Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

بورسیه های تحصیلی در دانشگاه پاویا

پیش تر و در بخش دانشگاه ها به معرفی دانشگاه پاویا به صورت کامل پرداختیم و اگر آن را مطالعه کرده باشید می دانید که برای تحصیل در ایتالیا، دانشگاه پاویا یک گزینه ی بسیار عالی است. همانطور که میدانید دانشگاه های ایتالیا بورسیه های مختلفی را به دانشجویان خود ارائه می دهند و دانشگاه پاویا نیز این خدمات را به دانشجویان خود ارائه می دهد. در این مقاله قصد داریم بورسیه های تحصیلی دانشگاه پاویا را به شما معرفی کنیم. پس با تیم فرداد دانش پاسارگاد در این مقاله همراه باشید.

هر ساله ممکن است تغییراتی در بورسیه های ارائه شده اعمال شود که در این صورت همین مقاله برای شما به روز رسانی خواهد شد. چنانچه قصد اقامت پس از تحصیل در ایتالیا را دارید نیز مقالات فرداد دانش پاسارگاد و مشاوران ما کمک کننده شما می باشند.

1 – بورسیه تحصیلی EDISU

EDISU آژانسی در زمینه حق دسترسی به تحصیلات عالی است که توسط دانشگاه پاویا تاسیس شد و تحت کنترل مستقیم آن است.

در شروع هر سال تحصیلی، سازمان EDISU یک فراخوان برای بورسیه تحصیلی و یک فراخوان برای بورسیه محل اسکان (در ماه جولای) منتشر می کند. تمامی دانشجویان بین المللی می توانند برای دریافت این بورسیه تحصیلی اقدام کنند. این بورسیه کل مدت زمان تحصیل شما را پوشش می دهد (با توجه به رشته و مقطع تحصیلی) و هر ساله برای ورودی های جدید ارائه می شود.

بورسیه تحصیلی EDISU

مزایای بورسیه تحصیلی EDISU

 • اقامت در خوابگاه های دانشگاه.
 • یک وعده غذا در روز (در سالن های غذاخوری مشخص شده).
 • کمک هزینه تحصیل، با توجه به وضعیت اقتصادی دانشجو.

مزایای بورسیه تحصیلی EDISU برای دانشجویانی که قصد دارند خارج از محیط دانشگاه اسکان داشته باشند می تواند به صورت زیر باشد:

 • گزینه 1: اقامت در خوابگاه + یک وعده غذا در روز + پرداخت کمک هزینه (حداکثر تا 3967 یورو).
 • گزینه 2: یک وعد غذا در روز + پرداخت کمک هزینه ( تا حداکثر 6370 یورو).

دانشجویان باید پس از انتخاب گزینه ای که مورد نظرشان است، درخواست خود را به واحد خدمات آنلاین EDISU ارائه دهند.

فرایند درخواست برای گزینه شماره 1

قبل از ارسال درخواست پذیرش برای این بورسیه، دانشجویان باید یک سری مدارکی آماده کنند. این مدارک یا باید مدارک مالی شما باشد و یا مدارک شایستگی شما برای دریافت این بورسیه.

درخواست خود را باید تا قبل از 15 سپتامبر ارسال کنید و حتما هر سه مزیت مشخص شده را انتخاب کنید.

زمانبندی مراحل بعد از پذیرش به صورت زیر خواهد بود:

 • اختصاص یک اتاق: اواخر سپتامبر تا اوایل اکتبر.
 • یک وعده غذا در روز: از ابتدای ژانویه.
 • پرداخت کمک هزینه و بازپرداخت قسط هزینه محل اسکان که دانشجو پرداخت کرده است ( پس از اختصاص اعتبارات لازم).

فرایند درخواست برای گزینه شماره 2

قبل از ارسال درخواست پذیرش برای این گزینه نیز دانشجویان باید مدارک مالی و یا مدارک شایستگی خود برای دریافت این بورسیه را فراهم کنند و به دانشگاه ارائه دهند. فرم درخواست بورسیه باید تا قبل از 15 سپتامبر ارسال شود و دانشجویان باید حتما دو گزینه ممکن را انتخاب کنند.

زمانبندی مراحل بعد از پذیرش به صورت زیر خواهد بود:

 • یک وعده غذای رایگان در روز، از ژانویه.
 • پرداخت کمک هزینه تحصیل ( پس از اختصاص اعتبارات لازم).

درخواست بورسیه EDISU فقط برای محل اسکان

دانشجویانی که شرایط لازم برای دریافت بخش مالی بورسیه تحصیلی EDISU را ندارند، می توانند از 12 آگوست برای دریافت بورسیه محل اقامت درخواست دهند.

دانشجویان باید در فرم درخواست فقط گزینه مربوط به خوابگاه را انتخاب کنند. در صورت پذیرش درخواست از اواخر سپتامبر یک اتاق به شما اختصاص داده خواهد شد.

2 – بورسیه معافیت از شهریه برای سال اول تحصیل

دانشگاه پاویا به منظور تقویت سطح بین المللی سازی در دانشگاه و ایجاد یک جامعه جهانی دانشجویی، 120 بورسیه در زمینه معافیت کامل از پرداخت شهریه (در سال تحصیلی 24/2023) ارائه می دهد. این شهریه به کسانی تعلق خواهد گرفت که زودتر از دیگران درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند و بعد از تکمیل ظرفیت امکان افزایش ظرفیت وجود ندارد. متاسفانه امسال اسم کشور ایران در این لیست قرار ندارد.

افراد زیر واجد شرایط ثبت نام برای این بورسیه تحصیلی هستند:

 • دانشجویان مهاجری که یک دوره آموزشی در دانشگاه پاویا گذرانده باشند.
 • افرادی که شهروند ایتالیا نیستند و در یکی از کشور های زیر زندگی می کنند:

افغانستان، آرژانتین، برزیل، بولیویا، چین، کلمبیا، کاستاریکا، کوبا، شیلی، دومینیکا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، السالوادور، گواتمالا، هائیتی، هندوراس، قزاقستان، قرقیزستان، مکزیک، نیکاراگوئه، پاراگوئه، پرو، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ونزوئلا، اروگوئه و ازبکستان.

این بورسیه به برنامه های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه پاویا در سال 24/2023 تعلق خواهد گرفت و برای ارسال درخواست 5 تاریخ مشخص شده است:

 1. 25 نوامبر 2022 
 2. 23 ژانویه 2022
 3. 23 فوریه 2023
 4. 12 آپریل 2023
 5. 8 ژوئن 2023

افرادی که این بورسیه را دریافت کنند فقط  لازم است برای سال تحصیلی اول 156 یورو به عنوان هزینه دسترسی به تحصیلات عالی و خدمات اداری را پرداخت کنند. کسانی که از بورسیه های دیگر دانشگاه پاویا استفاده کرده اند حق استفاده از این بورسیه را نخواهند داشت.

بورسیه معاف از شهریه سال اول تحصیل

3 – بورسیه رشته های خاص

بورسیه رشته های خاص معمولا به رشته هایی تعلق می گیرد که کشور مورد نظر به آنها نیاز دارد و این احتمال می رود که در آینده نزدیک نیاز شدیدی به فارغ التحصیلان این رشته خواهد بود. به همین دلیل این بورسیه ها ارائه می شود تا دانشجویان را به تحصیل در این رشته ها تشویق کنند. 

در سال 2022 دانشگاه پاویا برای رشته مهندسی شهرسازی در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش کاهش خطرات ناشی از بلایای طبیعی، یک بورسیه خاص در نظر گرفته است. دانشجویان رشته کارشناسی شهرسازی و عمران می توانند برای پذیرش در این رشته اپلای کنند و تا قبل از 4 جولای باید مدارک لازم برای دریافت بورسیه مربوط به این رشته را ارائه دهند. برای ادامه تحصیل در ایتالیا هم اکنون می توانید از مشاوران با تجربه فرداد دانش پاسارگاد استفاده کنید.

داوطلبان این بورسیه باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشند

 • اولین باری است که قصد دارند در این رشته ثبت نام کنند.
 • درخواست ارزیابی اولیه خود را ارائه داده اند و برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پاویا پذیرفته شده اند.
 • در یکی از دانشگاه های ایتالیا تحصیل کرده اند و شرایط لازم برای ثبت نام مستقیم را دارا هستند (نمره 95 از 100 برای معدل میانگین تحصیلاتشان و یا نمره 0.9 بر اساس رتبه بندی معدل بر اساس استاندارد ECTS).

از میان دانشجویانی که درخواست خود را ارائه داده اند بررسی و ارزیابی خواهند شد و پس از آن از میان افراد برتر بورسیه تحصیلی به 4 نفر اول اهدا خواهد شد. به دانشجویان رتبه اول و دوم مبلغ 6000 یورو در هر سال تحصیلی و به دو دانشجویان رتبه سوم و چهارم مبلغ 3000 یورو در هر سال تحصیلی اهدا خواهد شد. 

رتبه بندی نهایی

رتبه بندی نهایی درخواست دهندگان توسط کمیته مربوطه و بر اساس فرایند زیر انجام خواهد شد:

 • مدارک تحصیلی، امتحانات قبول شده و مدارک مربوط.
 • تجربه کار و تحصیل پس از فارغ التحصیلی.
 • توصیه نامه (حداکثر دو عدد). 

ماکزیمم نمره ممکن برای مدارک ارائه شده 50 است و دانشجویانی که با توجه به مدارک ارائه شده حداقل نمره 36 را کسب کنند به مصاحبه دعوت خواهند شد. پس از آن یک مصاحبه به زبان انگلیسی و از راه دور صورت خواهد گرفت که ماکزیمم نمره ممکن مصاحبه 50 است. نمره نهایی دانشجویان متقاضی از جمع این دو نمره محاسبه خواهد شد.

یک نکته مهم این است که اگر دو متقاضی نمره یکسان داشته باشند، فردی که جوان تر است در اولویت قرار خواهد گرفت.

نتایج نهایی در 14 جولای دو وب سایت این دپارتمان به آدرس : http://civrisk.unipv.it منتشر خواهد شد و پس از اینکه افراد پذیرفته شده ثبت نام خود در دانشگاه را تکمیل کردند، بورسیه مورد نظر به آنها اهدا خواهد شد.

4 – استعداد خود را در ایتالیا سرمایه گذاری کنید

برنامه ” استعداد خود را در ایتالیا سرمایه گذاری کنید” یکی از برنامه های وزارت امور خارجه ایتالیا برای دانشجویان بین المللی است. این برنامه به دانشجویانی که از کشورهای زیر هستند بورسیه تحصیلی ارائه می دهد. 

ایران، آذربایجان، ارمنستان، برزیل، کلمبیا، مصر، اتیوپی، هند، اندونزی، غنا، قزاقستان، مکزیک، چین، تونس، ترکیه و ویتنام.

این بورسیه معافیت کامل یا جزئی از پرداخت شهریه را ارائه می دهد و با دو رشته در دانشگاه پاویا سازگار است:

 • کارشناسی ارشد در رشته تجارت و کارآفرینی بین المللی.
 • مدرک فنی حرفه ای در رشته همکاری و توسعه.

این بورسیه تحصیلی شامل یک دوره آموزش زبان ایتالیایی و یک دوره کارآموزی در یکی از کمپانی های ایتالیا نیز می شود. آخرین مهلت ارسال مدارک برای این بورسیه تحصیلی، فوریه هر سال خواهد بود.

سرمایه گذاری در ایتالیا

5 – بورسیه تحصیلی educations.com

Educations.com به متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا بورسیه ای با مبلغ 5000 یورو اهدا می کند که میتوان از آن برای پوشش هزینه های شهریه استفاده کرد. این بورسیه برای دانشجویان تمامی کشورها که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه های ایتالیا را دارند در دسترس است.

بورسیه تحصیلی Educations.com مربوط به ترم تحصیلی پاییز است و آخرین فرصت ثبت نام در آن 16 می هر سال می باشد.

6- مشاغل پاره وقت برای دانشجویان دانشگاه پاویا

دانشگاه پاویا برای دانشجویان خود فرصت های شغلی پاره وقت مختلفی را فراهم کرده است. با این کار دانشگاه پاویا هم در تامین هزینه های تحصیل و زندگی به دانشجویان کمک کرده و هم به کارکنان دانشگاه.

شرایط و دستمزد مشاغل پاره وقت در دانشگاه به صورت زیر است:

 • 50 تا 150 ساعت کاری در هر سال.
 • 7.75 یورو دستمزد (معاف از مالیات) برای هر ساعت کاری.

 

مشاغل پاره وقت برای تحصیل در ایتالیا

 

افراد زیر واجد شرایط این طرح نیستند

 • دانشجویان سال اول مقطع کارشناسی.
 • دانشجویان دوره های تحصیلی تک دوره ای.

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد که قصد دارند برای کار نیمه وقت در دانشگاه درخواست دهند، باید فرم درخواست و مدارک مورد نیاز را به آدرس part_time-studenti@unipv.it ایمیل کنند و در فرم ارسالی باید حتما سال تحصیلی ورود به دانشگاه را مشخص کنند.

سخن آخر

همانطور که می بینید، تحصیل در دانشگاه پاویا نه تنها ارزان است، بلکه برای رایگان شدن آن نیز روش های مختلفی وجود دارد. این بورسیه های تحصیلی علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل، در تامین هزینه های زندگی نیز کمک زیادی به شما خواهند کرد.

تیم حرفه ای و متخصص فرداد دانش پاسارگاد، دارای سابقه زیادی در زمینه دریافت بورسیه های تحصیلی مختلف برای شما دانشجویان عزیز است، پس اگر در این زمینه نیاز به راهنمایی های بیشتر دارید، حتما با ما تماس بگیرید.

تحصیل در ایتالیا

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
امين
امين
11 ماه قبل

بورسيه استاني به رشته هاي خلصي تعلق ميگيره؟

احسان تهراني
احسان تهراني
11 ماه قبل

سلام يه سوالي كه داشتم اينه كه بورسيه استاني تعهد و يا محدوديتي براي دانشجو بعد پايان تحصيلات داره

4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا