است که می‌توانید درخواست بیمه خود را برای 6 ماه یا یک سال بدهید. هزینه بیمه برای 6 ماه 76 یورو و برای یک سال 120 یورو است.

این بیمه در دیگر کشورهای حوزه شنگن هم معتبر خواهد بود پس در زمان سفر به مشکل بر نخواهید خورد.

بیمه درمانی خصوصی

بیمه درمانی برای دانشجویان در ایتالیا با هزینه‌های بسیار مناسب در دسترس است و می‌تواند سرمایه گذاری خوبی باشد. بسته به پلن درمانی که انتخاب می‌کنید، ممکن است حتی 100% تمام قبض‌های پزشکی خود را با دسترسی به کلینیک‌های خصوصی و پزشکان انتخابی خود پوشش دهید.

در بیمه خدمات درمانی خصوصی، می‌توانید با توجه به نیازی که دارید انتخاب کنید که چه چیز‌هایی توسط بیمه پوشش داده شود. علاوه بر این می‌توانید دکترهایی انتخاب کنید که به زبان انگلیسی تسلط دارند.

تنها نکته این است که این نوع بیمه معمولا گران‌تر از دو نوع دیگر است و باید ابتدا هزینه خدمات را پرداخت کنید و بعد از آن با ارائه رسید، هزینه خرج شده را دریافت کنید.

کار در زمان تحصیل در ایتالیا

کار در زمان تحصیل در ایتالیا

یک راه خوب برای کسب دانش و مهارت‌های تخصصی، کار‌کردن در کنار تحصیل‌تان می‌باشد. تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا برای تامین مالی خودشان به یک کار پاره وقت مشغول هستند. شرایط کار کردن برای دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا مانند دانشجویان ایرانی کمی دشوار‌ است. چرا که آن‌ها نمی‌توانند بیشتر از ٢٠ ساعت در هفته کار کنند، نمی‌توانند در یک حرفه‌ی شخصی به فعالیت بپردازند و اجازه‌ کار در تعطیلات را ندارند.

اگر به زبان ایتالیایی و یک مهارت کاربردی تسلط داشته باشید پیدا کردن یک شغل دانشجویی مناسب، برای شما آسان‌تر میشود. چنان‌چه مهارت شما متناسب با رشته‌ تحصیلی شما باشد، شرایط مطلوب‌تر خواهد بود. معمولاً دانشجویان برای تامین هزینه‌های زندگی و همینطور کسب تجربه‌ کاری در ایتالیا مشغول به کار می‌شوند. هنگام مهاجرت تحصیلی به ایتالیا نباید انتظار داشته باشید که بلافاصله پس از ورود به ایتالیا بتوانید کار پیدا کنید. لازم است ترم‌های اولیه‌ی خود را بگذرانید و پس از آشنایی با محیط، به دنبال شغلی مناسب بگردید. پیشنهاد فرداد دانش برای کار دانشجویی در ایتالیا را مطالعه نمایید.

فرصت‌های کار دانشجویی در ایتالیا شامل

  • تدریس زبان انگلیسی
  • مراقبت از سالمندان و کودکان
  • مترجمی و کار در برخی از هتل‌ها
  • کار در رستوران‌ها و کافه‌ها

در وهله اول برای جستجوی کار دانشجویی بهتر است با دانشگاه‌ خود مشورت کنید، بسیاری از موسسات تحقیقاتی در کشور ایتالیا انجام برخی از وظایف و کارهای خود را به دانشجویان می‌سپارند و از دانشگاه‌ها می‌خواهند که دانشجویان متقاضی و دارای صلاحیت‌های لازم را به آن‌ها معرفی کنند.

سخن آخر فرداد دانش پاسارگاد

تیم فرداد دانش پاسارگاد همواره در تلاش است تا بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهد و امیدوارم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا به درک بهتری از هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا برسید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا