Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

قوانین اقامت پس از تحصیل در روسیه ۲۰۲۳

معمولاً افرادی که برای ادامه تحصیل به کشور دیگری مهاجرت می کنند، ترجیح می دهند پس از پایان تحصیلاتشان در همان کشور بمانند و به کار و زندگی مشغول شوند. در مورد این موضوع، هر کشوری قوانین و مقررات خاص خودش را دارد و ما در این مقاله قصد داریم تا قوانین اقامت پس از تحصیل در روسیه را بررسی کنیم.

اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید یا در حال حاضر در این کشور مشغول به تحصیل هستید و می خواهید که پس از پایان تحصیلاتتان، در این کشور بمانید، این مقاله برای شما نوشته شده است و پیشنهاد می کنم که حتماً آن را با دقت مطالعه کنید.

در ادامه قصد داریم قوانین مهاجرتی جدیدی که از سال 2023 در روسیه به اجرا در خواهند آمد را به شما معرفی کنیم و سعی خواهیم کرد مطالبی را به شما ارائه دهیم که مختص دانشجویان عزیز ایرانی است و از پرداختن به امور متفرقه و توضیحات مربوط به کشورهای دیگر خودداری خواهیم کرد.

قوانین جدید مهاجرتی در روسیه

در 5 ژانویه 2022، در چندین قانون فدرال کشور روسیه که مربوط به وضعیت حقوقی اتباع خارجی بودند اصلاحاتی ایجاد شد و در 8 جولای 2022 این اصلاحات به تصویب رسید. یکی از مهم ترین قوانینی که تغییر داده شد، قانون فدرال شماره FZ1-357  بود.

در این قانون مصوبات و بندهای زیادی وجود دارد ولی ما فقط به مواردی اشاره خواهیم کرد که مربوط به اقامت دانشجویان پس از پایان تحصیل است. به خصوص دانشجویانی که کشورشان خارج از حوزه اتحادیه اروپا است و یا عضو گروه کشور های مشترک المنافع (CIS) نیستند، مانند دانشجویان ایرانی.

قوانین جدید مهاجرتی روسیه

موارد تصویب شده در این قانون، از تاریخ 11 ژانویه 2023 در سه دسته اعمال خواهند شد که فقط یکی از این دسته ها برای ما اهمیت دارد و به آن اشاره خواهیم کرد:

اقامت RVPO

بر اساس این قانون، یک نوعِ جدید از مجوز اقامت موقت برای مقاصد آموزشی معرفی خواهد شد که به صورت مخفف به آن RVPO گفته خواهد شد. این اجازه اقامت برای شهروندان خارجی و افراد بدون تابعیتی که در سازمان های آموزشی روسیه تحصیل می کنند، در دسترس خواهد بود.

بر اساس این قانون، دانشجویان خارجی می توانند اجازه اقامت موقت روسیه را به صورت ساده (RVPO) و بی دردسر دریافت کنند.

این مجوز برای اتباع خارجی که تحت مدرک لیسانس، فوق لیسانس، تخصص، دوره رزیدنتی، کارآموزی یا تحت برنامه تربیت پرسنل علمی و علمی – آموزشی در مقاطع تحصیلات تکمیلی (حضوری) در مراکز معتبر دولتی و به صورت تمام وقت تحصیل می کنند صادر خواهد شد. پس از تکمیل دوره تحصیلی و تسلط بر برنامه مربوطه، فرد می تواند اقامت خود را به مدت 180 روز تقویمی پس از پایان دوره آموزشی تمدید کند.

فارغ التحصیلان بلافاصله پس از شروع برنامه تحصیلی، واجد شرایط درخواست این اقامت دائم خواهند بود و تا سه سال پس از فارغ التحصیلی نیز واجد شرایط باقی خواهند ماند. به این معنی که حتی اگر 2 سال از فارغ التحصیلی شما گذشته باشد، باز هم یک سال فرصت دارید تا درخواست خود را برای دریافت این مجوز ارائه دهید.

مدت زمان رسیدگی به اسناد و مدارک ارائه شده 2 ماه خواهد بود، پس اگر قصد دارید که دقیقا پس از پایان دوره تحصیلتان در روسیه بمانید، بهتر است قبل از پایان تحصیل و دریافت مدرکتان، امورات اداری مربوط به این موضوع را پیگیری کنید.

متقاضیان این مجوز اقامت، باید یکبار دیگر تحت معاینات پزشکی و انگشت نگاری قرار بگیرند؛ اما از آنها آزمون زبان روسی گرفته نخواهد شد. انتظار می رود جزئیات بیشتر در آینده نزدیک منتشر شود که در این صورت به همین مقاله اضافه خواهد شد.

بدون شک این موضوع می تواند فرصت های زیادی را در اختیار شما قرار بدهد. به عنوان مثال شما چند سال فرصت دارید تا رزومه کاری خود را قوی تر کنید و زمانی که آماده بودید برای دریافت این مجوز اقدام کنید و به کمک آن، به کار در روسیه مشغول شوید.

تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری

تا سال 2022، دانشجویان بین المللی که در روسیه مشغول به تحصیل بودند، مجبور بودند پس از پایان دوره تحصیل و در صورت پیدا نکردن کار، بلافاصله کشور روسیه را ترک کنند و به کشور خود بازگردند، اما از ابتدای سال 2023 قوانین جدیدی اعمال خواهد شد که به دانشجویانی که به صورت تمام وقت در روسیه به تحصیل مشغول هستند، این امکان را می دهد که پس از پایان تحصیلاتشان، اجازه اقامت خودشان را برای 180 روز دیگر تمدید کنند.

به کمک این قانون شما مجاز خواهید بود که پس از پایان تحصیلاتتان در روسیه بمانید و به جست و جوی کار بپردازید.

قبل از تصویب این قانون، دانشجویان بین المللی مجبور بودند که سعی کنند در طی دوره تحصیل و یا قبل از اتمام آن، از یک کارفرمای روسی پیشنهاد دعوت به کار دریافت کنند که این کار می توانست کمی مشکل باشد، اما خوشبختانه با تصویب قوانین جدید، به شما زمان لازم داده خواهد شد که از یک کارفرما پیشنهاد کاری دریافت کنید و یا بعد از شرکت در آزمون های مورد نیاز، مجوز کار در روسیه را کسب کنید و به صورت شخصی در این کشور مشغول به کار شوید.

پس می توان نتیجه گرفت که با اجرای قوانین جدید، فرایند تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری آسان تر خواهد شد.

تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری

دیگر روش های تمدید اقامت پس از تحصیل در روسیه

برای اخذ اقامت پس از تحصیل در روسیه، شما باید ویزای تحصیلی خود را به یکی دیگر از انواع ویزا های روسیه تبدیل کنید، به عنوان مثال با پیدا کردن کار یا یک دوره کار آموزی، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید. در ادامه روش های  دیگری را به شما معرفی خواهیم کرد که  به وسیله آنها می توانید اقامت موقت و سپس دائم روسیه را کسب کنید و یا مدت زمان اقامتتان را در این کشور افزایش دهید.

ادامه تحصیل

ادامه تحصیل یکی از روش هایی است که شما می توانید به کمک آن، مدت زمان اقامتتان در روسیه را افزایش دهید. در این روش، پس از کسب پذیرش در دانشگاه، دوره اقامت شما به صورت خودکار تمدید خواهد شد و این فرصت را خواهید داشت که در طی دوره تحصیلتان، سعی کنید تا ویزای تحصیلی خودتان را به ویزای کاری یا یکی دیگر از انواع ویزاهای روسیه تبدیل کنید.

کسب اقامت از طریق کار

یکی از روش های اصلی و آسان کسب اقامت در روسیه، به دست آوردن ویزای کار و یا مجوز کار است. در مقاله مشاغل مورد نیاز در روسیه در سال 2022، به صورت کامل به این موضوع پرداخته ایم، پس اگر قصد مهاجرت کاری به روسیه را دارید، پیشنهاد میکنم این مقاله را مطالعه کنید. به صورت خلاصه شما با 3 تا 4 سال کار کردن در روسیه می توانید برای دریافت اقامت دائم درخواست دهید و پس از آن با گذشت 2 تا 3 سال، می توانید با پشت سر گذاشتن مراحل قانونی لازم، به صورت رسمی به یک شهروند روسی تبدیل شوید. مشاغل مورد نیاز در روسیه را بهتر بشناسید.

کسب اقامت روسیه از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش های کسب اقامت روسیه، ازدواج با یک شهروند روسی است. اگر شخصی بیش از 3 سال است که با یک شهروند روسی ازدواج کرده است، می تواند برای دریافت تابعیت روسیه اقدام کند. البته این ازدواج باید واقعی باشد و ضروری است که زوجین مدارک راستی آزمایی رابطه و ازدواج خود را به اداره مهاجرت ارائه دهند.

دریافت تابعیت از طریق ازدواج شامل 3 مرحله اصلی است

  • در مرحله اول پس از ازدواج با یک شهروند روس، فردی که تابعیت روسیه را ندارد، باید برای دریافت مجوز اقامت موقت (RVP) اقدام کند و مدارک مورد نیاز مانند سند ازدواج و مدارک هویتی را به اداره مهاجرت روسیه ارائه دهد. یکی از شروط لازم برای کسب این مجوز این است که در زمان درخواست مجوز، هر دو نفر باید در روسیه سکونت داشته باشند.
  • در مرحله دوم، پس از 6 ماه زندگی در روسیه، فرد می تواند برای دریافت اجازه اقامت یا residence permit اقدام کند.
  • مرحله آخر نیز درخواست اخذ شهروندی روسیه است. پشت سر گذاشتن این مرحله تنها پس از گذشت سه سال از تاریخ ازدواج امکان پذیر است و بعد از عبور از این بازه زمانی فرد می تواند برای دریافت اقامت دائم روسیه اقدام کند.

با پشت سر گذاشتن این مراحل شما می توانید به صورت رسمی به یک شهروند کشور روسیه تبدیل شوید، اما به این نکته توجه داشته باشید که این روش در مقایسه با دیگر روش ها ممکن است پیچیدگی های بیشتری به همراه داشته باشد.

کسب اقامت به وسیله ثبت شرکت و سرمایه گذاری در روسیه

مزایای متعددی برای سرمایه گذاران خارجی که می خواهند به روسیه نقل مکان کنند و کسب و کار خود را راه اندازی کنند در نظر گرفته شده است، از جمله مراحل اداری بسیار ساده، ثبت سریع شرکت، نیروی کار با تجربه و هزینه های مقرون به صرفه. علاوه بر این، بازار مالی روسیه در سطح بین المللی بسیار محبوب است و شرکت های خارجی که می خواهند سود قابل توجهی را کسب کنند، می توانند به این بازار دسترسی داشته باشند.

می دانیم که روسیه در زمینه های صنعتی، کشاورزی، انرژی و … یکی از قوی ترین کشورهای جهان است و از این رو فرصت های سرمایه گذاری در این کشور تقریباً نامحدود هستند. در سال 2022 کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی در روسیه، به 124 میلیارد دلار رسید و بیشتر سرمایه گذاری های انجام شده در این سال، در بخش معدن بود که بدون شک یکی از بزرگترین صنعت های روسیه است. پس اگر قصد سرمایه گذاری در روسیه را دارید، بدانید که تلاش زیادی شده تا بتوانید این کار را به راحت ترین شکل ممکن انجام دهید و این راه می توانید در کنار قوانین اقامت پس از تحصیل در روسیه باشد.

تنها نکته مهم این است که ثبت شرکت در روسیه فقط در صورتی امکان پذیر است؛ که فعالیت شرکت شما، در یکی از زمینه های مشخص شده توسط دولت روسیه باشد. دولت این کشور هر ساله لیستی از شرکت های مورد نیاز و شرایط و ضوابط مورد نیاز آنها را منتشر می کند و معمولاً با توجه به نیازهای اقتصادی این کشور، هر ساله تغییراتی در این لیست به وجود می آید.

کسب اقامت در روسیه با ثبت شرکت

سخن آخر

کاهش نرخ تورم و افزایش نیاز به نیروی کار در روسیه، باعث شده تا دولت این کشور تلاش خود را در زمینه جذب نیروی کار ماهر افزایش دهد. تصویب و اجرای قوانین جدید نشان دهنده این است که دولت روسیه قصد دارد تعداد زیادی از نیروی کار خود را از طریق دانشجویان مهاجری که در این کشور تحصیل می کنند فراهم کند و این موضوع یک خبر خیلی خوب برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند.

با تصویب قوانین جدید، تمام دانشجویان بین المللی که مشغول به تحصیل در روسیه هستند، می توانند پس از پایان یافتن تحصیلاتشان، 180 روز اقامت خود را تمدید کنند و این فرصت را داشته باشند که شغل دلخواه خود را پیدا کنند و اقامت موقت خود را به یک اقامت دائم تبدیل کنند. امیدواریم از مقاله قوانین اقامت پس از تحصیل در روسیه استفاده کرده باشید.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید و یا سوالی ذهن شما را درگیر کرده، همواره می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با تیم فرداد دانش پاسارگاد تماس برقرار کنید.

سخن آخر در مورد قوانین اقامت پس از تحصیل در روسیه

منابع مقاله قوانین اقامت پس از تحصیل در روسیه

http://actual.pravo.gov.ru/text.html#pnum=0001202207140110

https://www.fragomen.com/insights/russia-temporary-residence-permit-for-students-forthcoming.html

https://www.lidings.com/media/legalupdates/new_in_migration/

https://www.akm.ru/eng/press/it-will-become-easier-for-foreign-students-of-russian-universities-to-obtain-a-temporary-residence-p/

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مونا
مونا
11 ماه قبل

در چه صورتي مي توان شهروندي روسيه رو بدست آورد؟

امین
امین
11 ماه قبل

سلام ممنون از سايت خوبتون ،شرايط بعد از پايان تحصيل در روسيه به چه صورته؟ ميشه در روسيه موند؟

رها
رها
11 ماه قبل

سلام بهترين و آسون ترين راه براي اقامت در كشور روسيه چيه ؟

6
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا