Search
Close this search box.
موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور
Picture of فرداددانش پاسارگاد

فرداددانش پاسارگاد

موسسه معتبر اعزام دانشجو به خارج از کشور

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

بورسیه تحصیلی ایتالیا 2024 

از آنجا که ایتالیا یکی از مقاصد هیجان انگیز برای مهاجرت تحصیلی است، تحصیل در ایتالیا به رویای بسیاری از دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. سیستم آموزشی ایتالیا یکی از قوی ترین سیستم های آموزشی جهان است و برخی از برترین دانشگاه های جهان در این کشور قرار دارند. معتبرترین دانشگاه های ایتالیا دارای شهرتی جهانی هستند و بهترین انتخاب برای تحصیل رشته هایی ماند معماری؛ عمران؛ مد و فشن و رشته های گروه پزشکی هستند. اما آیا تحصیل رایگان در چنین کشور فوق العاده ای ممکن است؟ باید گفت، بله. توسط انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا که توسط دولت، دانشگاه ها و موسسات خصوصی داخلی و بین المللی ارائه می شوند.

به لطف بورسیه های تحصیلی، تحصیل رایگان در ایتالیا نیز ممکن شده است. بورسیه های مختلفی در ایتالیا ارائه می شود، از جمله بورسیه دولتی ایتالیا، بورسیه استانی ایتالیا، بورسیه DSU ایتالیا، بورسیه اراسموس موندوس، بورسیه خصوصی دانشگاه های ایتالیا و بورسیه های بین المللی. اما محبوب ترین بورسیه تحصیلی ایتالیا، بورسیه استانی و بورسیه دولتی این کشور است. در ادامه مقاله شما را با محبوب ترین بورسیه های تحصیلی در ایتالیا آشنا خواهیم کرد.

زمان مطالعه:  8 تا 10 دقیقه

تحصیل رایگان در بلاروس      

تحصیل رایگان پزشکی در کانادا

بهترین بورسیه های تحصیلی ایتالیا
بهترین بورسیه های تحصیلی ایتالیا

بهترین بورسیه تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان بین المللی

 • بورسیه دولتی ایتالیا
 • بورسیه استانی ایتالیا
 • بورسیه های بین المللی در ایتالیا
 • بورسیه های تحقیقاتی ایتالیا برای دانشجویان دکترا و پسا دکترا

آشنایی با انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه دولتی ایتالیا

بورسیه دولتی ایتالیا، توسط وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی (MAECI)، به شهروندان خارجی و ایتالیایی که خارج از ایتالیا زندگی می کنند اعطا می شود. آخرین مهلت ثبت نام این بورسیه برای سال تحصیلی 2023-2024، 9 ژوئن 2023 بود و هنوز فراخوان برای سال تحصیلی 2024-2025 اعلام نشده است. صفحه رسمی این بورسیه در سایت رسمی وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی ایتالیا قرار دارد. با دریافت این بورسیه دانشجو معاف از پرداخت شهریه (با توجه به قوانین دانشگاه) است، هزینه بیمه دانشجویی پوشش داده می شود و تا مبلغ ماهانه 900 یورو نیز به دانشجو پرداخت می شود.

ددلاین بورسیه دولتی ایتالیا معمولا خرداد هر سال است.

بورسیه دولتی ایتالیا به دانشجویان کدام مقطع تحصیلی تعلق می گیرد؟

بورسیه دولتی ایتالیا به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، آموزش عالی رشته های هنر، موسیقی و رقص، رشته های دوره دکتری، پروژه های تحقیقاتی زیر نظر دانشگاه ها و دوره های پیشرفته زبان و فرهنگ ایتالیایی اعطا می شود. این بورسیه برای رشته هایی که به زبان های ایتالیایی یا انگلیسی تدریس می شوند ارائه می شود. بورسیه دولتی ایتالیا به صورت سالانه ارائه می شود اما امکان تمدید آن تا پایان دوره تحصیل (در بازه زمانی استاندارد) ممکن است. دانشجو باید هر سال پیشرفت تحصیلی قابل قبولی داشته باشد و حداقل 15 واحد درسی را پاس کند تا بتواند برای تمدید بورسیه درخواست دهد.

شرایط دریافت بورسیه دولتی ایتالیا:

 • تمامی درخواست ها باید از طریق پرتابل تحصیل در ایتالیا ارسال شود.
 • داشتن پاسپورت و آپلود کردن یک کپی با کیفیت از آن الزامی است.
 • دانشجویان دوره ارشد و رشته های هنر، رقص، موسیقی و دوره های پیشرفته زبان نباید بیش از 28 سال سن داشته باشند.
 • دانشجویان دوره دکترا نباید بیش از 30 سال سن داشته باشند.
 • دانشجویان متقاضی دوره های تحقیقاتی نباید بیش از 40 سال سن داشته باشند.
 • ارائه مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی با حداقل سطح B2 الزامی است.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه دولتی ایتالیا، پس از انتشار فراخوان برای سال تحصیلی 2024-2025، در سایت وزارت امور خارجه و همکاری های بین المللی ایتالیا اعلام می شود.

بورسیه استانی ایتالیا برای دانشجویان ایرانی
بورسیه استانی ایتالیا برای دانشجویان ایرانی

بورسیه استانی ایتالیا

استفاده از بورسیه های استانی ایتالیا، بهترین فرصت برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند اما توان پرداخت تمکن مالی و هزینه های زندگی را ندارند. بورسیه استانی ایتالیا توسط دانشگاه های برخی از مناطق خاص ایتالیا به دانشجویانی داده می شود که درآمد خانواده آنها کمتر از 32000 یورو در سال است. دانشجویان ایرانی می توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. بورسیه استانی ایتالیا به بورسیه DSU نیز معروف است و در برخی از مناطق ایتالیا به آن EDISU نیز گفته می شود. این بورسیه ها برای دوره های، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس هستند. مبلغ بورسیه تحصیلی، بر اساس درآمد (وضعیت مالی) خانواده دانشجو و کشور مبدا او محاسبه می شود.

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا، مانند دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه پیزا و دانشگاه میلان این بورسیه را ارائه می دهند.  برای کسب این بورسیه باید ابتدا از یکی از دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه استانی ایتالیا پذیرش بگیرید. شرایط پذیرش (از حمله مدرک زبان، مدرک دیپلم، آزمون ورودی و غیره) در هر دانشگاه متفاوت است و به رشته تحصیلی مورد نظر شما نیز بستگی خواهد داشت. پس از کسب پذیرش از دانشگاه، متقاضیان می توانند برای کسب بورسیه استانی اقدام کنند. در تصویر زیر می توانید لیست مدارک لازم برای کسب بورسیه استانی ایتالیا را مشاهده کنید.

مدارک لازم برای کسب بورسیه استانی ایتالیا:

 • نامه قبولی دانشگاه
 • مدارک شناسایی دانشجو به همراه سرپرست خانواده
 • گواهی بانکی اموال سرپرست خانواده
 • فیش حقوقی سرپرست خانواده
 • اجاره نامه یا سند خانه
 • گردش حساب بانکی تمامی اعضای خانواده
 • اسناد مربوط به املاک کل اعضای خانواده
 • مدرک زبان ارائه شده به دانشگاه برای کسب پذیرش

در زیر می توانید لیست کامل مناطق و دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه های استانی ایتالیا را مشاهده کنید.

بورسیه استانی ایتالیا، منطقه ALiSEO: دانشگاه جنیوا.

بورسیه استانی ایتالیا، DSU: دانشگاه میلان و دانشگاه میلان بیکوکا.

بورسیه استانی ایتالیا، منطقه توسکان: دانشگاه پیزا، دانشگاه فلورانس، دانشگاه سینا.

بورسیه استانی ایتالیا، منطقه Ergo: دانشگاه بلونیا، دانشگاه پارما، دانشگاه فرارا و دانشگاه مودنا رجیو امیلیا.

بورسیه استانی ایتالیا، منطقه Erdis: دانشگاه کامینو، دانشگاه پلی تکنیک مارکه، دانشگاه ماسراتا، دانشگاه اوربینو.

بورسیه استانی ایتالیا، منطقه Ersu: دانشگاه کالیاری، دانشگاه مسینا، دانشگاه پالرمو.

بورسیه استانی ایتالیا، منطقه Lazio: دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه توشیا، دانشگاه لومسا، دانشگاه تور ورگاتا، دانشگاه کاسینو و لاتزیو جنوبی، دانشگاه روما تری

بورسیه استانی ایتالیا، منطقه Adisu Campania:

این منطقه تعداد زیادی بورسیه تحصیلی فول فاند، مخصوص رشته های شاخه هنر ارائه می دهد. این دانشگاه ها می توانند مقصدی عالی برای دستیابی به تحصیل رایگان در ایتالیا باشند. اگر به تحصیل رشته های هنری مانند موسیقی، طراحی، رقص و مد و فشن علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم مقاله “راهنمای کامل تحصیل رشته های هنری در ایتالیا” را مطالعه کنید.

 • University of Sannio in Benevento 
 • University of Naples Federico II 
 • University of Naples “L’Orientale” 
 • University of Naples “Parthenope”
 • University of Salerno 
 • University of Campania Luigi Vanvitelli 
 • University of Naples “Suor Orsola Benincasa” 
 • Accademia di Belle Arti di Napoli 
 • Accademia della Moda (IUAD) 
 • Advanced School for Linguistic Mediators – Academy School 
 • Advanced School for Linguistic Mediators International (IPSEF) 
 • Conservatory of Music “Domenico Cimarosa” in Avellino 
 • Conservatory of Music “Giuseppe Martucci” in Salerno
 • Conservatory of Music “Nicola Sala” in Benevento 
 • Conservatory of Music “San Pietro a Majella” in Naples
تحصیل رایگان دکترا در اسپانیا
تحصیل رایگان دکترا در اسپانیا

بورسیه های تحقیقاتی ایتالیا

علاوه بر بورسیه دولتی و استانی ایتالیا که به دانشجویان دکترا و پسا دکترا تعلق می گیرد، بورسیه های تحقیقاتی نیز در ایتالیا وجود دارد که توسط دانشگاه ها یا موسسات در حال همکاری با دانشگاه ها ارائه می شود. بورسیه های تحقیقاتی، بورسیه هایی هستند که به دانشجویان دکترا و پسا دکترا، برای انجام تحقیقات آکادمیک در زمینه های خاص در ایتالیا، تعلق می گیرد. در واقع اگر دانشجویی موفق به کسب این بورسیه شود، به عنوان یک نیروی کار آکادمیک به ایتالیا مهاجرت خواهد کرد. دانشجویان متقاضی تنها با داشتن رزومه تحصیلی و کاری قوی می توانند این بورسیه ها را کسب کنند. 

بورسیه های تحصیلی مربوط به یک رشته خاص

بورسیه های تحصیلی مربوط به رشته های خاص، توسط دولت ایتالیا و دانشگاه های ایتالیا ارائه می شود. دقت کنید که بورسیه تحصیلی رشته های خاص، همیشه در دسترس نیست و ممکن است در هر سال دانشگاه رشته ای که این بورسیه به آن تعلق می گیرد را تغییر دهد. این رشته های تحصیلی می توانند از شاخه های مختلف علمی باشند. مانند:

 • رشته های مهندسی؛
 • رشته های پزشکی؛
 • رشته های گروه هنر مانند رقص، موسیقی و مد و فشن؛
 • رشته های گروه علوم مانند رشته ریاضیات و فیزیک محض.

در مقاله “بهترین و برترین دانشگاه های ایتالیا در رشته های هنری“، برخی از برترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل رشته های هنری را به شما معرفی کردیم. این دانشگاه ها برای دانشجویان برتر خود در رشته های گروه هنر بورسیه های خاصی را تدارک دیده اند که می تواند بخشی از شهریه یا هزینه زندگی در ایتالیا را پوشش دهد.

بورسیه های بین المللی

ایتالیا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است. از طرفی برخی از برترین دانشگاه های جهان در این کشور قرار دارند. به همین دلیل مراکز معتبر اروپایی و بین المللی مختلف، برای تحصیل دانشجویان بین المللی در ایتالیا بورسیه های خاصی را ارائه می دهند. برخی از معروف ترین بورسیه های بین المللی در ایتالیا عبارت اند از: بورسیه یونسکو و بورسیه بانک جهانی.

پزشکی در ایتالیا
پزشکی در ایتالیا

بورسیه تحصیل پزشکی در ایتالیا

رشته های گروه پزشکی مانند پزشکی عمومی، دندانپزشکی یا داروسازی، برخی از گران ترین رشته های تحصیلی جهان هستند. پس تحصیل پزشکی در هر کشوری می تواند هزینه بر باشد. اما ایتالیا بورسیه های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان رشته های گروه پزشکی ارائه می شود، از جمله بورسیه استانی و بورسیه دانشجویان برتر. اما دقت داشته باشید که با توجه به قوانین دانشگاه، بورسیه استانی با هر بورسیه دیگری ممکن است تمام هزینه های تحصیل رشته های پزشکی در ایتالیا را پوشش ندهد پس دانشجویان نباید فقط با اتکا به بورسیه برای تحصیل پزشکی اقدام کنند. بورسیه دانشجویان برتر معمولا یک تخفیف در شهریه را به همراه دارد و اما بورسیه استانی می تواند بخش زیادی از شهریه را پوشش دهد.

در مقاله “بهترین و معتبرترین دانشگاه های ایتالیا در رشته دندانپزشکی“، می توانید با بهترین دانشگاه های این کشور برای تحصیل رشته دندانپزشکی آشنا شوید. علاوه بر این  با مطالعه مقاله راهنمای کامل پذیرش دندانپزشکی در ایتالیا 2024 – 2023، می توانید با مراحل و شرایط لازم برای اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاه های ایتالیا آشنا شوید.

چه کسانی می توانند برای اخذ بورسیه ایتالیا اقدام کنند؟

همه کسانی که دارای مدرک دیپلم یا بالاتر هستند، می توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و پس از آن دریافت بورسیه اقدام کنند. تنها شرط خاصی که ممکن است با آن مواجه شوید، شرط سنی است که با توجه به نوع بورسیه می تواند تفاوت باشد.

مبلغ بورسیه تحصیلی ایتالیامبلغ بورسیه تحصیلی ایتالیا بستگی به نوع بورسیه دارد. به عنوان مثال یک بورسیه ممکن است فقط هزینه تحصیل را پوشش دهد اما بورسیه دیگر ممکن است علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی و بیمه تحصیلی را نیز پوشش دهد. با این حال، میانگین بورسیه های تحصیلی ایتالیا 6000 یورو در سال است اما ممکن است به مبلغ 10.000 یورو در سال نیز برسند. 

سوالات متداول

آیا در ایتالیا بورسیه فول فاند وجود دارد؟

بله. علاوه بر بورسیه استانی که می تواند تمام هزینه هی تحصیل را پوشش دهد، بسیاری از دانشگاه های ایتالیا نیز بورسیه فول فاند ارائه می دهند.

بورس تحصیلی DSU چیست؟ بورسیه استانی که به DSU معروف است، یک بورسیه مبتنی بر نیاز مالی دانشجو است که توسط هر استان به دانشجویان ایتالیایی و بین المللی که در یکی از دانشگاه های دولتی منطقه ثبت نام کرده اند ارائه می شود.

آیا امکان تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا وجود دارد؟

پزشکی در ایتالیا شهریه محور است. اما دانشجویان می توانند برای کسب بورسیه DSU یا بورسیه دانشجویان شایسته دانشگاه اقدام کنند. این بورسیه ها ممکن است کل شهریه یا بخشی از آن را پوشش دهند.

بورسیه های استانی ایتالیا به کدام رشته ها تعلق می گیرند؟

بورسیه استانی ایتالیا محدودیت رشته ای ندارد و به تمام رشته های دانشگاه های ارائه دهنده این بورسیه تعلق می گیرد.

سخن آخر

ایتالیا یکی از قدیمی ترین و بهترین سیستم های آموزشی جهان را دارد. اکنون به لطف بورسیه های تحصیلی مختلف که در این کشور ارائه می شود، امکان تحصیل رایگان در ایتالیا فراهم شده است. در این کشور به انواع رشته های تحصیلی مختلف دسترسی خواهید داشت، می توانید به زبان انگلیسی یا ایتالیایی تحصیل کنید و با دریافت بورسیه، علاوه بر هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی را نیز پوشش دهید. برای مهاجرت موفق و سریع به ایتالیا، کافی است با کارشناسان حرفه ای و با تجربه ما در موسسه فرداد دانش پاسارگاد تماس برقرار کنید.

 

منابع:

housinganywhere.com
esteri.it
italymedicalschools.com

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهیدx
پیمایش به بالا